Borrell: UE nu are resursele să combată dezinformarea venită din direcția Chinei

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2021, 13:25 Actualitate | MEET Your MEP


Josep Borrell
Foto: Parlamentul European
​Serviciul European de Acţiune Externă (SEAE) nu are nici resursele, nici autoritatea pentru a contracara eficient atacurile hibride din partea Chinei, a declarat luni şeful diplomaţiei europene Josep Borrell, potrivit politico.eu și Agerpres.

Serviciul diplomatic european duce lipsă de resursele „necesare” pentru a combate campaniile chineze de influenţare a politicii europene, a spus Borrell în faţa membrilor comisiei speciale europarlamentare privind interferenţa străină.

El a menţionat că blocul comunitar a fost sub o presiune permanentă anul trecut din partea ţărilor care distorsionează adevărul şi răspândesc dezinformarea în scopul unor interese politice.

Referitor la campaniile de dezinformare ruse, şeful diplomaţiei UE a explicat că Europa nu are „capacitatea de a produce masiv informaţii care să prezinte opiniile noastre”.

UE şi-a intensificat eforturile pentru a dezvălui campaniile de dezinformare făcute de Moscova, dar „dispune de foarte puţine resurse pentru a studia dezinformarea dinspre China”, a adăugat demnitarul european.

Atacurile hibride „ţintesc valorile noastre democratice, spaţiul nostru informaţional şi chiar infrastructura noastră, infrastructura noastră esenţială”, a subliniat Josep Borrell, care a calificat criza sanitară mondială drept „un adevărat poligon de teste pentru noile tactici hibride”.

Parlamentului European a creat comisia specială pentru interferența străină pentru a ancheta modul în care ingerințele unor state din afara blocului comunitar afectează procesele democratice din statele membre și rolul jucat de dezinformare în acestea.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1285 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    UE la ce ne foloseste? (Marţi, 2 martie 2021, 13:34)

    Lok [utilizator]

    Adica e buna sa faca prezentari somptuase despre cum e cea mai mare economie si alte bla blauri dar cand vine vorba de negocieri la ce e buna?
  • +1 (7 voturi)    
    Aiurea, nu are resurse... (Marţi, 2 martie 2021, 13:46)

    FortApache [utilizator]

    Nici nu trebuie resurse banesti ori umane, trebuie facut un experiment cu inchiderea retelelor de socializare necontrolabile in intreg spatiul UE timp de 6 luni :)))

    Sa ramana in functiune blogurile personale, ziarele online si TV-ul unde nu oricine poate dezinforma.

    Daca Facebook&co nu-si poate controla platforma si oricine-si poate face de cap...inchise pana dovedesc ca detin controlul platformei.

    Oare vrea cineva inchiderea pe 6 luni a Facebook?
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 2 martie 2021, 14:50)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      @fortapache...influentarea cetatenilor e ultima problema. China si Rusia au in buzunar politicieni si directori de companii importante din Europa.
      • +1 (3 voturi)    
        Si UE nu are pe nimeni in buzunar? (Marţi, 2 martie 2021, 14:57)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Pai suntem in grupa idiotilor?
      • +3 (3 voturi)    
        Spionaj vs campanii masive de dezinformare (Marţi, 2 martie 2021, 15:26)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Spionajul exista si a existat , stim asta, o mana de oameni pot fi depistati si controlati muuult mai usor decat o mega platforma online unde cine nu vrea nu face dezmat.

        Problema asta este mult mai importanta decat un politician sau director de companie infiltrat strategic, este vorba despre campanii de dezinformare masive se joaca cu mintea oamenilor speculand natura umana respectiv: Frica.

        Sperie omul suficient si ai sa vezi ca-ti va ciuguli din palma cand ii oferi o falsa siguranta. Despre asta este vorba.
        • +2 (4 voturi)    
          ... (Marţi, 2 martie 2021, 16:07)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          @FortApache...pai frica nu o intretine Xi sau PUtin sau cine stie ce politruc chinez sau rus ci oamenii cumparati in care vesticii au incredere, adica politicieni, vedete, oameni de finante europeni, samd. Gen "bate-voi pastorurl si se va imprastia turma" Pai cand unul ca Borell vine cu coada intre picioare din Rusia si apoi imi spune ca e neputincios in fata Chinei, eu ca simplu cetatean UE cum ma simt?
          • 0 (0 voturi)    
            Te simti reprezentat. (Miercuri, 3 martie 2021, 11:53)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

            Constant si pe veci.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai concret? (Marţi, 2 martie 2021, 16:48)

    UpNext [utilizator]

    De generalitati in limbaj de lemn sunt satul din mezozoic ;)