Ce am invatat din injuraturile lui Mircea Badea si Radu Moraru

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:29 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu, Deutsche Welle
​De peste 44.000 de ori au fost citite pe HotNews.ro doua articole despre injuraturile dintre Mircea Badea si Radu Moraru. Recorduri ale zilei. Badea l-a acuzat pe Moraru de „pupinbasism”, Moraru l-a acuzat pe Badea ca e platit de un „Turnator”. Nu este limpede daca cei doi isi reproseaza unul altuia lipsa de obiectivitate sau mai degraba faptul ca joaca pentru tabara adversa. Inclin catre ultima varianta deoarece atat Radu Moraru, cat si Mircea Badea, nu au pozat niciodata in jurnalisti impartiali. Si par a fi mandri de asta. Inapetenta lor pentru o deghizare de acest tip oficializeaza o realitate in fata careia, de teama, multi dintre noi am inchis ochii.

In manualul jurnalistului de la Deutsche Welle (radio-televiziunea oficiala a Germaniei) cuvantul „obiectivitate” este mentionat de 13 ori in primele 20 de pagini. „Un bun intervievator isi abordeaza subiectul critic, obiectiv si ramane fidel faptelor. Nu este treaba lui sa-si impuna opiniile proprii in fata celui intervievat”, scriu nemtii. Dupa ce citesti asta, devine evident ca majoritatea marilor vedete TV ale Romaniei nu fac parte din breasla jurnalistilor, conform definitiilor din manualul german. Dar nu Badea si Moraru sunt cei cazuti in pacat, ci moralistii insuficient adaptati la un mediu jurnalistic in schimbare.

Sa ne intelegem: sunt educat la scoala Deutsche Welle si as sustine cu pasiune cauza impartialitatii in jurnalism. Doar ca in realitatea anului 2011, aceasta impartialitate nu mai este o cauza, ci un mit. In iulie, britanicii de la The Economist au publicat un articol numit „Foxificarea stirilor”. Cea mai de succes televiziune de stiri americana, ca profit si audienta, este Fox News, postul lui Rupert Murdoch in care dogma republicana este recitata la ore fixe precum breviarul in vechile manastiri catolice. In timp ce jurnalistii impartiali de la CNN au din ce in ce mai putin succes, vedetele partinitoare platite de Murdoch au tot mai multi fani. Epoca jurnalismului obiectiv a apus. Dar chiar daca regele a murit, regatul va continua sa existe. „O multime de jurnalisti vorbesc despre obiectivitate ca despre o adevarata religie”, se scrie in The Economist, „dar aceasta nu este altceva decat un artefact al anumitor circumstante istorice si economice.”

La sfarsitul secolului 19, ziarele bucurestene publicau pe prima pagina texte precum acesta: „Unul este Partidul Conservator, cum una este tara, una Constitutia liberala data de acelasi Partid Conservator, precum tot ce s-a facut si se va face vreodata pentru unirea neamului romanesc, tot de catre Partidul Conservator se va face.” Stramosul cu monoclu a lui Mircea Badea i-ar fi putut indreptatit spune ziaristului Mihai Eminescu, autorul randurilor de mai sus, ca este pupincatargiu (Lascar Catargiu fiind seful conservatorilor romani). Ziarele, fie ele romanesti sau americane, erau pline de astfel de articole partizane. Doar ca, pe atunci, un Mitica de Bucuresti nu ajungea sa publice pe prima pagina.
 
Zana Obiectivitatii a rasarit pe aceasta scena doar cand au aparut marii furnizori de publicitate. Motivele erau cum nu se poate mai pragmatice: pentru ca mesajele publicitare sa ajunga la un public cat mai larg (si consecutiv buzunarele ziarului sa se umple) jurnalistii au fost nevoiti sa-si indulceasca tonul pentru a se putea adresa deopotriva liberalilor sau conservatorilor, panglicarilor sau intelectualilor. Obiectivitatea a inceput sa aduca furnizori de publicitate satisfacuti, adica venituri din ce in ce mai consistente. Cu trecerea anilor, ca in miturile deconstruite de Margaret Mead, cauza reala a fost uitata, dar rezultatul s-a pastrat si obiectivitatea a ajuns stalp in manualele de jurnalism.

Dar influenta internetului, efectul crizei asupra bugetelor de publicitate si evolutia stiintelor comportamentale au schimbat regulile jocului. Astazi pretuit este publicul nisa, monopolul informatiei nu mai este detinut de cativa editori puternici si nici publicitarii nu mai au atatia bani de risipit. „Calea de urmat”, se scrie in articolul din Economist, „este abandonarea ideologiei impartialitatii si acceptarea ca jurnalistii au opinii; sa le recunosti deschis pastrand in acelasi timp standardul de baza al corectitudinii si onestitatii intelectuale; si folosirea transparentei, mai degraba decat a obiectivitatii, ca fundatie noua pentru construirea unei relatii de incredere cu publicul.”

Pare o blasfemie, nu? Cu siguranta ca ieri era, dar cine mai cauta astazi informatie obiectiva la televizor e un naiv. Reflexul conditionat s-a cimentat: apasam telecomanda ca sa ne relaxam si autoconfirmam. Asa suntem noi, publicul de televiziune, si daca vrem informatie o cautam online, iar daca vrem emotii descarcam un film bun. Si, cum vantul nu bate cum vrea trestia, nici publicul nu mai reactioneaza asa cum si-ar dori manualul Deutsche Welle.

Disparitia obiectivitatii in jurnalism nu va deschide automat cusca minciunilor si manipularilor sfruntate. Transparenta despre care vorbeste saptamanalul britanic este deja practicata in anumite zone mediatice americane, acolo unde jurnalistii accepta sa publice un fel de declaratii de avere prin care isi devoaleaza propriile interese financiare si politice. Nu sunt multi cei care stiu ca Andreea Cretulescu a fost consultant PSD in ultima campanie electorala si prea putini au retinut ispravile lui Bogdan Chireac. In urma unor dezbateri atente, transparenta ar putea deveni noul stalp al manualelor de jurnalism.

Dar pana atunci, in aceasta noua lume veche a jurnalismului partizan si combativ profesionalismul ramane hartia de turnesol a indivizilor. Contempland distanta dintre pamfletele romanesti de acum un secol si mizeriile publice citite astazi de peste 44.000 de ori, devine limpede ca nu prezenta sau absenta obiectivitatii este problema. Ci faptul ca Mitica, smecherasul care scria pe vremuri rubrica diverse in „Timpul” condus de Eminescu, a ajuns astazi sa semneze pe prima pagina.

N.B. Corect este sa facem o diferentiere profesionala riguroasa intre Radu Moraru, care are un trecut marcat de cateva reusite jurnalistice, si Mircea Badea care este doar un showman.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13254 vizualizari

  • +14 (100 voturi)    
    Pai Badea chiar e platit de un turnator (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:33)

    mircea [anonim]

    Sa fim seriosi tembeliziunile lui Felix sunt pentru cei cu un coeficient de inteligenta foarte limitat.
    • -7 (77 voturi)    
      La fel si B1 si 10TV (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:42)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Antenele sunt televiziuni de opozitie, e normal sa critice pe cei aflati la conducere. 10TV si B1TV sunt televiziuni aservite puterii.
      • +5 (45 voturi)    
        Observatii! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:30)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        10 tv se pare ca nu mai exista!
        B1TV cu puterea?
        D'aia e mereu pe acolo porumbacu' si copilotu'?
        Wake-up, Bambi!
        Si daca ar fi asa cum zici tu, astea doua televiziuni sunt parfum fata de haznalele tale, indiferent ca sunt latrine, realitati...
        Sincer, omul ala chiar are dreptate cu coeficientul ala de inteligenta.
        Mentionez ca am urmarit putin latrinele 1, 2, 3...
        Numai dejectii!
        Pe B1TV in doua zile i/am vazut pe "corifei"
        Deci?
      • +6 (18 voturi)    
        Logica (Miercuri, 12 octombrie 2011, 12:20)

        Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Nu sustin niciun partid si nici o televiziune, dar ma intreb: sunt cei de la putere asa niste ingerasi fara pata si lucrurile merg asa bine in tara asta incat trebuie ca un fost "turnator" sa plateasca cu bani grei niste oameni ca sa gaseasca ceva de criticat?

        Adica, daca acei oameni nu ar fi platiti sa spuna contra puterii, ei de fapt ar avea numai lucruri bune de zis?
      • +2 (24 voturi)    
        Foarte interesant ai graiul. (Miercuri, 12 octombrie 2011, 12:37)

        dorobanţul [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Antenele şi rtv sunt televiziuni DE opoziţie, în timp ce B1 şi 10, sunt ASERVITE.
        Bre! Mai ASERVIŢI decât badea, gîdea şi ciutacu, nu se există.
      • +5 (5 voturi)    
        normal (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:01)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        Cu siguranta latrinele tv ar critica puterea la fel de aspru si daca tovarasu' Felix, turnator profesionist si amator de 'vanturi' in direct, ar ajunge la putere. Parol!
        Eu cred ca e timpul sa scoti tembelizorul din priza.
    • -7 (85 voturi)    
      Eu prefer Antena 3 oricarui alt post de stiri. (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:47)

      Pintea Haiducul [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Si nu s-ar putea spune ca am un coeficient de inteligenta foarte limitat, nu? Oricum, si daca -prin absurd- s-ar spune, ar fi o afirmatie complet nesustenabila.
      • +1 (55 voturi)    
        E dreptul tau. (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:17)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        1. "Coeficient de inteligenta foarte limitat" - nu inseamna nimic.
        2. SUSTENABILITATE (‹ engl. sustainable) s. f. Calitate a unei activități antropice de a se desfășura fără a epuiza resursele disponibile și fără a distruge mediul, deci fără a compromite posibilitățile de satisfacere a nevoilor generațiilor următoare. Când se referă la dezvoltarea economică de ansamblu a unei țări sau regiuni, este de obicei preferat termenul sinonim dezvoltare durabilă.
        Sursa: DE

        Cum spuneam mai sus: este dreptul tau, dar nu stiu daca-ti face bine...
      • -11 (27 voturi)    
        Haiduci cu IQ? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:31)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        D'aia stau in padure si fura?
        Asa este au un IQ... de nu se poate!
    • +6 (14 voturi)    
      TV IQ (Miercuri, 12 octombrie 2011, 12:16)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Ok, spune-mi te rog, care e televiziunea aia pentru cei cu un IQ nelimitat. Sau foarte mare.

      Nu te intreb asta ca sa te contrazic, chiar sunt curios. Chiar vreau sa vad televiziunea aia minunata, fara "dejectii", pentru IQ extrem de ridicat, necriticabila etc etc

      P.S. 1: Parerea mea e ca daca vrei sa-ti pastrezi sanatatea mintala, scoti televizorul din casa.

      P.S. 2: In viata nu numai IQ-ul conteaza.
      • +10 (12 voturi)    
        IQ-ul are o aria larga de cuprindere (Miercuri, 12 octombrie 2011, 14:48)

        dumil [utilizator] i-a raspuns lui Mens Sana

        incep prin a spune ca nimic nu e perfect alb sau perfect negru, si apoi iti recomand
        money channel, TVR singurele televiziuni care ne servesc informatii utile si nealterate!

        cat despre comparatia B1TV - realitatea, Antena3 este o aberatie, B1 este o televiziune orientata show-biz iar celelte 2 orientate news. Evident ultimele 2 trebuie sa arate o obiectivitate sporita, ca sa nu spun sa exceleze prin obiectivitate!

        cat despre servilism as spune asa:
        - realitate 80%
        - A3 99.99%
        - B1 60%

        si as incheia prin a spune ca orice individ care prefera stiri "alterate", "comentate", "analizate" in detrimetul stirilor "pure" are un iQ emotional subdezvoltat.
    • 0 (0 voturi)    
      IQ (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:01)

      iva [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Limita coeficientului de care vorbesti se afla la partea sa superioara....
    • +3 (3 voturi)    
      Romania?????? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 20:21)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Un singur lucru poate curata Ro definitiv: BOMBA ATOMICA!!!!!!
      Mi-e rusine ca sunt contemporan cu "clanurile", politicienii, jurnalistii de toate orientarile, fobalistii, politistii, judecatorii.........etc. care imunda zilnic si maculeaza fata Ro. RUSINE si plecati!!!!!
  • +1 (15 voturi)    
    o tara de exceptionalei (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:46)

    marino [anonim]

    si cam care ar fi cele "cateva reusite jurnalistice EXCEPTIONALE" ? sau sunt secrete ?
  • +12 (56 voturi)    
    pozitie (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:08)

    Valentin [anonim]

    Demult nu mai ma deschid TV la Antene. Ma solidarizez cu persoana care a spus ca antenele sunt dedicate celor cu IQ daca nu in zona negatia, dar sigur la cei la care tinde spre ZERO.
    Nu ma uit nici la BI sau 10TV. Dar oricum consider ca sunt superiori antenelor. Cat despre Badea nu-l consider jurnalistci un masacrici care sa maimutareste la TV.
    Ar fi corect pentru ca toti pe care i-a injurat sa-l dea in judecata. Poate banul pe care o sa trebuiasca sa-l plateasca o sa-l puna sa reflecte la cuvintele aruncate de el si o sa-l educe un pic.
    Daca spuneti ca antele sunt in opozitie si asa trebuie sa prezinte, e o gresala enorma.
    Posturile Tv trebuie totusi sa fie cat posibil impartiale si sa aiba un inetres national.
    Daca doresc sa fie propartinice, n-au decat, insa sa spuna sau mai bine sa scrie jos reprezentam in toarte viziunea politica a dlui Voiculescu, Ponta, Antonescu si ocolitii lor.
    O zi buna la toti
    • -1 (47 voturi)    
      La emisiunea lui Badea... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:20)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

      ...ma uit su sonorul oprit.

      Grimasele si limbajul coroporal sunt absolut deosebite :))
    • -2 (24 voturi)    
      Superiority show (Miercuri, 12 octombrie 2011, 12:23)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      "Nu ma uit nici la BI sau 10TV. Dar oricum consider ca sunt superiori antenelor. "

      Foarte misto. Nici eu nu ma uit la nici unii, dar cred ca eu sunt superior. Nici pe tine nu te cunosc, dar cred ca sunt mult superior tie :)
    • -2 (8 voturi)    
      superioritate (Miercuri, 12 octombrie 2011, 15:42)

      valoare [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Cum nu te uiti nici la unii nici la altii e foarte natural sa poti face judecati de valoare
    • -1 (5 voturi)    
      poti sa te hotarasti? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:10)

      iva [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

      Daca nu te uiti nici la Antene, nici la B1 sau 10TV cum poti spune cit de bune sint programele lor? Daca nu te uiti la Badea, de ce il faci mascarici? De unde stii tu toate chestiile astea ca un om mare daca nu te uiti decit, probabil, la Pepe, Oana si ceilalti asemea celor enumerati?
  • +13 (21 voturi)    
    CNN (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:14)

    Miha [anonim]

    "Jurnalistii impartiali de la CNN"??? Imi pare rau, Vlad, dar aici gresesti flagrant. Tu urmaresti cumva acest post? Aplecarea lor spre stanga americana e flagranta si, asa cum FOX sustine dreapta, si ziaristii postului din Atlanta sunt extrem de partinitori.
    • 0 (8 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 12 octombrie 2011, 15:42)

      toiu [utilizator] i-a raspuns lui Miha

      Am o intrebare pentru domnul Vlad Mixich. El chiar este naiv sau doar se preface? In orice caz sa afirmi ca CNN este un post cu jurnalisti impartiali tine de domeniul desenelor animate! Si sa te mai lauzi ca esti un produs Deutsche Welle! Orice afirmatie din acest articol nu mai poate fi luata ca adevarata in momentul in care sustii enormitati de genul acesta!
    • -1 (3 voturi)    
      aveti dreptate Miha (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:51)

      liana [anonim] i-a raspuns lui Miha

      D-nul Mixich va rugam sa va uitati la CNN, parerea mea e ca gresiti, nu sunt impartiali. Si in plus, CNN a inventat infotaintment-ul care e enervant.
  • +9 (21 voturi)    
    Jenant (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:17)

    johnny [anonim]

    articolul. Nu poti sa pleci de la injuraturile penale ale lui MB, sa treci prin Deutsche Welle si sa ajungi la Fox. Inteleg ce vrea sa spuna autorul, dar alege cel mai nefericit exemplu ca sa-si comunice ideile. Chestia scrisa pe blog de MB nu are nici o treaba cu "a fi obiectiv" sau nu. Are treaba cu alte lucruri.
    • -6 (6 voturi)    
      tu ai cenzura si blogul (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:44)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui johnny

      Daca atat te duce capul...
  • -6 (14 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:26)

    Mixich [anonim]

    Bun articol ai scris despre obiectivitatea jurnalistului; Cretuleasca a fost consultant la PSD dar in netarmurita-ti obiectivitate uiti pe Turcescu, Pora si Moraru. Deci felicitari pentru articol, la mai multe, e glorios sa vezi paiul din ochiul altuia. Nu uita sa arunci o privire si la barna din fata doamnei Armanca, marea profesoara de jurnalism:))
  • +4 (8 voturi)    
    O aberatie... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:27)

    martianu [anonim]

    Obiectivitatea nu mai exista demult. E asa cum ai scris in articol. Deci lasand la o parte partinitatea celor 2 mi se pare oarecum incorect sa fie pusi pe aceeasi treapta si asta doar din pricina limbajului folosit de unul si de altul.
  • +7 (23 voturi)    
    pai, subiectele tale sunt pro-putere in majoritate (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:41)

    Bogdan [anonim]

    Asadar chiar tu esti subiectiv si scrii la un site de stiri foarte subiectiv. Diferenta dintre Mircea Badea si Moraru in opinia mea este faptul ca Badea nu se considera jurnalist si refuza sa fie numit asa (adevarul e ca denumirea de animator TV e mai corecta in cazul lui...). Prin urmare lipsa de obiectivitate si a nu stiu caror tehnici jurnalistice sau deontologii profesionale nu i se pot imputa.
    Dar atunci cand te falesti ca esti un mare ziarist e normal sa nu respecti criteriul obiectivitatii ??
    P.S.
    Si tu esti subiectiv, ca daca nu erai asa nu erai vazut ca facand parte din tabara pro-putere (nu-mi spune ca nu stiai :P)
  • +1 (37 voturi)    
    fan MB (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:44)

    Lache [anonim]

    MB critica puterea in primul rand din convigere si apoi ca este bine platit de Voiculescu. Oricum le zice bine, de asta e si atacat de toti basistii, ceea ce nu inteleg acestia din urma este ca nu sunt obligati sa se uite la MB, au telecomanda si pot schimba postul. MB este si lider de audienta si asta spune multe despre popularitatea lui printre romani, spre deosebire de Nasul sau altii ca el care fac audiente "negative" pe la televiziuni obscure.
    • -4 (26 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 12 octombrie 2011, 12:11)

      salcia [anonim] i-a raspuns lui Lache

      faptul ca MB e lider de audienta spune multe, si nu de bine. E un caz clasic de manipulare a audientei prin folosirea unui mascarici logoreic. Dar ce sa ne mai miram, prosteala e evidenta in tarisoara noastra. Probabil ca si cei (multi) care nu au reusit sa treaca de examenele de Bacalaureat se uita la MB, de, e un model.
      P.S.: nu ma uit la Antene, la B1, la Realitatea, de fapt nu prea ma uit la tv.
      • -1 (3 voturi)    
        tratat de manipulare (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:03)

        mosh gerila [anonim] i-a raspuns lui salcia

        Urmatoarele chestiuni
        - deteriorarea nivelului de trai
        - reforma continua fara rezultate
        - gropile din drumuri
        - pretul gigcacaloriei
        - bogatia cu 800 de lei pe luna
        - clanuri de smecheri in cardasie cu politia
        - demnitari care se ratoiesc la popor si ii reproseaza ca e lenes
        - declaratii publice divergente la intervale mici de timp, in probleme importante, fara asumarea greselii
        - preturile la km de autostrada peste media europeana si ritmul lor de constructie
        - politia care da vina pe viteza, niciodata pe drumuri
        etc. etc.
        par a fi manipulari grosolane ale lui MB -"caz clasic de manipulare a audientei". Oamenii sunt tampiti, de fapt traim exceptional dar nu ne dam seama pentru ca diabolicul si ultraabilul MB manipuleaza intens.
        Sa fie propus la premiul Nobel pentru manipulare!!! Subscriu la postul lui exx.
        • +5 (5 voturi)    
          Ce vrei sa-ti spun ? (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:25)

          etre [anonim] i-a raspuns lui mosh gerila

          MB e un .... iar toti cei care il urmaresc subscriu la conditia de fiinta subumana.

          De criticat critic si eu guvernul, dar nu sunt un lingau platit de un securist sa fac bascalie de Ferentari in spatiul public
          • -1 (3 voturi)    
            nu tin neaparat sa imi spui ceva (Miercuri, 12 octombrie 2011, 18:08)

            mosh gerila [anonim] i-a raspuns lui etre

            "lingau" e o etichetare total pe langa. Se potriveste mult mai bine altora. Daca iti place sa pui etichete, probabil cea la moda de "hater" e mai potrivita. "lingau" e total deplasat si nu are nici olegatura cu ceea ce face la emisiune. Badea nu credibilizeaza in general pe nimeni, ci decredibilizeaza pe cei care ii intra in falci.

            Etichetarile sunt un atac ad hominem si nu ad argumentum. Prima propozitie te califica si pe matale ca si hater :))

            Critica lui e savuroasa, simpla si imbatabila: nu s-a facut, nu se va face, nu e treaba lui cutare sa faca asta ci sa se ocupe de fisa postului, etc. Bascalia de Ferenari e o problema de gust. Sa nu uitam ca Bregovici e extaziat de Salam, una din etichetele prostului gust in Ro.

            Marele lui merit (al lui MB) este ca ramane focalizat pe problemele simple si evidente, pe care le toaca marunt si constant, facand viata foarte grea celor care vor sa distraga atentia publicului de la ele. Cred ca in afara de banii scosi din audienta, a tocat intens bugetul de contrapropaganda al partii adverse, cu sume mult mai mari.
    • -2 (2 voturi)    
      alt fan (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:19)

      iva [utilizator] i-a raspuns lui Lache

      Oare de ce i s-o fi spus 'nasul'? Sa fie oare de la Mafie si Mafioti, care se stie bine ca sint impartiali si obiectivi. Ca si autorul acestui articol propagandistic.
    • +4 (4 voturi)    
      MB=Fan Traian Basescu (Miercuri, 12 octombrie 2011, 21:22)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Lache

      Dar esti sigur?

      Nene, daca citesti printre randuri o sa vezi ca "altceva e in sufletul lui", cum bine zicea Pristanda catre Catavencu..

      MB are o admiratie ascunsa fata de TB. TB e tare, e cool, are oo, se bate cu toti si castiga, ii face din vorbe pe toti opozantii politici, are gagica/gagici (??) etc etc etc

      Parerea lui MB despre TB e cam asa: e tare rau tipul, dar trebuie sa in umflu. Scrie in fisa postului.
      Ei, dar daca s-ar da liber la dat in indivizi molisori precum Ponta, Antonescu sau Geoana, ce ar mai da MB in ei, ca in plastilina. Dar nu are scris in fisa.

      Iar asta cu critica puterii din convingere se poate verifica foarte simplu: cand se va schimba puterea sa il astepti tu pe MB sa il vezi criticand noua putere. Pe cat facem pariu ca se intoarce la cocalari, pitzipoance si militieni?
  • +2 (26 voturi)    
    Sunt multe diferente intre cei doi, d-le Vlad Mixi (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:49)

    Colette [utilizator]

    De caracter, de cultura, bun simti...Nu vreau sa dezvolt aceste aspecte, dar ele sunt nete in favoarea lui Radu Moraru. Ceea ce vreau sa subiliniez si se pare ca dvs. ati omis (cu sau fara buna stiinta) este faptul ca Radu Moraru a recunoscut deschis ca-l admira pe dl presedinte Traian Basescu si ca il sprijina. Ce a declarat privind simpatiile sale Mircea Badea??? Numai' fente' si poante golanesti, insirate in asa fel incat sa poata musca din 'target'ul stabilit de patron! De caracterul lui Badea nici nu vreau sa mai amintesc...pt ca nu-l are. Insa analiza dvs. se vrea prea docta, ne plimba cam mult si nu spune esenta: cei doi sunt 2 prototipuritotal diferite ale actualilor jurnalisti din Romania! Eu il prefer pe Radu Moraru si imi pare rau ca Badea e inca pe 'sticla'...ceea ce demonstreaza, inca o data, diferentele dintre ei...unul a fost carotat si indepartat pt ca era incomod, celalalt este bine platit sa spurce tot ce atinge!
    • -3 (11 voturi)    
      Bun simti (Miercuri, 12 octombrie 2011, 12:29)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui Colette

      Faptul ca esti dat afara nu e intotdeauna o calitate.

      Faptul ca esti "incomod" nu e intotdeauna o virtute.

      Faptul ca nu ai audienta nu inseamna intotdeauna ca esti prea "elitist", ca esti atat de superior incat nu esti inteles, sau ca esti printre putinii care au "curajul" sa spuna "adevarul".

      Exista si alte explicatii mai simple, "nete" in defavoarea lui RM.
    • +2 (28 voturi)    
      lupta basea -moraru (Miercuri, 12 octombrie 2011, 12:31)

      coco [anonim] i-a raspuns lui Colette

      pentru ce era incomod R.Moraru ca era un pupin basist de elita.Sau 10tv era cumva in solda lui voiculescu si nu stim inca noi.
      Nu,R.Morar este un ziarist foarte slab nu are nici cea mai mica treaba cu profesia este doar o sluga si atit.
      Cit despre M.Badea ce sa spui el nu este ziarist,are o emisiune care isi scoate singura banii deci nu sta la mina mogulului isi scoate singur banii si mai face si profit mogulului.Audientele vorbesc singure nu mai trebuie nimic.De la o audienta cu sute de mii telespectatori la o audienta de de 11000 pina la zero este o cale foarte lunga si arata si inteligenta si profesionalismul celor doi.Dincolo de asta totul este o poveste, abureala si frustrare.Tipic romanesc sa suspendam emisiunea lui badea nu sa facem noi o emisiune care sa-i intreaca audienta.
    • -3 (15 voturi)    
      fac pariu ca te uiti la Badea :P (Miercuri, 12 octombrie 2011, 12:35)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Colette

      In timp ce-l lauzi pe Radu Moraru, fac pariu ca nu l-ai mai vazut la TV (oare l-a mai vazut cineva ?!), dar te uiti la "mizerabilul" Badea, care foloseste un vocabular din care probabil intelegi doar jumatate din cuvinte (si nu ma refer la alea "de cartier", ci la alea din dictionar, ala prafuit in biblioteca lui Moraru "culturalul" care are o baza lexicala de 100 si ceva de cuvinte...:P)
    • -1 (3 voturi)    
      diferenta sau indiferenta (Miercuri, 12 octombrie 2011, 17:29)

      iva [utilizator] i-a raspuns lui Colette

      Daca Radu Moraru are un singur dram de bun simt, atunci eu sint Yeti cel pe care-l cauta acum o multime de oameni de stiinta prin Siberia.
      Faptul ca oamenii mentionati in articol (va rog sa ma scuzati ca nu-i pot numi altfel) inclusiv autorul articolului, spun si scriu ce vor ei, pentru cine vor ei, si evident cum vor ei, este treaba lor si sint foarte bine platiti pentru asta. Dar imi este greu sa cred ca atitia altii ce se afla in fata unui PC (ceea ce presupune un nivel social si intelectual cel putin mediu) se lasa atit de usor pacaliti de vorbele lor.
  • +6 (32 voturi)    
    Si tu iti faci publicitate cu Badea (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:52)

    exx [anonim]

    Omiti cu buna-stiinta faptul ca Badea a repetat de milioane de ori ca nu este si nu se considera jurnalist. In fata acestui lucru articolul tau nu mai are niciun sens, dar te prefaci ca nu stii ca sa ai pretextul pt a-l scrie si, mai ales, ca sa atragi accesari folosind numele "Badea" in titlu.
  • +3 (7 voturi)    
    Autor inteligent, articol nefericit (Miercuri, 12 octombrie 2011, 13:28)

    johnny [anonim]

    Evident ca discutiile de pe forum au divagat in tot felul de prostii - Basescu, daca MB e jurnalist, cine e Nasul, etc. Dar vina e exclusiv a autorului.
    A compara presa din Romania (indiferent ca MB face sau nu parte din ea) cu presa din tari civilizate e un demers inutil.
    A considera ca 10 randuri de injuraturi din Ferentari au vreo legatura cu jurnalismul in general e alta aberatie.
    A mai considera ca doi oameni care nu se inghit si din intamplare au legatura cu audiovizualul si mass-media, asa ca hotarasc sa isi scrie una-alta pe internet are vreo legatura cu jurnalismul e insultator pt ideea de jurnalism.
    In fine, a considera ca in Romania se face jurnalism la vreuna din televiziuni ar putea fi o gluma, dar o gluma sinistra. Spectacolul zilnic care il putem descoperi apasand un buton al telecomenzii (si la care evident ne uitam ca niste dobitoci ce suntem, ma includ aici) nu e jurnalism, e pur si simplu circ.
    Sincer, am o parere buna despre V.Mixich, tocmai de asta articolul de acum ma mira si ma ingrijoreaza in acelasi timp.
  • +2 (4 voturi)    
    c'mon.... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 14:54)

    nelu [anonim]

    Vlad, hai ca ne-ai dat gata cu primele fraze din acest articol. Tu citezi din The economist is chiar ii crezi? Cate ore pe zi te uiti la CNN USA ai la Fox New ca sa le dai dreptate celor de la The Economist? Pai nu te supara Vlad, daca tu citesti un articol si ii crezi pe cuvant... e trist si cu tine pentru ca iti iei referintele dintr-o singura sursa. Traiesc in USA si pot sa spun ca cei de la CNN tipa in fiecare zi cat sunt ei de "echidistanti si echilibrati" in stirile lor fata de Fox News. Trebuie sa stii ca urmaresc constant ambele televiziuni iar ceeea ce mentionezi tu in acest articol este un fals. Jurnalistii de la CNN nu sunt atat de echidistanti pe cum sunstine The Economist, este un fals total. CNN este un post pro Democrati un post te delevizune liberal (nu libertarian) care promoveaza valori liberale si ii promoveaza pe democrati. Miroase urat de tot in fiecare seara stirile pe care le dau cand vezi ca invitatii pe care ii aduc in studiou sunt doar apropiatii si sustinatorii lui Obama. Foarte foarte rar vei vedea ca invtiata in studiou sustinatori din cealata tabara. La fel este si cu Fox news sunt pe acelasi calapod, la fox news nu prea vezi invitati sustinatorii lui Obama si a "valorilor" liberale. Deci te rog, incearca sa petreci cel putin o ora pe zi sa analizezi cele doua televiziuni apoi incearca sa scri un articol referitor la cele doua. Nu scrie ca sa ne intoxici spunand ca CNN e virgina cea cuminte... ca nu e asa. Daca era asa cum zice Te economist, Lou Dobbs si altii nu erau indepartati din CNN Deci hai sa nu facem excess de moralitate jurnalistica....
    • 0 (2 voturi)    
      dară că... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 18:56)

      de-a dura lex [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      dacă ceea ce ai scris e corect, cu atât mai mult are dreptate Vlad Mixich în acest articol :)
  • 0 (0 voturi)    
    Fara importanta... (Joi, 13 octombrie 2011, 10:51)

    rocker [anonim]

    Badea este charismatic , Moraru este antipatic. Badea este show man iar Moraru mai aproape de notiunea de jurnalist. Badea este un critic al puterii , Moraru un apropiat al ei. In concluzie cei doi sunt inscrisi pe paliere diferite si nu pot fi nicidecum comparati .Clasamentele il dau pe Badea mai important dar show ul lui este destul de subtire iar la parerile lui nu rezoneaza prea multi..De Moraru nu pot sa zic decat ca este in cadere mare si cred ca nu va mai reveni , nu prea are multe de spus...
  • 0 (0 voturi)    
    tonomatul (Joi, 13 octombrie 2011, 11:13)

    Badea [anonim]

    domne, o fi avut si Radu Moraru momentele lui de credulitate, dar asta in contextul 2009, cand 90% din presa manca rht intr-o singura directie, pro Geoana...asa ca hai sa nu-l comparam cu sarmanul Mircea Badea, omul tonomat al lui Felix, pe moment... Iar manevra RDS cu tzeapa 10TV ma dezgusta..cred ca renunt la serviciile lor de care eram relativ multumit... azi in Romania, moralitatea se neglijeaza, dar cei care fac asta nu realizeaza ca devin niste rebuturi morale...fericiti nu vor fi cand vor privi in urma peste ani si ani...
  • 0 (0 voturi)    
    Jurnalist versus mascarici (Joi, 13 octombrie 2011, 17:34)

    berger [anonim]

    Deci recunosti, Vlad, ca intr-un fel compari mere cu pere, adica un jurnalist cu un mascarici.
    E interesant ca unii colegi de forum cauta sa-l scuze pe Badea cum ca acesta nu e (sau nu se considera) jurnalist. In opinia mea faptul ca Badea insusi se considera un mascarici fara pretentii constituie o circumstanta agravanta (ca si alcoolul in cazul unuia care ucide la betie). Agravanta pentru ideea de televiziune, vreau sa spun.
    Personal nu pot sa-l delimitez pe securistul pupindictator si politicianul IN FUNCTIE de armata de mercenari pe care si-a angajat-o la trust. Dar promit ca daca Badea face 100 de flotari in pielea goala pe lacul Baikal in ianuarie merg la psiholog pentru o sedinta de schizofrenie.