Asteroidul Apophis ar putea intra in coliziune cu Terra in 13 aprilie 2036, dar probabilitatea e foarte mica - cercetatori rusi

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 26 ianuarie 2011, 19:37 Actualitate | Mediu


Astronomii rusi au calculat data eventuala a coliziunii dintre asteroidul Apophis si Terra, care ramane insa foarte putin probabila, a anuntat miercuri Leonid Sokolov, profesor la facultatea de mecanica celesta a Universitatii din Sankt-Petersburg, citat de agentia RIA Novosti.

"In 13 aprilie 2029, Apophis se va apropia de Terra la o distanta de circa 37.000 sau 38.000 de kilometri. El poate intra in coliziune cu Terra in 13 aprilie 2036", a precizat Sokolov.

Alti cercetatori, printre care si expertii Institutului de astronomie aplicata ai Academiei de Stiinte a Rusiei, considera insa aceasta coliziune drept foarte putin probabila.

Descoperit in 19 iunie 2004, asteroidul Apophis poarta numele zeului fortelor haosului din mitologia egipteana. Are un diametru de 270 de metri si urmeaza o orbita apropiata de cea a Pamantului. In 2004, mai multe voci au spus ca Apophis se va zdrobi de Terra in 2029, degajand o energie de 34 de ori mai mare decat cea a bombei nucleare care a lovit Hiroshima. Ulterior, cercetatorii au respins aceasta ipoteza, afirmand insa ca o eventuala coliziune este posibila mai tarziu.

Potrivit Agentiei spatiale americane (NASA), citata de profesorul Sokolov, 11 obiecte din spatiu ar putea intra in coliziune cu Pamantul in secolul XXI, dintre care patru inainte de 2050.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4314 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    . (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:02)

    sep [utilizator]

    fain. sper sa mai traiasca Bruce Willis sa ne salveze.
  • +2 (8 voturi)    
    nu cred (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:05)

    kostel [utilizator]

    pe langa ca e mic (doar 270 m), pana in anul 2036 se dezvolta armata si stiinta si scapam de asa ceva. cel putin sper ca asa se va intampla ca sa traiesc si eu ceva mai mutl sa am timp de "fetite".
    • 0 (2 voturi)    
      270 m mic ? (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:28)

      Apophis [anonim] i-a raspuns lui kostel

      270 de metri sunt indeajunsi incat sa distruga omenirea pacaliciule
      • +1 (3 voturi)    
        E mic... (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 21:00)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Apophis

        Adica poate fi nimerit mai greu de o bombita, ceva....partea buna e ca nu trebuie aterizat cu navete pe el si bagata bomba in interior :)
        Noi sa fim sanatosi...sa ne rezolvam problemele si daca o fi sa ne loveasca, asta este...oricum ne vom distruge singuri pana la urma.
      • 0 (0 voturi)    
        270m e mic (Joi, 27 ianuarie 2011, 9:29)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui Apophis

        asteroidul de la tunduska a avut puterea a 1000 de bombe de la hiroshima; asta are puterea a 34 de bombe, deci nu prea se compara.

        si ala de la tunguska doar a ars niste padure.
    • 0 (0 voturi)    
      pai si proiectilul din glont e mic (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:44)

      multpreafericitul staniel [anonim] i-a raspuns lui kostel

      dar cu destula forta in spate face ravagii...mai mult nu comentez ca nu ma pricep
    • -3 (5 voturi)    
      Pentru "nu cred" cel da~shtept (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 21:06)

      Rabi [anonim] i-a raspuns lui kostel

      Draga "nu cred" esti tembel
      Chiar de este mititel
      Poate chiar la o adica
      S'aduca iarna atomica
    • 0 (0 voturi)    
      chiar (Joi, 27 ianuarie 2011, 15:14)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui kostel

      Acuma ca tot injura lumea la americani de fac spume cine crezi ca ar putea detine tehnologia potrivita pentru a ne "mantui" de monstru ?
  • -2 (4 voturi)    
    nu i deloc mica probabilitatea (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 20:23)

    blec-bierd [utilizator]

    sau depinde ce inteleg rusii prin mica ... 40% ca la vodka ?
  • 0 (0 voturi)    
    ?! (Miercuri, 26 ianuarie 2011, 23:06)

    aaaa [anonim]

    pana la sfarsitul anului sau pana intr-un milion de ani!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ati uitat de 2012 :D (Joi, 27 ianuarie 2011, 1:00)

    eu [anonim]

    Dar pana in 2036 oricum vine sf lumii in 2012 si in 2013 si inca de vreo 10 ori in urmatorii ani. Asa ca ... care e problema????
  • +1 (1 vot)    
    sa ne linistim... (Joi, 27 ianuarie 2011, 8:27)

    dan [anonim]

    sanse ca asteroidul sa loveasca pamantul:

    Impact Probability: 4.3e-06
    0.000430000% chance of Earth impact
    or
    1 in 233,000 chance
    or
    99.99957000% chance the asteroid will miss the Earth
    si sursa: http://neo.jpl.nasa.gov/risk/a99942.html