Traian Băsescu cere UE să declanșeze o „politică externă agresivă” pentru a presa Rusia să-și retragă trupele din toate enclavele aflate pe teritoriul statelor din Parteneriatul Estic​

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 februarie 2021, 23:25 Actualitate | MEET Your MEP


Traian Basescu
Foto: Facebook/ Traian Basescu
Europarlamentarul PMP Traian Băsescu cere Comisiei Europene, respectiv șefului politicii externe a UE Josep Borrell și comisarului european pentru vecinătate și extindere Oliver Varhelyi, „să declanșeze cu prioritate o politică externă agresivă, destinată a crea presiune asupra Moscovei, având ca obiectiv retragerea trupelor Federației Ruse din toate enclavele aflate pe teritoriul statelor din Parteneriatul Estic”.

Traian Băsescu a postat pe pagina sa de Facebook intervenția avută vineri în cadrul Adunării Parlamentare EURONEST ce a avut în dezbatere Parteneriatul Estic (politica Uniunii Europene dedicată celor 6 țări din vecinătatea estică: Azerbaidjan, Armenia, Belarus, Georgia, Republica Moldova și Ucraina).

„Parteneriatul Estic este una din cele mai generoase inițiative politice a Uniunii Europene. Uniunea a cheltuit sume importante de bani pentru reforma instituțională, investiții în infrastructură, susținerea societății civile. Mai mult, cei mai mulți dintre cetățenii acestor țări pot circula în Uniunea Europeană fără viză, iar mărfurile din aceste țări au acces liber pe Piața Uniunii.

Problema este, care este viitorul acestor țări și viitorul Parteneriatului Estic atâta timp cât toate aceste ţări, fără excepție, au pe teritoriul lor conflicte mai mult sau mai puțin înghețate generate de prezența trupelor de ocupaţie ale Federației Ruse pe teritoriul lor.

Prin prezența sa militară Federația Rusă poate genera oricând destabilizarea acestor țări, dărâmând tot ceea ce noi am construit cu mulți bani proveniți de la cetățenii noștri.

De aceea eu cer Comisiei Europene, Înaltului Reprezentant Josep Borrell și Comisarului pentru Vecinătate şi Extindere domnului Oliver Verhelyi, să declanșeze cu prioritate o politică externă agresivă, destinată a crea presiune asupra Moscovei, având ca obiectiv retragerea trupelor Federației Ruse din toate enclavele aflate pe teritoriul statelor din Parteneriatul Estic.

PS - Statele din Parteneriatul Estic sunt: Republica Moldova, Armenia, Azerbaidjan, Ucraina, Georgia şi Belarus. Belarus este singurul stat din Parteneriatul Estic fără trupe ruseşti pe propriul teritoriu”, a fost mesajul transmis de Traian Băsescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



.*.


11039 vizualizari

  • -13 (23 voturi)    
    A inceput sa imbratiseze cauze pierdute: (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 7:38)

    John M. [utilizator]

    Elena Udrea si Armata Sovietica in teritorii straine.
    • 0 (0 voturi)    
      nu, doar (Duminică, 7 februarie 2021, 8:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      se bagă singur în seamă. Știe că nu are nicio valoarea declarația lui singulară, dar după asta se va putea bate cu cărămida în piept că ”uite bă, eu am zis și am facut dar ăștia care sunt niște răi nu au vrut.”.
  • +9 (29 voturi)    
    ofensiva? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 8:01)

    mongolul [utilizator]

    e suficient sa inghete toate contractele economice cu Rusia, pe o perioada nedeterminata, pina cand trupele vor fi retrase.
    Dar nu veti vedea asa ceva la UE. Prea multe interse meschine in joc, prea multa divizare, prea multi agenti KGB/FSB in UE.
    Basescu face s.f.
    (Vezi pozitia fata de arestarea lui Navalnii... in mod normal, UE trebuia sa stopeze toate contractele in derulare si sa-si retraga ambasadorii de la Moscova. Si SUA..... Dar ei..... )
    • +6 (18 voturi)    
      Ce tot visati (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 8:34)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      Cum naiba sa inghete UE relatiile cu Rusia.. sa aiba pierderi de zeci.. sute de miliarde de euro.. pt ca rusia isi abuzeaza un propriu cetatean? UE are principii cand vine vorba de discriminari, rasism si alte balarii. Cam totul se rezuma la bani, fiecare tara se gandeste la bunastarea cetatenilor ei, nu ai altora
    • -5 (19 voturi)    
      e bine cu inghetatul (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 9:15)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      dar in casee si mai bine!
      cred ca Base a servit un cei cu rom inainte de interviu,si a cam scapat ceai in rom!
      Fara gaze si petrol,petrochimia pe care am avut-o ,dar pe care o au altii e MOARTA!
      iar pertochimie inseamna ingrasaminte chimice9agricultura),mase plastice,polimeri(sector auto),laminarea diferitelor metale(siderurgie) si in cele din urma,incalzirea locuintelor!
      asa ca ganditi in perspectiva si nu va mai ambalati la spusele cuiva dupa un ceai mai tare!
      • +7 (9 voturi)    
        Nu e chiar asa (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:07)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

        Si rusii trebuie sa vanda petrol si gaze ca sa traiasca. Cu o piata a petrolului in scadere se poate negocia.
        • -1 (1 vot)    
          scadere azi,crestere abrupta maine! (Duminică, 7 februarie 2021, 10:35)

          credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          mai vorbim peste 2-3 ani!
          toate produsele ind petrochimice au cresteri de peste 10%,vorbesc despre pvc si spuma poliuretanica,si nu s-a stabilizat trendul,cu toate ca petrolul e ieftin!
          Rusia iese f intarita si va fi si mai tare cu cat pui mai multe sanctiuni,si nu sunt rusofil!
          a devenit cel mai mare exportator de grau din lume,(importau inainte),produc brinzeturi comparabile cu francezii(inainte importau tot),isi fac de toate si nici o criza sanitara,economica nu-i surprinde asa rau!
          urmatorul pas e catre o industrie petrochimica puternica,asa cum are Germania,ca exportul de gaze si petrol e ceva primitiv,fara valoare adaugata mare!
          GAZUL si PETROLUL sunt sangele industriei petrochimice,industrie cu valoare adaugata mare,industri pe care am avut-o si noi,am dat-o pe nimic la Borzesti,Savinesti,Pitesti ,a mai ramas Azomures si intr-o stare ...Slobozia si Turnu
      • 0 (8 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:10)

        prio [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

        cu alte cuvite stati cu botu pe labe ca va vind altii resursele
  • -10 (16 voturi)    
    E gelos? (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 9:07)

    mike123 [utilizator]

    Ca altii i-au luat locul pe linga Licurici?
  • +8 (22 voturi)    
    Observați Domnule Băsescu că trolii (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 9:13)

    Rescator [utilizator]

    sovietici(foarte mulți și activi pe HN) vă atacă pe alte
    subiecte,nu pe cel adus în atenție aici.
    Pe de altă parte,nu există în ultimii 400 de ani vreun
    caz în care rusnacii să fi plecat de bunăvoie din
    teritoriile cucerite,jefuite și terorizate.Acum cu numitul
    Putler la Kremlin șansele să plece sunt inexistente!
    UE este timidă și practic inexistentă în relația cu
    marele MOLOCH nuclear.
    • -4 (18 voturi)    
      Spui prostii!...cu seninatate! (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 9:31)

      mike123 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Ai uitat (?) ca URSS s-a "auto-dizolvat" si multe teritorii ale "fostei" au devenit state independente!
      Plus RDG-ul care s-a alipit Germaniei, dupa retragerea benevola a trupelor rusesti!
      La momentul respectiv, RFG-ul nu stia cum sa mai pupe dorsala Rusiei in semn de recunostiinta, iar trupele americane inca mai stationeaza in Germania, Japonia, Coreea si mai peste tot in lume...inclusive in Romania!
      Macar respecta adevarul istoric, chiar daca contravine isteriei tale propagandistice!
      • +4 (10 voturi)    
        Spui prostii tu trolule! (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:24)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui mike123

        Peste tot de unde zici că au plecat și-au lăsat
        căte un cui al lui Pepelea.O parte din lista țărilor
        o ai mai sus.Trebuie doar să o citești.
        Dacă îi iubești așa de mult pe *democrații* ruși,
        poți să înfiezi vreo 500 de indivizi(un batalion
        mecanizat).Se pare însă că ești unul dintre ei.
      • +7 (11 voturi)    
        Mike123 (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 14:31)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui mike123

        Ar trebui sa-ti fie rusine de tine! Incerci sa ne zici ca Ucraina e independenta?!? Ca transnistria nu exista?!?? Ca crimeea nu exista?!?! Georgia, cu osetia de nord si sud, sunt inventii? Cecenia e stat, enclava independenta, ce e?!! Ai idee? Aurul nostru e inventie, nu e adevarat, sau cum?!!
        Ce pana mea istorie vb tu pe aici, care adevar istoric?!?
        Au plecat benevol din RDG pt ca o ocupasera juma’ de veac!...magraoane!
        Iar daca un hot iti sparge casa si numai pleaca o viata de om de acolo, tu asa faci cand va pleca BENEVOL, sa-i pupi mainile si sa-i multumesti!:)))
        • +1 (3 voturi)    
          au plecat din RDG (Duminică, 7 februarie 2021, 8:15)

          mongolul [utilizator] i-a raspuns lui yol

          pentru ca au fost platiti regeste si li s-a promis marea cu sarea; si din cate vedem, li se da; in plus, nu trebuie sa uitam de politica Gorbaciov. Total diferita de ce se maninca azi, la Moscova.
          • -1 (3 voturi)    
            li s-a promis marea cu sarea???!! (Duminică, 7 februarie 2021, 16:01)

            mike123 [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

            Corect! Adicalea….. ca NATO nu se va extinde si nu va "acapara" noi membrii si teritorii din fostele state participante la tratatul de la Varsovia!

            Mai nou, URSS s-a dezintegrat,(la fel si tratatul de la Varsovia), noua Russie are 150 milioane de locuitori, iar tarile NATO au peste 950 miliane de locuitori…..dar se simt amenintate de...Rusia? Pe bune?
            Propaganda la maximum!
            • +1 (1 vot)    
              singura tara (Luni, 8 februarie 2021, 8:12)

              mongolul [utilizator] i-a raspuns lui mike123

              turbulenta in zona, ramine Rusia... si are si mijloacele necesare. (Arme nucleare, servicii secrete etc.)
        • -1 (1 vot)    
          Chiar mi-e rusine! (Duminică, 7 februarie 2021, 15:43)

          mike123 [utilizator] i-a raspuns lui yol

          De acea nu-ti raspund punctual....Ai cistigat!
          Felicitari.
    • +7 (15 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:11)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      deci solutia ar fi toata lumea sa stea si sa se uite cu admiratie la rusi cum isi fac de cap ,nu??
  • -6 (12 voturi)    
    Îngheață relațiile cu Rusia (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 9:19)

    mr_mojo [utilizator]

    Apoi îngheață și ei.
    Pot să le înghețe din mai până în octombrie.
  • +6 (20 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:07)

    prio [utilizator]

    hei rusofonilor duceti-va si pupati mina tarului decit sa faceti propaganda pro-sovietica pe net
    • -10 (20 voturi)    
      DECLARATIA LUI basescu. (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 10:59)

      Theros [utilizator] i-a raspuns lui prio

      Singurul sef pe care-l recunoaste si de care inca se teme agentul ”Petrov” descria sintetic, in Anul Centenarului, situatia Romaniei, astfel: ”Stau si ma uit la Romania... Inainte de 89 era o putere! Avea o industrie puternica. Avea o flota de invidiat. Avea o armata perfecta, acolo, in Curbura Carpatilor... Astazi sunt idiotii Uniunii Europene!... Nici praf de pusca nu mai produc!... Pana si ungurii isi bat joc de ei!...Si dezastrul national poarta numele acsetui neghiob pe care istoria l-a consemnat – Traian Basescu! El a dat tonul la imprumutarea nejustificata a zeci de miliarde de euro, transformand o criza artificiala, aparuta in domeniul bancar (romanii nemaiavand banci) intr-una reala. El a inventat haiducia pe dos – sa iei de la saraci, prin taieri de salarii si pensii si sa dai la bogati, adica la banci si multinationale! El a distrus transporturile, industria de aparare si ”cainii de paza”, adica structurile militare, el a organizat statul mafiot si a creat ”Sistemul”, adica, ”statul paralel”, destructurand, subordonandu-si si amalgamand Serviciile cu magistratii, care l-au slujit si inca il slujesc, chiar daca mai sovaelnic, impotriva oricaror principii de drept. Pentru ca si i-a facut complici, permitandu-le sa-si adjudece, ei, civilii, prin legi strambe, toate drepturile militarilor, dar nici una dintre obligatiile lor. TOATA LUMEA SE INTREABA ORIPILTA DE CE OARE DNA -UL SI ALTE STRUCTURI ALE STATULUI NU INTREPRIND NIMIC , IAR ACEST BETIV PARSIV, TRADATOR ARE TUPEUL SA DEA LECTII DE MORALA PE LA ORICE TELEVIZIUNE FARA PRESTANTA.RUSINE !!!
  • +6 (12 voturi)    
    Base (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:45)

    yol [utilizator]

    a avut si are defectele lui, a facut multe nefacute. Dar n-a omorat oameni la revolutie, nu a chemat minerii impotriva populatiei si nu a tinut partea rusiei niciodata.
    Trebuie sa fi psd-ist sau rus sa-l injuri pe subiectul asta.
    • +2 (2 voturi)    
      nu-l injur (Duminică, 7 februarie 2021, 8:29)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui yol

      doar ca doreste ceva nu se poate implini.
      "Ca nici iarna... nu-i ca vara...."
      Bine ar fi, dar.........
  • +2 (6 voturi)    
    jocuri politice (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 12:50)

    PrinzonaHot [utilizator]

    Basescu a propus inspirat ...poate acuma inteleg de ce britanicii au iesit din UE
  • +1 (5 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 21:37)

    ipolitic [utilizator]

    in mod corect a conturat o problema, dar solutia propusa este contraproductiva. Rusii au o psihologie aparte, presiunile exterioare fiind interpretate si simtite ca fiind impotriva lor, nu impotriva clicii lui Putin, si strang randurile in jurul conducatorului. Nu prea iubit, dar puternic.
    Ca sanctiunile sa aiba efect, in Rusia ar trebui sa fie democratie. Ca sa fie democratie in Rusia, noi aplicam sanctiuni.
    Ar fi nevoie de altceva, poate o tehnica imprumutata din sportul preferat al lui Putin, din judo. De altfel, el il aplica cu succes de ani de zile. Se foloseste de cinetica adversarului pentru a-l dezechilibra.
    • +2 (6 voturi)    
      nu poti dezechilibra Rusia, prin metode deocratice (Duminică, 7 februarie 2021, 8:27)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Toate tarile inchise sunt controlate -total- de servicii si orice masura impotriva liderului se interpreteaza ca fiind impotriva poporului.
      Solutia este blocarea totala a schimburilor comerciale si -mai ales- tehnologice.
      Doar atunci, clica de la putere, ramasa fara bani, se va gindi ce are de facut. Altfel, prin politici de "relaxare" si schimbare treptata, se va astepta mult si bine. Sistemul autocrat intern a invatat sa se adapteze. Nu mai e ca pe vremurile lui Stalin sau Kennedy.
      Comunitatea internationala trebuie sa traga -apasat- o linie de demarcatie, pentru ca liderii rusi (Putin nu e singur) sa stie ce li se permite si ce nu. Daca vor sa-si vinda petrolu si gazele, trebuie sa se alinieze. Daca nu, sa vinda doar Chinei; s-o intareasca, pina ce aceasta le va inghiti Siberia.....
      Daca nu respecta Occidentul, si nu vor sa se alinieze, sa-i lasam pe mina Orientului. "Deplin si definitiv."
  • 0 (4 voturi)    
    Paradoxal (Duminică, 7 februarie 2021, 10:19)

    dezamagitul [utilizator]

    Iata cum basescu un personaj nesuferit a ajuns sa fie singurul care atrage atentia asupra expansiuni tarilor de la moscova. Statul roman ca intodeauna este duplicitar si nu a avut niciodata curajul sa i-a atitudine impotriva marelui cotropitor. Dupa cum scrie Thierry Wolton in istoria comunismului mondial, vol.3 Complicii. "bosevismul a creat fascismul, fascismul este un bolsevim pe dos".Acest mare imperiu care s-a numea tarist sau comunism au ocupat pe cine si cum au vrut din vecini si nu numai, in toate timpurile. Totul s-a intamplat si cu complicitatea occidentului in general a intelectualilor care le-au tolerat orice rusilor. Eu credeam ca in tarile democrate daca statele nu i-au atitudine din diferite interese meschine , cel putin oamenii simplii trebuiau sa ia atitudine. Ca sa exemplific cu ultimul eveniment rusinos al invaziei Ucranei . Ma asteptam ca persoanele cu o anumita recunoastere sa ia atitudine .Pe rusi i-i durea mai mult daca sa zicem Halep ar fi refuzat sa joace cu sportive din rusia. Poate si echipe sportive si chiar individual personalitati ar boicota evenimentele .
    Pe rusii i-i deranjeaza mai mult acest gen de actiuni chiar decat cele militare fiindca tin foarte mult la diversiunea propagandistica prin orice metode.