Liviu Mihaiu, eliberat din functia de guvernator al Deltei Dunarii si inlocuit cu Grigore Baboianu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 februarie 2009, 16:04 Actualitate | Mediu


Guvernul a decis eliberarea lui Liviu Mihaiu din functia de guvernator al Deltei Dunarii si inlocuirea sa cu Grigore Baboianu. Anuntul a fost facut miercuri de ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi, in cadrul unei conferinte de presa.

Nicolae Nemirschi nu a dat detalii referitor la motivele inlocuirii. Grigore Baboianu a ocupat, pana acum, functia de director executiv adjunct al Administratiei Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii.

Liviu Mihaiu fusese numit guvernator al Deltei Dunarii in septembrie anul trecut. El l-a inlocuit atunci in functie pe Paul Cononov, care fusese numit consilier personal al premierului Calin Popescu Tariceanu.

Jurnalistul Liviu Mihaiu a fost timp de mai multi ani activist in cadrul organizatiei "Salvati Delta Dunarii", care deruleaza programe de mediu in Delta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6086 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Cine este baboianu? (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:10)

    je [anonim]

    Chiar ne batem joc de popor cu aceste numiri politice! Cine este acest baboianu? Mie unul imi placea Liviu Mihaiu!
    Chiar trebuie sa ne batem joc de tot in tara asta?
    • +3 (5 voturi)    
      mihaiu (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:19)

      boc [anonim] i-a raspuns lui je

      vin ai nostrii pleaca ai vostrii ( sau schimbarea domnilor bucuria prostilor ) ce nu e de inteles?
      • +3 (5 voturi)    
        Stai ca n-am inteles, al cui e Mihaiu?? (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:38)

        Piciu' [anonim] i-a raspuns lui boc

        Scuze ca nu m-am prins, in ce gasca e Mihaiu? Si BTW, nostri cu un i, nu 2!
        • +1 (5 voturi)    
          Stai ca Liviu Mihaiu e MASON!!! (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:47)

          piticu [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

          vad ca unor masoni le place sa fie numiti guvernatori
    • 0 (0 voturi)    
      citeste tot articolul (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:21)

      moi [anonim] i-a raspuns lui je

      director executiv adjunct al Administratiei Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii
    • -1 (1 vot)    
      Cine este Baboianu... (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:13)

      jeje [anonim] i-a raspuns lui je

      Baboianu este membru al PDL si a fost propus de organizatia locala Tulcea cu binecuvantarea Sulfinei Barbu. Suprinzator este ca ministrul PSD al mediului a facut propunerea in conditiile unei opozitii fatise a organizatiei de Constanta. Detaliile din biografia lui Grigore Baboianu vor iesi in curand la iveala si veti avea parte de alte surprize. Pacat de Mihaiu
    • 0 (0 voturi)    
      baboianu (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:44)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui je

      baboianu este un baboi, adica un locuitor care salasluieste in delta, si care a fost considerat ca poate fi solidar cu bibanii, stiucile, crapceni si stiucile d pe acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      baboianu e alegerea coresta (Joi, 12 februarie 2009, 19:45)

      unu' care stie [anonim] i-a raspuns lui je

      Pacat de faptul ca o asfel de informatie de presa nu este si bine documentata. Grigore Baboianu a fost director in ARBDD (Administratia Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii) de cel putin 15 ani. Nu cred ca exista mule persoane care sa cunoasca ce trebuie facut in Delta asa cum stie el.
      Asa ca domnule Je, Liviu Mihaiu e o persoana animata de cele mai bune intentii, cu priza la public si prezenta scenica, dar este ziarist, nu administrator. E timpul ca in tara noastra fiecare sa faca ce sie mai bine nu ce doreste
  • +1 (5 voturi)    
    corect? (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:13)

    vio [anonim]

    Pai nu? Ca prea se lua Academia Catavencu (cu dovezi) de PDSL, Basescu si PSD.
  • +4 (10 voturi)    
    o uriasa porcarie (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:19)

    dan [anonim]

    ceea ce e bun, nu dureaza, dupa cum se vede. liviu mihaiu era de departe cea mai potrivita persoana pentru acea functie, in care trebuie sa se afle neaparat un ecologist, pentru a mai putea salva ce mai poate fi salvat. dar aceasta napasta a numirilor politice, care a inlocuit competenta, continua sa ne dea palme. sint curios cum va reactiona presa la aceasta chestiune, daca vor exista voci care vor amenda aceasta procarie.
    • +2 (12 voturi)    
      Cea mai potrivita persoana?!? De departe?! (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:33)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui dan

      De unde si pana unde e Liviu Mihaiu cea mai potrivita persoana ptr. acesta functie? E doar un ziarist lipsit de impartialitate (ca de altfel majoritatea ziaristilor romani). Faptul ca esti critic nu te face un manager.
      Plus ca a fost numit de guvernul Romaniei, ceea ce inseamna ca e la fel de incompetent si dupa ciolan ca oricare altul. Daca era numit de Guvernul German poate il priveam altfel...
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:08)

        so [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        Nimeni nu prea este ceea ce pare :))
      • 0 (2 voturi)    
        Corect (Joi, 12 februarie 2009, 8:52)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Corect spus, mai mult Mihaiu asta e un exemplu clar de ipocrit. Era un slujbas politic de pe vremea radioului, a fost raplatit politic iar acum se vaieta saracu.
      • 0 (2 voturi)    
        lasa-ne Mihaiu (Joi, 12 februarie 2009, 8:56)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Liviu Mihaiu era singura persoana de la radio guerrilla care ma obliga sa schimb postul cand auzeam comentariile partinitoare. Si sa nu mai aud de masina lui suedeza.
    • +2 (6 voturi)    
      serios? (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:47)

      mih [anonim] i-a raspuns lui dan

      Liviu Mihaiu lucreaza la Catavencu, deci in subordinea lui Vantu. Care Vantu are Delta .. ce e atat de greu de inteles? Si de ce ar fi fost Liviu Mihaiu bun? Atata vreme cat lucreaza pt Vantu & Co, am dreptul sa am rezerve.
  • +3 (9 voturi)    
    PSD la putere (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:22)

    Pink Panther [anonim]

    Un semn evident ca iar a ajuns PSD la ciolan. Dupa ce acest partid ne-a procopsit cu indivizi gen Iliescu (de fapt invers probabil) iata ca mafia intereselor reprezentata de Fasole (pardon, Mazare) se impune.

    Liviu, asteptam reactii in stilul care te caracterizeaza: dur si la obiect!

    In orice caz, daca ar fi mai multi oameni ca Liviu Mihaiu Romania ar fi in alta situatie.
    Muuuult mai buna!
    • +3 (3 voturi)    
      Baboianu este membru PDL (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:07)

      Raoul [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      Grigore Baboianu este membru vechi al PD-ului si a fost propus de organizatia Tulcea a PDL cu binecuvantarea Sulfinei Barbu.
  • +1 (7 voturi)    
    Ar fi trebuit o ancheta (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:25)

    - [anonim]

    sa se vada unde se duceau pe vremea lui mihaiu icrele si pestele romanesc
    • +1 (1 vot)    
      unde? (Vineri, 13 februarie 2009, 13:00)

      M [anonim] i-a raspuns lui -

      Pe vrema lui mihaiu însemnând cât? Trei luni? Moaaaa... ce-a mai furat şi ăsta... Nu?
  • +3 (3 voturi)    
    buna afacere (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:28)

    klement andreas [anonim]

    - daca se considera afacerea ca neprofitabila - hop si inlocuirea din functie pentru a fi pus in frunte un om ce se poate mai usor manipula si mulsul profiturilor sa fie in folosul demnitarilor si nu a DELTEI.
  • +3 (7 voturi)    
    Rar se gaseste un om potrivit la locul potrivit. (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:29)

    Emil [anonim]

    Si acesti noi oameni de la putere il busesc.

    Oameni cu verticalitatea lui Liviu Mihaiu nu prea am vazut.
    Greu de manipulat si foarte greu de cumparat.
    Sunt putine lucruri bune facute de Liberali (foaaaaaarte putine) si acesta e unul dintre ele.

    Acum trebuie sacrificat.

    E pacat pt ca era pus sa faca treaba.
    Si sigur facea acolo treaba.

    Foarte Urat !!!!!
    Cu greu gaseam un motiv sa merg la vot.
    O sa ii sanctionez de acum inainte.
    Nu merita efortul.
    • 0 (4 voturi)    
      Esti sigur de verticalitatea lui Mihaiu? :)) (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:58)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Emil

      Ebine ca sanctionezi electoral. In rest esti naiv.
  • 0 (4 voturi)    
    Societatea Civila ia atitudine?? (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:48)

    Piciu' [anonim]

    Inghitim si asta? Pana cand o sa roteasca astia toate functiile pe criterii politice? As vrea sa cred ca aceasta inlocuire umple paharu' si vedem ceva actiune din partea societatii civile!! Astia sunt in stare sa numeasca si sefii de gara pe criterii politice! Daca nu or fi deja.
    • -2 (2 voturi)    
      SUNTETI "societate civila"!!! (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:39)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Piciu'

      (daca n-oti fi din "cealalta" ;)

      I-a fost trimisa ministrului o scrisoare semnata, pana la ora asta, de peste 20 ONG.
  • 0 (6 voturi)    
    INCONSECVENTA CRASA (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:11)

    TOT NOI FRAIERII!!! [anonim]

    Extraordinar ! Astia noi nu sunt sanatosi la cap!!
    Ma apuca rusinea ca sunt clujean si ca avem o marioneta ca BOC la guvern. N-au coiones de nici un fel si creier si mai putin. De ce sa-l schimpe pe Mihaiu, un om implicat si iubitor de delta cu un personaj probabli politic si aservit. Sunt de tot cacatul!!
  • +2 (2 voturi)    
    buna treaba (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:18)

    primatu [anonim]

    ati schimbat cimpanzeu' cu babuinu'. asa, si...? de ce tre' sa stim si noi? pe prima pagina ma astept la stiri de calitate. stirea asta e de pag. 5 sub fatuca.
    • -1 (3 voturi)    
      Asta suntem: primate! (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:40)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui primatu

      Sigur ca trebuie sa existi si tu intr-o democratie, asa cum trebuie sa avem si un VC Tudor sau un Jiji...
      Important este numarul vostru.
      Si se pare ca sunteti majoritari daca e sa ma uit cam pe unde suntem...
  • +1 (3 voturi)    
    vertical ? (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:39)

    directia 5 [anonim]

    am urmarit acum o luna la emisiunea lui turcescu un interviu cu liviu mihaiu, in care pe langa initiative de bun simt, liviu solicita si angajarea a inca 400 de agenti 'ecologisti',nu pot afirma ca sunt un cunoscator in detaliu al problematicii deltei,dar o asemenea solicitare este lipsita de fundament si vine din partea unuia [liviu] care nu cunoaste, in mod evident, situatia localnicilor lipoveni
    1]cei 4oo+700 actuali provin din randul localnicilor [strainii s ar simti ca intr un labirint fara iesire] si aici intervine 'patriotismul' local ,iar de cele mai multe ori atunci cand chiar agentii ecologisti nu braconeaza ei se solidarizeaza contra cost cu braconierii
    2]reteua de traficanti de peste si icre cuprinde politia,procuratura,autoritatle locale si centrale
    3]rutele de braconaj ,canalul 2,5,Kara-Burum,Dolosman,6Martie,Sinoe-Nuntasi,etc,monitorizate cu politie nelocalnica
    Care sunt motivele care au condus la transformarea deltei intr un bastion al braconajului ? in primul rand lipsa de perspectiva a bastinasilor-flota piscicola inexistenta,jaful din crescatorilie piscicole care a continuat cu cardasia autoritatilor si dupa revolutie-.Care sunt masurile care trebuiesc intreprinse ?infiintarea de ateliere private de prelucrare a rachitei si stufului,reinfiintarea salbei de crescatorii cu management privat cu clauze clare de performanta si cu garantii solide,promovarea unui turism ecologic,supravegherea stricta a magazinelor piscicole si a rutelor frecventate de braconieri-si nu ma refer la cele acvatice,care ridica costul monitorizarii
  • 0 (2 voturi)    
    Schimbare (Miercuri, 11 februarie 2009, 17:55)

    Mircea [anonim]

    propun si inlocuirea pelicanului cu pasarea phoenix! e singura sansa de salvare a deltei...
    sper ca liviu mihaiu se va lupta in continuare cu dinozaurii! sa auzim de bine.
  • -2 (4 voturi)    
    miting (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:00)

    Mircea [anonim]

    ma intreb daca noi, romanii suntem in stare sa ne strangem cateva mii in Piata Universitatii si sa manifestam impotriva acestei decizii ( dupa modelul ungurilor). Oare avem acest curaj? Oare putem schimba ceva? Chiar trebuie sa asistam impasibili la genul asta de administratie?
    • +6 (6 voturi)    
      Miting pentru ce? (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:26)

      cara [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Nu stiu de ce este bun Mihaiu si este rau cel pus astazi. Ce a facut Mihaiu bun? Poate si argumentati.
      Nu stiu cum este L. Mihaiu astazi, in viata de toate zilele, dar l-am cunoscut in tinerete si era o mare hahalera. Poate mai sunt si altii care pot confirma.
      Mie nu imi prezinta incredere de loc.
      Deci nu vad pentru ce sa ies la miting!!
      • 0 (2 voturi)    
        Dar de ce e rau Mihaiu? (Miercuri, 11 februarie 2009, 20:13)

        Piciu' [anonim] i-a raspuns lui cara

        Zici ca nu stii de ce e bun, OK, dar de ce e rau? Pana la ora asta eu nu am aflat DE CE a fost inlocuit?? Poate ma lamureste cineva!
        • 0 (2 voturi)    
          era de asteptat (Miercuri, 11 februarie 2009, 21:04)

          braconieru [anonim] i-a raspuns lui Piciu'

          Cum de ce a fost inlocuit?
          Nu se vede ca se caute posturi de unde se mai poate lua ceva?
          Nu vedeti ca prima grija a noilor guvernanti este sa dea banii la firmale care le fac lucrarile pentru ca nu se poate incepe cheltuirea banilor care nu pot fi controlati?
          Dupa jaful facut in Delta in anii 90 cand s-a impartit aproape totul,acum se pune problema ca Mihaiu nu era bun fara sa se argumenteze si fara sa existe dovezi de coruptie.
      • +2 (2 voturi)    
        confirm (Joi, 12 februarie 2009, 1:16)

        caraorman [anonim] i-a raspuns lui cara

        1/ E singurul guvernator care a condus insotit de 2 consilieri particulari (oare cine ii platea? sa nu-mi spuneti ca Vantu, ca nu va cred)
        2/ E singurul guvernator care umbla cu politia dupa el si inarmat prin rezervatie pt ca ii considera pe localnici niste infractori (a facut deservicii imense administratiei in acest sens)
        3/ Tot ce zice el ca a facut bun in administratie era deja facut
        4/ A jignit nepermis locurile si oamenii din acest colt de tara frumos si necajit
  • -1 (1 vot)    
    jenant (Miercuri, 11 februarie 2009, 21:25)

    iuliana [anonim]

    ca sa inlocuiesti un om cu finctie de conducere nu ar trebui sa-i evaluezi performantele....ce i s-a reprosat lui mihaiu ca nu e pdl-ist...???

    cat de abjecti sunt cei din pdl, asteptati dealtfel ca pe mesia sa vina la putere....niste mediocri....!!!cat despre psd...ce sa zic trandafiri votati trandafiri mancati...!!!!ca sa ne intoarcem la vechiul fsn....
  • -1 (1 vot)    
    Un fleac... (Miercuri, 11 februarie 2009, 22:20)

    Serban Stratan [anonim]

    Un fleac...
    L-au ciuruit !
    Bravo Nemirschi !
  • +2 (2 voturi)    
    Stire gen Andreea Esca: (Joi, 12 februarie 2009, 8:59)

    Beldianu Papuris [anonim]

    Liviu Mihaiu a fost sinucis!
  • 0 (0 voturi)    
    nume perfect (Joi, 12 februarie 2009, 22:08)

    Gorbunov [anonim]

    Guvernul a revenit la linia guvernatorilor potiviti...Inainte de Mihaiu guvernator a fost unul Stiuca :)
    • 0 (0 voturi)    
      vorbesti prostii... (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 15:13)

      akm de tulcea [anonim] i-a raspuns lui Gorbunov

      Stiuca (Romulus) nu a fost niciodata guvernator. Dupa plecarea lui Baboianu la ARBDD (1992), ca director tehnic, Stiuca a fost ales de catre Consiliul Stiintific din INCDDD Tulcea ca Director General, unde este si acum.