VIDEO Parcul Tabacariei din Constanta este infestat de gunoaie, societatea civila e inexistenta

de Tanase Tasente     Blogul lui Tashy
Marţi, 27 ianuarie 2009, 11:17 Actualitate | Mediu


Parcul Tabacariei din Constanta este unul dintre cele mai mari parcuri din Dobrogea. La o prima vedere pare o oaza de liniste si sanatate, un loc in care te simti ca in paradis, un loc unde iti poti lua familia in weekend si te poti plimba, te poti relaxa. Ei bine lucrurile nu stau tocmai asa. Cu cat inaintezi in aceasta "oaza de sanatate" iti dai seama ca, de fapt, acest loc este un mare focar de infectie, scrie Tanase Tasente, pe blogul lui.

Gunoaiele ne pandesc la tot pasul iar lacul este plin de deseuri. Imaginile de mai jos vorbesc de la sine.



Nu o sa fiu extremist incat sa afirm ca numai administratia locala e de vina pentru acest fapt. Din punctul meu de vedere, cred ca cei mai vinovati suntem tot noi, cetatenii - pana la urma noi aruncam gunoaiele pe jos si nu ne ameninta cineva cu pistolul la tampla s-o facem.

Am intrebat cateva persoane care se plimbau prin parc ce parere au de starea in care a ajuns acest parc. Acestia mi-au raspuns foarte dezinvolti: "E, ce sa-i faci? O sa-si faca natura datoria si gunoaiele vor disparea de la sine".

Tocmai de acest tip de mentalitate nu aveam nevoie ca sa progresam. Inainte sa chestionez persoanele respective , mi-am pus intrebarea: Oare mai exista societatea civila?

Auzind raspunsul lor, totul a devenit foarte clar pentru mine: Nici macar fantoma societatii civile nu mai salasluieste printre noi!

Comenteaza pe Blogul lui Tashy.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2917 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    yes (Marţi, 27 ianuarie 2009, 11:53)

    Tur [anonim]

    Din pacate foarte multi arata cu degetul (printre care si autorul acelui film) si nimeni nu aduna. Asta e problema in tara asta. Suntem un neam de carcotasi si lenesi.
    • +3 (3 voturi)    
      - (Marţi, 27 ianuarie 2009, 12:29)

      - [anonim] i-a raspuns lui Tur

      Nu cred ca autorul filmului ar fi de condamnat. In fond nu este treaba lui sa curete mizeria din parcuri. Sunt unii care sunt *platiti* de noi toti pentru asta si nu o fac, pentru ca sunt prea ocupati cu alte afaceri...

      Cred ca a facut foarte bine ca a adus in discutie subiectul. Poate asa se mai sesizeaza cineva. Dar cum cei ce trebuie sa se sesizeze au obrazul putin mai gros, sau alte interese...

      Doreste cineva o portie de mazare ? Eu imi incalzesc o mazare...
  • 0 (0 voturi)    
    >: (Marţi, 27 ianuarie 2009, 12:11)

    Codruta N [utilizator]

    Mai, Tanase! "Societatea civila" a fost FOARTE "existenta" si s-a zbatut (si batut) ani de zile pt. ca **** de primar sa NU isi bata joc de parc si sa NU il umple de Mall-uri si de constructii ayurea samd. - si pana la urma, contrar oricaror norme si legi, parcul a fost distrus bine-merci CU TOATE ca au existat pana si niste actiuni in justitie - deci vreau sa spun aici: "cu complicitatea deplina a TUTUROR autoritatilor"!!!

    Daca primarului asa i-a placut - sa-si mature SINGUR gunoaiele ! cu aceia care au contribuit la distrugerea parcului - NU sa vina, ca un tupeist ipocrit, sa smiorcaie la "societatea civila" si sa dea vina pe altii!

    Probabil "societatea civila", dezgustata, s-o fi carat din Constanta - si o fi lasat sa se lafaie pe acolo "societatea cu epoleti" si "societatea manelista si grataragie" >:

    Da' las'! ca si-a tras dom' Primare ministru - la Mediu - si taaaare sunt curioasa ce atitudine o fi avut Nemirschi pe cand procesul de distrugere a parcului era in plina desfasurare!
    • 0 (0 voturi)    
      las-o moale, madame... (Joi, 29 ianuarie 2009, 0:49)

      Arici [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      madame, las-o mai moale cu "complicitatea TUTUROR autoritatilor".
      pe societatea civila (care-o fi aia, frate????) a durut-o exact in c.u.r. pentru simplul motiv ca nu a reusit sa puna laba pe niscaiva finantari pentru acest caz.
      asa ca atentie cand mai vorbesti de societatea manelista si grataragie" - ca doar ong-urile ce mama naibii or fi, - nu tot o adunatura de fripturisti?
  • +2 (2 voturi)    
    nu simplii constanteni sunt de vina ! (Marţi, 27 ianuarie 2009, 12:16)

    gigel [anonim]

    Adevarata cauza este de natura imobiliara. MALL-ul lui Mazare a "muscat" cateva mii de metrii patrati din parc. Celebrul "trenuletul" care inconjura lacul este amintire ... Dupa ce apa lacului va fi infestata complet (in aproximativ 1-2 ani), lacul va fi secat si pe respectivul teren vor fi construite noi hoteluri/mall-uri/parcuri de distractii.
    Pacat.
  • -1 (1 vot)    
    nu avem cultura civica (Marţi, 27 ianuarie 2009, 12:23)

    Tazara [utilizator]

    Societatea civila inexistenta.... perfect adevarat. Nu exista asa ceva in Romania, ci doar o parodie care se apuca sa comenteze, sa strige, sa urle atunci cind se iveste vreun scandal politic puternic mediatizat. Doar atunci auzi pe la televizor de asa zisa societate civila. In loc sa asteptam sa ne adune cineva gunoiul pe care-l aruncam pe strazi, pe trotuare, in institutiile publice, in tramvaie etc., mai bine am curata noi fiecare locusor pe care-l ocupam in aceasta societate civila, in acest spatiu public. Ce poti sa ceri acelor romani care scuipa cu nonsalanta pe strada sau scupipa pentru asa este "cool", acelora pentru care e "beton" sa dai cu picioarele intr-un cos de gunoi pina il desfiintezi, acelora care atunci cind maninca ceva pe strada arunca apoi cu nonsalanta ambalajul pe jos, acelor care isi golesc buzunarele de gunoaie in tramvai sau in autobuz, aceloa care le este lene sa arunce gunoiul in tomberon si-l lasa prin boschetii din fata blocului, acelor care-si spala masinile pe trotuarul din fata casei ca sa nu-mi murdareasca ograda, celor care deschid santiere si de jur imprejurul lor noroaiele sint cit casa? Ce poti spune de generatiile de copii needucati si care fac mizerie mai ceva ca adultii? Poti spune doar ca sint romani si nu elvetieni sau unguri sau nemti...
  • +1 (1 vot)    
    ba nu-i treaba mea (Marţi, 27 ianuarie 2009, 12:24)

    tsurani [anonim]

    @Tur :

    Daca aratam cu degetul e bine!!! Nu-i treaba mea sa fac curat in parc, ci a administratiei locale ca d-aia platesc impozitele. Platesc primaria pentru niste servicii, iar ei au obligatia sa le presteze. Cred ca mentinerea curateniei in parc face parte din aceste servicii platite.

    Ce ai face daca te-ai duce la frizer sa te tunzi, ai intra, ai plati si ai iesi, fara ca frizerul sa se fi atins de parul tau?

    Problema e alta : Noi ne plangem la o bere cu prietenii sau mai nou pe net, dar nimeni nu pune mana pe telefon sa faca o reclamatie ... Nu cred ca o reclamatie ar schimba ceva, dar zeci, sau sute poate ar misca lucrurile in directia buna.

    Nu vreau sa discut insa de aruncatul pe jos. E cu totul alta discutie legata de educatie de data asta. Iar la capitolul asta, e adevarat ca nu avem cei "7 ani de acasa" si nici nu ne dam seama
    • +1 (1 vot)    
      ba e treaba ta nene (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 14:56)

      Tazara [utilizator] i-a raspuns lui tsurani

      Ba e treaba ta sa faci curat pentru ca, in esenta, asta inseamna cultura civica. Si asta chiar daca platesti impozite. Un austriac care plateste impozite se apleaca dupa o hirtie aruncata pe jos si o pune la cos, chiar daca nu a aruncat-o el. Noi trecem indiferenti pe linga aceste aspecte. Unde mai pui si faptul ca nu ne gindim nici macar un pic ca, prin unele actiuni ale noastre, putem deranja pe cei din jur. De exemplu, ce-mi pasa mie, ar spune unul, ca vecinului nu-i place muzica pe care eu o ascult la maxim in casa si lui ii bubuie prin pereti basii? Vecinu poate sa se mute din bloc daca nu-i place. Asa se gindeste la noi!
      Da, ne plingem, prea mult as putea zice. Stii cite reclamatii am facut eu doar pentru ca firma de salubrizare sa schimbe ora de colectare a gunoiului din zona mea, pentru ca masinile lor faceau un zgomot infernal? Si la ore de genul 5.00 sau 23.00, iar in capania electorala chiar si la orele 2.00 noaptea. Ei bine, nu mai putin de 16 sesizari la care am adaugat injuraturile de rigoare zilnice ale locatarilor la adresa gunoierilor. De ce au trebuit 16 sesizari in loc de una singura?
  • +1 (1 vot)    
    societate civila (Marţi, 27 ianuarie 2009, 12:27)

    bart [anonim]

    Cred ca autorul aricolului face o mare confuzie. Societatea civila este confundata cu cei care trebuie sa faca curat stringind gunoaiele , cu cei care trebuie sa planteze pomi. ONG au un rol bine definit sa faca presiuni in presa si prin alte metode asupra alesilor locali care au promis parcuri curate si un oras curat, asupra celor care decid si platesc cu bani publici societati de salubritate care nu-si fac treaba.
    ONG-urile pot sa contribuie si influenteze constiinta civica a cetatenilor prin actiuni diverse , dar, acest lucru presupune efort care trebuie platit si trebuiesc facute actiuni de constientizare . Din nefercire ONG nu mai sunt sponsorizate, nu mai sunt dorite pentru ca devin incomode pentru politicieni. Sunt OK cele in spatele caraora sunt ascunse Primarii, C judetene , parlamentari si care sunt paravane de furat bani de la bugete.

    • +1 (1 vot)    
      :( (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:10)

      Tashy [anonim] i-a raspuns lui bart

      Nu am spus ca societatea civila este reprezentata de cei care strang gunoaiele sau cei care TREBUIE sa planteze pomi.
  • -1 (1 vot)    
    oare? (Marţi, 27 ianuarie 2009, 12:27)

    The Great Cornholio [anonim]

    Mazare imi este extrem de antipatic, dar ma tem ca aici nu prea aveti dreptate. Sau nu complet
    Ani de zile parcul a stat neingrijit, gunoaiele au plutit pe lac, instalatia de iluminat nu exista, podul suspendat avea scanduri lipsa si lipseau barele de protectie. Leaganele erau darapanate punand viata copiilor in pericol.

    intre timp lucrurile s-au mai schimbat. Chiar daca Mazare a schimbat lucrurile prin intermediul firmelor lui frate-su, totusi a facut ceva cu parcul ala.
    e drept, podul inca nu respecta total masurile de siguranta, dar progrese au fost facute.

    Cu siguranta, parcul a avut de suferit prin constructia MALL-ului (care apropos, mi se pare nerentabil, pentru ca este aproape gol in majoritatea timpului), dar are si o parte buna, locuri noi de munca, loc de petrecere a timpului liber, si, probabil in sezon, o sursa de venit pentru economia locala.



    cat despre mizerie, sunt mai multe modalitati de a o rezolva:
    1. gardienii/politistii sa dea amenzi pentru cei care arunca pe jos, si nu doar in parcul Constanta ci IN ROMANIA
    2. Organizatiile de mediu sa curete lacul, ca de aia au fonduri din impozite
    3. Implementarea in sistemul de educatie a programelor de protectia mediului (alte tari considerate civilizate au deja asa ceva), pentru ca tinerii sa respecte mediul si sa fie responsabili.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e chiar asa ... (Marţi, 27 ianuarie 2009, 12:49)

    cta [anonim]

    Lucrurile nu stau chiar asa rau cum se poate intelege . Am vazut parcuri mai curate ce-i drept insa nu in Romania . Nu putem acum sa scriem articole despre fiecare parc din tara ... si sa atragem atentia ca sunt deplorabile ; cam toate sunt la acelasi nivel ( made in romania ) ...
    Cat despre ''prezenta''mall-ului care a redimensionat parcul Tabacariei cred ca face subiectul altor discutii .
  • -1 (1 vot)    
    pacat (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:32)

    Mihai Boitan [anonim]

    M-am nascut in Constanta si locuiesc de 5 ani in SUA. Cand am plecat din Constanta parcul arata la fel ca si acum. Nimic nu s-a schimbat.
    E bine totusi ca inca mai exista tineri care mai dau o palma din cand in cand autoritatilor. Sper ca acest subiect sa nu fie ca o ploaie de vara si sper sa fie luat in serios de mass-media.

    E pacat . Avem o tara foarte frumoasa!!! Trebuie sa facem ceva.

    Ce pot sa zic. Bravo Tanase. Felicitari pentru subiect si mai ales pentru efort.
    • -1 (1 vot)    
      Felicitari (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:52)

      Ionel Ionelule [anonim] i-a raspuns lui Mihai Boitan

      La fel il felicit si eu.
      Tashy sau Tanase sau cum te cheama ai facut o treaba buna.
      Tine-o tot asa. Nu doar parcul e mizerabil in Constanta. Mai sunt e si litoralul , mai sunt multe locuri.
  • +1 (1 vot)    
    Trecut si moralitate (Joi, 29 ianuarie 2009, 23:07)

    Gabu [anonim]

    Aceasta este consecinta alegerii unui primar ce s-a nascut in alta parte a tarii, fara nici o legatura cu trecutul si farmecul acestor locuri.
    Si tot aceasta este consecinta alegerii unui primar de o moralitate indoielnica, ale carui interese sunt exclusiv de natura materiala.
    Parcul Tabacarie? Mergeti sa vedeti ce s-a ales de terenurile de sport din incinta Parcului Pionierilor (special am ales denumirea veche), Peninsula e o ruina, patinoarul de langa stadionul Farul, pescariile din Portul Tomis si cea de la inceputul statiunii Mamaia, plaja si Faleza Nord, bazinele si statuile din Mamaia... Sunt numai cateva exemple. In ce fel de oras vor trai copiii nostri cand vor creste? Intr-un oras fara trecut, cu nostalgia mall-urilor si a Oraselului mereu acelasi, la fel de promiscuu si murdar ca acum 30 de ani.
    Imi vine in minte o imagine vazuta in Mamaia cu un panou "Nu calcati iarba" aflat in fata unui hotel recent construit...pe iarba. Proprietatea primarului a sectionat in doua unul din golfurile din statiune...deasemenea in apropierea unui astfel de panou.
  • +1 (1 vot)    
    a (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 11:54)

    trake [anonim]

    Asta e mana lui Mazare ca sa vanda si ce a mai ramas din parc. Este un mareeeeee mafiot...cu sleata lui de golani
  • 0 (0 voturi)    
    parcul (Luni, 26 aprilie 2010, 22:06)

    daria [anonim]

    rusine sa va fie! cand eram studenta mi-era tere drag sa vin in acest parc era f frumosacum17 ani unic tare mult as vrea sa-l revad acum dar sper ca pana la vara sa se schimbe situatia !
    veniti la RM VALCEA SI LUATI LECTI DELA NOI