Parlamentul European: Ursula von der Leyen avertizează Polonia că UE nu va permite ca valorile să-i fie puse în pericol / Răspunsul premierului Mateusz Morawiecki

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 19 octombrie 2021, 13:34 Actualitate | MEET Your MEP


Ursula von der Leyen
Foto: Olivier HOSLET / AFP / Profimedia
Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a avertizat marţi, la Strasbourg, că executivul UE va acţiona pentru a apăra 'valorile comune' ale Uniunii Europene, după decizia Tribunalului constituţional polonez care contestă primatul dreptului european, relatează AFP şi dpa, preluate de Agerpres.

'Nu putem şi nu vom permite ca valorile noastre comune să fie puse în pericol. Comisia va acţiona', a declarat Ursula von der Leyen în Parlamentul European, în prezenţa prim-ministrului polonez Mateusz Morawiecki.

''Sunt profund îngrijorată. Această decizie (a Tribunalului constituţional polonez, n.red.) pune sub semnul întrebării fundamentele Uniunii Europene. Este o provocare directă la adresa unităţii ordinii legale europene', a mai spus şefa Comisiei.

Ea a afirmat că există trei opţiuni: deschiderea unor noi proceduri de infringement, declanşarea noului mecanism de protecţie pentru suspendarea plăţii fondurilor către Varşovia, sau recurgerea la procedura din Articolul 7 al Tratatului UE care ar putea duce la privarea Poloniei de dreptul de vot.

Premierul Poloniei respinge "șantajul" UE



În replică, Mateusz Morawiecki, venit să se exprime în hemiciclul de la Starsbourg, a spus că Polonia respinge 'şantajul' Uniunii Europene, şi a afirmat că, pentru ţara sa, Constituţia rămâne 'legea supremă'.

'Resping acest limbaj al ameninţărilor sau al coerciţiei (...) Şantajul devine o metodă obişnuită a anumitor state membre, nu aceasta este baza democraţiei', a criticat Morawiecki într-un discurs de 30 de minute aclamat de susţinătorii săi.

Potrivit EFE, premierul polonez a insistat că "dreptul UE nu primează în faţa normelor naţionale şi acest lucru se aplică în toate statele membre".

"Ţările sunt suveranul european, sunt gardianul Tratatelor şi statele membre sunt cele care stabilesc competenţele în interiorul UE. În cadrul Tratatelor am oferit numeroase competenţe Uniunii Europene, dar nu pe toate. Sunt multe aspecte ale dreptului care continuă să fie de competenţa statelor membre", a insistat el.

Morawiecki a pus totodată accentul pe "diferenţele" pe care le face UE între statele membre şi a dat asigurări că Polonia vede "împărţirea între ţări tari şi slabe, noi şi vechi"

Morawiecki: "Trăiască Uniunea Europeană, trăiască ţările suverane"



"Din nefericire, vedem diferenţa dintre cei mai buni şi cei mai răi (...) o Europă cu două viteze. (...) A ne preface că nu există probleme are efecte nefaste. Cetăţenii nu sunt nici orbi şi nici surzi, îşi vor pierde încrederea", a afirmat el, care a insistat totodată asupra îndelungatei tradiţii democratice a Poloniei şi asupra voinţei ţării sale şi a cetăţenilor ţării sale de a continua să facă parte din Uniunea Europeană.

Premierul polonez a mai spus că în Polonia există o majoritate proeuropeană, care este prezentă şi în guvernul de la Varşovia, însă a avertizat că aceasta "nu risipeşte îndoielile cu privire la calea pe care se îndreaptă UE". În ciuda criticilor, Morawiecki şi-a încheiat discursul pe un ton conciliant: "Trăiască Uniunea Europeană, trăiască ţările suverane, trăiască Europa, cel mai bun loc din lume".

Polonia se află de câţiva ani în conflict deschis cu Bruxellesul cu privire la reformele judiciare controversate puse în aplicare de partidul populist de dreapta Lege şi Justiţie (PiS).

Conflictul a culminat recent prin decizia din 7 octombrie a Tribunalului constituţional polonez, care a declarat anumite articole din tratatele UE ca 'incompatibile' cu Constituţia ţării.Executivul UE, în calitate de gardian al tratatelor, îşi pregăteşte riposta.

Asselborn: 'Europa nu va digera sfârşitul statului de drept"



La Luxemburg, întrebat despre planul de relansare şi rezilienţă al Poloniei, comisarul european pentru justiţie, Didier Reynders, a indicat marţi că executivul UE aşteaptă 'un mesaj clar' din partea Varşoviei cu privire la reformele judiciare.

'Vom continua să dezbatem acest plan. Trebuie să existe în acelaşi timp investiţii şi reforme, iar aceste reforme vizează independenţa justiţiei, deci aşteptăm un mesaj clar în domeniu. Analiza va continua', a declarat el la sosirea la o reuniune ministerială europeană.

La rândul său, ministrul de externe luxemburghez Jean Asselborn a avertizat că sfârşitul statului de drept ar însemna sfârşitul Europei.

'Europa nu va digera sfârşitul statului de drept. Europa va muri dintr-o astfel de evoluţie... Europa s-a construit pe democraţie, libertate, respect şi pe statul de drept', le-a declarat el reporterilor înaintea reuniunii de la Luxemburg, potrivit Reuters.

'Trebuie să discutăm, dar nu văd niciun loc pentru compromis. La sfârşitul unui astfel de dialog, trebuie să existe o acceptare clară a ceea ce ne-am angajat toţi atunci când am aderat la Uniunea Europeană. Nu pot exista acorduri speciale', a afirmat şi ministrul pentru afaceri europene al Germaniei, Michael Roth.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6248 vizualizari

  • -3 (37 voturi)    
    Madam von der Leyen (Marţi, 19 octombrie 2021, 13:37)

    Imperialistu [utilizator]

    "Valorile comune" nu sunt comune daca trebuie sa ii ameninti pe altii sa si le insuseasca. Genul de personaje precum Ursula von der Leyen fac mult rau Uniunii Europene.
  • -3 (25 voturi)    
    Valorile UE din dos (Marţi, 19 octombrie 2021, 13:49)

    doz2018 [utilizator]

    Le aparati sau le lasati cucerite ca nu se intelege din analiza textului?
  • -1 (31 voturi)    
    Problema judecătorilor polonezi trebuie explicată (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:13)

    Harald [utilizator]

    în detaliu.

    UE prezintă lucrurile ca și cum ar fi apărătoarea statului de drept în Polonia, însă e de fapt apărătoarea modificărilor făcute de socialiștii polonezi când au pierdut puterea.
  • +6 (16 voturi)    
    Polonia! (Marţi, 19 octombrie 2021, 14:37)

    john-doe [utilizator]

    Polonezii astia cu capul mare si minte putina, nu au fost in stare sa genereze un sistem politic viabil niciodata in istoria lor! Dupa ce au cucerit Moscova in 1611, s-au prabusit din cauza sistemului lor politic de "liberum veto", adica orice individ din Seim (parlamentul lor) putea bloca printr-un veto orice lege, indiferent cat de necesara sau urgenta era! Iesirea din blocaj era posibila doar prin amenintarea sau chiar ajungerea la razboi civil, prin crearea de confederatii rivale! O alta idee creata a fost crearea unei monarhii elective, aleasa de acelasi seim fara autoritate, in loc de monarhia ereditara care asigura stabilitate! La fiecare schimbare de domnie se instaura anarhia generalizata iar tarile riverane se amestecau in politica interna poloneza, pana s-a ajuns la cele 3 impartiri ale Poloniei! Iata cine da lectii despre "îndelungata tradiţie democratica a Poloniei", vai de mama ei de democratie, mai mult de 90% din popor nu avea nici un cuvant de spus in Seim!
    • -4 (6 voturi)    
      E vina Poloniei că a fost împărțită? :) (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:03)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      Asta e teoria la modă promovată de Kremlin: Polonia a fost împărțită între Germania și Rusia din vina ei.
      • +5 (5 voturi)    
        Conspirationst! (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:50)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Citeste ce e scris acolo si lasa conspiratiile in pace. Totul e 100% adevar istoric si nici macar un polonez nu poate combate asta! In plus a mai fost o parte la impartirea asta pe care ai omis-o, care a luat mai mult decat Prusia (nu exista Germania), adica Austro-Ungaria! Mai ia si tu o carte de istorie in brate din cand in cand!
        • 0 (0 voturi)    
          Totul e 100% ideologia Kremlinului (Miercuri, 20 octombrie 2021, 11:26)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

          Împărțirea Poloniei din secolul 20 a fost făcută de Germania și Rusia, iar narativul tău despre împărțirile repetate ale Poloniei din secolul 18 a fost creat în ultimii 10 ani.
  • -2 (10 voturi)    
    UE (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:58)

    gigilu [utilizator]

    si-a schimbat valorile si a luat-o razna spre stanga rau sub conducerea lui mutti. Acu' vine femeiuca asta sa proclame ca "valorile", adica non valorile promovate la ora actuala de UE sunt puse in pericol? Adica nu mai are voie nimeni sa aiba alte pareri. Dreapta nu trebuie sa existe, cine spune ceva nealiniat agendei e dusmanul poporului si trebuie eliminat. Nu vi se pare ca in Europa de Est am mai trait, nu de mult, asa ceva? Si madam leyen sa nu uite ca pasha erdogan a lasat-o sa se uite la discutia barbatilor stand in picioare langa o canapea.Aste sunt valorile ei.
  • -2 (10 voturi)    
    Jos UESS (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:15)

    gie [utilizator]

    Am vazut care-s valorile voastre occidentale. Nu multumim. Ne-au ajuns. La fel cum ne-au ajuns si cele de la rasarit timp de juma de secol. Luati-va valorile si pastrati-le. Nu ne trebuiesc.
  • -1 (9 voturi)    
    Europa se va dezintegra in maxim 20 ani (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:26)

    Scarface1000 [utilizator]

    din cauza promovarii unor non-valori de la sediul central al PCR pardon UE!

    Ce treaba au Germania, Belgia Olanda daca Polonezii si Ungurii NU ISI DORESC casatorii intre persoane de acelasi sex? Ce problema au acestia daca Ungurii si Polonezii nu vor sa-si invete copii incepand din clasa 4 ca e ok ca baietel sa ai un iubit TOT BAIETEL!??

    Astea sunt valori UE?

    Tarile UE trebuie sa respecte ce au semnat cand au aderat la UE adica libertate de miscare a marfurilor si a oamenilor si nu sa vina UE cu tot felul de reguli noi pe care Polonia si Ungaria nu le-au semnat niciodata cand au aderat la aceasta Uniune!

    Cine sunt acesti conducatori ai UE? i-am votat noi in acele functii? cum o putem noi trage pe Ursula la raspundere pt faptele ei?

    Cum bine ziceau englezii inainte sa iasa din UE... "power without accountability"

    Aceste tari Vest Europene plus US erau in anii 60-70-80 chiar 90 niste tari morale, demne, lucide, pragmatice... acum Londra si Paris arata ca si Afganistanul (mai multi negrii decat albi) Roma e mai murdara decat Pantelimonul, Barselona este CAPITALA hotilor din Europa etc etc!

    Nu ca noi am fi mai bine, nu suntem dar noi oricum nu am fost niciodata mai bine decat acum, ei au fost zeci de ani si mi se pare ca merg in jos acuma...
  • +1 (3 voturi)    
    Polonia si Ungaria trebuie sanctionate dur (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:07)

    4real [utilizator]

    Au incalcat legislatia europeana si trebui sa raspunda pentru asta. Bravo UE!
  • -2 (2 voturi)    
    pai... (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:34)

    notnow [utilizator]

    Pai daca prin "valori UE" intelegem propaganda lgbt, importul obligatoriu de imigranti (stim noi de care...), calitate diferita a produselor pt pietele din est, importul deseurilor din tarile "civilizate" si "verzi" si arderea/depozitarea lor in estul "retrograd" si altele asemenea, cred ca a fost o scapare si nu apar pe nicaieri in tratatul de aderare... Ca daca apareau...