Articol webPR

Echipamentele electrice nefunctionale dauneaza grav mediului si sanatatii

de G.G     webPR.ro
Miercuri, 22 decembrie 2010, 12:49 Actualitate | Mediu


Deseuri electrice si electronice
Foto: Rompres
"Mami, nu arunca telefonul asta stricat la gunoi. Il pot duce eu la scoala sa il reciclez. Voi la serviciu nu reciclati?" Cum reactionezi? Arunci telefonul la gunoi si ii spui copilului ca ce invata la scoala sunt doar prostii, ii spui ca un telefon nu se pune, ca altii trebuie sa se ocupe de reciclare sau ii dai dreptate si incepeti sa strangeti de prin casa telefoane  vechi, incarcatoare, baterii si asa mai departe?

Daca am sti ca fiecare echipament electric si electronic din viata noastra este format dintr-o combinatie de componente care contin diferite substante, unele periculoase am mai arunca telefonul la gunoi? Daca ne-ar spune cineva ca in componeta unui telefon mobil intra: plastic de tipul ABS –PC 29%, plastic siliconat 10%, plastic cu continut BFRs 1%, ceramice 16%, cupru 15%, alte tipuri de plastic 17%, aliaje 3%, Nichel 1%, Zinc 1%, Cadmiu, Argint 1%, plumb, aur, paladiu, mangan, sub 1% , am mai arunca telefonul stricat oriunde?

Deseurile de echipamente electrice si electronice nu sunt biodegradabile. Pentru descompunerea plasticului provenit de la aceste echipamente in mediul inconjurator este nevoie de peste 500 de ani. Daca ar fi incinerate, deseurile de echipamente electrice si electronice ar elibera anual o cantitate de 36 tone de mercur si 16 tone de cadmiu.

Deseurile de echipamente electrice si electronice (DEEE) reprezinta acele echipamente electrice si electronice pe care utilizatorul le arunca, are intentia sau obligatia de a le arunca. Aici se incadreaza si toate componentele, subansamblele si produsele consumabile, parte integranta a echipamentului.

"Detinatorul le arunca, are intentia sau obligatia de a le arunca". Aici intra in scena informatia, disponibilitatea sau moda. Sunt multi cei care nu stiu ca obiectele electrice si electronice iesite din uz, pe care le pastreaza in casa, nu sunt tocmai o comoara. Exista si oameni care stiu ce pericole exista daca DEE-urile nu sunt depozitate si reciclate, dar nu prea le pasa nici de sanatatea lor si nici de mediul inconjurator. In ultima categorie cred ca se incadreaza majoritatea: e la moda sa fii verde. Este la moda sa spui ca tu, ai tai, scoala, compania la care lucrezi colecteaza selectiv si recicleaza deseurile. Este si asta un lucru bun, poate asa vom ajunge sa intelegem ca actiunile noastre nu sunt doar un trend, ci o necesitate.

Companiile sunt cele care se intrec astazi in a colecta tot feluri de deseuri. Tinand cont de numarul mare de angajati, deseurile electrice si elecronice ajung la cantitati insemnate. Dar ce se intampla cu ele?

"Romtelecom a incheiat contracte cu diverse firme autorizate pentru colectarea deseurilor de echipamente electrice si electronice, printre care si Asociatia Ecotic pentru predarea gratuita a acestora. In plus, o parte dintre magazinele Romtelecom au fost dotate cu containere Ecotic destinate colectarii selective a deseurilor electrice si electronice", a declarat Cristina Popescu, director de relatii publice.

"Compania Danone incearca prin proiectele sale interne si externe sa aduca in prim plan, atat pentru angajati cat si pentru colaboratori, protejarea mediului inconjurator. In ceea ce priveste reciclarea aparaturii electronice ce nu mai poate fi folosita in cadrul companiei, actiunile noastre implica doua parteneriate cu doua asociatii non-profit. Pentru aparatura electronica ce tine de calculatoare si componentele acestora, avem o colaborare stransa cu o asociatie neguvernamentala - Ateliere fara Frontiere. Numai in anul 2010, Danone a oferit aproximativ 30 de calculatoare casate spre a fi utilizate de catre Ateliere fara Frontiere. In ceea ce priveste celelalte electronice ce pot fi reciclate, colaboram cu Recolamp si, cu ajutorul si la initiativa  acestei asociatii, au fost amplasate in toate punctele de lucru Danone (birouri, fabrica, depozit) centre de colectare a aparaturii care ulterior urmeaza sa fie reciclate", afirma Dr. Bogdan Ioachim, Director comunicare, nutritie si stiinta-Danone Romania.

Acestea sunt doar doua exemple,  numarul companiilorsi institutiilor care colecteaza selectiv astfel de deseuri fiind mult mai mare.

Revenind la ce ascundem prin gospodarii, aproape 40% dintre romanii din mediul urban detin in gospodariile proprii echipamente electrice şi electronice nefunctionale, motivele principale fiind intentia de a le repara (33,6%) sau faptul ca nu stiu ce ar putea face cu acestea dupa scoaterea din uz (41%), arata rezultatele unui studiu realizat de organizatia ECOTIC si compania de cercetare de piata Daedalus Millward Brown.

Cei mai multi dintre participanti la sondaj detin echipamente nefunctionale, in special pentru ca nu ştiu cum ar putea fi predate intr-un mod corespunzator. Peste 50% dintre cei implicati in sondaj ar renunta la echipamentele nefunctionale daca ar primi o reducere de pret la cumpararea unui produs nou sau in cazul preluarii acestora, direct din gospodarie, de catre organizatiile specializate in colectare.

Pana vom ajunde sa fim constienti ca a recicla inseamna a evolua, e important sa stim ca laptop-ul vechi si imptimanta stricata se pot recicla si transforma in obiecte noi, perfect functionale.


Citeste mai multe despre   


















3185 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    MOTIVARE! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 14:22)

    LUCIA [anonim]

    pentru a fi motivat sa dai trebuie sa primesti, astfel pentru - buy back - sistemul - functional si de ce nu ...te duci la un supermarket si dai un aparat vechi si ti se da un BON VALORIC in suma de...in functie de marime...si sa vedeti curatenie .....!!!
    • -2 (4 voturi)    
      Numai la castig ne e gandul... (Miercuri, 22 decembrie 2010, 14:33)

      Gie [anonim] i-a raspuns lui LUCIA

      Trebuie sa te motiveze cineva sa faci curat in casa? Dar sa faci curat in jurul casei? Dar sa ai grija de Planeta asta?
      Ceea ce ne trebuie este PUBLICITATE. Aceste reciclari sa fie publicate pt ca toti oamenii sa stie.
      Si mai mult decat atat sa se explice oamenilor cum are loc procesul de reciclare pt. ca sa-si dea seama fiecare cat de util este si sa nu mai aiba nevoia de motivare... financiara... Ca nu totul se reduce la cat ai in stomac...
      Mai ramane problema reciclarii unor obiecte grele ca frigidere, masini de spalat. Nu toata lumea le poate transporta. Ar trebui sa existe ceva facilitati sa ajute oamenii sa le duca la centrele specializate.
      • +3 (3 voturi)    
        Cunosc batrani (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:15)

        Lucia [anonim] i-a raspuns lui Gie

        care au cate 4 televizoare...si i-am intrebat de ce nu le dau...ha ...cum sa le dau...eu am dat bani pe ele ! Gratis nu le dau...asa ca nu tin texte comuniste....totul costa in ziua de astazi ...iar de munca patriotica eu ...m-am saturat...tu? nu? totul costa in lumea asta...asa ca....ideologiile nu tin...sunt batrani care cu un bilet ...isi pot lua de sarbatori 2 kg de muschi de vitel...dar voi vreti gratis....nu merge...iti arat cazuri concrete...in rest vorbeeeeeeeeeeee
      • +3 (3 voturi)    
        Motivare (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:17)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Gie

        Eu cred ca Lucia are dreptate - ar trebui sa fiu motivat de firmele care pot face o afacere din reciclare.Toata lumea se da "verde" - e "cool" sa salvezi un copac sau alt bullshit de tipul asta.
        • +3 (3 voturi)    
          Important sa se vrea (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:36)

          Lucia [anonim] i-a raspuns lui Cristian

          sa se mareasca gradul de reciclare, dar ei vor sa scoata buy-back ...si cu tva 24% ...nu au decat sa stea cu marfa pe stocuri care genereaza COSTURI!...dar ROMANII trebuie sa inceapa sa gandeasca ...ca poate un batran mai are nevoie de 50 lei sa isi cumpere un medicament sau un kg de carne, deoarece tinerii isi iau plasme si aparatura noua...iar batranii au facut rate si c.a.r. pentru un televizor si au muncit la 3 schimburi si mie imi vorbeste GIE de PLANETA???care planeta? asta cu pensii de 300 lei? asta cu o batrana care saraca avea pensia 511 si au constat Casa de Pensii ca i-au dat prea mult si ii dau numai 309 lei lunar??? care vrajeala cica sa faca curatenie...fiecare isi face ”curatenie” dupa posibilitatile materiale.....dar asa este cand ne gandim ....doar la profituri si nu la si cei care detin aceste aparate scoase din UZ!!!! GRATIS...ha...si sa mai vezi si ochii in lacrimi ai batranilor si vorbim de gradini...sa vezi ce gradini au acele batrane de care iti vorbesc si vaduve....vorbeeeeeee...de hotii s-a saturat romanul...ca sa ia un autobuz trebuie sa plateasca BILET !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    se pot repara (Miercuri, 22 decembrie 2010, 15:12)

    phane [anonim]

    O posibilitate si mai buna decat a recicla este de a repara si refolosi. Exista comunitati in care puteti dona electronicele/electrocasnicele care nu va mai trebuie, chiar daca sunt defecte. Se gasesc oameni care le pot repara si refolosi.

    Aceste comunitati sunt freecycle, lucrurigratis ...
  • +3 (3 voturi)    
    UNDE? (Miercuri, 22 decembrie 2010, 17:48)

    _tudor_ [utilizator]

    Din articol lipseste exact esentialul...
    Sub masa mea din bucatarie sta de vreo juma'de an un televizor.
    Unde sa-l duc ca nu incape in tomberon?
    Dar vreau un raspuns concret, fara gargara.
    • +1 (1 vot)    
      explicatie (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:03)

      popas [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

      nu arunci TV in tomberon, ci il scoti in fata blocului/ casei, si va fi preluat de catre echipele care colecteaza deseuri electrice.
      • 0 (0 voturi)    
        care echipe de colectare?! (Miercuri, 22 decembrie 2010, 19:49)

        quasimodo [anonim] i-a raspuns lui popas

        Care echipe de colectare a deserilor electrice? Nu se face aproape nimic, e un dezastru, pe la mine prin cartier nu au fost niciodat cu asa-zisa Mare debarasare. N-ai unde duce vechiturile electrocasnice, daca le scoti in fata case le iau tiganii eventual.

        Bataie de joc Made in Rromania, asta e colectarea deseurilor electrice!
        • +2 (2 voturi)    
          cam asa (Joi, 23 decembrie 2010, 12:15)

          alex [anonim] i-a raspuns lui quasimodo

          "Moda" asta cu reciclarea e in felul urmator:

          Ne tot spun prin media cat de bine e sa reciclam si cum se pot folosi toate chestiile dintr-un aparat electronic, spre exemplu. Deci TV-ul tau are valoare chiar daca nu mai functioneaza. Cu toate astea ar trebui ca tu sa-l transporti pe banii tai la un centru de colectare si sa le multumesti ca il primesc, ca sa-l valorifice ei linistiti :))

          Deci pe o parte tot vorbim de valoarea care exista in TV (prin reciclare), dar acea valoare nu acopera macar un transport gratuit.
    • +2 (2 voturi)    
      Solutie. (Miercuri, 22 decembrie 2010, 20:13)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      Arunca-l intro vale!

      Peste tot in tzara gasesc televizoare aruncate in vai de pe podurile de pe drum. Se intampla in special in mediul rural, unde cei responzabili cu ridicarea gunoiului nu preau astfel de materiale.
      Dar romanu' e jmecher si se descurca! Oricum ne bagam piciorul in tot ce avem.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 23 decembrie 2010, 12:55)

      Gigi Maybachistu' Electronic [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

      La orice firmă de calculatoare care colectează deşeuri electronice (ex. Depozitul de Calculatoare).

      Eu le-am dat o imprimantă, o sursă, 2 epave de HC şi alte piese mai mici (plăci de bază, HDD, CD-ROM). Gratis, numai fiindcă n-aveam loc de ele şi erau de mult arse.

      La Bricostore există 3 tomberoane: becuri economice, baterii uzate şi electronice mici.
    • 0 (0 voturi)    
      unde? (Miercuri, 29 decembrie 2010, 12:29)

      ck one [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

      daca esti din Bucuresti, intra pe www.ecotic.ro, vezi la contact gasesti adresa lor, in curte ei au un container special destinat colectarii DEEE-urilor, ajungi acolo, il predai si rezolvi problema.
  • +4 (4 voturi)    
    taxa "verde" (Miercuri, 22 decembrie 2010, 18:28)

    Eu [anonim]

    Parerea mea este ca taxa verde a avut alt efect decit cel scontat. Acum romanul crede ca daca plateste o taxa pe reciclara deseurilor, atunci cineva trebuie sa se ocupe de asta.
    Ceea ce intr-un fel este corect, atit timp cit platim un serviciu chiar fara sa vrem.
  • -1 (1 vot)    
    . (Joi, 23 decembrie 2010, 9:17)

    cristi [anonim]

    Tin in casa de 5 luni un LSD, care mi-a cazut din suportul de perete, cu intentia de a achizitiona unul nou in sistem buy back. De atunci nici un magazin nu a lansat o oferta pana ieri 22 decembrie 2010 ( cand am renuntat sa mai astept si am oferte buy back ) si nici o campanie de colectare a deseurilor de aceasta categorie nu am auzit. Cat despre puncte fixe/mobile iarasi nu cunosc pentru ca nu sunt facute cunoscute pentru populate prin campanii de informare periodice. Este grav si trist sa vezi ca o simpla campanie de educatie autoritatile noastre nu sunt capabile sa o mentina/repete de cat o data la 4/5 ani, inainte de alegeri.
  • +1 (1 vot)    
    :)) (Joi, 23 decembrie 2010, 9:58)

    Dragosh [anonim]

    Prietene, daca tii in casa un LSD, ai grija data viitoare cand iti bate cineva la usa. S-ar putea sa fie Politia.
  • 0 (0 voturi)    
    deseuri electronice (Joi, 23 decembrie 2010, 10:56)

    btr80 [anonim]

    Problema mai mare nu sunt articolele de "constientizare" ci lipsa acelor "firme de preluare a deseurilor" care in multe cazuri sunt doar niste capuse ordinare pe langa primarii/institutiile de stat sau firmele mari. Am avut cazuri concrete cu monitor CRT de 19, cu TV vechi, cu radio vechi pe care a trebuit sa le iau in portbagaj si sa le plimb tot orasul pe la diverse adrese unde nu era nimeni sau era inchis, doar ca sa ma intorc cu ele acasa si sa le mai tin prin balcon pana intr-un final societatea locala de salubritate a organizat o colecta pt. electronice vechi. Ulterior am aflat ca ar fi trebuit sa le duc direct la varsatoarea orasului, intr-un loc cu niste drumuri la abia faceau fata camioanele gunoierilor. Deci problema nu e atat la constientizare ci la lipsa unui mijloc facil de a scapa de aceste deseuri. Si nu, nu e sarcina magazinelor de a se ocupa de asta ci a suidelor care incaseaza "taxa de mediu".
  • 0 (0 voturi)    
    eu as da echipamentele vechi daca as putea (Vineri, 24 decembrie 2010, 0:18)

    Ioana [anonim]

    am de un an pe balcon un frigider vechi (mai mic) si un aragaz, ambele defecte, dar nu stiu ce sa fac cu ele. n-am cum sa le transport eu la un centru de reciclare, pentru ca nu am masina. deci... ce fac ? sa le scot in fata blocului ca sa le ia tiganii de la fier vechi... as putea, dar imi e teama ca le ia mai repede vreun vecin in casa si sarim in aer cu totii. si uite asa imi tin balconul ocupat fara sa vreau si stau cu deseurile bune de reciclat fara sa imi mai fie vreodata de folos la ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      atitudine (Vineri, 24 decembrie 2010, 9:45)

      btr80 [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      De remarcat ca dupa tot articolul si dupa toate comentariile in care mai multi se plang ca ar fi dus produsele uzate dar nu au avut unde, semnatarii articolului care probabil "au vrut sa traga un semnal de alarma" si sa "constientizeze" nu au venit cu nici o lamurire. Asta e probl la noi la romani: ne-am facut ca facem treaba (un articol tradus cine stie de unde+un "interviu" cu vreo cunostinta cat de cat "din domeniu"), am bifat casuta/luat banutzu' si mergem mai departe. O rezolvare ar fi fost o lista cu centrele si firmele FUNCTIONALE de preluare a acestor deseuri macar in Bucuresti si in resedintele de judet. Dar probabil e prea mult sa cerem asta...asta ar insemna documentare pentru ei, informare adevarata pentru noi, actiune, etc. Deh..superficialitatea ne omoara...
  • 0 (0 voturi)    
    Colectare selectiva (Marţi, 4 ianuarie 2011, 8:46)

    Luiza [anonim]

    Eu cred ca ar trebui sa ne dam seama ca nu recompensele sunt cea mai buna solutie. Ar fi important sa constientizam ca mediul si lumea in care traim sunt modelate de propriile actiuni. Astfel, colectarea selectiva a deseurilor reciclabile, ca sunt DEEE-uri, hartie sau plastic, este un prim pas. Eu mi-am cumparat pubele, cu livrare gratuita si colectez selectiv. Acest lucru devine rapid o obisnuinta si nici nu este complicat. (pentru cei interesati, mi-am luat pubele, cu transport gratuit in Bucuresti si Ilfov de pe www.magazinverde.ro).
  • 0 (0 voturi)    
    la schimb (Joi, 27 ianuarie 2011, 17:02)

    Lucian* [utilizator]

    Eu zic sa se faca o lista echivalenta de obiecte electronice/electrice care sa echivaleze timbrul verde si cand cumperi ceva sa poti da la schimb vechiturile astea.