​Chestionar online. Spune-ți părerea: Tu cum vezi certificatul verde COVID-19?

de CZ     HotNews.ro
Marţi, 30 noiembrie 2021, 18:00 Actualitate | MEET Your MEP


Chestionar certificat covid
Foto: DreamsTime
În România, ceritificatul verde COVID este condiție de acces liber la mall, la restaurant, în magazine nealimentare, dar în țări ca Italia sau Austria, este obligatroiu și la locul de muncă. Tu cum vezi certificatul verde? Intră și votează în chestionarul nostru...

Vom discuta despre opiniile celor care votează și la dezbaterile Meet Your MEP, la care vor participa europarlamentarii români Gheorghe Falcă (PNL/PPE), Dragoș Benea (PSD/S&D) și Nicolae Ștefănuță (USR/Renew Europe), precum și eurodeputatul italian Nicola Danti (Viva Italia/ RE). Nu uitați nici de secțiunea de comentarii, pentru întrebări și opninii diverse pe subiectul certificatului verde COVID. Votează AICI:














Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





40433 vizualizari

  • -19 (51 voturi)    
    Da,este SI un mijloc..... (Marţi, 30 noiembrie 2021, 18:39)

    gigiN [utilizator]

    ...de fortare a vaccinarii si foarte bine ca este asa.Cei care nu se vaccineaza nu sunt discriminati,ci se discrimineaza ei insisi.
    • +13 (27 voturi)    
      instrument de limitare a libertatilor (Miercuri, 1 decembrie 2021, 10:03)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      clar....restu e can can

      nimic din ce clameaza certificatul nu are legatura cu sanatatea

      neputand fi o garantie a sanatatii, atunci nu este nimic altceva decat instrument de limitare a libertatilor si control al populatiei
      • +5 (13 voturi)    
        Instrument forțare vaccinare inutila. Afacere. (Miercuri, 1 decembrie 2021, 14:21)

        Rower [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        "Certificatul Verde" reprezinta un instrument de forțare a vaccinării inutile contra Covid-19. Cu alte cuvinte, lumea este transformata în victima unei afaceri murdare prin care țara este obligata sa cumpere vaccinuri fără nici un efect pozitiv. Nici unul nu funcționează. Toate sunt placebo.

        Romania:
        - 2 Nov. 2020: 121 morți/zi, vaccinare zero,
        - 2 Nov. 2021: 471 morți/zi, vaccinare completa 33%.

        (Cifrele sunt medii pe 7 zile)

        Nu exista nici o legătură pozitiva cauza efect. Deși vaccinarea a fost 33%, în Romania s-au înregistrat pe 2 Nov. anul acesta de 3.89 ori mai multi morți ca în urma cu un an.

        Vezi: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/
        • -4 (6 voturi)    
          Nu putem compara... (Miercuri, 1 decembrie 2021, 20:34)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Rower

          nov. 2020 cu nov. 2021, acum e varianta delta care e mult mai contagioasa si mai patogena decat alfa ..Vaccinurile au efect, pe mine m-a ajutat , scad semnificativ riscurile unei forme grave , credeti ca aia vorbesc degeaba ?! In plus, sint statistici clare, nu cum comparati dv mere cu gutui .
          • -1 (1 vot)    
            De unde stii ca ai fost ajutat? (Joi, 2 decembrie 2021, 12:52)

            GNG [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

            Ai facut boala si nevaccinat? De ce crezi ca ai facut forma usoara de la vaccin? Poate si nevaccinat tot asa treceai prin boala? Eu am stat 14 zile carantinat cu o persoana virusata aflata pe tratament, in apartament cu 2 camere, nu am avut nimic, nici macar nasul infundat, cu toate ca nu aveam vaccin facut! Daca eram vaccinat, spuneam si eu: vaccinul a ajutat???? Si nu am luat o pastila!
            • +1 (1 vot)    
              Esti norocos... (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:24)

              blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui GNG

              dar nu toata lumea e asa .. Pe mine sigur m-a ajutat vaccinul , avand anumite date medicale , stiu asta . E de la caz la caz, raman la parerea ca vaccinul are un rol preventiv bun.M-am vaccinat cat de repede am putut pt ca stiam ca nevaccinat risc destul de mult .
    • -2 (6 voturi)    
      Dragi tovarasi (Miercuri, 1 decembrie 2021, 12:39)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Eu vad sa ne lase cu certificatul si cu obligatiile.
  • -18 (50 voturi)    
    De ce se invoca atat de mult drepturile omului ? (Marţi, 30 noiembrie 2021, 18:47)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Constitutiile, legile, au fost create intr-o perioada in care umanitatea nu avea amenintari globale.

    A se invoca astazi, in conditii de pericol extrem (cu milioane de morti si sute de mii de oameni cu plamanii praf, internati la ATI) ca drepturile omului nu sunt respectate, e ca si cum am spune ca nu trebuie inchise drumurile iarna, in conditii de viscol si cu zapada de 2 m, pentru ca se incalca dreptul la libera circulatie.

    Daca nu ar fi OBLIGATIA statelor de a asigura asistenta medicala a cetatenilor, poate ca refuzul vaccinarii ar fi o buna ocazie de a verifica si daca selectia naturala functioneaza.

    Nu vrei sa te vaccinezi, suferi si scapi...sau nu...
    • +20 (36 voturi)    
      Atunci intai (Marţi, 30 noiembrie 2021, 22:26)

      Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Incepe sa strangi semnaturi pentru modificarea constitutiei. Tu insa nu faci asta: tu faci ce au facut comunistii - au luat casele oamenilor pe baza faptului ca au fost construite in alta perioada.
      • +2 (10 voturi)    
        Romania nu e Elvetia! (Miercuri, 1 decembrie 2021, 11:33)

        Kroko Dilu [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

        In Elvetia,care este o confederatie,un referendum se face rapid si e obligatoriu.In Romania dureaza si oricum nimeni nu tine cont de el iar dumneata vrei sa strangi semnaturi de la Gheorghe?
        • 0 (0 voturi)    
          Atunci (Miercuri, 1 decembrie 2021, 22:16)

          Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Kroko Dilu

          Problema nu e a ta. Deloc.
    • 0 (12 voturi)    
      suferi si... (Miercuri, 1 decembrie 2021, 12:02)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      scapi si in cazul in care te-ai vaccinat! "OBLIGATIA statelor de a asigura asistenta medicala a cetatenilor" se face/aplica pe banii tuturor, in clusiv, sau mai ales, cu banii discriminatilor ne...din ziua de azi!
    • +4 (18 voturi)    
      incredibil (Miercuri, 1 decembrie 2021, 13:20)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Raspunsul meu la acest chestionar a fost: "ajuta impotriva raspandirii COVID". Sunt pro certificat verde, pro vaccinare, etc. Dar sa vina cineva sa spuna ca pe vremea cand s-au facut constitutiile (?!) umanitatea nu avea amenintari globale si, deci, lucrurile trebuie privite altfel acum este absolut uluitor si denota o uimitoare disponibilitate de a renunta la orice libertate (sa nu mai vorbim de o cunoastere precara a istoriei). Deci, ca sa ne intelegem, Constitutia americana, fondul ei, oricum, dateaza de la limita intre secolele XVIII si XIX. A spune ca in acea perioada omenirea nu avea amenintari, razboaiele fiind la ordinea zilei, molime mult mai grave cu mortalitate de 5 - 10% aparand aproape anual intr-un loc sau altul, este absolut uluitor. De asemenea, spiritul daca nu forma legilor europene se regaseste in scrierile iluministilor, cam aceeasi perioada. Mai mult de atat, asemenea constructii logice alimenteaza in mod direct discursul conspirationist. Nu numai ca omenirea s-a mai confruntat cu asemenea probleme dar solutii similare au mai fost utilizate, nu s-a descoperit apa calda in anul 2021. In 1905, intr-un caz legat direct de vaccinul variolei, Curtea Suprema a Statelor Unite a decis ca vaccinarea obligatorie ESTE constitutionala. In 1955, dupa mari eforturi s-a reusit crearea unui vaccin pentru poliomielita (o boala absolut cumplita, eu am cunoscut oameni care au avut-o si cand ii vad pe antivaccinisti in ce ev mediu incearca sa ne intoarca.). In fine, s-a facut o greseala. Una din fabricile care fabrica vaccinul a gresit ingredientele si a injectat oamenii cu virus activ de polio. 40,000 de persoane s-au imbolnavit. A fost o tragedie. Greseala a fost recunoscuta si vaccinarea a continuat. Oamenii refuzau si au fost cazuri de oameni care "se agatau de mobila si au trebuit smulsi din case". Poliomielita este aproape eradicata acum, in Romania oamenii nici nu isi mai amintesc cum era...Deci, masuri extreme s-au mai luat conforme cu constitutia si legile
      • +2 (8 voturi)    
        Corect comentariul dumitale! (Miercuri, 1 decembrie 2021, 15:04)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

        Ai dreptate in toate privintele.
      • -2 (8 voturi)    
        Ma refeream la Constitutii recente (Miercuri, 1 decembrie 2021, 15:04)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

        Cum este a noastra, din 1991 (cu revizuiri), care nu prevede o situatia precum cea de azi.

        Renuntam la drepturi si/sau libertati, pentru ca instinctul de conservare ar trebui sa prevaleze. Se mai spune ca "in situatii exceptionale trebuie luate masuri exceptionale".

        Fara suparare, dar sintagma "... o cunoastere precara a istoriei..." nu cred ca se poate aplica, pentru ca NIMENI nu cunoaste istoria tuturor statelor din lume.

        Cine stie detalii dintr-un domeniu, trebuie sa le impartaseasca si celorlalti, nu sa se foloseasca de ele aratand ca restul "e prosti"...

        In rest, ma bucur ca, in afara de polemici vaccinisti-antivaccinisti, se mai pot afla si lucruri interesante prin comentarii.
        • +9 (19 voturi)    
          Cred ca (Miercuri, 1 decembrie 2021, 16:08)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Cred ca nu intelegeti conceptul de "drepturi individuale". Nu e ciudat ca TOATE tarile civilizate au asemenea drepturi? Adica am dreptul la eutanasie (Blegia, Olanda sau Italia, de exemplu) dar n-am voie sa aleg daca sa ma vaccinez sau nu?
          Adica pot sa semnez ca refuz o procedura medicala care mi-ar putea salva viata, dar n-am voie sa refuz un vaccin? Serios?!
          Anul trecut scandati in cor ideea aia cu "nu te vaccinezi pentru tine, te vaccinezi pentru ceilalti", acum vad ca nu prea mai merge, iar ala era UNICUL si SINGURUL argument care ar fi putut duce la impunearea vaccinarii.
          Olanda are spitalele pline, desi au o rata de vaccinare la care noi n-o sa ajungem nici in 10 ani. Ma omorati cu numarul de decese, dar uitati ca Olanda, la aceeasi populatie, are de trei sau patru ori mai multe paturi de spital, ca mortalitatea (care se putea evita) in spitalele Romanesti era IMENSA si inainte de pandemie.
          Nu, domnule, exclus sa se poate impune vaccinarea obligatorie in tara asta si asta v-o spune unul care-i vaccinat din luna Mai. Te vaccinezi daca vrei, nu te vaccinezi daca nu vrei. Te vaccinezi pentru tine, nu pentru "bunica unui cunoscut". Vaccinul te ajuta exclusiv pe tine, e o decizie individuala si asa trebuie sa ramana.
          • +4 (12 voturi)    
            precizari (Miercuri, 1 decembrie 2021, 17:59)

            Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Olanda nu are "de trei sau patru ori mai multe paturi de spital". Inteleg ca maximul la care au ajuns a fost 1350. In momentul de fata au putin peste o mie din care 500 sunt ocupate de pacienti cu alte afectiuni, 500 de pacienti COVID si cam o suta sunt libere. E drept ca ei nu tin 5 paturi la o priza dar asta e alta problema.
            Pentru fiecare un milion de oameni, Olanda a avut 1132 de decese. Romania a avut 2971. In aceasta toamna ziua cu cele mai multe decese in Olanda (e posibil sa-mi fi scapat vreo zi) a consemnat 65 de morti. In Romania au fost peste 500. Daca ne uitam la anul trecut, ziua cea mai neagra pentru olandezi a fost cu 234 de decese (cam similar cu ce a fost la noi). Ei, cam asta e diferenta intre vaccinati si nevaccinati. In Olanda, Belgia, etc, numarul de decese zilnice a fost plafonat pe la un 40 - 50 cu maxime ocazionale spre 70, la noi a ajuns si la 600. Si discutam de tari care au speranta de viata mult mai ridicata ca noi, densitatea populatiei mult mai mare deci, automat, riscul de a contracta covid este mai ridicat si sunt multe persoane expuse unei forme grave. In rest, nu sunt in dezacord dar zic sa fim exacti.
            • +6 (6 voturi)    
              E o confuzie (Miercuri, 1 decembrie 2021, 18:45)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

              Am scris "paturi de spital", nu "paturi ATI", asa ca nu eu gresesc. Copilul meu e acolo, la facultate, asa ca am consultat continuu pagina "Ministerului Sanatatii" de la ei. Niciodata n-au avut o mortalitate mare la numarul de cazuri, nici macar cand nu era nimeni vaccinat.
              Politica Olandei a fost cam asa: masca in magazine, masca in transportul in comun. Vaccinare prioritara a varsnicilor; daca simti ca ai Covid, stai acasa! Daca ti-e rau, da-ne un telefon si venim sa te ducem la spital.
              Nu ne comparam cu ei la capacitatea de a salva cu adevarat oameni in spitale, vaccinarea varstnicilor si calitatea actului medical fac diferenta.
              Va rog sa intelegeti ca stiu despre ce vorbesc, cel putin in cazul Tarilor de Jos. UK a avut in plus o testare masiva (de miliarde de euro) care n-a folosit la nimic (adica a fost buna din punct de vedere stiintific si statistic, dar atat). Noi salvam cam unul din trei la ATI, ei salveaza cam 4 din 5, intelegeti diferenta? Cand ai ajuns la ATI, esti la ATI si e irelevant daca ai fost sau nu vaccinat.
              • +2 (2 voturi)    
                recursul la autoritate (Vineri, 3 decembrie 2021, 15:59)

                Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                Nu prea inteleg de ce ar fi relevant numarul de paturi de spital in general. Relevant aici este numarul de paturi la ATI. In rest, si eu stiu despre ce vorbesc chiar daca nu am un copil acolo, la facultate. Eu lucrez in Belgia asa incat experienta e directa. In rest, nu prea inteleg cu ce ma contraziceti. Spuneti ca, de fapt, nu vaccinul este secretul ci capacitatea lor de a salva vieti la ATI? Pai, uitati-va la Belgia. Anul trecut, pe vremea asta, mortalitatea era mai mare decat in Romania. Sigur, o populatia mai batrana decat la noi, densitatea mai mare, etc, sunt multe explicatii. Anul acesta, nu numai ca nu s-a mai ajuns la acelasi numar de decese dar daca va uitati la numarul de paturi ATI ocupate (si Belgia are vreo 2000 disponibile) a fost foarte mult timp sub 500. Nu numai ca oamenii nu mai mureau dar nici nu mai faceau forme grave ale bolii. Acum vreo doua saptamani a ajuns la 500 si au inceput sa introduca restrictii pentru a nu ajunge in criza. Asta e alta diferenta fata de noi: au introdus restrictii cand inca mai aveau o rezerva nu in momentul cand deja toate paturile erau ocupate. In concluzie, in Belgia, de exemplu, se poate vedea foarte clar punand in paralel experienta de anul trecut si pe cea de anul acesta ca vaccinul functioneaza si salveaza vieti.
          • 0 (8 voturi)    
            eu te omor cu altceva (Miercuri, 1 decembrie 2021, 18:05)

            Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Cu numarul de oameni in ATI. 587 in Olanda, azi. Citi sint in Romania?
            In Ontario, 15 milioane, aproape 80% din populatie vaccinata, sint 155 in ATI, azi.
      • +1 (1 vot)    
        Argumenteaza ... (Vineri, 3 decembrie 2021, 11:32)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

        Ai spus ca ai bifat "ajuta impotriva raspandirii COVID". Ce suport stiintific ai pt a sustine acest lucru, in conditiile in care toata lumea stie ca atat vaccinat, cat si nevaccinat, poti sa dai mai departe virusul? Daca vrei dovezi iti pot arata articole stiintifice in acest sens.

        Apoi ai scris "cand ii vad pe antivaccinisti in ce ev mediu incearca sa ne intoarca". O asemenea afirmatie este la fel de imbecila ca orice alt invectiv pe care un antivacinist il are fata de un vaccinist. Deci, daca faci afirmatii atat de radicale fa un mic efort sa le si argumentezi, altfel nu esti cu nimic mai presus fata de un troll antivaccinist, atat ca "bufonerezi" in partea cealalta a baricadei.
        • 0 (0 voturi)    
          precizare (Vineri, 3 decembrie 2021, 16:02)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Marius

          As fi raspuns cu placere, discutia in sine mi se parea interesanta. Dar nu am cum sa raspund unui om care isi asezoneaza comentariul cu jigniri suburbane. Cand veti invata sa va comportati in public este posibil sa primiti si raspunsuri care sa va ajute, macar la partea de cultura generala.
          • 0 (0 voturi)    
            Jigniri suburbane? (Vineri, 3 decembrie 2021, 19:12)

            marius [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

            Hai sa te aduc pe pamant, pt ca, fara suparare, ai luat-o pe aratura.

            Eu nu am nimic personal cu tine si nici cu cei care sunt pro sau contra sau orice altceva. Eu nu am vorbit despre tine ca individ, ci STRICT legat de afirmatiile pe care le-ai facut.

            Daca nu intelegi " O asemenea afirmatie este la fel de imbecila ...", atunci, A SE CITI: afirmatia este imbecila si nu dumneata. Sper ca e mai clar acum.

            Si daca tot ai intervenit am sa adaug, spre deosebire de tine eu am vb despre idei, afirmatii, pareri etc, iar tu despre oameni, sustinand ca acestia, adica nevaccinatii ne pot aduce in evul mediu. Cu alte cuvinte, spre deosebire de tine, eu am aratat cu degetul spre ceea ce ai fabulat si nu inspre tine.

            Apoi, daca expresia "bufonerezi" te-a deranjat am sa o retrag. A fost doar o referinta mucalita la numele pe care il porti aici. Atat tot.

            Repet, nu am nimic cu tine personal. Tot ceea ce am scris a fost exclusiv o opinie despre o alta opinie.

            Sunt pro discutii normale, constructive, insa pe mine m-a deranjat afirmatia ta. Eu cred ca este neavenita, lipsita de fundament si incarcata de ceea pretinzi ca eu as fi facut fata de tine: jignire.

            Totusi, inteleg si ca nu suntem perfecti. Avem zile mai proaste si zile mai bune, insa uneori e bine sa cugetam si la ce spun altii. Asa ca vrea sa te provoc sa comentezi pe langa ceea ce am scris. Daca tonul tau va fi potrivit fii sigur ca vei primi acelasi tratament.
            • 0 (0 voturi)    
              mda (Luni, 6 decembrie 2021, 17:27)

              Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui marius

              Ideea e ca oamenii s-au invatat sa vorbeasca oricum. Nu, nu e ok sa spui ca afirmatiile cuiva sunt "imbecile". Nici eu nu sunt de acord cu foarte multe lucruri pe care le scrii acolo dar, daca aleg sa raspund, incerc sa nu jignesc. Pana si tonul "hai sa te aduc pe pamant" si altele de genul asta. Oamenii au impresia ca daca suntem in online putem vorbi oricum.
              Uite, nu stiu daca mai citesti sau nu dar o sa iti explic afirmatia respectiva. In primul rand, nu vad de ce un antivaccinist s-ar simti jignit de afirmatia ca vrea sa ne intoarca in Evul Mediu. Evul Mediu era o perioada in care vaccinurile nu existau. Ar trebui sa fie fericit. Trecand peste asta, eu discutam acolo de vaccinul anti-poliomielita. Eu am avut doua matusi care au avut poliomielita in copilarie. Ambele au fost tintuite intr-un scaun pana au murit. Una dintre ele nici macar intr-un scaun cu rotile pentru ca nu avea suficienta forta nici in brate. Acum, ce sa zic, poliomielita a fost eradicata, practic, prin vaccinare. La fel a fost eradicata variola, o boala care avea o mortalitate de aproximativ 10%. Aceste boli au fost infrante de vaccinare. Cand ma referi la antivaccinisti care vor sa ne duca in evul mediu ma refer la oameni care sunt in principiu impotriva vaccinurilor. Pot intelege ca cineva are obiectii referitoare la vaccinurile anti Covid si ele pot fi discutate separat. Dar cei care sunt, principial, impotriva tuturor vaccinurilor incearca sa indeparteze unul din cele mai importante instrumente ale medicinei moderne. Incearca, da, sa ne duca inapoi intr-un ev mediu in care mortalitatea infantila este de peste o suta la mie.
    • +7 (9 voturi)    
      Fara taxe pentru nevaccinati (Miercuri, 1 decembrie 2021, 18:39)

      KMiraj [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Vad atatia frustrati care vor sa jefuiasca 'bunurile publice'. Prietene, Gheorghe si Maria, nevaccinatii, au contribuit zeci de ani prin plata de taxe si impozite, pentru ca tu (zombii viu) sa propui sa nu fie primiti in spitalele contruite pe carca lor.

      Statele sunt OBLIGATE sa asigure servicii publice (medicale, etc ) pentru ca ne taxeaza.

      Daca nu mai TAXEZI, atunci poti sa imi zici sa-mi fac spital. :)
    • +1 (1 vot)    
      Ce comparatie tembela... (Vineri, 3 decembrie 2021, 11:00)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Poi pe acelasi principiu ar trebui sa ti se interzica alcoolul pt ca faci ciroza ... sau zaharul, fast foodul etc pt ca devii obez sau ca faci diabet, etc?

      Obligativitatea certif verde nu este o masura oarecare. Aceasta va afecta o plaja larga din populatie, deci se impune o analiza detaliata, transparenta si obiectiva care ataca mai multe domenii.

      Unul dintre indicatori, chiar daca super-imperfect, ar trebui sa fie extras dintr-un referendum prin care sa se inteleaga care este pulsul omamenilor vizavi de acest subiect, eventual sa schimbi legi si/sau constitutia pe baza a ceea ce se constata si sa iei masuri in consecinta.

      Un alt criteriu ar putea fi "mortalitatea in exces". Adica ar trebui sa existe niste limite, care daca se depasesc sustinut, pe o perioada de timp, sa se impuna o masura atat de radicala.

      Acestia sunt doar doi factori f importanti, insa cu siguranta se pot gasi si alte criterii, care tin de obiectivitate, moralitate, discriminare etc.

      In cele din urma se iau toti acesti indicatori si se traga o concluzie.

      In ceea ce ma priveste nu am vazut pe nimeni care sa articuleze clar obligativitatea unui astfel de certificat. Cand spun asta ma refer la cineva care sa vina si sa spuna raspicat si clar de ce e nevoie de certificat fara sa i se poata da un contrargument pt a refuza o asemenea masura.
  • +21 (55 voturi)    
    3 optiuni simultan + bonus (Marţi, 30 noiembrie 2021, 19:09)

    traianw [utilizator]

    - nu ajuta la limitarea raspandirii (deoarece vaccinatii cu qr-pass pot raspandi boala aproape la fel ca cei nevaccinati, conform ultimelor studii oficiale)
    - limiteaza libertatile (nu prea mult, ci chiar total - deoarece cei care sunt imunizati natural dar fara qr-pass nu mai au libertatile tolerate celor cu qr-pass)
    - este intrument de fortare a vaccinarii (deoarece, adoptat pentru utilizarea la locul de munca, se constituie de facto a fi un intrument de presiune pentru fortarea vaccinarii, inclusiv pentru cei care deja sunt imuni in mod natural)

    BONUS:
    qr-pass este in-sine un concept anti-democratic, dicatorial, liberticid, anti-uman.
    • -19 (33 voturi)    
      Daca maine apare un asteroid, mai avem drepturi ? (Marţi, 30 noiembrie 2021, 21:50)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui traianw

      Avem, dar la ce ne folosesc ?
      • +22 (36 voturi)    
        Daca maine apare un asteroid (Marţi, 30 noiembrie 2021, 22:26)

        Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Te intreb cu ce iti ajuta un cod QR?
    • -12 (32 voturi)    
      Raspandirea e una, imbolnavirea grava e alta (Marţi, 30 noiembrie 2021, 21:54)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui traianw

      TOTI putem fi purtatori de sute de virusi, important e sa nu se raspandeasca in populatie.

      Daca nu eram vaccinati anti-variola, omenirea era mai redusa cu vreo 3-4 miliarde...
      • +5 (31 voturi)    
        Asa e (Marţi, 30 noiembrie 2021, 22:28)

        Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Insa te intreb: variola omora 3% din cei infectati, iar din cei 3% 80% erau peste 70 de ani si/sau cu comorbiditati?
        • -3 (29 voturi)    
          Ești cinic (Miercuri, 1 decembrie 2021, 0:16)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

          gândirea ta este cam așa, ăia bătrâni și bolnavi ducă-să dracului și așa nu mai au mult, covidul le faceîntr-un fel un bine. Adicătelea, mare lucru dacă a murit unul de peste 60 de ani. Trebuie să lupți și pentru o secundă de viață în plus și pentru cel de 90 de ani, viața este unică și irepetabilă pentru fiecare, din păcate. Coronavirusul omoară 2% din cei infectați. E puțin nu? După părerea dumitale, ai făcut boala, dacă ai noroc să scapi, scapi, dacă nu, la revedere, ce mai atâtea restricții?! Nu?
          • -5 (21 voturi)    
            Foarte frumos ai caracterizat viata. Bravo! (Miercuri, 1 decembrie 2021, 2:25)

            Statisticianul [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

            Din pacate cel care ti-a dat minus parca ar fi unul scapat de la Balaceanca.
            • +7 (13 voturi)    
              Dar daca cel (Miercuri, 1 decembrie 2021, 12:44)

              Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Statisticianul

              De 60 sau 90 de ani refuza vaccinul, de ce sunt EU scapat de la Balaceanca si nu EL? Eu m-am vaccinat. Pentru MINE, nu pr bunica ta. Daca vrea ea sa se protejeze, sa daca bine sa se vaccineze. Daca nu vrea, e strict problema EI.
          • +7 (11 voturi)    
            Ai inteles o nuca (Miercuri, 1 decembrie 2021, 12:42)

            Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

            Protectia trebuie sirectionata EXACT cartre cei vulnerabili, nu catre unul ca Djokovic, Halep , etc. Acestia oricum trec usor peste COVID.
            • 0 (0 voturi)    
              Și cum faci asta? (Joi, 2 decembrie 2021, 14:59)

              ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

              Pe criteriul de vârstă? De ocupație? Excluzi sportivii? Sunt sportivi care fac efort mai intens alții nu, cum faci? Excluzi lucrătorii care depun efort intens? Când spui ceva, gândește cu un pas înainte.
        • +5 (9 voturi)    
          gresit! (Miercuri, 1 decembrie 2021, 10:49)

          TepesVoda [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

          Variola avea o rata a mortalitatii de 30 %
          • +6 (6 voturi)    
            Exact (Miercuri, 1 decembrie 2021, 12:40)

            Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui TepesVoda

            De aceea lumea s-a vaccinat
      • +10 (18 voturi)    
        vaccinul... (Miercuri, 1 decembrie 2021, 12:09)

        mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        anti-variola a fost/este un vaccin facut ca lumea (dupa ani de studii clinice si fara reactii adverse care sa fie mai negative decat boala insasi). N-am auzit de "imunizare" prin vaccinare anti-variola, care sa fie eficienta doar 3-6 luni!
        • -4 (8 voturi)    
          Dar de anti-gripal, ce parere ai ? (Miercuri, 1 decembrie 2021, 15:10)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

          Se schimba de la an la an, dupa cum se modifica tulpinile...

          Variola nu se modifica de 3 ori pe an, e un virus stabil, fara mutatii frecvente, are doar 2 forme.
          De aceea vaccinul este testat si re-testat, stabil, eficient si de incredere absoluta, pentru ca NU SE MODIFICA !
          • +2 (2 voturi)    
            E profilactic, nu vaccin (Miercuri, 1 decembrie 2021, 18:51)

            KMiraj [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            variantele care se gasesc pe piata.

            Eu am facut la 14 ani un vaccin antigripal produs de Institutul Cantacuzzino si de atunci nu am mai facut gripa. Deci, se poate si cu virus inactivat.
            • 0 (0 voturi)    
              Atunci eu de ce am facut gripa nevaccinat? (Joi, 2 decembrie 2021, 8:23)

              Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui KMiraj

              Am "ratat" vaccinul in niste ani si am facut gripa. H1N1.

              Vaccinul antigripal nu da imunitate pe viata. Cine nu mai face gripa si crede ca vaccinul e valabil pe viata, a avut, pur si simplu, noroc...
  • -13 (33 voturi)    
    Nu acestea ar fi trebuit să fie întrebările (Marţi, 30 noiembrie 2021, 19:10)

    păcală [anonim]

    Întrebarile ar fi putut fi dacă vaccinurile micşorează riscul de îmbolnăvire, riscul de deces, numărul persoanelor internate în spital şi numărul persoanelor internate la ati. Ceea ce aţi făcut cu întrebările de sus, aţi dat apă la moară antivacciniştilor. O persoană vaccinată, la contactul cu virusul, nu are cum să-l distrugă imediat. Până când anticorpii îşi fac datoria, persoana respectivă este putătoare şi poate contamina alte persoane, vaccinate sau nu.
    • -12 (32 voturi)    
      Argumentam degeaba... (Marţi, 30 noiembrie 2021, 22:00)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui păcală

      Numai cine a trecut pe la ATI sau a avut rude acolo care au scapat cu viata, poate spune cu mana pe inima ca a te vaccina este o sansa pe care nu ai voie sa o ratezi, daca tii sa traiesti.

      Cine e contra, sa-si asume consecintele si sa nu urle pe la portile spitalelor ca vrea sa fie salvat, atunci cand e deja prea tarziu.

      Ba, mai si costa, cam 1000 de euro pe zi de om la ATI.
      • +14 (30 voturi)    
        Si ai perfecta dreptate (Marţi, 30 noiembrie 2021, 22:28)

        Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        "a te vaccina este o sansa pe care nu ai voie sa o ratezi, daca tii sa traiesti"

        Chiar tu afirmi: vaccinul are efect doar asupra ta deci TU esti singurul in masura sa decida. NIMENI altul.
        • -13 (23 voturi)    
          gresit inteles (Miercuri, 1 decembrie 2021, 4:47)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

          nu decizi numai tu - pentru ca sunt costuri pe care le suporta multi altii - costurile cu medicamentele, tratamentele, medicii, etc si sunt costuri indirecte ptr persoane.e care nu pot beneficia de tratamentele necesare ca ATI-urile sunt blocate de incapatanati sau retardati
          • -13 (23 voturi)    
            E multa lume anti-vaccin pe aici, foarte activa (Miercuri, 1 decembrie 2021, 11:11)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            Sintetizez niste stereotipuri folosite in comentariile din ultimele luni.

            - nu vrem vaccin (desi e gratuit), nu este sigur, nu este verificat/aprobat
            - nu vrem sa ne testam decat gratuit, de 3 ori pe saptamana daca e nevoie, toata viata de acum incolo, sau cat o fi pandemia
            - nu vrem sa mergem la medic la primele simptome de boala, ne tratam dupa retetele vecinilor sau dupa sfaturile citite pe FB
            - nu vrem sa stam la coada la spitale, vrem cate un pat de spital pentru fiecare cetatean, adica vreo 2-3 spitale pentru fiecare comuna
            - nu vrem sa fim internati la ATI, ca acolo ne omoara medicii
            - nu vrem sa devina obligatoriu certificatul verde care atesta ca esti vaccinat sau vindecat (cu toate ca nici la volanul unei masini nu te poti urca, pentru ca nu poti primi permis de conducere daca nu dovedesti ca esti sanatos)
            .......

            Si lista poate continua.
            • +11 (15 voturi)    
              Draga Rutza (Miercuri, 1 decembrie 2021, 12:45)

              Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              Faci confuzie intre a fi anti vaccin si anti impunere vaccin. Cred in stiinta insa aceasta incredere nu trebuie sa imi fie impusa.
              • -2 (6 voturi)    
                Doar primul punct conteaza ? (Miercuri, 1 decembrie 2021, 14:06)

                Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

                Restul sunt chiar mai importante, altfel toata energia din tara se va orienta spre salvarea (cand se poate) a bolnavilor de Covid.


                Dar, e adevarat, binele nu se poate face cu sila, dupa cum nu se poate impune nici dragostea.

                Totusi, nu protesteaza nimeni ca la angajare (in unele locuri) sau pentru examenul de conducator auto (intotdeauna) se cere certificat de cazier judiciar (tot un fel de "certificat verde" care dovedeste ca, in principiu, nu reprezinti un pericol pentru societate).

                Un alt exemplu ar fi ca, daca vrei sa calatoresti prin unele tari africane (de placere sau in interesul serviciului), nu poti trece frontiera daca nu prezinti dovada vaccinarii impotriva bolilor endemice, care in Europa au fost eradicate demult sau reduse la un numar neglijabil de cazuri (tifos exantematic, malarie, febra galbena, poliomielita, difterie etc.).


                De ce e obligatoriu sa fii vaccinat ? Pentru ca guvernele respective nu au chef sa se pricopseasca cu niste bolnavi grav, carora trebuie sa le asigure spitalizare, doar pentru ca n-au vrut ei sa se vaccineze. Asa ca, "no vaccines, no entry ! ".

                Asta nu e impunere a vaccinarii ? Eu zic ca da, dar de dragul de a vedea niste lei sau antilope in Kenya din balonul cu aer cald, oamenii se vaccineaza si se distreaza.

                Cu ce e mai prejos un hotel de pe Valea Prahovei, care nu te primeste nevaccinat impotriva Covid ?
                • +4 (8 voturi)    
                  Nu este impunere a vaccinarii (Miercuri, 1 decembrie 2021, 15:24)

                  Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

                  Intrucat Constitutiile statelor nu dau drept la libera circulatie si plimbare in afara granitelor.

                  Constitutiile insa GARANTEAZA accesul la invatamant, GARANTEAZA dreptul la munca, GARANTEAZA dreptul la sanatate (spre surprinderea ta, chiar si pentru pacienti altii decat cu COVID), GARANTEAZA secretul problemelor tale medicale (vaccinarea e un act medical si nimeni in afara de medicul tau si tu nu aveti de ce sa stiti detalii), etc.

                  Cat despre hoteluri, este dreptul lor sa ceara si dovada numarului de la pantof. Cand clientul se va simti sicanat, va alege hotelul vecin unde dovada nu se cere, iar hotelul care cere va ramane fara clienti.

                  Restul, tot ce ai scris ca "dovezi", este doar un set de masuri aleatorii care nu au ca efect nici prevenirea raspandirii si nici scaderea numarului de infectati. Ca dovada, o specialista din SUA a spus ca probabil cazuri omicron sunt mii, dar nu se face secventiere deci nu se stie de ele. Si te intreb: cu ce influenteaza inchiderea granitelor raspandirea variantei omicron?
                  • -7 (9 voturi)    
                    Nu sunt masuri, sunt ATITUDINI (Miercuri, 1 decembrie 2021, 16:23)

                    Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

                    Ale anti-vaccinistilor...
                    • +4 (4 voturi)    
                      Probabil (Miercuri, 1 decembrie 2021, 17:47)

                      Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

                      Ca singura persoana care v-a inteles textul este si cea care v-a dat vot pozitiv. Eu unul nu am inteles. Poate e vina mea.
                  • 0 (2 voturi)    
                    problemele sunt urmatoarele (Joi, 2 decembrie 2021, 11:36)

                    ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

                    1. Virusul are o viteza incredibila de raspandire si pune in mare dificultate sistemul medical - de aceea se recomanda vaccinarea unui numar cat mai mare de persoane

                    2. cu recomandarea nu a mers vaccinarea pentru ca a existat o propaganda anti care nu a fost oprita la timp cu argumente si combatuta - ghinion!

                    3. virusul se adapteaza la personaje si la modul in care raspund acestea - in Africa exista diferenta semnificativa care poate parea relativ mica de cca 2% intre adn-ul lor si cel al europenilor si uite cum a mai aparut o noua tulpina probabil - dar dn pacate nu sunt inca toate datele legate de omicron cunoscute si de aceea este bine sa ai o atitudine preventiva.

                    conditionalitati:
                    a. daca peste 70% din populatie ar fi vaccinata - imunitate mult mai stabila in fata virusului oricare varianta ar fi aceasta-, cel putin asa cum se citeste deocamdata pandemia, nu s-ar mai umple spitalele si sectiile ATI si alte consecinte. Cum ziceam si mai sus cu duhul blandetii si cu explicatiile nu prea a mers vaccinare asa ca nu ramane decat batzul/legea.

                    b. masca peste gura si nas inca necesara in spatiile inchise ca masura preventiva

                    Cést la vie!
              • +8 (10 voturi)    
                Cum ar fi (Miercuri, 1 decembrie 2021, 14:22)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

                Cum ar fi sa fie obligatoriu prin lege sa juri credinta gravitatiei? :)))
              • +13 (15 voturi)    
                Nu face confuzie (Miercuri, 1 decembrie 2021, 14:30)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

                Nu face confuzie: asa e modelul de manipulare pornit de guverne si state: cine e impotriva impunerii vaccinului anti-Covid, e antivaccinist. Cine se indoieste de vaccinul anti-Covid se indoieste de toate vaccinurile. Asa a fost si anul trecut: cine e impotriva arestului in spitale (cea mai imbecila decizie luata vreodata in Romania: au umplut literlamente spitalele cu asimptomatici si forme usoare, exemplu clasic de prostie harnica si ticaloasa), e impotriva Sanatatii, e impotriva Cetateanului.
                Tot soiul de analfabeti, ipohondrii si speriati de bombe se idoiesc de necesitatea libertatilor si drepturilor constitutionale. Dupa opinia lor, Statul ar trebui sa-ti dea atata libertate cata crede Statul (populat cu analfabeti, imbecili si ticalosi care vor doar sa fure) ca-ti trebuie.
                Pentru mine asta e de neinteles...
          • +7 (11 voturi)    
            Aiurea (Miercuri, 1 decembrie 2021, 14:22)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            Toti platim pentru ATI, absolut toti, inclusiv cei internati. Costurile nu sunt problema ta si n-au ce cauta in discutia asta.
            • +7 (11 voturi)    
              Exact (Miercuri, 1 decembrie 2021, 15:30)

              Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              Iar daca unuia ii interzici dreptul la ATI (in limita resurselor) pe motiv ca nu e vaccinat, deci nu a facut tot posibilul sa nu ajunga acolo, asta inseamna ca ORICE bolnav care nu a facut tot posibilul sa evite o boala ar trebui sa nu beneficieze de tratament. Si atunci, pentru ce anume mai platesc oamenii asigurare?!??!
              • -2 (6 voturi)    
                Extrapolam ? (Miercuri, 1 decembrie 2021, 17:11)

                Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

                Daca incepand de maine 300 de oameni se arunca ZILNIC de la etajul al II-lea al unei cladiri si-si rup maini, picioare, isi sparg capetele si ajung la ATI, ce parere avem despre ei ? Probabil "Ba, sunteti nebuni ? Ce v-a venit ? "

                Asa si cu cei care stau acasa pe coada (precum cainele in batatura) pana cand nu mai pot sa respire si se reped la ATI.
                • +3 (5 voturi)    
                  Judecand dupa limbajul folosit (Miercuri, 1 decembrie 2021, 17:46)

                  Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

                  In explicatie, am impresia ca vi s-au epuizat cuvintele inainte de idei.
            • 0 (0 voturi)    
              sa o luam altfel (Joi, 2 decembrie 2021, 11:41)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              costul mai ridicat cu un anume tratament cine il suporta???

              dar suferinta mea de a nu ma putea trata de exemplu in spital la kineto ca nu e o urgenta?

              Unii platesc/sufera mai mult, altii sanatosi fiind nu depasesc costurile impuse...

              Nu mai aduc in discutie pe cei care isi pierd pe cei dragi pentru ca sunt prea incapatanati sa isi faca un vaccin
      • 0 (0 voturi)    
        De unde si pana unde? /1 (Vineri, 3 decembrie 2021, 15:12)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Poti sa ne spui si noua de unde ai scos suma aceasta? Adica, care sunt acoperirile cu date clare, corecte, transparente? Am vazut si eu un interviu in media vizavi de acest subiect insa permite-mi sa nu am incredere in simpla declaratie a unui manager de spital.

        Persoanele intervievate au vehiculat sume de 4500 lei pe zi pt ATI si 1800 pentru restul. Totusi nu au specificat pe ce anume s-au consumat acesti bani. Cine sunt furnizorii de servicii, materiale etc? Daca au avut nevoie de extra personal care au fost cheltuieile in acest sens. In context de panedmie nu ar fi trebuit sa intervina ministerul si sa intermedieze la un pret mai bun pt tot ce era necesar in aceste spitale? In conditiile actuale o simpla declaratie nu ar trebui sa mai multumeasca pe nimeni.

        Dar, hai sa presupunem ca oamenii sunt cinstiti si ca au luat materialele si serviciile de care au avut nevoie la pretul corect si ca totul a fost facut ca la carte ... si deci pretul vehiculat este corect.

        De asemenea, hai sa facem un studiu de caz.
        Esti barbat si incepi cu minim pe economie adica 2500 de lei brut (1500 net) si, pentru simplificare, nu esti in stare sa depasesti 4500 de lei salariu brut (2600 net) pe cand ajungi la pensie. Asta inseamna o medie minima de 350 lei pe luna pentru asigurari de sanatate. Daca te angajezi cu un minim pe economie, presupunem ca o faci de la 18 ani si platesti CASS pana la 65 de ani. Asadar in 47 de ani, in cel mai rau caz, vei plati aproape 200 000 de lei pentru sanatate.

        Din ce am inteles, in genere, costurile pentru o persoana internata cu covid la ATI este de 50 000 de lei.

        Cu alte cuvinte, daca esti cel mai prost platit salariat din tara asta, eu zic ca, intr-o nota de umor negru, iti poti permite cel putin o experienta ATI cu COVID.
      • 0 (0 voturi)    
        /2 (Vineri, 3 decembrie 2021, 15:15)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        In RO plata CASS este obligatoriu.

        Daca exista o responsabilitate undeva aceasta trebuie cautata la cei care trebuie sa implementeze un sistem care sa raspunda corect celor care au nevoie de servicii de sanatate.

        De ce?
        Pentru ca au platit (sau contribuie) pentru asta.
    • -1 (17 voturi)    
      Virusul nu este distrus doar ologit/inactivat. (Miercuri, 1 decembrie 2021, 2:35)

      Statisticianul [utilizator] i-a raspuns lui păcală

      Anticorpii dupa vaccinare doar se ataseaza pe proteina Spike de pe tepuse si nu mai lasa coronavirusul sa patrunda in celule.
      Exact asta au dovedit si studiile mai elaborate ca vaccinatii elimina la fel de mult coronavirus dar inactiv .Normal e vorba doar de cei care sunt in perioada de protectie si mai au suficienti anticorpi.
      Asa se explica de ce eu nu am luat coronavirus de la vaccinatii din familie care au avut coronavirus asimptomatic si test de anticorpi pozitiv.
  • +16 (28 voturi)    
    nu sunt prea inspirate variantele de raspuns (Marţi, 30 noiembrie 2021, 19:40)

    Gogu_cel_viteaz [utilizator]

    O fi oare posibil sa contribuie la mai multe in acelasi timp?
    Certificatul poate reprezenta o "arma" impotriva luptei cu virusul, dar cu ce pret asupra libertatii individului, principiilor ce guverneaza un stat democrat si cu ce consecinte asupra economiei, sigurantei individului si coeziunii sociale?
    Sa spunem ca se implementeaza:
    Care este rezultatul pe care dorim sa-l atingem si in cat timp?
    Ce facem daca nu-l atingem?
    Ce masuri de siguranta luam ca certificatul verde sa nu fie utilizat ca un precedent pentru alte "masuri nobile" luate pentru "binele majoritatii" prin care se limiteaza si mai mult drepturile? (le mai numim drepturi fundamentale daca vin cu un (*)? Nu avem suficiente exemple in istoria ultimului secol in care anuimte miscari social-politice, deghizate sub scopuri nobile, au dus la limitarea drepturilor cetatenilor si ulterior la discriminare si chiar comiterea de atrocitati?
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte elocvent (Miercuri, 1 decembrie 2021, 18:58)

      KMiraj [utilizator] i-a raspuns lui Gogu_cel_viteaz

      Se confunda prea usor masura administrativa (fara termen sau limita) cu procedura medicala.
      • 0 (0 voturi)    
        o alta dovada ca acolo unde-si baga politicul (Joi, 2 decembrie 2021, 8:55)

        Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui KMiraj

        nasul se alege praful de lucruri.
        Gestionarea pandemiei trebuia sa ramana in grija cadrelor medicale iar politicul sa se ocupe doar de asigurarea resurselor materiale de care sistemul sanitar avea nevoie.
        Eu sunt convins ca daca aveam o campanie de informare onesta, fara "kitsch-uri" sentimentale si ipocrizie politica, astazi am fi avut mai putini morti, un numar mai mare de vaccinati in randul celor vulnerabili si in mod sigur o populatie mult mai responsabila si mai putin dezbinata.
  • +22 (40 voturi)    
    Lipseste un raspuns (Marţi, 30 noiembrie 2021, 20:19)

    unins [utilizator]

    foarte justificat:
    - "Ajuta la imprastierea virusului."
  • -22 (42 voturi)    
    Certificatul Covid (Marţi, 30 noiembrie 2021, 21:08)

    ploiesteanu [utilizator]

    îi ferește pe rătăciții antivacciniști, pe tulburații "Ocultei Mondiale", să nu se infecteze, să nu umple spitalele și să nu moară. Nu că asta ar fi o problemă în sine, au murit pe barba lor, liberi și fericiți, dar năpăstuiesc alte categorii de bolnavi cronici care nu mai pot avea parte de îngrijire medicală din cauza acestor dezorientați, omoară economia țării, aduc la epuizare și disperare cadrele medicale. Dacă n-ar exista ultimele probleme pe care le-am expus, eu aș institui un regim spartan în care libertatea să fie respectată așa cum vor ei. Nu te vaccinezi? Foarte bine, te-ai îmbolnăvit? Stai pe culoarele și în holurile spitalelor cu butelia de oxigen în brațe Ai murit? Să-ți fie de bine, ai căutat-o cu lumânarea. Numai așa îi poți convinge pe rătăciți de crudul adevăr și de pericolele acestui virus. Libertate așa cum vor ei. Bineînțeles că România va avea de suferit, văzând un focar imens aici, toți își vor închide granițele cu țara noastră, dar pentru libertatea lor ce nu facem noi, proștii care ne-am vaccinat?!
    • -19 (33 voturi)    
      Argumentatie perfecta, dar pentru cine... ? (Marţi, 30 noiembrie 2021, 22:06)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Antivaccinistii (in frunte cu IPS Teodosie) vor spune ca bla, bla, bla, nu e cazul...

      Ne apara Divinitatea, medicii sunt niste unelte ale Satanei, care ne baga cip in corp si vor sa ne omoare peste 2-3 ani cu vaccinul lor netestat 25 de ani pe sobolani...

      Peste 25 de ani mai suntem 1 din 10 pe lumea asta, cu virusul lasat sa-si faca de cap.
      • +11 (25 voturi)    
        Nu sunt antivaccinist (Marţi, 30 noiembrie 2021, 23:44)

        Tokeniza. Din carne de vake. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Ci impotriva impunerii sale, a faptului ca politicienii care iau masuri aiurea ii considera pe oameni prosti si iresponsabili si incapabili sa isi decida calea de urmat. Atat. M-am vaccinat si RECOMAND ca lumea sa se vaccineze. Atat.

        Iata cateva masuri luate de politicienii care cer impunerea vaccinarii:

        1. Anul trecut purtarea mastii si izolarea la domiciliu, chiar in absenta aglomeratiei. Primarul Negoita a fost amendat ca mergea in parc fara masca singur la o ora matinala. Te intreb: era logic?

        2. Vaccinatii nu trebuie testati. Pot (probabilitate nenula) sa fie infectiosi. Deci intr-un colectiv cu 100 de testati negativ si un vaccinat infectios dar toti cu QR valabil, infectia se raspandeste. QRul nu previne infectia. TESTUL O FACE.

        Eu consider aceste masuri ca fiind oglinda incompetentei unora care apoi vin sa impuna ceva.
        • 0 (0 voturi)    
          rog frumos (Joi, 2 decembrie 2021, 11:45)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Tokeniza. Din carne de vake.

          Propuneti-va pentru o functie in stat - va sustin

          daca tot le stiti pe toate e mare pacat sa se risipeasca asa...

          O incercare dupa atatea altele cred ca merita facuta - ce ziceti?
      • +8 (20 voturi)    
        Cum or fi unii vaccinati atat de destepti... (Miercuri, 1 decembrie 2021, 0:17)

        Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        In comparatie cu "ceilalti". Nu va macina vre-o indoiala? Chiar asa sunteti atat de neclintiti in certitudinile voastre? Nici o indoiala, numai certitudini?
        • +10 (12 voturi)    
          Nicidecum! (Miercuri, 1 decembrie 2021, 10:59)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

          Despre astfel de oameni, Charles Bukowski zicea:
          "Problema omenirii este că oamenii inteligenţi sunt plini de îndoieli, în timp ce oamenii proşti sunt plini de încredere".
          • -2 (6 voturi)    
            Argumentatia perfecta ! (Miercuri, 1 decembrie 2021, 14:09)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui unins

            Toti prostii zboara cu avionul, increzatori ca vor ajunge la destinatie.

            Inteligentii se indoiesc ca pilotul are brevetul de zbor valabil...
            • -1 (1 vot)    
              Argumentatia perfecta! (Joi, 2 decembrie 2021, 9:46)

              unins [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              Cei care zboara cu avionul, au adus nenoricirea asta in tara (si in alte tari) si tot ei sunt primii care se inteapa.
              Inteligentii, sigur isi pun intrebari, chiar si cand urca in avion! Altfel, avioanele ar fi ramas ca pe vremea fratilor Wright.
      • +2 (6 voturi)    
        Argumentatia nu e perfecta (Miercuri, 1 decembrie 2021, 13:35)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Pot sa invoc oricand urmatoarele: esti obez, cardio-0vascular, fumator, ai fost parte a unui accident de care te faci vinovat...nici o mila. De ce ocupi locurile altora mai nefericiti? Stii ca majoritatea bolilor cardiovasculare sunt consecinta a stiluluid e viata dezordonat? Pe aia de ce nu ii epdepsesti cand ajung la spital dar vrei sa pedepsesti pe unul care nu crede in vaccinula sta dintr-un motiv sau altul? Ha? Aici vreau un argument la fel de perfect.
        • -5 (9 voturi)    
          "La fel de perfect"... :) (Miercuri, 1 decembrie 2021, 14:19)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Cand or muri ZILNIC 500 de fumatori sau 500 de obezi doar pentru ca fumeaza sau nu tin regim alimentar, accept sa fie pedepsiti (prin impunerea platii spitalizarii) ca incarca inutil sistemul sanitar.

          Pana una-alta, nu am alte argumente perfecte.
          Si, atentie, ca "perfect" este adjectiv la superlativul absolut si nu suporta grade de comparatie. Ca si "sublim", "ideal", "desavarsit", "nemaipomenit" etc.
    • +4 (18 voturi)    
      Culmea e ca tocmai bolnavii aia cronici si (Marţi, 30 noiembrie 2021, 22:46)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      cei inaintati in varsta sunt cei mai rezervati in ce priveste vaccinarea; tot ei sunt cei care ocupa majoritatea paturilor din spitale si taman pe ei ii afecteaza cel mai putin masurile restrictive ce au fost implementate.
      Economia nu e la pamant pentruca nu se mai prezinta lumea la munca de frica pufosului sau pentruca mor oamenii care muncesc (zilnic aprx. 85% din cei decedati sunt persoane cu varsta >60 de ani), ci din cauza masurilor idioate ce au fost luate, din cauza campaniilor juvenile de informare si din pricina incompetentie si exemplului catastrofal dat de catre toti cei care au gestionat aceasta situatie.
      Despre ce focar imens vorbesti amice!? Ca sunt tari mult mai vaccinate decat Romania, cu populatie similara sau chiar mult mai mica, ce au bubuit la numarul de cazuri. Incerci sa insinuezi ca vaccinatii nu contribuie la raspandire?
      • -5 (13 voturi)    
        M-am referit la cazul în care în România (Miercuri, 1 decembrie 2021, 12:07)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Gogu_cel_viteaz

        nu ar exista nici un fel de restricții, așa cum vor unii dintre noi, și țara ar deveni un imens focar. E adevărat, sunt români care n-ar dori nici un fel de restricții, deplină libertate, fiecare să facă ce-l taie capul. Sunt curios ce interdicții și limitări ai considera dumneata că se cade să se impună la noi. Și cum ar trebui să sune informarea asupra vaccinului și a potențialului infecțios al virusului.
        • -4 (6 voturi)    
          N-ai cu cine... (Miercuri, 1 decembrie 2021, 18:04)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          Orzul pe gâște...
        • +1 (1 vot)    
          Cunosc suficienti romani (Joi, 2 decembrie 2021, 20:09)

          Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          care-s satui de incompetenta si coruptia statului dar nici unul din ei nu-si doreste anarhie sau debandada si inteleg foarte bine si accepta necesitatea unor reguli si legi, tolerabile, pentru buna functionare a unei democratii.
          In momentul de fata, tinand cont ca atat vaccinatii cat si nevaccinatii transmit virusul ar trebui:
          - impuse restrictii doar pentru cei care parasesc sau intra in tara (testare pentru toti, indiferent de statusul vaccinarii si carantinare daca este necesar).
          - pastrate protocoalele de acces in spitale (triaj si testare).
          - si poate, in cel mai rau caz, stabilit un numar maxim de persoane ce pot participa la evenimente si spectacole in spatii inchise in functie de suprafata disponibila; si asta se poate modifica in functie de rata de incidenta.
          Atat. Iar pentru toate astea nu ai nevoie de impunerea certificatului verde in interiorul statului.
          In rest, se pot face recomandari ce nu contravin constitutiei si legilor in vigoare, vaccinul este disponibil si avem suficiente informatii ca sa stim ca aproape 90% din cei care ajung in spitale si mor sunt persoane cu varsta peste 60 de ani, iar restul majoritatea persoane cu boli cronice.
          Cum faci o campanie de informare reusita!? In primul rand esti sincer, iar asta inseamna inclusiv sa spui ca sunt riscuri si sa le explici (si da, exista si-s foarte curios daca ai habar care-i cazua principala ce favorizeaza efectele adverse).
          In al doilea rand te adresezi cui trebuie si cum trebuie. Implici si biserica, dar fara amenintari ca ii inchizi si nu le mai permiti desfasurarea activitatii. Organizezi call center si programari pentru batrani plus caravane in zonele rurale.
          Bombardierii americii, Texas si Florida, cum de au ajuns la o rata de vaccinare mult mai ridicata decat Romania fara sa ameninte oamenii cu restrictii draconice sau sa impuna masuri ce au afectat semnificativ economia?
  • +6 (12 voturi)    
    E despre cum se vede (Marţi, 30 noiembrie 2021, 22:32)

    pzb [anonim]

    Despre ce este e ușor, trebuie să vezi cum se obține.
    Analogia cu permisul de conducere sau alte chestii de același gen nu e corectă,, pentru ală trebuie sa dai un examen practic.
  • +12 (30 voturi)    
    Intrebari (Marţi, 30 noiembrie 2021, 23:39)

    Dragos [anonim]

    Intrebari
    De ce sa obligati/conditionati oamenii sa se vaccineze cu o tehnologie noua, netestata suficient care este evident ca are o eficienta redusa?

    De ce nu se dezbat datele oficiale cu zecile de mii de morti si milioanele de efecte adverse - surse oficiale VAERS pentru USA, EUDRA pentru Europa, Yellow Cards pentru UK? Puteti sa verificati singuri datele.
    In aceeasi linie - de ce nu raspund producatorii pentru efectele adverse? Daca tot promoveaza siguranta acestor vaccinuri....

    Care este explicatia pentru numarul dublu sau chiar triplu de infectati la 100 000 de persoane in UK? Cautati ultimul raport pe google folosing PHE report week 47...

    De ce nu se implica media, ca pe langa toate datele despre spitalizari si morti, sa informeze zilnic cu privire la diverse scheme de intarire a sistemului imunitar (vitamine C,D,Zn etc)?

    Daca se adevereste ce spune unul dintre cei mai cunoscuti imunologi Geert Vanden Bossche (www. voiceforscienceandsolidarity. org) ca sistemul imunitari poate fi puternic afectat de aceste vaccinuri? Cine raspune atunci pentru aceasta conditionare?

    Multe intrebari, putine dezbateri reale, putine raspunsuri corecte. Cred ca este important sa evaluam mai corect raportul risc beneficii pentru fiecare persoana.

    Si mai este sa nu fim dezbinati, sa fim uniti, sa ne ajutam unii pe altii in aceasta perioada dificila.

    Aveti grija si incercati sa nu traiti in frica!
    Sa fiti sanatosi!
    • +7 (13 voturi)    
      chiar nu inteleg... (Miercuri, 1 decembrie 2021, 12:18)

      mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      minusurile! Cel mai de bun simt comentariu!
      • 0 (8 voturi)    
        Avem timp de testare vreo 20 de ani ? (Miercuri, 1 decembrie 2021, 14:22)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui mamenervat

        Se testeaza vaccinul acum, pe vreo 40% din populatia Terrei, restul asteapta...
    • -11 (19 voturi)    
      Tehnologia a fost testată (Miercuri, 1 decembrie 2021, 12:19)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      pe 3 miliarde de oameni, e adevărat, nu într-un interval de timp corespunzător, și asta datorită pandemiei care bătea la ușă. Despre eficiență nu se poate spune decât că este foarte eficient, mult mai eficient decât majoritatea vaccinurilor obișnuite. producătorii nu răspund pentru că le-a luat statul fiecărei țări, povara răspunderii. Și mi se pare normal să facă asta. Datele referitoare la decesele datorate vaccinului sunt incerte. Din 3 miliarde de vaccinați se mai întâmplă ca unii să moară imediat după vaccin că așa le-a fost scris. Explicația e simplă, majoritatea s-au vaccinat cu Astra - Zeneca, o porcărie de vaccin, dar și așa fiind, sunt foarte puține decese.
      • +5 (7 voturi)    
        Eficient (Miercuri, 1 decembrie 2021, 22:50)

        adrian2000 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        E asa de eficient ca ai nevoie de booster din 6 in 6 luni... iar zilele astea englezii au declarat ca vor sa faca boosterul din 3 in 3 luni, cred ca au analizat inainte eficienta, nu?
        Or fi stiut ceva ai nostri de au luat 120 de milioane de doze?
        Eu zic sa il facem lunar ca sa fim siguri. Si da, nu-i bai daca mai mor unii de la vaccin, ce mai conteaza daca producatorii fac miliarde din asta....
        • -1 (1 vot)    
          Să nu te vaccinezi nepoate (Joi, 2 decembrie 2021, 15:14)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui adrian2000

          Nu-i face pe nenorociții ăia cu bani, chiar dacă pentru tine e gratuit! Să moară Pfizer și Arafat cu doza de vaccin în gât!. Fă-le în ciudă, ce mama dracu´! Ce poate să ți se întâmple? Cel multă să iei o butelie de oxigen în brațe pe holul unui spital, dar i-ai lucrat pe ăia de la Pfizer.
    • -1 (1 vot)    
      posibile raspunsuri (Joi, 2 decembrie 2021, 11:54)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      1. Vaccinuriel au fost testate - testele s-au facut intai pe un numar semnificativ si pe esantioane difereite de populatie si a intrat de urgenta in folosita acum 1 an. Acum este full approved - mare pacat ca nu sunteti la curent...O sa repet de fiecare data.

      2.Datele sunt dezbatute si de aceea au si fost facute publice - le dezbat specialistii care au toate informatiile si cu cei de autoritatile de aprobare - mare pacat ca inca nu sunteti la curent... O sa repet de fiecare data.

      3. Pare ca matale inca nu ai inteles cum lucreaza acest virus. Vezi cum e cu proteina aia si cu furtuna care o starneste...mare pacat ca inca nu sunteti la curent... O sa repet de fiecare data.

      4. mare pacat ca inca nu sunteti la curent... O sa repet de fiecare data.

      5. cei care citesc si se informeaza, urmaresc discutiile, cer informatii, le filtreaza nu au frici - numai aia de au frica de carnetul de conducere, de dentist si de intepatura, ca sa nu mai pomenesc de vaccin - mare pacat ca inca nu sunteti la curent... O sa repet de fiecare data.
      • +1 (1 vot)    
        Pe langa (Joi, 2 decembrie 2021, 21:06)

        adrian2000 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Tata, pare ca tu nu esti la curent cu nimic, ,,,
        Nu meriti sa imi pierd timpul sa iti explic
        Probabil esti platit sa scrii astfel de comentarii...
        La fel ca si ploiesteanu
  • +13 (21 voturi)    
    Oficial Hotnews (Miercuri, 1 decembrie 2021, 0:05)

    Carlos [anonim]

    Raspuns final: 60% cred ca este un Instrument de fortare a vaccinarii. Sursa: chestionar Hotnews
  • +14 (20 voturi)    
    Termenul "imunizare" prin vaccinare e incorect! (Miercuri, 1 decembrie 2021, 10:20)

    Klaus_ [utilizator]

    As vrea sa se renunte la termenul "imunizare" atunci cand ne referim la vaccinare impotriva Covid19. Nu e corect. Se imbolnavesc proportional exact la fel de multi vaccinati ca si nevaccinati. Asta a reiesit din toate statisticile de 3 luni incoace, de cand a aparut Delta: procentul de vaccinati imbolnaviti e egal (+/-3%) cu procentul total de vaccinati. Deci vaccinurile de acum nu ofera nicio "imunitate" la imbolnavire. Statistic vaccinul iti ofera o forma mai usoara a bolii si nu mori, asta da. Reiese din cifre si asta e un lucru important. Poate cel mai important. Mor 10% vaccinati desi suntem vaccinati 30%.
    Insa si aici e un semn de intrebare: cei nevaccinati, din cauza "propagandei" pro-vaccinare prost facute si a constrangerilor gen "certificat verde",in loc sa fie incurajati sa se vaccineze din proprie initiativa, se radicalizeaza in convingerile lor anti-vacciniste. Iar acesti oameni nu mai cred in vaccin, nu mai cred in politicieni, nu mai cred in doctori si mai si neaga boala. Ceea ce ii aduce la spital cand e prea tarziu. Si asa se poate explica procentul mai mare de morti nevaccinati.
    In concluzie:
    1. Vaccinatii se imbolnavesc cu varianta Delta exact la fel de usor ca cei nevaccinati. Sunt date publice, pot fi verificate imediat. Si deja avem toti in jurul nostru exemple.
    2. Limitarile pe baza certificatului verde sint o prostie care mai mult radicalizeaza oamenii ce nu au incredere in stiinta si mai dau si un sentiment de falsa protectie celor vaccinati.
    3. Radicalizarea nevaccinatilor ii face pe acestia sa nu mai creada in medicina si ajung la spital cand e prea tarziu, asa se poate explica proportia mare de nevaccinati decedati.
    Eu sunt vaccinat cu Pfizer din luna mai, si am facut Covid dupa 4 luni de la vaccinare, in septembrie. Am avut varianta usoara, acasa, dar mi-am facut evaluarea (CT+analize) imediat dupa ce am fost testat pozitiv si am luat schema de tratament data de medicul specialist de boli infectioase incepand cu a treia zi.
    • +6 (10 voturi)    
      vaccin radical (Miercuri, 1 decembrie 2021, 13:56)

      stunt [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Orice abuz in privinta vaccinarii se va intoarce impotriva celui care l-a produs.

      Asta inseamna voturi mai putine pentru politicienii CHIORI care cu orice rezultat vor vacinare.

      Voturi mai putine pentru unii inseamna voturi mai multe pentru altii.

      Ghici ciuperca cei.
    • -4 (8 voturi)    
      Putem sa spunem "pseudo-imunizare" (Miercuri, 1 decembrie 2021, 14:24)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Nu te apara complet de infectare, te apara de forme grave ale bolii provocate de virus.
  • +10 (16 voturi)    
    Date factuale notorii (Miercuri, 1 decembrie 2021, 14:40)

    we have a problem [utilizator]

    Actualele vaccinuri sunt ineficiente dupa doar 6 luni, acesta fiind principalul motiv pentru care ne tot cheama colonelul la boosterizare.
    Actualele vaccinuri sunt ineficiente chiar si in interiorul perioadei de 6 luni, dovada fiind ca destui decedati erau vaccinati cu schema completa (cam 15% dintre ei).
    Pe langa efectele secundare arhicunoscute, actualele vaccinuri, nefiind suficient testate in timp, prezinta un risc imens. Cine ne poate garanta ca, peste 10 ani, nu ne pricopsim cu vreo leucemie din cauza lor? Nimeni. Au existat situatii similare.
    Injectarea copiilor cu actualele vaccinuri este o crima!
    Actualele vaccinuri nu opresc pandemia. Intrucat vaccinul nu are efect virucid, persoana vaccinata transmite virusul la fel ca un nevaccinat! Este o gluma argumentul ca scapam de pandemie daca ne vaccinam toti.
    Problema este deosebit de serioasa. Ea nu trebuie analizata pe termen scurt, ci pe termen lung.
    Inclusiv certificatul verde, nu uitati ca acesta este valabil cateva luni. Ce se intampla dupa ce expira, ne vaccinam la nesfarsit, semestrial. Daca nu mai vrem vaccin peste doi ani, ce se intampla cu noi, o sa ne pierdem locurile de munca? Vom fi exclusi din societate?
    Oameni buni, ganditi in perspectiva, nu de azi pe maine!
    Multumesc.
    • +2 (4 voturi)    
      Cine iti garanteaza ca nu ramai steril dupa Covid (Joi, 2 decembrie 2021, 0:32)

      Statisticianul [utilizator] i-a raspuns lui we have a problem

      peste doar 2 ani si faci leucemie peste 3 ani si cangrena la maini peste 5 ani?
      Cazuri de trombi care au dus la deces dupa ce sau vindecat de Covid sunt destule din pacate, sute sau chiar mii doar in Romania.
      In rest situatie e cam asa la 100000 persoane.:
      Decese dupa Covid 3100, reinfectari 1000.
      Decese dupa infecatare la persoanele care au primit si booster doar 1 si 4 spitalizari.
      • 0 (2 voturi)    
        Simplu (Joi, 2 decembrie 2021, 8:14)

        we have a problem [utilizator] i-a raspuns lui Statisticianul

        „Acelasi” care m-a ferit vreme de doi ani de Covid.
        Diferenta esentiala este ca ne forteaza sa ne vaccinam, insa nimeni nu ne forteaza sa ne infectam cu Covid.
        Daca te protejezi, poate ani noroc si nu te infectezi niciodata.
        • 0 (2 voturi)    
          Norocul nu e distribuit uniform pe planeta (Joi, 2 decembrie 2021, 10:33)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui we have a problem

          Statistica arata ca, fara masuri de protectie, intr-un final toata lumea se va infecta.
        • 0 (2 voturi)    
          fara noroc dar cu vaccinul facut (Joi, 2 decembrie 2021, 11:59)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui we have a problem

          ai sanse mai mici sa o mierlesti sau sa ajungi la ATI si sa scapi dar cu oarece urmari.

          Acum matale ce alegi? Intepatura deja luata de multi sau continui sa mizezi pe noroc???

          cu putin norc si gata vaccinat chiar ai sansa de a castiga si niste bani la loterie dar...
      • +1 (1 vot)    
        Nu exista argumente care sa convinga un incuiat (Joi, 2 decembrie 2021, 8:36)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Statisticianul

        Cercetatorii aia care creeaza vaccinuri sunt doar niste idioti care vor sa subjuge omenirea prin seruri si proceduri.

        In afara de vaccinurile anti-SARS-COV-2, mai fac si alte vaccinuri, pe care nu le mai contesta nimeni, le fac imediat copiilor, batranilor, ca sa fie protejati de alte boli, mai putin popularizate.

        Era bun acum un Kafka sa scrie niste carti monumentale despre societatea umana si "problemele" ei.

        Din cauza excesului de informatie, sunt tot mai multi oameni care uita sa puna "filtrul" si se ineaca in dejectiile aruncate din toate partile pe net.
        • -1 (1 vot)    
          acum (Joi, 2 decembrie 2021, 12:03)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Nu ar trebui sa ne suparam...
          Se regleaza in felul lor... Have fun!

          Luam la pachet ceea ce este bun, restul merge la gunoi - trash in, trash out ca sa fiu amabil...
        • +3 (3 voturi)    
          si in tabara cealalta ... (Joi, 2 decembrie 2021, 13:07)

          GNG [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          ... sunt cercetatori, doctori, profesori universitari, care afirma altceva. Acum, care sunt idiotii si pe ce criteriu facem selectia? Deoarece nu exista doi oameni identici 100% (chiar daca sunt gemeni), este f greu sa se stabileasca daca cel virusat a facut forma usoara datorita vaccinului, poate asa se comporta organismul lui si daca nu era vaccinat. Acum, nu toti bolnavii de covid fac forme grave, sunt multi care au avut virusul fara sa stie asta. De unde isteria ca doar vaccinatii fac forme usoare? Pe ce se bazeaza aceasta afirmatie?
          • -1 (1 vot)    
            Sunt si cativa oameni de stiinta care (Joi, 2 decembrie 2021, 23:23)

            Statisticianul [utilizator] i-a raspuns lui GNG

            au dezvoltat probleme pshice intre timp.
            Nimeni nu este ferit de asa ceva de profesia pe care o are. Avem si noi o "experta" de genul asta care are o privire cam ciudata in general.