Pe Marte s-a descoperit zapada

de D.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 octombrie 2008, 8:18 Actualitate | Mediu


Agentia spatiala NASA a anuntat ca sonda Phoenix a descoperit zapada pe planeta Marte. Potrivit BBC, receptionat de Rador, sonda spatiala a descoperit ceea ce se considera a fi depozite subterane de gheata. Astfel, laserul de la bordul instalatiei a descoperit fulgi de zapada, care cadeau din nori, de la o inaltime de peste trei kilometri deasupra suprafetei Planetei Rosii. Zapada s-a topit, insa, inainte de a ajunge pe sol. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3139 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Urmatoarea descoperire (Miercuri, 1 octombrie 2008, 9:32)

    Dr John [anonim]

    stiti ce o sa fie, nu ? :D

    PETROL !!!
  • -3 (3 voturi)    
    poezie (Miercuri, 1 octombrie 2008, 10:05)

    Ilie [anonim]

    orice prunc de-a V-a stie ca ninge in univers
    • +1 (1 vot)    
      ha,ha,ha (Miercuri, 1 octombrie 2008, 10:39)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Ilie

      Si de unde ninge-n univers?:))))
    • +1 (1 vot)    
      i-auzi (Miercuri, 1 octombrie 2008, 10:46)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Ilie

      si de unde stie domne, ii zice tovarsha ca a vazut la discovery? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Generator de stiri NASA (Miercuri, 1 octombrie 2008, 12:14)

    Ciobanu [anonim]

    Agentia spatiala NASA a anuntat ca a descoperit o sonda pe planeta Marte care raspunde la numele de Phoenix asa ca isi merita tot bugetul alocat. :))
  • +1 (1 vot)    
    :)) (Miercuri, 1 octombrie 2008, 15:58)

    zuzu [anonim]

    aham deci zapada de pe marte era motivul pentru care Geoana vrea sa trimita un om politic in spatiu...
    • +1 (1 vot)    
      ;-) (Joi, 2 octombrie 2008, 16:16)

      H_B [anonim] i-a raspuns lui zuzu

      Daca aude ca e vorba de zapada, cred ca o sa vrea pe Marte si Mutu...
  • +2 (2 voturi)    
    fail (Joi, 2 octombrie 2008, 2:37)

    hush [anonim]

    1. zapada pe marte a fost descoperita de mai multa vreme, phoenix e primul "rover" care sa inregistreze direct acest lucru

    2. ce legatura are cu depozite subterane de gheata?

    3. zapada nu s-a topit (lucru imposibil pe marte), ci s-a evaporat... daca s-ar fi topit, practic ar fi ploat
    • +1 (1 vot)    
      Nu chiar (Joi, 2 octombrie 2008, 13:40)

      martianu'silibelula [anonim] i-a raspuns lui hush

      Atunci probabil a sublimat, ca asa se cheama trecerea din starea solid in cea de vapori ... altfel s-a topit mai intii :)
  • +1 (1 vot)    
    geoana in spatiu (Joi, 2 octombrie 2008, 14:24)

    johnny [anonim]

    iliescu se gandeste deja sa-l trimita pe primul psd-ist in spatiu: geoana si sa-l lase acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Marte (Joi, 16 octombrie 2008, 9:58)

    Andrei [anonim]

    da mah au gasit zapada...poate au descoperit siberia si vor sa o goleasca de gaze naturale ca americanii astia atata stiu,sa fure.Asa au provocat si razboiul din iraq si kuwait,cu tenta economica iar acum au sunde d petrol si pnm.
  • 0 (0 voturi)    
    A fost odata viata pe Marte (Vineri, 24 octombrie 2008, 22:23)

    Motanu [anonim]

    Cum puteti face comentarii atat de inconstiente in jurul unei stiri atat de extraordinare! Oare nu-si da nimeni seama ca daca s-a descoperit apa pe Marte (fie ea sub forma de gheata, fulgi de zapada, vapori etc) inseamna ca aici a existat odata viata. Intr-o zi va veni pe Pamant o sonda din spatiu care va descoperi ca si aici a fost odata viata. Asta fiindca n-am vrut sa stim de ce a disparut viata pe Marte...
  • 0 (0 voturi)