Mont-Blanc, cel mai inalt varf al Europei occidentale, a pierdut 45 cm din inaltime

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2009, 17:43 Actualitate | Mediu


Mont-Blanc, cel mai inalt varf al Europei occidentale, a pierdut 45 de centimetri din inaltime in doi ani, noua altitudine oficiala fiind de 4.810,45 metri, au anuntat joi expertii reuniti la Annecy (Franta), care au adaugat ca nu poate fi facuta o legatura intre aceasta evolutie si incalzirea climatica, relateaza AFP.

"In urma cu doi ani, altitudinea era de 4.810,90 metri", a afirmat expertul in geometrie Bernard Dupont.

Campania de masuratori prin intermediului sistemelor GPS garanteaza o precizie de cativa centimetri si a debutat in 2001, cand Mont-Blanc masura 4.810,40 metri.

In 2003 si in 2005, altitudinea s-a redus usor, pentru a atinge recordul in 2007 (4.810,90 metri).

Geometrii au masurat si calota glaciara, descoperind ca volumul zapezilor situate la altitudinea de peste 4.800 de metri s-a redus in raport cu 2007, de la 24.062 metri cubi la 21.626 m3 in 2009, din cauza scaderii cantitatilor de precipitatii.

Aceste masuratori "pot fi cu greu legate de incalzirea medie" a planetei, a afirmat insa Emmanuel Le Meur, glaciolog la Centrul National de Cercetari Stiintifice din Grenoble.

Geometrii au observat si o deplasare orizontala record a crestei, cu 26 de metri inspre Italia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2558 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    asa le trebuie, jos Franta (Joi, 5 noiembrie 2009, 17:53)

    atreus [anonim]

    la propriu
  • +4 (4 voturi)    
    Mai incet in fatza, sa ajunga si in spate! (Joi, 5 noiembrie 2009, 17:57)

    x [anonim]

    Virful s-a tocit (si se reface greu).
    Asa ca, o vreme, se impune o micsorare a numarului de turisti pe Mont Blanc.
    Propun ca in zilele PARE sa nu se aprobe ascensiuni pe virf.
  • +6 (6 voturi)    
    Basescu e de vina (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:00)

    ilie de la scularie [anonim]

    NA
  • +1 (3 voturi)    
    Hmm (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:02)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Où sont les neiges d'antan?
    Nici munţii nu mai sunt ce-au fost...
  • +6 (6 voturi)    
    ? (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:11)

    max [anonim]

    "Geometrii au observat si o deplasare orizontala record a crestei, cu 26 de metri inspre Italia. " incet, incet, tiganii romani din Italia le fura muntele.
  • +3 (3 voturi)    
    si cocosul nu mai este cel de altadata (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:14)

    gigi sprit [anonim]

    In franta si 'cocosul' scade in inaltime (asta este concluzia unor cercetatori, experti in geometrie euclidiana) ....... iar in romania de crestere ..... de cand cu criza.
  • +3 (3 voturi)    
    Autodenunt (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:21)

    Weather [utilizator]

    Am fost eu anu trecut acolo si am luat un saculet de pamint ca amintire.Credeam ca nu va observa nimeni ...
    • +1 (1 vot)    
      Bai, frate (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:43)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Nu va mai ajunge ca furati prin metrouri si magazine acum le furati si montblancul ?
      Sa aibe asta legatura ca Moldoveanu a crescut cu 44 de cm ( ultimul cm este pe drum in Ungaria )
  • 0 (0 voturi)    
    deci e mai intalt cu 5cm? :) (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:26)

    mark [anonim]

    De la inceputul articolului pina la sf Mont Blanc a mai adaugat 5cm :)))

    "noua altitudine oficiala fiind de 4.810,45" , "debutat in 2001, cand Mont-Blanc masura 4.810,40 metri."
  • +2 (2 voturi)    
    scaderea e crestere (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:07)

    Paul [anonim]

    fiti atenti aici ce articol tampit:
    Altitudinea pe ani:
    1. 2001 - 4.810,40 metri
    2. 2007 - 4.810,90 metri
    3. 2009 - 4.810,45 metri

    "In 2003 si in 2005, altitudinea s-a redus usor, pentru a atinge recordul in 2007 (4.810,90 metri)."

    Sunt eu tembel sau lumea s-a tampit de tot?
  • +1 (1 vot)    
    mont blanc (Joi, 5 noiembrie 2009, 19:17)

    redman [anonim]

    redactare defectuoasa...."deci in 2001 avea 4810.40 m " apoi "in 2003 si 2005 altitudinea a scazut usor atingand in 2007, 4810.90m" iar in prezent "masoara 4810.45m"
    matematic vorbind, muntele a crescut cu 50cm apoi a scazut 45cm iar in prezent e mai mare cu 5cm decat in 2001.
    cine a redactat stirea asta nu a dat bine copy/paste la articolul original ... :))
    • 0 (0 voturi)    
      Am gasit cauza! (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:36)

      Marius Delaepicentru [anonim] i-a raspuns lui redman

      E de la depresiunea economica. Curba de evolutie a virfului o urmeaza pe cea a PIB-ului european. Asta e!
  • 0 (0 voturi)    
    Depinde de ora la care s-a masurat (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:33)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Muntii sunt ca oamenii. Dimineata sunt cu citiva milimetri mai inalti. Seara se mai taseaza oasele.
    O alta explicatie ar fi cresterea nivelului marii cu 45cm. Mai nasoala e deplasarea spre Italia. Mont Blanc ridica acum si probleme geo-politice. Na, belea! De toate astea, bineinteles, Basescu si masonii lui nu sunt straini. Si nici eu nu ma simt prea bine. Vorba geologului: Pietrele trec, apa ramine.
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Vineri, 6 noiembrie 2009, 1:07)

    anton [anonim]

    eu stiu ce s-a intamplat: s-a dat si acolo drumul la pantofari si manelisti si se apleaca muntele de rusine....