Industria energiilor regenerabile, un El Dorado pentru investitori, ar putea ajunge la o cifra de afaceri de 360 miliarde dolari

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 27 octombrie 2008, 12:28 Actualitate | Mediu


Investitiile masive in energiile regenerabile ar putea permite atingerea unei cifre de afaceri anuala de 360 de miliarde de dolari, potrivit unui studiu prezentat de Greenpeace luni, la Berlin, si citat de AFP.

Industria energiilor regenerabile ar putea asigura jumatate din necesitatile mondiale de energie electrica si ar permite economisirea a 18.000 de miliarde de dolari cheltuiti in industria petrolului, potrivit acestui raport, care prezinta un plan de actiuni pentru reducerea emisiilor de CO2.

Investitiile in protectia climatului sunt rentabile din punct de vedere economic, sustine Greenpeace, in timp ce tot mai numeroase voci se ridica pentru a contesta planurile de lupta impotriva incalzirii globale, in momentul in care omenirea se confrunta cu efectele unei crize financiare tot mai grave.

"Piata mondiala a energiilor regenerabile poate creste de o asemenea maniera incat, pana in 2050, va ajunge la dimensiunile actualei industrii a combustibililor fosili", declara Oliver Schafer, director in Consiliul european pentru energii regenerabile (EREC), coautor al proiectului initiat de Greenpeace International.

"In prezent, piata energiilor regenerabile are o valoare de 70 de miliarde de dolari si isi dubleaza volumul la fiecare trei ani", a adaugat el.

"Energiile regenerabile precum cea eoliana sunt deja in masura sa concureze energiile conventionale", a continuat Schafer, subliniind ca nu exista bariere tehnologice in dezvoltarea acestor industrii, ci doar politice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2345 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    buy buy buy (Luni, 27 octombrie 2008, 13:08)

    ast [anonim]

    Well, inca nu buy buy buy, dupa ce se mai linistesc lucrurile pe burse, dar peste 6 luni - 1 an cred ca e momentul.

    Cred ca green energy o sa fie urmatorul mare bubble, asa ca puneti bani la ciorap si investiti. Factorii generatori sunt prezenti: scutiri de taxe, potential imens dar inca nerentabil, tehnologie in plina dezvoltare cu multi bani in cercetare.

    Gasiti o gramade de sugestii si informatii pe net. Un punct de start poate: http://www.fool.com/investing/high-growth/2008/07/16/blow-the-market-away-with-wind-energy.aspx?terms=wind+power&vstest=search_042607_linkdefault
  • +3 (3 voturi)    
    Dati un/ arabilor, luati eoliene ! (Luni, 27 octombrie 2008, 13:14)

    Grinpis Internasional [anonim]

    Nu cred ca e altcineva mai enervant pentru //din Golf decat astia de la Greenpeace:)). De fiecare data cand un seic aude de "eolian" sau "solar" cred ca scoate un AK-47 din fundul camilei si isi da cu el in pompa :))
    Cu cat sunt mai multe proiecte de energie regenerabila, cu atat scade barilul. Ori doar din asta traiesc parazitii din Golf.
    Din fericire, Romania e excelent plasata. Petrol, gaz, dealuri vantoase numai bune pt. eoliene si o Dobroge pe care o poti umple de solare :)
    Avem unul dintre cele mai mari potentiale, de astfel de energie, din tarile UE, de peste 13.000 MW. In 4-5 ani, vom deveni cel mai mare producator de energie "curata" din zona asta a Europei !
    • -2 (2 voturi)    
      . (Luni, 27 octombrie 2008, 13:32)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Grinpis Internasional

      si a 7a economie din UE :)))
    • -1 (1 vot)    
      dealuri vantoase??? (Luni, 27 octombrie 2008, 13:44)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Grinpis Internasional

      M-ai facut sa zambesc, de unde ai scos-o pe asta???
      Potentialul eolian al Romaniei este foarte redus (doar muntii inalti si litoralul) deoarece suntem o tara continentala si nu avem vanturi predominante de intensitate suficienta.
      • +1 (1 vot)    
        da, dealuri vantoase (Luni, 27 octombrie 2008, 14:22)

        io [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Da, chiar zona Dobrogei este foarte vantoasa (exista foarte multe proiecte de parcuri eoliene in desfasurare). La fel si sudul (deluros) al Modovei, e destul de vantos - sunt si acolo proiecte in derulare investitori sunt nemti si japonezi.
      • 0 (0 voturi)    
        Aici vezi cum este cu vantul. (Luni, 27 octombrie 2008, 16:49)

        AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui daniel

        Exista ceva potential eolian in Romania.
        vezi:http://www.cosmosul.ro/tehnologie/homemade-wind-turbine.html
        • 0 (0 voturi)    
          De acord (Luni, 27 octombrie 2008, 17:20)

          daniel [anonim] i-a raspuns lui AlinNeculai

          Exista ceva potential in Romania, dar foarte slab comparativ cu tarmul Atlanticului de exemplu (Din Gibraltar si pana in Norvegia). Fara a mai vorbi de zonele cu vanturi permanente (tropice), nordul Atlanticului etc.
          Daca te uiti pe harta vei vedea ca masuratorile sunt facute fara a avea date concrete de la statii meteo(singurele statii de 'altitudine' Cotnari si Barnova au valori scazute.
          Din iunie si pana in septembrie in afara muntilor inalti in Romania nu bate vantul decat cu foarte mici exceptii.
          Asta cu El Dorado e pentru copii.
  • 0 (0 voturi)    
    nu eolianele ci geo este viitorul (Marţi, 28 octombrie 2008, 13:27)

    GREENCITY [anonim]

    Eolienele mari sunt tot mai contestate si alungate din tarile cu traditie datorita zgomotelor si peisajelor macabre pe care le genereaza. Comunitatile lor locale nu stiu cum sa scape mai repede de ele. De ceea se muta parcuri intregi in tarile estice (mai naive) precum RO.
    Eolienele mici de gospodarie ar putea fi o solutie ptr zonele rurale, insa doar combinate cu panourile solare.
    De fapt turbinele de apa si cele GEOtermale sunt viitorul, caci sunt cele mai constante.
    • 0 (0 voturi)    
      De unde le scoti??? (Marţi, 28 octombrie 2008, 16:58)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui GREENCITY

      Uita-te, domnule, la Germania, la Danemarca, la Franta, la Spania, la SUA...
      Fara suparare, dar sunt exasperat de opinii de genul asta, bazate pe lecturi indoielnice; ai fost macar o data langa o eoliana mare sa asculti cam ce zgomot face???
      Peisaje macabre -- aici e chestie de gust, nu se discuta. Mie-mi plac mai mult turbinele astea eoliene decat romanticul fum din cosurile de termocentrale... macar primele nu au si miros...
      Si da, ai dreptate, se muta parcuri eoliene intregi in est; mai exact muta turbinele mai vechi, de sute de kW, ca sa le schimbe cu unele de cativa MW...
      Iar turbinele eoliene mici sunt la fel de buna solutie ca si alea "de apa" doar in anumite conditii -- anume daca e vant sau apa...