Parlamentul European a votat poziția oficială față de certificatul COVID19 pentru călătoria în UE: Valabilitate de maxim 12 luni, fără restricții suplimentare, o nouă denumire

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 12:22 Actualitate | MEET Your MEP


Certificatul verde digital
Foto: Comisia Europeana
Parlamentul European şi-a adoptat joi poziţia de negociere cu privire la propunerea de certificat pentru a reafirma dreptul la liberă circulaţie în Europa în timpul pandemiei de COVID-19.

Eurodeputaţii au fost de acord că noul „certificat UE Covid-19” - în locul „adeverinţei electronice verzi”, conform propunerii Comisiei - ar trebui să fie valabil timp de 12 luni şi nu mai mult.

Documentul, care poate fi în format digital sau pe suport de hârtie, va atesta că o persoană a fost vaccinată împotriva coronavirusului sau, în funcţie de caz, că a obţinut recent un rezultat negativ al testului sau că a trecut printr-o infecţie anterioară cu virusul.

Cu toate acestea, certificatele UE Covid-19 nu vor servi drept document de călătorie şi nici nu vor deveni o condiţie prealabilă pentru exercitarea dreptului la liberă circulaţie, afirmă eurodeputaţii.

Propunerea legislativă privind cetăţenii UE a fost aprobată cu 540 de voturi „pentru”, 119 „împotrivă” şi 31 abţineri, în timp ce propunerea privind resortisanţii ţărilor terţe a fost adoptată cu 540 de voturi „pentru”, 80 „împotrivă” şi 70 abţineri.

Votul a avut loc miercuri, rezultatele fiind anunţate joi dimineaţa. Atât Parlamentul, cât şi Consiliul sunt acum gata să înceapă negocierile. Obiectivul este de a se ajunge la un acord înaintea sezonului turistic de vară.

Teste gratuite pentru Covid-19 şi fără restricţii de călătorie suplimentare


Titularii unui certificat UE Covid-19 nu ar trebui să facă obiectul unor restricţii de călătorie suplimentare, cum ar fi carantina, autoizolarea sau testarea, potrivit Parlamentului. Eurodeputaţii au subliniat de asemenea că, pentru a evita discriminarea împotriva persoanelor care nu au fost vaccinate şi din motive economice, ţările membre UE ar trebui „să asigure teste universale, accesibile, în timp util şi gratuite”.

Compatibilitatea cu iniţiativele naţionale


Parlamentul doreşte să se asigure că certificatul UE funcţionează în paralel cu orice iniţiativă instituită de statele membre, care ar trebui să respecte, de asemenea, acelaşi cadru juridic comun.

Statele membre trebuie să accepte certificatele de vaccinare eliberate în alte state membre pentru persoanele ce au primit un vaccin autorizat pentru utilizare în UE de către Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA) (în prezent Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca şi Janssen), susţin eurodeputaţii.

Va fi la latitudinea statelor membre să decidă dacă acceptă, de asemenea, certificatele de vaccinare eliberate în alte state membre pentru vaccinurile enumerate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) pentru utilizare de urgenţă.

Garanţii privind protecţia datelor


Certificatele vor fi verificate pentru a preveni frauda şi falsificarea, precum va fi verificată şi autenticitatea sigiliilor electronice incluse în document. Datele cu caracter personal obţinute din certificate nu pot fi stocate în statele membre de destinaţie şi nu va exista o bază de date centrală la nivelul UE.

Lista entităţilor care vor prelucra şi primi date va fi publică, astfel încât cetăţenii să îşi poată exercita drepturile în materie de protecţie a datelor în temeiul Regulamentului general privind protecţia datelor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6758 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Usor usor (Joi, 29 aprilie 2021, 12:27)

    Martinezu [utilizator]

    pana la toamna e gata proiectul si la Craciun intra in vigoare.
    • +2 (4 voturi)    
      craciun (Joi, 29 aprilie 2021, 13:14)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Vorbim de Craciunul din 2022, desigur :)
  • -4 (30 voturi)    
    Ce dezamagire pentru vaccinatii cu stea in frunte (Joi, 29 aprilie 2021, 12:40)

    xolv [utilizator]

    care se asteptau la niste privilegii si interziceri pentru nevaccinati... locuri in spate in autobuz, magazine segregate, noul rasism de clasa
    • -3 (15 voturi)    
      Daca esti in Germania si nu ti-a venit randul, fie (Joi, 29 aprilie 2021, 13:46)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Dar aici unde sunt listele goale la vaccinare, nu e in regula sa ne dam toti daci liberi, sosoci si bombardieri cu 4 clase.
      Doare manuta, va e fricuta de o intepatura? Aoleo!
  • -1 (9 voturi)    
    Pasaportul de vaccinare - scenarii reale (Joi, 29 aprilie 2021, 12:44)

    palatin [utilizator]

    https://imgur.com/LI7eW0v
    • +2 (2 voturi)    
      Te pui cu zombi? (Joi, 29 aprilie 2021, 15:42)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui palatin

      Cei care sunt in stare sa gandeasca singuri, nu trec pe aici.
  • +3 (15 voturi)    
    Ueee! (Joi, 29 aprilie 2021, 12:47)

    Mazeta [utilizator]

    Ce este gratuit pe lumea asta? Vaccinuri & teste „gratuite” înseamnă mulți, mulți bani de la stat(e) către firmele private. Hal la vaccinare, heil la testare!
  • -2 (10 voturi)    
    Cu vaccinul , inainte ,marsh ! (Joi, 29 aprilie 2021, 13:12)

    muscha mbanana [utilizator]

    Medic chirurg, infectat cu Covid-19 la două luni după vaccinare. Mai zi ceva ! E sau nu e buna vaccinarea , sa ne lamureasca cineva , vad ca nimeni nu e sigur pe nici o aroma de vaccin , nici d'ala , d'alalalt , nici chinez , nici rusesc , ce mai, o harababura ca intrun film cu prosti : tantalaul si gogomanul ! care-i unu' ,care-i celalalt !?de 4 luni vreau sa ma vaccinez si nu se poate ,mi-au luat si gratuitatea pe tren , nu mai pot sa ma duc in alta parte si nici n-am masina sa fac drive thru ! ce-o vrea soarta !
    • -3 (9 voturi)    
      Asa si? E bine si mai ales viu (Joi, 29 aprilie 2021, 14:03)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      poate din cauza muncii e predispus? sau poate nu a facut anticorpi? sau poate are o problema de imunosupresie ca Arsinel? sau poate s-a expus mai mult, fiind vaccinat?
      Dar a scapat de boala fara simptome grave.
      Numarul celor imbolnaviti in cele cateva luni de cand s-a inceput vaccinare, dar in plin val 3, a ramas redus, ca in testele clinice.

      De aia trebuie sa faca 50-70% vaccin, ca boala sa nu gaseasca mijloace de transmitere si sa se stinga. Si astfel o protejezi si pe mama, pe bunicul care nu s-a vaccinat fie de prosti, fie ca sunt intr-un sat izolat sau poate au alte boli care nu recomanda vaccinul sau nu s-au produs anticorpi suficienti
  • 0 (12 voturi)    
    Testarea gratuita e o prostie majora a UE (Joi, 29 aprilie 2021, 13:43)

    jorj_bv [utilizator]

    Va submina puternic procesul de vaccinare si vom ramane in restrictiile astea pana la anul si la multi ani.
    Adica pentru unul care poate nu a contribuit in viata lui la bugetul tarii eu trebuie sa platesc ca se duce el in vacanta de mai multe ori pe an sau chiar la munca sa dea bani la straini?
    Deci pana acum te testa DSP-ul cand isi aducea aminte, tu - simptomatic sau contact, iar acum testeaza gratis toti bombardierii care scot piranda la Milano?
    • 0 (0 voturi)    
      pai un vaccin costa cam o (Joi, 29 aprilie 2021, 22:20)

      je2012 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      gramada de teste, si tanad cont ca o bagi 2-3 pe an, cam pot si eu sa beneficiez de vreo 10-20 de teste! asa ca las o mai moale cu drepturile tale ca ti ai tras vaccin!
      • 0 (0 voturi)    
        Testele de la aeroport sunt PCR (Vineri, 30 aprilie 2021, 11:40)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui je2012

        Nu d-alea rapide.
        Se repeta la 12-18 luni, e forțată sa spui ca se fac 3 vaccinuri pe an, chiar dacă anul asta e posibil sa fie 3 doze.
        Restul tău nu ma protejează deloc, ci eventual ma pune sa mai scot niște bani dacă te depistează pozitiv și intri în carantină.
        Nu știu cum puteți sta cu sânge pe mâini?