Miza excluderii lui Geoana din PSD

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 13 noiembrie 2011, 23:11 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Pentru Victor Ponta, miza excluderii lui Mircea Geoana din partid este recuperarea autoritatii de lider PSD, subminate metodic de Adrian Nastase si Ion Iliescu. Prin demonstratia sa cam irationala de forta, acest lider politic de 39 de ani, socotit de multi cam imatur pentru o responsabilitate si aspiratii politice atat de mari, vrea sa arate cine e seful. Opunandu-se explicit lui Ponta, Nastase si Iliescu l-au ajutat de fapt, constienti sau nu, deliberat sau nu, sa para mai puternic decat e, sa obtina in sfarsit ceea ce n-a avut niciodata: o imagine de lider autonom, apt sa-i infrunte pe Imparatii partidului.

Daca masura excluderii, propusa duminica de Comisia de Integritate, va fi consfintita luni, orgoliul lui Ponta va fi pe deplin racorit. Frustrarile sale au incoltit a doua zi dupa alegerea in fruntea PSD, in februarie 2010, deoarece partidul identifica in alte personaje sediul adevaratei puteri.

Orgoliul sau pare sa fi explodat cand Mircea Geoana i-a stricat, prin vizita organizata discret si pe cont propriu in America, planurile de a poza, alaturi de Sorin Oprescu si Crin Antonescu, in alesii americanilor, in tripleta fantastica si de a vinde la suprapret aceasta fotografie dupa revenirea in tara.  

Insa de luni incolo, dupa executia lui Geoana, Ponta se va simti razbunat. Va avea sentimentul ca s-a facut putina dreptate si ca a repurtat o importanta victorie simbolica, in urma careia toata suflarea pesedista va recunoaste in persoana sa liderul ferm, curajos si coerent, capabil sa-si puna functia in joc de dragul unor principii.

Desi putin probabila, orice rasturnare defavorabila de situatie il va umili iremediabil si va trebui sa-si vada de drum, asa cum a promis. Amenintarea cu demisia suna mai degraba a bluff menit sa-i puna in valoare musculatura proaspat incordata.

Altfel spus, adevaratul razboi dus in aceste zile de Victor Ponta ar fi unul de eliberare, dar nu neaparat de Geoana, ci mai degraba de imaginea de lider necopt, de carlan cum i-ar zice Iliescu sau de impulsiv cum a remarcat Nastase, manevrat de catre cei doi lideri de facto ai PSD. Pare sa fie primul gest semnificativ de razvratire fata de parintii sai politici, o tardiva incercare a papusii de a se scapa de sforile papusarilor. Dar este oare o manifestare reala sau teatru de papusi?

Toate bune si frumoase pana aici, numai ca Victor Ponta si-a inceput actele de vitejie cu cel mai prapadit lup din haita, cum bine observa, in tihna unei duminici, colegul Vlad Mixich. Lupii vaneaza mereu in grup, rareori singuri. Cel mai slab dintre ei, decazutul speciei, sta pandit mereu de pericolul de a fi devorat, la propriu, de partenerii de vanatoare, intr-un act salbatic de canibalism. Or, tocmai cu muribunzii a ales capetenia haitei sa-i masoare fortele.

Ponta isi marcheaza teritoriul muscand demonstrativ dintr-un exemplar infirm. Catre ceilalti lupi puternici care-i dau tarcoale maraie infundat, scheauna indescifrabil. Cand spune despre Iliescu ca este un fel de Richelieu in PSD, adica atent ca nici un lider sa nu capete prea multa putere, nu stim exact daca-l incolteste sau se gudura. Cand zice ca va respecta decizia justitiei daca Nastase va fi condamnat, dar se grabeste sa adauge ca procesele fostului premier sunt politice iarasi nu stim ce vrea de fapt lupul tanar. Musca sau doar latra?

N-am vazut sa-i fi tarat pe senatorul Catalin Voicu sau pe Marian Vanghlie in fata judecatii Comisiei de Integritate si sa-i zboare din partid, cum ar fi meritat. N-a avut curajul sa-l excluda nici macar pe Adrian Severin, desi europarlamentarul PSD fusese vedeta unui monstruos scandal de coruptie la Bruxelles, ci l-a somat zile in sir sa demisioneze.

Mai intai de toate trebuie notat faptul ca in PSD exista o comisie de integritate. Faptul in sine e o surpriza placuta, nu stiam de existenta acestei comisii. N-a prea avut clienti pana la Geoana, desi partidul colcalie de lideri si baroni locali cu dosare penale grele. In treacat fie spus, inclusiv seful Comisiei de Integritate, senatorul Dan Sova, are de explicat la DNA legalitatea unor contracte cu statul.

De ce am crede, asadar, ca Ponta chiar s-a apucat de curatenie in PSD? Ca a iesit, in fine, de sub hipnoza cuplului Nastase&Iliescu?

Una peste alta, Comisia a gasit concentrata in Geoana esenta raului din PSD, desi nu este clar nici pana azi ce i se reproseaza. Ca n-a acceptat rocada cu Titus Corlatean la sefia Senatului? Daca primea oferta de a conduce Comisia de Politica Externa putea ramane? Ca se pregatea sa-si faca un nou partid? Ca schimbase demult haita, cum a insinuat Ponta, care astazi descopera ca Geoana “este o creatie din afara partidului”?

Dar cand ii purta servieta de candidat la presedintie in 2009 nu observase creatura? Si mai comic suna reprosul initial: ca s-a strecurat tiptil in America fara voie de la partid. Cand a vizitat Moscova in secret, tot in particular si tot fara mandat, n-a mai fost, parca, atata deranj in PSD.

Istoria politica va consemna episodul excluderii lui Geoana ca pe inca un moment bizar in viata haotica si perfect imprevizibila a partidelor din Romania. Intreaga sa cariera politica a curs nefiresc. Este poate cel mai bun exemplu de inadecvare. Putea face, poate, o buna figura in diplomatie. In numai zece ani a ars etape ajungand rapid la varful PSD, a pierdut doua siruri de alegeri (Bucurestiul in 2004, prezidentialele in 2009) calcand in strachini cu o candoare care l-a facut pe Iliescu sa-l proclame Prostanac.

Daca astazi ar pierde cu adevarat functia de la Senat n-ar mai fi nimic ca politician. Ar ramane pe drumuri. Exista, asadar, o baza pentru speculatia conform careia puterea l-a racolat pe Geoana exploatandu-i aceasta mare slabiciune: teama de neant.

Prin urmare, de ce nu l-am crede totusi pe Victor Ponta ca Geoana a tradat iarasi din oportunism, la fel ca in 1996, cand i-ar fi scris lui Constantinescu, amenintat fiind de pierderea postului de ambasador la Washington, pentru a-si exprima bucuria ca a scapat de “stafiile trecutului” si de “cancerul democratiei romanesti”.

Soarta sa pare azi cu atat mai stranie cu cat au trecut doar doi ani de cand fostul sef al principalului partid de opozitie, candidat la presedintie, striga prin Ambasada Statelor Unite la Bucuresti de s-a auzit pana in Wikileaks: I am the number one in Romania today. I need a silver bullet!


Citeste mai multe despre   


















15957 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    Circ pus ;a cale de PSD (Duminică, 13 noiembrie 2011, 23:19)

    dan [anonim]

    toata telenovela asta: uite Geoana, nu e Geoana, uite Ponta, nu e Ponta e defapt o diversiune care sa arate ca si Ponta poate decide ceva in PSD..realitatea ca baronii locali si centrali decid tot, Ponta e doar clovnul scos la inaintare
    • +27 (31 voturi)    
      Si daca... (Luni, 14 noiembrie 2011, 7:34)

      Observatot [anonim] i-a raspuns lui dan

      ...e o parte a unui "plan diabolic"? Functia de preesdinte al senatului i-ar incurca, chiar, pe pesedisti in perspectiva anului electoral. Ar putea sa proclame ca toata vina apartine "caracatitei portocalii" care se afla la TOATE butoanele puterii etc. Sau planul (idiot, dar nu conteaza) de a iesi din parlament in caz ca... etc, etc. Jocuri de imagine. Geoana nu conteaza, de el, oricum, nu-i intereseaza nici pe Ponta, nici pe Nastase, nici pe Iliescu.

      Toate ipotezele de mai sus ar putea fi criticate ca merg cu "planul diabolic" prea departe de puterea de analiza a lui Ponta (corect), sau validate (!) fiindca, asa idioate cum sunt, ele dau masura puterii de analiza a lui Ponta (iarasi corect)...

      Si concluzia?

      Aceeasi dintotdeauna: PSD este un rahat gros, vascos...
      • +26 (32 voturi)    
        Abureala! (Luni, 14 noiembrie 2011, 10:00)

        Eugen [anonim] i-a raspuns lui Observatot

        Ponta nu are nici cea mai mica intentie sa-i atace pe Iliescu si Nastase, care sunt de fapt emblema PSD, a acestu partid mafiot si nereformat.
        Geoana a fost executat in stil stalinist, ceea ce nu aduce nici un beneficiu de imagine lui Ponta care este tot mai mai mult vazut ca un om cu un caracter marsav, duplicitar si avid de putere. Smecheria lui Ponta si a prietenului lui in potlogarii, Sova, nu a prins la nimeni. Toti au vazut un partid comunist care isi executa un fost presedinte pe altarul unei invidii infantile a actualului sef care a pierdut startul furat de Geoana la vizita din SUA.
        Noroc ca Traian Basescu si P D L vor face si urmatorul guvern dupa 2012 cand vor castiga alegerile, ca altfel ne intorceam la comunism cu un asemenea partid totalitar ca PSD. Culmea, cei doi clovni ai opozitiei, Ponta si Antonescu, il acuzau pe Traian Basescu de dictatura cand ei o practica pe scara larga si cu multa duiosie in partidele lor intesate de comunisti, securisti, nomenclaturisti si hoti!
        Prin tot ce a facut, Geoana ne-a dezvaluit din nou racilele ce macina aceasta adunatura numita partid. PSD si-a mai aratat nitel chipul had si mafiot pe care il ascunde romanilor.
        Mafia din PSD nu-si doreste nimic altceva decat sa ajunga la ciolanul pe care aproape l-au ros de tot in perioada in care au guvernat Romania. Petrom, Petromidia, Bancorex, FNI, sunt doar cateva exemple ale devalizarii facute de PSD cand a vrut binele Romaniei!
        Ultimele sondaje conform lui Guse, care are destui tutari in PSD, arata ca USL a coborat la 46%, ceea ce face sigur faptul ca la urmatoarele alegeri USL va fi mult sub 37%, la fel cum ,in 2004, desi era cotat in sondaje cu peste 60%, PSD nu a reusit decat 37%.
        E imperios necesara disparitia acestui partid mafiot, mosit de cei care au schimbat prin actiunile lor, cursul normal, european, al Romaniei. Ma refer la Ion Iliescu, Adrian Nastase, Viorel Hrebenciuc, Miron Cozma, Radu Mazare si mai nou Victor Ponta, Victor Negoita sau Dan Sova!
        • -4 (8 voturi)    
          Bine sefu'...PSD=rau, PDL=bun..am inteles (Luni, 14 noiembrie 2011, 14:17)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Eugen

          da cu Daniel Oajdea cum a fost?
          nenea Hotnews, Dan Tapalaga a sarit la beregata lu' Ponta iarasi....
          Nu prea pricep, se suceste si el ca Basescu, de la o zi la alta....
          Ba era Ponta un pampalau imatur, ghidonat de greii partidului, ba este un nou Stalin, dictator in partidul lui...
          Orice, numai reformator al unui partid de stanga nu !
          Adica sa aduca PSD-ul la cerintele anului 2011 ...nu se poate. De ce? Pentru ca nu le convine altora... mai sa fie...
          Ca se poate sau nu asta este alta intrebare, dar vad ca toti "reformatorii" de aici se impotrivesc din toate puterile.
          PSD reformat? Nu vrem! Vrem un PSD mort.
          Locul lui sa fie luat de UNPR ca doar s-au declarat de stanga....si sunt ascultatori 100% PDL-ului , declarat de dreapta.
          E prea transparenta trebsoara asta, mai draga...
          Don Tapalaga....imi pare rau...te cobori tot mai jos si mai jos...foarte jos...prea jos
        • 0 (0 voturi)    
          excluderi degeaba (Marţi, 15 noiembrie 2011, 11:16)

          ghiocel [anonim] i-a raspuns lui Eugen

          amesteci de toate si habar nu ai decat de ura, ca asa v-a invatat basexu, ramaneti cu el si va veti satura
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:50)

        am [anonim] i-a raspuns lui Observatot

        Corect ! asa este......si sa nu uitam ca si pdl-ul are aceeasi origine politica ca si psd-ul. Denumirile acestor partide nascute din fdsn nu au nici o relevanta.Oamenii care s-au ingramadit sa le populeze insa au. Poate tara asta ar trebui tratata ca o societate comerciala......sa aducem niste manageri din Germania ! Am mai facut-o in trecut cu rezultate exceptionale.....
    • -10 (14 voturi)    
      bun, bun (Luni, 14 noiembrie 2011, 13:02)

      ezechel [anonim] i-a raspuns lui dan

      Degeab carcotitzi...degeaba : PONTA este bun ! Este foarte bun !
      Eiii...acum avem doi politicieni tzepeni in Romania :
      Traian Basescu si Victor Ponta ! E bine, este f. bine !
    • 0 (0 voturi)    
      Baaaiiii ! (Luni, 14 noiembrie 2011, 20:15)

      ezechel [anonim] i-a raspuns lui dan

      Baaaaiii...problema este una singura : Pretzurile au crescut cu 100%, adica inflatzia pe doi ani este de 100% iar voi, alde pdl-istii astia, mintzitzi ca inflatzia este de 4% ! Si va bucuratzi: le-am traso !
      V-atzi traso singuri bolovanilor !
      Restul sunt ticalosii.
  • -34 (44 voturi)    
    subtire... (Duminică, 13 noiembrie 2011, 23:59)

    laurentiucat [utilizator]

    o analiza cu nuante oranj,cu rautati gratuite si cu omisiuni.primul caruia i s-au taiat coltii a fost vanghelie.ori nici asta nu e greu in psd?
    • +37 (39 voturi)    
      fii serios (Luni, 14 noiembrie 2011, 0:45)

      zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      cu taiatul coltilor lui Vanghelie. Daca se supara Marean si face un deal cu UNPR-ul, sa vezi atunci fluierat a paguba la Victoras, cand se va trezi cu al 2-lea sector din Bucuresti care-i zboara din mana. Pt. Marean functia de presedinte la PSD Bucuresti e nimic fata de cea de primar de sector.
      • +17 (17 voturi)    
        trebuie (Luni, 14 noiembrie 2011, 7:32)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui zizi_m

        sati dau dreptate!Pe cel care garanteaza membri din PSD. il intereseaza mai mult banii decat partidul !
        • +11 (11 voturi)    
          pai ! (Luni, 14 noiembrie 2011, 9:26)

          olteanu [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

          ce'i bun un partid in care nu iese bijnitzul ?!
    • -13 (15 voturi)    
      Sa stii (Luni, 14 noiembrie 2011, 6:19)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      ca portocaliilor le pare rau ca l-au dat afara pe Geoanasi iti zic si de ce: iasa cu raca in usl,cu amenintari,poate se si destrama si fug toti la unpr si atunci chiar au o sansa sa castige contra pdl.Era mai bine daca ramanea Geoana. Normal ca le convine pdlistilor si e bine asa.
  • +27 (31 voturi)    
    Si totusi (Luni, 14 noiembrie 2011, 0:09)

    anonim [anonim]

    Ideea lui Ponta pare una interesanta, dar are un mic defect de logica.

    Chiar daca Geoana este exclus din PSD, exista posibilitatea de a fi inlaturat de la sefia Senatului de catre Ponta ?!?

    E, tocmai aici e frumusetea, totul depinde de DEMISIA lui Geoana, iar demisia prin definitie este un act unilateral!

    Cu alte cuvinte Ponta tocmai s-a pus sub papucul lui Geoana, care, in calitate de presedinte al Senatului, poate lungi tragi-comedia pana la urmatoarele alegeri! Sau oricum suficient de mult ca imaginea lui Ponta sa ramana drept adevaratul Prostanac al PSD-ului.

    Si, la rece, de ce ar rata Geoana o astfel de sansa ?!?

    Unu, si-ar spala imaginea, doi, si-ar crea o imagine in jurul careia pot adrea nemultumitii din PSD si trei, ar avea argumente extrem de solide sa intre in UNPR dar nu la coada plutonului ci in fruntea lui.

    Pana una alta, daca regulamentul Senatului difera de Regulamentul Camerei Deputatilor, atunci totul este un mare fasss: Geoana face ce vrea.
  • +30 (30 voturi)    
    asadar.. (Luni, 14 noiembrie 2011, 0:11)

    AAA [anonim]

    o sa-l vedem pe Geoana in UNPR, si nu neaparat din cine stie ce adanci convingeri ideologice, ci pentru ca altfel il mananca foamea. Asa, o sa se poata muta in diplomatie, cu cat aduce mai multi cu el la noul partid probabil cu atat o sa aiba un post mai cald si probabil o sa iasa la pensie din pozitia de ambasador. Nu cred c-o sa mai investeasca politic nimeni in el, si nici el insusi, numai daca-i prostanac de-a dreptul, se mai aventureaza in lupte politice. E un pierzator prin natura lui.
    E nasol pentru el c-o sa traiasca toata viata cu frustrarea asta, ca ce aproape a fost sa fie Presedinte.. Adica ce-as fi putut sa fiu si ce-am ajuns.
    • +1 (1 vot)    
      adica.. (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:54)

      Luna [anonim] i-a raspuns lui AAA

      daca nu eram prost eram destept
  • -21 (25 voturi)    
    Pacat! (Luni, 14 noiembrie 2011, 0:27)

    Manuela [anonim]

    D-le Tapalaga altadata va citeam cu mai mult interes. Va propun o teorie a conspiratiei : ce ati zice daca Geoana e omul lui Basescu, in extenso al americanilor? Ce ati zice daca in acest plan de debarcare a lui Geoana din functie si din PSD e tot mana americanilor? De aia a fost Geoana domnule la rusi, trimis de americani, de aia a fost si la Vantu in preziua alegerilor, de aia urmeaza un plan bine stabilit in laboratoarele americane. Ca sa iese cine trebuie la alegeri! De aia a fost recent si la americani, ca sa ii se dea unda verde si sa musamalizeze adevaratele intentii, prin vezi Doamne o deplasare fara acceptul partidului. Se pare ca Geaona e un patriot daca e asa si nu e chiar prostanac. Asta ne trebuie sa ne faca altii curat in mizeria din politica, pentru ca nu se mai poate. Observati ca americanii sunt peste tot bagati, pentru ca noi nu mai suntem in stare. Si bine fac! Cititi atent in presa ce s-a intamplat in ultimii ani vis-a-vis de reactiile si miscarile subtile ale americanilor, inclusiv declaratiile ambasadorului si ale altora si veti vedea ca am dreptate. Puneti cap la cap si apoi faceti un articol ca lumea si pertinent. Nu mai suntem de capul nostru demult d-le Tapalaga!
    • +3 (3 voturi)    
      Eu am vazut niste raze violete (Luni, 14 noiembrie 2011, 14:30)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Manuela

      Care ieseau din OZN-uri plutind foarte stabil, asta-noapte pe la 2.00-2.30 asupra casei lui Ponta.
      Sunt sigur ca eista o conspiratie planetara, ce spun eu planetara, galactica de-a dreptul, pentru influentarea subtila a lui ponta in somn astfel incat atunci cand se trezeste sa para prost facut gramada.
      El este de o inteligenta iesita din comun insa aceasta conspiratie are ca obiectiv capturarea undelor celebrale care constituie principala sursa de energie a galaxiei.
      S-a calculat ca animalele cu cat au mai mare diferenta dintre capacitatea intelectuala maxima si cea utilizata curent, cu atat sunt surse mai puternice de unde cerebrale. Cu alte cuvinte trebuie sa fi inteligent dar prostit cat mai tare astfel incat diferenta sa o capteze extraterestrii.
      Manuela tu valorezi pentru ei cat valoreaza o intreaga centrala atomica pentru noi
  • +11 (15 voturi)    
    Geoana... (Luni, 14 noiembrie 2011, 1:02)

    Nagymama [anonim]

    Toate ar fi bune, frumoase si interesante domnule Tapalaga, daca n-ar mai fi ceva de..."scormonit" aici. Sper ca va amintiti de "interventia" d-lui ambasador Mark Gitenstein foarte favorabila stimabilului domn Geoana. Va amintesc? Nu cred ca e cazul!! Ei bine, ce sa fie , ce sa fie...? Poate reusiti sa ne dati dumneavoastra un plauzibil raspuns. Multumim .
    PS. - precizez ca sunt foarte pro SUA. o spun ca sa fiu bine inteles din capul locului.
  • +12 (12 voturi)    
    Lupii nu latra. (Luni, 14 noiembrie 2011, 1:56)

    Biologistu [anonim]

    Ever. Lupii nu latra. Vbesc de aia reali din padure.

    Maraie, dar de latrat nu latra niciodata.

    Numai cainii (domestici) latra. Probabil o trasatura incurajata de mediul antropic.
  • +5 (11 voturi)    
    sincer intreb.... (Luni, 14 noiembrie 2011, 3:23)

    ajabot [anonim]

    ...de ce avea nevoie de : " I need a silver bullet!"????? chiar ca este subtila subtila de tot......
  • +12 (14 voturi)    
    opinie (Luni, 14 noiembrie 2011, 6:26)

    om normal [anonim]

    la prima vedere, ideea ruperi de trecut sau de papusari , pare de laudat. (reala sau doar de ochii lumii).
    dar daca stai si te gandesti cum e construit partidul, te apuca groaza.
    orice lider al partidului trebuie sa aiba suportul, votul, reprezentantilor membrilor. cand membrii sunt doar oportunisti, afaceristi cu trecut dubios si munti de dosare penale, iubitori de bani fara lege, poti sa te ridici doar daca promiti ceva in plus fata de ce au deja.
    niciodata, dupa parerea mea, nu va putea un OM NORMAL sa conduca acest partid. calitatea de a fi corect, impartial este ultima luata in seama.
    tragica alegerea pe care trebuie sa o faca puiul de gaina (poporul nostru, alegatorul de rand). sau e cu haita de lupi sau e cu haita de vulpi.
    singura salvare e sa invatam lego. suntem 16-20-23 milioane de piese mici iar ei sute sau mii de piese si mai mici dar aranjate intr-un mic robotel.
    am pus lego deliberat. nu ai nevoie de lipici.
  • +16 (18 voturi)    
    nu ne pierdem vremea? (Luni, 14 noiembrie 2011, 7:26)

    gigi n [anonim]

    După părerea mea,excesiv de multele interpretări,scenarii si presupuneri făcute in legatura cu politicienii romani sunt absolut inutile,avand in vedere nivelul acestora din punct de vedere al caracterului,al inteligentei si mai ales al bunelor(?)intentii in ceea ce intreprind.......
  • +16 (20 voturi)    
    jos PSD! (Luni, 14 noiembrie 2011, 7:26)

    CORNELIU BUZELAN [anonim]

    Faptul ca Geoana a fost invitata la comisie la ora1415 si comisia la acea ora si-a terminat lucrarile ,votand pentru destituire ,arata cat se poate de bine ce fel de politicieni are marele partid PSD.Acesta demonstratie de marsavie politica ne determina sa concluzionam pentru a cata oara caracterul duplicitar si setea nemasurata pentru putere ale acestor nesimtiti,care daca ii vom acredita la conducerea tarii din nou ,vor afunda si mai mult tara in dezastru ,spre implinirea ambitiilor lor.Oare merita sa facem experimente pe pielea noastra?
  • +12 (14 voturi)    
    Ponta - si mai ales Sova - sunt istorie (Luni, 14 noiembrie 2011, 8:13)

    Nastase [anonim]

    Crin! nu te simti? Gata! ai pozat destul.Sa facem si politica
  • +13 (13 voturi)    
    haotica de partid (Luni, 14 noiembrie 2011, 9:23)

    panfil flecaru [anonim]

    pai cum sa fie altfel decat asa ?
    partidlele de dumbovitza n'au ideologie, nici programe politice.
    ele sunt adunaturi de interese, poreclite ca partide, pentru a aburi lentilele celor ce vor sa vada democratie in romania.
    partidul care era in toate cele, s'a transformat, mai de frica, mai de nevoie intr'un front unic, lovirutionar.
    totusi, vazand ei, baieti cu stele mari pe umeri si cei cu experienta politica (!), ca vremurile se schimba, spre a nu scapa trenul, au hotarat sa se desparta in gashti, numite partide.
    s'au adunat in jurul unora cu grade si experienta, pe arme, specialitati, scoli de partid absolvite.
    sau pe calitati de rudenie, cumetrie, prietenie.
    la inceput a fost dolarul.
    ilici a zis: sa fie dolari ! si dolari s'au facut.
    prin decret al fsn, s'a stabilit un curs convenabil si s'a putut achizitiona din banci.
    toti cei cu ..experienta politca s'au grabit sa'si scoata, dela saltele, baneul adunat cu sudoare, prin munca cinstita din solde, lefuri si diurne.
    si cum, totusi nu erau sume ...occidentale, au trecut la scaderea preturilor.. industriei socialiste, rodul activitatii netzarmurite si neabatute a pcr.
    adica, dupa mintea lor, tot a lor.
    au cumparat cu bani putzini tot ce se putea jefui...
    si pentru ca era greu de produs, nu iesea un ban imediat, au revandut tot,la strainii interesati, multe "realizari ale iepocii' ca fier vechi.
    easy money !

    azi, cand a mai intzarcat balaia, s'a cam terminat de muls, e mai greu. mai ales pentru cei tineri, veniti mai tarziu la masa zaiafetului, dupa ce s'au imbuibat seniorii...
    de aia e asa vanzoleala la ciolan.
    si daca nu mai curge, mai pica.
    si cand e foame mare, se mai mananca si intre ei.

    c'est la vie, mon cher !
    adcia, in traducere libera, asa'i la vie...mai draga !

    sa traiti bine, mai draga !
  • +2 (6 voturi)    
    EU CRED CA ATI GRESIT TINTA DL-E TAPALAGA (Luni, 14 noiembrie 2011, 9:55)

    m.o [anonim]

    Cind geoana era in America, Ponta a fost intrebat de un reporter daca are in plan sa-l dea afara din PSD pe acesta. Ponta zice" de ce "? deci prin 7 sau 8 noimbrie ponta nici nu se gindea la asa ceva!
    Acum dupa citeva zile, brusc vine toata furtuna asta impotriva lui geoana--- Ce sa intimplat???
    Well trebuie sa luati in seama ca in ultimul timp, Nastase si Iliescu erau pe la televiziuni mereu si actionau ca si cind Nastase era seful PSD, sustinut de Ilescu da?
    Presa s-a intrebat putin cei cu aceasta iesire a lui Nastase si de ce actioneaza in acest fel?
    Ilescu pe de alta parte trebuie sa recunoasteti ca desi dat afara de la conducere de Geoana , are acum un copilandreu necopt la sefia partidului de el formata.
    Ce incearca de fapt acest doi lupi, Ilescu si Nastase.
    Ai da lui ponta un lup slabit, dar totusi cu ceva sustinere in spate din teritoriu-in speta lui Geoana- asta se gindeau ei atunci.
    Dar miza lor era defapt sa-l incurce pe Ponta si sa-i slabeasca autoritatea in partid , in cazul ca esueaza cu Geoana.- asta una, fara sa se gindeasca ca pierzind presedintia senatului , rocada e complicata de facut,
    Si in acelasi timp daca ponta se pierde in actiune Intra Nastase si ia fraiele partidului, ca doar munca lui pe la televiziuni nu a fost degeaba.
    Cind l-au vazut pe Ponta ca totusi e hotarit, au zis , hai sa nu-l dam afara din psd ci sai dam o mustrare, incercind iarasi sa-i slabeasca puterea lui Ponta.
    Deci miza cainilor lupi batrini era cumva sa-l distruga pe Ponta , nu pe geoana, si chiar daca Geoana cade , nu e mare lucru pentru PSD, isi zic ei.
    Se pare ca jocul nu prea le-a mers, de data asta si sint sigur ca ponta mai are de tras citeva belele intinse de cuplul Iliescu -Nastase.

    Geoana in schimb desi are mult mai multa experienta , inteligenta si diplomatie ca si Ponta , el nu are cohones politice.
    E prea curat, si prea fara vana.

    Ponta nu va resusi nimic cu acesti oameni in spatele lui asteptind ca la orice miscare gresita sa i-o traga.
  • +10 (10 voturi)    
    ponta (Luni, 14 noiembrie 2011, 9:55)

    dorel [anonim]

    mi-a ramas in minte prima declaratie a lui ponta, dupa ce a devenit presedinte PSD, nu mai are voie nimeni sa parcheze masinile in curtea partidului, cu exceptia presedintelui, da, ion iliescu, este oricand dispus sa-l spele pe picioare pe acest vulpoi batran, iar concluzia, este ca nu face reforma in acest partid, nu iasa din cuvantul bunicii, deci nu va conduce acest partid niciodata
  • -8 (10 voturi)    
    amesteca jupane!!! (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:45)

    catalin_mattei [utilizator]

    PSD in lupte interne! Ponta contra Iliescu si Nastase?.. titluri interesante dar care ascund doar un joc de glezne care face bine unei puteri aflate ea insasi in moarte clinica... Incapabila de a se hrani din rezultate, Puterea actuala se uita si pune reflectoarele pe hoiturile Opozitiei vrand sa vada daca romanul mai "pune botul" la operatiunea de culpabilizare a adversarului utilizat ain ultimii 20 de ani de cei ce formeaza clasa politica. Intr-o tara in care cineva care se considera aparator al dreptatii ( este vorba de Monica Macovei) sta la masa puterii cu cel pe care il tavalea in fata opiniei publice ca fiind corupt pana in maduva oaselor ( Michi Spaga) este putin probabil ca cineva se va mai uita la argumente de tipul: bolsevicul Iliescu... Romanii au devenit mult mai focusati pe propriul lor interes si acesta este simplu: masa indelustatoare... indiferent de strigatele portocalii ceva ii va face sa se scufunde: romanilor le este foame, le este frig.. acest lucru va trebui inteles de orice politician vrea sa se mentina la putere: fara rezultate vizibile si nu populisme ieftine ( nu mai creati vise caci nu mai crede nimeni in ele) romanul nu se va mai arunca la vot doar pe baza unor filozofii oricat ar fi ele de savante
  • +4 (4 voturi)    
    manipulare marca psd? (Luni, 14 noiembrie 2011, 12:12)

    ioni [anonim]

    Ati punctat excelent, ca de obicei!

    Cred tot mai mult ca e o mare manipulare si Geoana a picat iar de prost ( nu ca as fi fan Geoana!).
    Am gasit un punct de vedere interesant aici:

    http://alexaionescu.wordpress.com/2011/11/11/relansarea-usl-planul-secret/

    si mi-ar place sa va aud parerea.

    cu stima
  • -1 (3 voturi)    
    Oare (Luni, 14 noiembrie 2011, 12:39)

    Ion [anonim]

    nu cumva excluderea lui Geoana sincronizata cu intentia de modificare a structurii Parlamentului, lasa loc de negociere intre PSD si PNL? "Noi va dam voturile, voi ne dati presedintia Senatului." La modul asta PSD-ul ar putea scapa de Geoana* si pastra presedintia Senatului.

    ...totusi, poate ca il acuz in mod nejustificat pe domnul Ponta de inteligenta.

    *debarcarea lui Geoana e o miscare excelenta pt. PSD. In ochii alegatorilor hotia se mai iarta, prostia nu.
  • +4 (6 voturi)    
    Frumos! (Luni, 14 noiembrie 2011, 12:58)

    corina [anonim]

    Felicitari lui Dan Tapalaga, ale carui articole le citesc tot timpul cu mare placere. Foarte multa obiectivitate si bun simt in toate analizele lui.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu are nevoie (Luni, 14 noiembrie 2011, 13:05)

    arakis [utilizator]

    Sorin Oprescu sa fie imbratisat de mai marii de pe malul Potomacului!Cu cata detasare imi inchipui ca priveste Sorin Oprescu toata aceasta desfasurare de forte din PSD!Ce inspirat a fost in 2008!
  • +1 (3 voturi)    
    schimbarea la fata (Luni, 14 noiembrie 2011, 14:33)

    cercetasu [anonim]

    " Lupul isi schimba parul dar naravul ba". Vor sa para si ei un partid sanatos cu tineri care infrunta vechea generatie cu prestanta cu atitudine. Realitatea e in spatele usilor inchise, restul e circ si demagogie ca sa pacaleasca multimea. Mai de ar avea Ponta sange in instalatie sa se ridice si sa mai curete din ciocoi indiferent de culoarea politica. Nu cred ca e cazul dar cine stie poate o fi fost trasnit cand era mic.
  • +1 (3 voturi)    
    Un articol de nota 10... (Luni, 14 noiembrie 2011, 14:53)

    B.Michelle [utilizator]

    Felicitari Dan Tapalaga ....abia asteptam sa citesc pe Hotnews comentariul tau cu privire la acest eveniment ....m-a uns la suflet.
  • +1 (3 voturi)    
    suspendare stalinista (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:19)

    alex [anonim]

    Ponta si Antenescu mereu vorbesc de dictatura lui Basescu. Insa in care ei trateaza proprii membri marcanti ai partidului este cel mai concludent argument ca au atitudine stalinista.

    Dictatori curati (murdari)!!!
  • -1 (3 voturi)    
    domnu tapalaga! (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:48)

    menandy [anonim]

    ma asteptam sa vad macar 100 de coment-uri!!! nu te intrebi de ce doar 35??? o fi de la portocaliu??
  • 0 (2 voturi)    
    apropos!!! (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:49)

    menandy [anonim]

    chiar nu stiai ca lupii nu latra, ci doar urla???
  • -1 (1 vot)    
    orgoliul lui Ponta (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:04)

    Ingrid [anonim]

    In timp ce Ponta isi umfla muschisorii ce abia tremura pe sub camasa, partidul se duce de rapa!
    Astfel ca in curand datorita valorii sale de om politic, P.S.D.-ul va reusi ceea ce a incercat candva cu P.D.-ul - se va destructura in teritoriu!
    Opozitia uita ca alegerile se castiga in teritoriu nu la Bucuresti, iar cand oamenii vad ca din cauza orgoliului stupid al unui om partidul va pierde si ultima functie importanta pe care o mai are in stat cred ca vor migra ca electorat catre UNPR (cei radical de stanga) si catre PDL cei de centru cu tendinte usoare de dreapta).Macar astia sunt la putere!
  • -1 (1 vot)    
    autoritate sau smecherie (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:13)

    stan [anonim]

    Autoritate inseamna sa expui un punct de vedere si acesta sa fie imediat imbratisat si transformat in decizie, nu sa il chemi pe Geoana la doua si tu sa tii sedinta la unu de teama rezultatului.
    Ponta nu a facut decat sa confirme totala sa lipsa de autoritate