Cinci delfini au fost gasiti morti pe plajele litoralului romanesc

de M.M.     HotNews.ro
Luni, 13 aprilie 2009, 14:49 Actualitate | Mediu


Cinci delfini au fost gasiti morti, in ultimele doua zile, pe plajele din sudul litoralului romanesc, in zona orasului Mangalia, a declarat directorul coordonator al Oceanic Club Constanta, biologul Razvan Popescu Mirceni, citat de Mediafax.

Potrivit acestuia, pe plaja din dreptul unui hotel din Mangalia a fost gasit duminica dimineata un delfin din specia "Torsiops Truncatus" - o femela de peste doi metri lungime si cu varsta de aproximativ trei ani - care a murit dupa ce a fost prins in plasele de pescuit de tip setca, ale caror urme erau vizibile pe cadavru.

Un alt delfin, tot o femela, cu lungimea de aproape un metru si varsta de aproximativ doi ani, a fost gasit mort duminica seara, pe o plaja din statiunea Saturn.

Ambele exemplare au fost transportate de catre echipa Oceanic Club in laboratorul Directiei Sanitare Veterinare Constanta, unde au intrat in procedura de diagnosticare/cercetare, in cadrul programului "Delfinii in criza".

Biologul Razvan Popescu Mirceni a precizat ca alti trei delfini au fost gasiti morti, luni dimineata, pe plaje din zona Saturn - Mangalia.

Si in aceste cazuri, cel mai probabil, moartea delfinilor a fost provocata de pescari. Mamiferele, in cautare de hrana, s-au apropiat prea mult de tarm si au cazut in plasele puse de pescari, unde au murit prin asfixiere.

Anul trecut, pe plajele litoralului romanesc au fost gasiti morti 44 de delfini.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1517 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Cinci delfini? (Luni, 13 aprilie 2009, 15:18)

    Scuba [anonim]

    Inseamna ca al saselea umbla inca liber prin marea Neagra?
    Repede trimiteti ambarcatiunile dupa el.
    Unde nu-i lege...vai de capul nostru.
  • +4 (8 voturi)    
    Stan (Luni, 13 aprilie 2009, 15:22)

    Laptop [anonim]

    Domnugadea ! Stiati ca acele plase puse de pescari sunt facute la un srl in care e implicata familia Basescu ? Fratele baiatului asta care ne conduce de la Cotroceni are 28% actiuni la SC Pescarusul Maritim SRL cu sediul intr-o casuta postala din Cipru, domnugadea ! E incredibil cum, practic, toata economia tarii e la cheremul acestei familii de indivizi fara scrupule care-si bat efectiv joc de poporul roman, domnugadea !
  • +2 (2 voturi)    
    plase (Luni, 13 aprilie 2009, 16:13)

    Lupu [anonim]

    in delta dunarii, in lacuri, sunt plase abandonate de ani de zile, care omoara sistematic vietuitoarele care au ghinionul si neobrazarea sa treaca prin acele zone. de fiecare data incerc sa tai cat mai mult din ele, dar stiu ca e in zadar...sa va expun o imagine de acum cativa ani din mamaia: radu mazare si baiatul lui faceau kite-surf pe o plaja unde era un delfin mort la mal. la un metru de acel delfin era un rahat. stiti ca romanasii mai obisnuiesc in concediu, daca tot sunt in apa pana la brau...stiti dumneavoastra...
  • -1 (3 voturi)    
    plase (Luni, 13 aprilie 2009, 16:59)

    jiji [anonim]

    In mod normal,un delfin ar trebui sa traiasca si pe uscat timp de citeva ore,daca este hidratat...de unde se trage concluzia ca acei "pescari' au facut totul pentru a-i ucide pe delfini.Un delfin nu poate muri prin asfixiere,daca este in apa,nu? Inseamna ca moartea lui s-a petrecut in barca sau,doamne fereste,pe uscat...Se sesizeaza vreo institutie? Poate Cutzu-Cutzu...sau Patru Labutze,aia de militeaza pentru pastrarea tuturor cotarleloe din Bucuresti in stare de libertate,gata sa muste pe oricine nu le da osul...
    • +3 (3 voturi)    
      Delfinul nu e peste (Luni, 13 aprilie 2009, 17:12)

      Pt. jiji [anonim] i-a raspuns lui jiji

      Delfinul e un mamifer acvatic. Asa ca trebuie sa iasa periodic la suprafata ca sa respire.
      Prin urmare, un delfin poate si va muri prin asfixiere daca nu poate iesi la suprafata.
    • +3 (3 voturi)    
      delfinul este mamifer (Luni, 13 aprilie 2009, 17:13)

      ion [anonim] i-a raspuns lui jiji

      Un delfin poate muri de asfixiere in apa, pentru ca are plamani, nu branhii. Deci, daca nu poate ajunge la suprafata sa respire, moare prin asfixiere.
    • +1 (1 vot)    
      sugestie (Luni, 13 aprilie 2009, 18:00)

      matei l. [anonim] i-a raspuns lui jiji

      Nene, mergi la scoala!