VIDEO Marea Bariera de Corali, desfigurata de o cicatrice de 3 km lungime

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2010, 13:33 Actualitate | Mediu


Cargoul chinezesc care a esuat in Marea Bariera de Corali din Australia a provocat pagube considerabile recifului inscris in patrimoniul mondial al UNESCO, care adaposteste o biodiversitate marina exceptionala, relateaza Le Monde, in editia electronica.

Shen Neng 1, esuat in data de 3 aprilie pe un banc de nisip din largul statului Queensland, a fost repus pe linia de plutire si remorcat luni seara.



"Acestea sunt cele mai mari pagube provocate barierei de corali de o nava", a declarat un om de stiinta australian, care a adaugat ca cargoul a lasat "o cicatrice de aproape 3 kilometri lungime si cu o latime de 250 de metri".

Apropierea unei furtuni a convins autoritatile sa accelereze operatiunile de salvare a navei cu o lungime de 230 de metri.

Vopseaua toxica a navei, care transporta 68.000 de tone de carbune, ucide coralii, afirma presedintele rezervatiei marine. Scafandrii "au descoperit pagube considerabile. Foarte multa vopsea toxica este raspandita in recif".

"Este ingrijorator, pentru ca scopul acestor vopsele este sa impiedice organismele marine sa colonizeze coca vapoarelor. Am observat deja locuri unde aceasta vopsea ucide coralii din imprejurimi", a spus el.

'Absolut scandalos'

Premierul australian Kevin Rudd a afirmat ca este "absolut scandalos" faptul ca nava a ales o ruta declarata ilegala de guvern. "Vom reconstitui piesa cu piesa modul in care s-a produs acest incident", a afirmat el.

Sydney va cere despagubiri echivalente cu "costurile necesare ecologizarii sitului", a adaugat el.

Cargoul s-a indepartat cu peste 30 de km de la traseul stabilit. Societatea Shenzhen Energy Transport, armatorul navei, a recunoscut vineri ca nava nu a urmat cursul prevazut spre China, dupa ce a parasit portul australian Gladstone (nord-est).


Citeste mai multe despre   
















6650 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Cea mai buna solutie... (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:47)

    bgd [utilizator]

    "Sydney va cere despagubiri echivalente cu "costurile necesare ecologizarii sitului", a adaugat el."
    Mi se pare absolut normal + o amenda colosala.
    • +17 (19 voturi)    
      da (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      foarte corect. sa plateasca pana le iese pe nas, daca nu-s in stare sa respecte niste reguli
      • +7 (11 voturi)    
        mda.. banii astia (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:55)

        Ion I [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        bine ca sunt bani ca sa plateasca ca oricum au distrus ceva ce omul nu poate face... pe acelasi principiu se arunca si se strica si la noi in tara.. lasa ca sunt bani de amenda sau de altceva.. ca paguba oricum e facuta..

        e vorba de educatie, de respectarea unor norme sau de verificari, nu de bani!
        • +5 (9 voturi)    
          corect... (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:16)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ion I

          dar cand raul e facut o amenda e f bine venita...
          atentie, prin amenda nu inteleg amenzile din romania... inteleg o amenda care te aduce in pragul falimentului (sau chiar falimenteaza)!
          ce se da in romania nu sunt amenzi...
    • +1 (11 voturi)    
      siteului? (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:54)

      corect [anonim] i-a raspuns lui bgd

      In limba romana exista cuvantul "locului" nicidecum "siteului" cu aceasta semnificatie. De altfel cuvantul "site" are alta semnificatie. Confiorm DEX: "SITE [pron. SAIT] s. n. spațiu în care sunt situate informații pe rețeaua de internet. (< engl. site) "
      • +7 (9 voturi)    
        sit (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:11)

        L. [anonim] i-a raspuns lui corect

        Sit este corect folosit in text. Tot din dex citire:

        SIT s. v. cadru, imaș, izlaz, pășune, peisaj, priveliște, scenă, tablou, vedere.

        SIT s. n. 1. peisaj considerat din punctul de vedere al aspectului său pitoresc. 2. configurație proprie unui anumit teritoriu, păstrat în forma sa naturală. ♢ sit arheologic = loc în care se efectuează săpături. 3. (biol.) cea mai mică unitate a unei gene care poate suferi o mutație sau o recombinare. (< fr., engl. site)
      • +4 (4 voturi)    
        nu siteului ci sitului (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:31)

        _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui corect

        Parca in text e scris "sitului" su "siteului" asa cum crezi tu...
        In rest citeste comentariul de mai sus.
  • +10 (18 voturi)    
    Chinezii! (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:07)

    dan cazacu [anonim]

    Ai doare pe chinezi undeva de marea Bariera de Corali. Astia decimeaza mediul din tara lor cum nimeni nu isi poate imagina. Cum credeti ca a crescut economia Chinei atat de mult? Exploateaza cat pot acum ca sa dea de mancare la cele 1.5 miliarde de oameni,iar dupa ce se vor satura de scandalurile pe care le fac ONG in privinta drepturilor omului.....o sa le deschida granitele sa vina catre noi! O sa vedeti atunci ce o sa faca cu globul pamantesc aceste mici "termite"!
    • -1 (9 voturi)    
      raspuns (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:29)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui dan cazacu

      ai dreptate in legatura cu as putea zice "colonizarea chineza"....dar in cele din urma ....crezi ca e cineva capabil sa ia masuri impotriva lor?....ca sincer....ONU nu are ce face in aceasta privinta...
  • +4 (8 voturi)    
    china... (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:52)

    ada [anonim]

    China...aia multi care strica cam tot in lumea asta...
    Si, pentru ca sunt atat de multi, nimeni nu are curajul sa le spuna nimic !
    Si, chair daca guvernul Australiei va cere daune, chiar va plati China ceva?
    Hai sa fim seriosi....
    Cum a spus si Dan mai sus...sunt niste " termite " !!
    Dar se pare ca in jurul lor se invarte tot universul nostru..caci toti cumparam cate ceva facut de ei...sau , mai bine sa spun altfel..mai exista ceva in lumea asta ce sa nu fie facut de ei ?
    Pacat !!!
    • 0 (2 voturi)    
      desi (Marţi, 13 aprilie 2010, 16:38)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui ada

      Desi, poate e mai bine asa, decat sa fie intinsa poluarea peste tot... ;)