Activitatea Protan, suspendata pentru sase luni. Societatea sustine ca nu a fost anuntata de decizie si functioneaza in continuare

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2008, 14:29 Actualitate | Mediu


Activitatea firmei Protan a fost suspendata, miercuri, de catre inspectorii Agentiei Regionale de Protectie a Mediului, pentru sase luni, aceasta fiind ultima sanctiune prevazuta de lege inainte de ridicarea autorizatiei de functionare. Reprezentantii societatii sustin insa ca nu au fost anuntati de o astfel de decizie, astfel incat Protan functioneaza in continuare, "in interesul sanatatii publice a Romaniei", anunta Mediafax.

Firma Protan a ajuns in aceasta situatie pentru ca nu a reusit sa-si construiasca o statie de epurare a apelor reziduale pana la termenul la care se angajase sa o faca, dupa ce i-a fost acordata o perioada de tranzitie.

Dupa mai multe avertismente si amenzi, in urma cu o luna, firma a fost notificata, fiindu-i pus in vedere ca, daca in termen de 30 de zile nu amenajeaza statia de epurare, ii va fi suspendata activitatea pentru sase luni.

Biroul de presa al Ministerului Mediului a comunicat, miercuri, ca daca pana in luna mai a anului viitor firma Protan nu realizeaza investitia, isi va pierde autorizatia de mediu.

Cine inchide Protanul sa-si asume raspunderea pentru consecinte, avertizeaza societatea

Compania Protan sustine ca nu a fost anuntata de vreo decizie a autoritatilor de mediu privind suspendarea activitatii sale de la Popesti Leordeni si ca, in consecinta, functioneaza in continuare, "in interesul sanatatii publice a Romaniei".

"Compania Protan SA, concesionarul activitatii de ecarisaj la nivel national, nu a primit nicio informare de la Agentia Regionala de Protectie a Mediului Bucuresti cu privire la suspendarea activitatii unitatii sale din Popesti Leordeni, asa ca fabrica functioneaza in continuare, in interesul sanatatii publice a Romaniei", se precizeaza in documentul citat.

Compania mai sustine ca se afla in procedura de revizuire a autorizatiei integrate de mediu, insa autoritatile de mediu "refuza sa dea curs unui demers absolut legal".

"Daca aceste autoritati vor inchide instalatiile de la Popesti Leordeni, vor trebui sa ofere Romaniei o alternativa care, din pacate, nu exista. Cine va inchide Protanul va trebui sa-si asume raspunderea pentru consecinte: imposibilitatea colectarii deseurilor animale, blocarea industriei alimentare si a comertului cu alimente sau aparitia unor posibile focare de epidemii", se precizeaza in comunicat.



















1300 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Nu inteleg (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:39)

    Alex [anonim]

    Protanul are mai multe statii similare in tara, poate sa transfere deseurile animale din zona Bucuresti in alte regiuni ale tarii.
    Cred ca miroase a altceva in aceasta afacere.
    Oricum, concesiunea pentru Romania nu cred ca si-o pierde daca transfera activitatea in alta locatie.
    Sau poate vrea ceva despagubiri de la statul roman ?
    • +2 (2 voturi)    
      nu vreau sa fie eu gica contra... (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:49)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ...dar la cat de brusc a inceput atacul la protan, si in cea mai mare parte prin cotidianul gratuit Ring, mie imi miroase a "afacere" imobiliara. Cineva cred ca vrea sa puna mana pe panant la marginea Bucurestiului, eventual la un pret de nimic...
      • +2 (2 voturi)    
        ce bine graishi (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:58)

        ion [anonim] i-a raspuns lui florin

        ai dreptate, cel putin din prunctul meu de vedere...
        vezi cine este dezvoltatorul ansamblului rezidential de vis-a-vis de Protan, si cine este proprietarul ziarului de metrou Ring (!)
        Daca sunt aceleasi persoane, inseamna ca suntem prostii lor, ca ne-au antrenat in jocul lor urat de a pune mana pe terenul Protanului.

        daca dezvolti un cartier de blocuri vis-a-vis de Protan, nu iti va cumpara nimeni acolo. In schimb, daca muti Ptoranul, poti avea succes la vanzari.

        de ce s-a construit langa Protan? cum de s-a acordat autorizatie de construire acolo?
        inca odata, vad ca la noi e zicala "facem asa, oricum, si dupa aia vedem, cum procedam"
      • +2 (2 voturi)    
        nimic secret (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:04)

        catalins [anonim] i-a raspuns lui florin

        Nu e nici un secret pt nimeni ca marii sponsori PSD: fratii Negoita (Robert si cu celalalt) au cumarat a suprafata foarte mare de teren pe bani putini (la asta a fost bun Protanul) si acum incearca sa faca ceva dar nu iese banu' (tot din cauza lui Protan). Este un caz clasic de inselatorie semi-legala, si seamana foarte mult cu ce se intampla cu terenurile pt autostrazi, pasaje, etc.
        Personal, as desfinta Protanul si in zona respectiva as declara un spatiu de interes public: spatiu verde, impadurire, astfel incat sa ia astia o teapa mare.
        Parca fratii astia se laudau ca au facut avere in Franta. Oare in Franta se practica asa ceva?
    • +2 (2 voturi)    
      Ce despagubiri?! E pentru Confort City! (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:56)

      simion [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Si fratii Negoita nu stiu nimic de asta?
      Ehei, cum stiu ei sa se descurce ca sa-si vanda bloculetele facute in zona pentru oameni sarmani, ca asa au zis la televizor, inocenti de le si vedeam un nimb auriu in jurul capului!
    • -2 (2 voturi)    
      raspunsuri si intrebari (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:09)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Alex

      nu poti transporta cadavre animale prin toata tara, tocmai de aceea se infiinteaza o retea de puncte de lucru la nivel national. Daca era posibil sa te plimbi cu cadavrele de animale pe drumurile nationale, s-ar fi centralizat activitatea intr-o singura localitate, si gata...

      mai dubios este de ce guvernul tariceanu a incurajat monopolul Protan, in conditiile in care prin 2004 (cred) cand a fost infiintat Protanul, a mai venit la licitatie o firma olandeza, cu experienta in ecarisaj, cu dotari tehnologice superioare, etc. Acea firma a fost respinsa dint-un motiv pueril, ca nu si-ar fi prezentat bilantul in documentaria de ofertare (!)

      mai mult, guvernul tariceanu a descurajat activitatile de ecarisaj proprii, pe care le prestau micile abatoare, crescatorii de animale, etc., prin eliminarea subventiei pe ecarisaj.
      practic, omul asta (adica tariceanu) a monopolizat activitatea Protanului.
      De ce?
      • +1 (1 vot)    
        Prostii tip PDL (Joi, 6 noiembrie 2008, 16:41)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui ion

        Prietene, nu m-ar mira ca Tariceanu sa fie de vina pentru criza globala.

        Daca nu stii, mai bine taci, nu te baga singur in seama ca toti repetentii de la PDL.

        La Popesti Leordeni se bat doi sponsori PSD - fratii Negoita, sustinuti probabil de Geoana si Cristian Burci, proprietarul Protanului, sustinut de Mitrea si de vechea garda PSD.

        Firma olandeza care a venit la licitatie este o gargara de doi lei - vezi OUG 34 si modificarile. Legea este una pentru toti si trebuie respectata de oricine, firma romaneasca sau straina.
        Daca Protanul nu si-a respectat angajamentele, atunci sa plateasca.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:04)

    Vladutz [anonim]

    ca sunt sau nu sunt interese in afacerea protan... pe mine sincer ma lasa indiferent pentru ca oricum nu pot face eu nimic in acest sens.

    ceea ce stiu este ca mirosul este execrabil atunci cand functioneaza protanul. bani au si au primit, de ce nu s-a investit in a se face ceva in sensul eliminarii mirosului groaznic ???

    da, este adevarat ca va fii problematica inchiderea protanului, dar, repet... sa se faca ceva cu mirosul ala nenorocit !
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai pute? (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:18)

    mozzy [anonim]

    Da de duhoarea care se simte in fiecare an, in tot sudul si estul bucurestiului nu mentioneaza nimeni? Pentru ca protanul nu are nici instalatie de purificare a aerului, pe langa statie de epurare.

    Dar normal, ca tot forumistul bine informat, toata lumea stie deja: e mana mafiei imobiliare, a rusilor, a fratilor negoita, paunescu si becali plus a americanilor.

    Protanul n-are nici o vina, trebuie lasat sa lucreze fara statie de epurare sau de filtrare a aerului ca-s baieti buni.
    • +1 (1 vot)    
      nu asta e problema (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:53)

      simion [anonim] i-a raspuns lui mozzy

      De ce a functionat Protanul pana acum fara toate instalatiile obligatorii?
      De ce s-a dat autorizatie de constructie pentru blocuri in zona Protanului?
      Unde a fost Agentia de Mediu pana acum?
      Pana la urma te pomenesti ca lui Robert Negoita o sa i se ridice o statuie in locul Protanului, ca a salvat o parte din Bucuresti de mirosuri pestilentiale!
      Dar acest gen de afaceri miros mai urat decat Protanul!
      • 0 (0 voturi)    
        so?! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:28)

        greco [anonim] i-a raspuns lui simion

        mai daca vrei statuie sa fie si Ionut Negoita pe acolo doar sunt frati! exact pe ruinele Protanului!
        si ce tip de afaceri zici tu acolo !?
    • 0 (0 voturi)    
      PROTAN (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:56)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui mozzy

      Pe noi, ca locuitori ai Bucurestiului nu ne intereseaza cine a cumparat pamantul de pe splai, oricine putea sa o faca daca dispunea de mijloace, nu cred ca fratii Negoita au fost privilegiati. Problema e ca acest Protan pute de iti muta nasul! De aceea ii felicit pe acesti proprietari care incearca sa ne scape de mizeria aia de incinerator. Eu nu inteleg de ce nu il relocheaza in mijlocul Baraganului la 50 km de capitala? De ce nu ii fac liziera sau orice altceva ca sa nu mai puta???
  • +1 (1 vot)    
    corect....sa se inchida (Joi, 6 noiembrie 2008, 16:39)

    teekaz [anonim]

    o companie privata santajeaza publicul si statul roman ? sa aduca actionarii bani de acasa ca sa faca investitia, sa se declarea falimentari sau sa o scoata la vanzare, tot asa, dk nu au bani....adica "poluam, nu respectam legislatia, trebuie sa va resemnati"....?!
  • 0 (0 voturi)    
    Intr-o capitala din EU în sec 21 (Vineri, 7 noiembrie 2008, 0:55)

    Intr-o capitala din EU în sec 21 [anonim]

    Nu se poate să ai un asemenea poluator atât de aproape de centrul orașului. Nu mă interesează dacă fac 5000 de blocuri în loc, numai sa-l închidă pentru că nu mai poți deschide fereastra zile la rând din cauza mirosului.
  • +1 (1 vot)    
    protan (Vineri, 7 noiembrie 2008, 12:23)

    bebe [anonim]

    Compania Protan sustine ca nu a fost anuntata de vreo decizie a autoritatilor de mediu privind suspendarea activitatii sale de la Popesti Leordeni si ca, in consecinta, functioneaza in continuare, "in interesul sanatatii publice a Romaniei".

    i-auzi! saracii n-au fost anuntati!
  • 0 (0 voturi)    
    romania si protanul (Vineri, 7 noiembrie 2008, 14:30)

    crist [anonim]

    in loc sa zicem mersi o dam sus si tare cu Protanul interesele de comitet si alte dude, ca nu-i normal in capitala sa ai o fabrica de pute nu mai zicem nimci las ca au fratii Negoita interese ascunse, simplist fratilor, simplist!