Oamenii de stiinta sunt derutati de contractia neobisnuita a termosferei, cea mai mare din ultimii 43 de ani

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 iulie 2010, 11:30 Actualitate | Mediu


Contractia termosferei
Foto: NASA
Invelisul exterior al atmosferei terestre, termosfera, care protejeaza Pamantul de razele ultraviolete, a cunoscut cea mai mare contractie din ultimii 43 de ani iar oamenii de stiinta nu gasesc inca o explicatie, potrivit unui studiu efectuat de NASA si citat de CNN.

Termosfera se contracta si se extinde regulat, din cauza activitatii soarelui. Cresterea procentului de dioxid de carbon are un efect de racire la altitudini mari si contribuie si ea la contractia stratului atmosferic.

Dar acesti doi factori nu pot explica aceasta extraordinara contractie care, desi nu este probabil sa afecteze vremea, poate afecta miscarea satelitilor, explica cercetatorii.

"Este cea mai mare contractie a termosferei din cel putin ultimii 43 de ani", spune John Emmert, de la Naval Research Lab.

"Nu putem explica densitatea anormal de redusa, cu peste 30 de procente" mai mica decat contractia precedenta, a precizat Emmert, pentru CNN.com.

Altitudinea termosferei este cuprinsa intre 90 de km si 600 km si este salasul aurorelor boreale, al rachetelor spatiale si al Statiei Spatiale Internationale.

Termosfera este puternic influentata de ciclurile solare. Cand activitatea solara este accentuata, razele ultraviolete incalzesc termosfera, determinand extinderea acesteia. Pe fondul activitatii solare reduse se intampla contrariul.

Contractia a avut loc in perioada minimului activitatii solare din perioada 2007 - 2009.

Si totusi, contractia termosferei este mai mare decat efectul lipsei de activitate a soarelui.

Emmert sugereaza ca majorarea procentului de dioxid de carbon, care a ajuns acum in straturile superioare ale atmosferei, a jucat un rol in acest proces.

In ciuda acestei evolutii anormale, este putin probabil ca aceasta contractie a termosferei sa afecteze direct viata de zi cu zi a oamenilor, afirma Stanley Solomon, cercetator la National Center for Atmospheric Research, care precizeaza ca anomalia "nu va afecta vremea".

Dar contractia termosferei poate afecta cursul satelitilor si circulatia deseurile spatiale care plutesc la acea altitudine.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13455 vizualizari

  • -15 (27 voturi)    
    magnapotentis@yahoo.com (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 12:03)

    Demigod [utilizator]

    Interesant. Degaaba esti om de stiinta, daca in general de declari tampit in ce priveste fenomenele naturale.
    Dar cum zic gurile rele - "Nu exista incalzire globala". E doar o "vrajeala".
    • +2 (8 voturi)    
      frumos (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 12:50)

      ArchFiend [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      Frumoasa expunere. Mi-a placut termenul "vrajeala", folosit in cele mai inalte cercuri stiintifice din fata blocului de la tine :)).
      • +1 (3 voturi)    
        Ar trebui sa faci diferenta... (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 22:23)

        Bucur [anonim] i-a raspuns lui ArchFiend

        ...intre o propozitie in ghilimele si un cuvant pus in ghilimele intr-o propozitie. Oops!
    • +7 (9 voturi)    
      Basescu e de vina ! (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 12:58)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      Basescu e de vina !
    • +3 (5 voturi)    
      tampit (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 14:27)

      fenomen [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      poti sa fii multumit ca tu esti tampit chiar daca nu esti om de stiinta !
    • 0 (8 voturi)    
      nu sunt om de stiinta dar cred ca... (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 14:58)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

      Incalzire globala nu inseamna neaparat soare sau raze de soare mai puternice, ci poate fi efectul de sera sau stratul de ozon redus.
      Nu prea e vrajeala cu incalzirea, insa nu o simtim brusc la 0,01 sau mai putin pe an, si nici macar poate nu o realizam in generatia noastra.
    • 0 (6 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 15:24)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

      Si daca ai invata macar sa scrii corect poate ai avea un cuvant de spus despre oamenii de stiinta.
    • +3 (7 voturi)    
      Exemplu (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 15:38)

      klz [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      Iata ce in literatura engleza internauta numim un 'troll'.
    • +2 (4 voturi)    
      De ce degeaba? (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 15:52)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      Tampit nu esti decat daca nu te indoiesti deloc de ceea ce (crezi ca) stii.
    • -1 (1 vot)    
      Pai (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 17:00)

      Niko [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      Cam oamenii de stiinta sustin incalzirea globala.
    • +2 (6 voturi)    
      O timpenie (Duminică, 18 iulie 2010, 7:31)

      Sargon [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

      "Incalzirea globala" e o minciuna pentru prostovanii care astfel sustin interesele unor corporatii aliate cu politicienii din tarile vestice.

      Sa fim seriosi, pina zilele trecute am tremurat de frig, in SUA s-a vorbit "Snowmagedon" , in Spania a nins in mai, iar Argentina a fost pur si simplu congelata!

      Daca incalzire inseamna scaderea temepratirilor... atunci oamenii de "stintza" (ca si Elena Ceausescu a fost mare om de stiinta), ar trebui sa se interneze, pentru ca eu am simtit mai degraba o racire globala.
  • -1 (9 voturi)    
    fizica (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 13:20)

    piktor [anonim]

    contractia izobara a gazelor denota scaderea temperaturii; asta apropo de asa numita "incalzire globala"
    evident, sunt si alte cauze de luat in considerare (ca de pilda schimbarea compozitiei atmosferiei), sa asteptam explicatiile finale totusi

    am auzit ca "oamenii de stiinta"de la CRU (care lucreaza mana in mana cu cei de la IPCC) au fost achitati, declarati nevinovati in tentativa lor dovedita de a ascunde si perverti observatiile stiintifice (scandalul climategate, care a izbucnit in momentul in care un hacker le-a spart serverul de email si a publicat conversatiile lor "profesionale")
    dar nimic nu ma mai mira azi...
    • 0 (2 voturi)    
      Si normal ca au fost achitati... (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 22:25)

      Bucur [anonim] i-a raspuns lui piktor

      ...devremece mailurile respective chiar contineau termeni stiintifici a caror semnificatie a fost rastalmacita de media.
      Vorba englezilor: climategate my foot!
  • +1 (3 voturi)    
    tampenie (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 14:54)

    om [anonim]

    dumneata cu toate ca nu te declari , esti !!!
  • -1 (1 vot)    
    wow (Duminică, 18 iulie 2010, 2:21)

    adrian [anonim]

    La 200 km de suprafata pamantului, temperatura minima este de aproximativ 600 K.