VIDEO Fenomen rar: Eclipsa totala de Luna in aceeasi zi cu solstitiul de iarna

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 21 decembrie 2010, 9:06 Actualitate | Mediu


Luna
Foto: Astronomy2009.org
O eclipsa totala de luna a fost vizibila marti dimineata in vestul Europei, America Centrala si America de Nord. In timpul acestui fenomen rar, Luna a prezentat o culoare roz, aramie si chiar rosu sangeriu, cauzata de devierea razelor solare, acestea trecand prin atmosfera Pamantului, scrie AFP.
 
A fost prima eclipsa de acest fel care a coincis cu solstitiul de iarna, din 1638 incoace.

Eclipsa totala de luna nu a fost vizibila din Romania.

Eclipsa totala poate avea loc numai atunci cand este luna plina. Cand Soarele, Pamantul si Luna sunt aliniate perfect, Luna ar putea fi temporar lipsita de lumina Soarelui atunci cand trece in conul de umbra al Pamantului.

Iata ce fenomene astronomice pot fi vazute si din tara noastra in 2011, potrivit Observatorului Astronomic "Vasile Urseanu":

- Eclipsa partiala de Soare care se va produce pe 4 ianuarie 2011

- Eclipsa totala de Luna in 15-16 iunie 2011

- Planeta Saturn se poate vedea cel mai bine intre lunile martie si iunie, iar Jupiter intre septembrie si decembrie. Venus apare pe cerul de seara in luna septembrie si ramane acolo restul anului.

- La inceputul lunii mai pe cerul de dimineata se vor afla patru planete: Venus, Jupiter, Marte si Mercur. Venus si Jupiter se vor afla foarte aproape una de alta in zilele de 11, 12 si 13 mai.





 


Citeste mai multe despre   
















10676 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    A FOST vizibila (Marţi, 21 decembrie 2010, 9:38)

    dan_tl [anonim]

    A fost vizibila, astazi in jurul orei 07.20. Timp de circa 10 minute, luna a fost eclipsata total....
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:29)

      florin [anonim] i-a raspuns lui dan_tl

      de nori?
  • +3 (5 voturi)    
    cea mai tare (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:32)

    MirceaA [utilizator]

    "nu este necesar sa poarte ochelari speciali pentru a observa eclipsele lunare". Va dati seama, oameni buni, ca au fost unii care au intrebat asa ceva?
  • -4 (6 voturi)    
    nimic intamplator, nici chiar intamplarea (Marţi, 21 decembrie 2010, 10:45)

    Dan Mihail [anonim]

    nimic nu este intamplator, nici chiar intamplarea, azi este 21 decembrie si mai avem doi ani pana la intamplarea intamplarilor.....ne eclipsam in scena I actul I pe 21 decembrie, iar in scena II actul II pe 4 ianuarie, urmeaza scena finala, eclipsa eclipselor...cand ne eclipsam de tot cu totii in toate...in urmatorii doi ani sau mai putin
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Miercuri, 22 decembrie 2010, 7:01)

      adib [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihail

      Ai incercat si o a doua parere a doctorilor ?
  • +2 (2 voturi)    
    de acord (Marţi, 21 decembrie 2010, 13:08)

    atreus [anonim]

    ca e rar ca eclipsa cade in ziua solstitiului de iarna dar asta implca ceva OBSERVABIL mai special??? Ca altfel banui ca e rar ca o eclipsa de luna sa fie de ziua mea dar nu implica mare lucru...
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 23 decembrie 2010, 2:31)

      gerila [anonim] i-a raspuns lui atreus

      o eclipsa la solstitiul de iarna implica ceva "observabil" - e frig rau si o observi asa, mai scurt :)
  • 0 (0 voturi)    
    eclipsa (Marţi, 21 decembrie 2010, 14:15)

    svg [anonim]

    in 1638 a fost ultma data
  • +1 (1 vot)    
    baaa!!! (Marţi, 21 decembrie 2010, 16:01)

    Luci [anonim]

    Solstitiul de iarna e in 22 Decembrie!!!!

    LK
  • -1 (1 vot)    
    va dati seama ? (Miercuri, 22 decembrie 2010, 11:26)

    andrei [anonim]

    Si pe mine fix in ziua solstitiului m-a mancat undeva. Si imi aduc aminte si cand era echinoctiu ... acelasi lucru. VA DATI SEAMA ? lucru foarte rar intalnit. Poate nu m-oi fi spalat .. cine stie. :))