Companiile care vor introduce pe piata pungi din plastic vor fi taxate cu 0,2 lei/bucata, din 2009

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 septembrie 2008, 15:43 Actualitate | Mediu


Toti operatorii economici care vor introduce pe piata pungi din plastic vor fi taxati, incepand de la 1 ianuarie 2009, cu 0,2 lei pe bucata, a anuntat, marti, ministrul Mediului si Dezvoltarii Durabile, Attila Korodi, citat de Agerpres. Companiile vor fi obligate sa afiseze in loc vizibil valoarea eco-taxei.

In Romania se folosesc, anual, circa cinci miliarde de pungi de plastic. "Cea mai buna metoda pentru Romania este taxarea pungilor de plastic, concomitent cu masuri de acord voluntar impreuna cu marii retaileri", a spus Korodi.

El a explicat ca folosirea pungilor de plastic genereaza o poluare semnificativa. In plus, punga de plastic este ambalajul care devine deseu in cel mai scurt timp.

Conform unui studiu, un roman foloseste aproape zilnic o punga, dar nu mai mult de 20 de minute. Totodata, un procent considerabil din numarul pungilor de plastic utilizate ajunge, conform ministrului, in spatiile verzi, in canalizari, in ape sau pe strada, pentru ca, in Romania, teoria bunelor practici nu se aplica.

"'Daca in 2006 puteam vorbi despre punerea pe piata a peste 1.300.000 de tone de ambalaje, care mai apoi devin deseuri, azi vorbim despre o crestere cu cel putin 30% a acestora. Daca ne referim la pungile de plastic, numarul acestora se ridica anual in Romania la circa cinci miliarde de bucati", a subliniat ministrul Mediului.

Masura a fost aplicata prima oara in Irlanda

Prima tara care a introdus masuri clare de suprataxare este Irlanda, in 2002, masura ce a determinat, intr-un singur an, o scadere de 80% a consumului de pungi de plastic - de la 1,2 miliarde de bucati pana la 230 milioane anual. In acelasi timp, s-au economisit circa 18 milioane de litri de petrol, a adaugat Attila Korodi.

Romania foloseste circa 90 de milioane de litri de petrol pentru producerea pungilor de plastic.

O punga biodegradabila poate sa fie cu 5 - 10% mai scumpa, punga de stuf va costa cu 80% mai mult fata de pretul actual, insa aceasta poate fi folosita 2-3 ani, iar pretul pungilor din plastic biodegradabil sau din hartie va fi cu 10% mai mare.

"Interesul nostru este ca prin acord voluntar sa intre din ce in ce mai mult in circulatie acele sacose care vor putea fi utilizate de mai multe ori", a conchis Korodi.

Sumele incasate din suprataxare vor merge la Fondul pentru Mediu pentru finantarea achizitionarii de utilaje care sa asigure eliminarea acestora.

Guvernul a aprobat, in sedinta de saptamana trecuta, o ordonanta de urgenta care permite taxarea pungilor de plastic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2808 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    Sa facem provizii (Marţi, 2 septembrie 2008, 16:17)

    Claudiu [anonim]

    Vom ajunge ca pe vremea lui Ceasca cu "plase" din material de blugi cu minere de la "cercurile" de "frisbies"
    • +9 (11 voturi)    
      asa, si? (Marţi, 2 septembrie 2008, 16:53)

      margot [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      si care ar fi problema? nu poti trai fara punga de plastic? pun pariu ca n-ai folosit niciodata tomberoanele de reciclare. roman sadea, pe care-l doare-n cot de viitor. acuma sa fie bine, sa curga berea la pet si sa cante maneaua.

      eu as pune taxa si pe folosirea pet-urilor. oricum bauturile la pet isi schimba gustul.
    • +4 (4 voturi)    
      ar mai trebui si altele facute (Miercuri, 3 septembrie 2008, 14:24)

      c [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      La 0.2 lei in plus pe bucata nu cred ca tre sa-ti faci provizii...probabil vor fi tot gratis la supermarket. Masura e slabutza dar poate se strang ceva bani.
      Macar poate din banii stransi o sa se implementeze un sistem de reciclare. La fiecare bloc sa existe containere pentru reciclat plastic, metale feroase, metale neferoase, sticla, electronice, hartie...Mie mi s-ar parea util in primul rand un sistem de reciclat pet-urile pentru ca toata lumea arunca cantitati industriale...pentru peturi sa existe niste containere mult mai mari. Banuiesc ca firmele care ar ridica containerele s-ar autosustine financiar din vanzarea continutului si ar mai plati si ministerul din taxa asta ceva.
  • +8 (12 voturi)    
    pungi de plastic (Marţi, 2 septembrie 2008, 16:26)

    Ionut [anonim]

    Bravo Korodi! Romania avea nevoie de o asemenea masura.
    • +6 (6 voturi)    
      INCA O PLANTA EXOTCA ...PE UN SOL NEPRIELNNIC (Marţi, 2 septembrie 2008, 18:20)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      ....ca sa fie clar...ma numar printre fraierii care selecteaza plasticul, hartia si sticla....si le duc la noile pubele specializate ....aparute de vreun an ....la coltul starzii....cand arunc plasticul la PLASTICE.....inauntru observ ca alti oamnen ia muncii .....au aruncat la PLASTICE si hartii, si sticle...si pungi din astea diabolice ....pline cu gunoi -gunoi....din ala mizerabill...coji de oua...de cartofi.....şi alte mizerii.....Pe pariu ca si Campania PUNGA....va da chix.....pentru ca ....majoritatea ....va ranji tamp....si va gasi sisteme de eludare....de pilda PUNGI PIRAT.....se comercializează ea PAINE PIRAT...adica nefiscalizata.........Daca ati fi citit din Caragiale ....as fi facut si o referire la teoria lui pe seama MOFTURILOR si a MOFTANGIILOR.....foarte , foarte potrivita.....PS CARAGIALE a fost unul care a scris si altceva decat Scrisoarea pierduta ....aia cu care v-ati canonit in clasa a 8 a .....tot felul de chestii comice....ei nu asa de bun ca Romica Tociu ....dar totusi...ceva, ceva era de capul lui....
      • +2 (2 voturi)    
        pesimisti (Miercuri, 3 septembrie 2008, 15:04)

        arabu [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Ca de obicei gasiti o mie de motive ca sa nu faceti ceva bun, dar nu gasiti un motiv pentru a face ceva... eu duc pet-urile tot la reciclare chiar daca vad ca unii mai arunca si alte gunoaie pe acolo... Cu timpul se vor destepta si ei. Probabil si ei gandesc ca tine: "Oricum nu conteaza".
  • +9 (9 voturi)    
    Protectia mediului (Marţi, 2 septembrie 2008, 16:47)

    ME [anonim]

    Exemplul Irlandei este demn de urmat, dar putem da si altele: in Germania PET-erile sunt taxate cu 25 de centi, bani ce sunt recuperati odata cu predarea acestora la magaziunul de unde s-au cumparat.
    Bunele prectici ar trebui sa fie urmate si de noi, iar ambasadele Romaniei ar trebui sa se ocupe si de acest lucru: informarea legiuitorului despre metodele de protectie a mediului aplicate in tarile unde dumnealor se afla la post.
  • +6 (8 voturi)    
    fara pungi de plastic (Marţi, 2 septembrie 2008, 16:49)

    sempere [anonim]

    Pentru unii poate parea o masura exagerata a Guvernului roman, dar in toata lumea s-a declansat mai mult sau mai putin un razboi impotriva pungilor de plastic.
    In San Francisco, Hong Kong, Bangladesh si regiuni din Australia ele sunt interzise complet.
    In altele, taxa exista de mult timp. In Danemarca taxa exista din 1994.

    Irlanda e un caz special, pentru ca taxa fiind mare (de vreo 30 de eurocenti), intr/un an s/a redus consumul de pungi cu 90%. Irlandezii se duc la cumparaturi cu rucsacul.
  • +8 (8 voturi)    
    re: Irlanda (Marţi, 2 septembrie 2008, 17:01)

    Dan D. [utilizator]

    Sper sa o introduca si la noi cu cap, sa anunte lumea cu ceva timp inainte in presa si media. Aici in Dublin de-a doua zi a intrat in vigoare, nu a cricnit nimeni. Am ramas mirat eu crescut cu sacosha in mina sa vad oameni care ieri isi puneau lucrurile intr-o gramada de pungi de plastic (gratuite) si care acum fie veneau la magazin cu punga in mina sau cumparau pungi mai rezistente. Nici nu mai stiu exact cit e taxa, 15 centi parca, dar toate magazinele au folosit ocazia sa apara cu sacose mai rezistente din pinza sau plastic cu numele lor. La magazinele de imbracaminte etc ai de ales intre o punga de hirtie gratuita sau o sacosha de plastic pe care platesti taxe.

    In concluzie, daca vrei sa faci ceva e mai sigur sa-i arzi la buzunar decit la obraz.
  • +8 (10 voturi)    
    excelent (Marţi, 2 septembrie 2008, 17:03)

    marius [anonim]

    Claudiu, cred ca nu realizezi gravitatea problemei pungilor de plastic abandonate peste tot...

    Felicitari domnule Korodi, este un pas concret spre civilizatie!
  • -9 (11 voturi)    
    Pungi (Marţi, 2 septembrie 2008, 17:11)

    arthur [anonim]

    O sa umbla cu sacose din ale de panza ca tataie. Asta e, daca te duci sa iti iei o paine trebuie sa bagi in buzunar si sacosa de panza ca prostu. Idiotilor de la guvern, ce va doare pe voi. Bogatasilor, voi va carati toate alea cu jeepurile, ce treaba aveti voi.
    • +7 (7 voturi)    
      si? (Marţi, 2 septembrie 2008, 17:49)

      simion [anonim] i-a raspuns lui arthur

      Care e problema ta? Pentru tine bunastarea si progresul se masoara in numarul de pungi de plastic in care iti pui marfa la magazin?
      Sau in numarul de pungi aruncate de cei care merg la picnic, de sunt pline padurile, cred ca si ursii le mananca?
      Da' la protectia mediului te gandesti? Punga de hartie e biodegradabila!
      Stii cam in cati ani se dezintegreaza plasticul?
  • -7 (9 voturi)    
    cine numara pungile (Marţi, 2 septembrie 2008, 17:23)

    Oti [anonim]

    de unde stie ministrul cate pungi fabric eu pe ora sau luna sau an?
    • +3 (3 voturi)    
      de la tanti Statistica (Marţi, 2 septembrie 2008, 18:20)

      c [anonim] i-a raspuns lui Oti

      care le stie pe toate
    • +4 (4 voturi)    
      fiscul (Miercuri, 3 septembrie 2008, 11:23)

      Adinuca [anonim] i-a raspuns lui Oti

      din facturile pe care le eliberezi la vanzarea lor, sau din facturile de cumparare ale supermarket-ului (ca ala nu cumpara pungi la negru). In plus pe el nu-l intereseaza ca tu ca si cumparator oricum platesti aceasta taxa. Ce vom face insa cu sacii de gunoi menajer care sunt din plastic?
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo Korodi! (Marţi, 2 septembrie 2008, 17:54)

    joe [anonim]

    Foarte foarte bine! Felicitari pentru curaj, Korodi.
    Masura trebuia luata mai demult.

    Dar PET-urile?
    Trebuie avute in vedere neaparat. Astea sunt cel putin tot atat de poluante ca si pungile de plastic.
    Bere la PET!
    Cola la PET!
    Apa plata/minerala la PET!
    A B E R A T I I !!
  • +4 (4 voturi)    
    Solutie viabila (Marţi, 2 septembrie 2008, 18:02)

    mihai [anonim]

    Romani sint mandri,vor sa arate ca au bani si vor plati sacosele de plastic.Solutia viabila este acordrea unei sume de bani ,la casa ,in momenul efectuarii platii pentru cei care nu utilzeaza pungi de plastic.Bani reprezinta contravaloarea sacoselor pe care magazinul nu le va mai cumpara.Sentimenul ca iei si nu dai poate asigura succesul acestei actiuni.
    • -2 (2 voturi)    
      viabila aiurea (Marţi, 2 septembrie 2008, 18:25)

      c [anonim] i-a raspuns lui mihai

      cumparatorul are dreptul sa plateasca pe mai multe facturi adica impartind plata. asta inseamna ca teoretic poate solicita de 10 ori faimoasa compesatie pentru zece produse pe care nu le plateste impreuna ci separat.
      • +2 (2 voturi)    
        hi,hi....ai dreptate.... (Marţi, 2 septembrie 2008, 19:12)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui c

        ....cam asta este ppsihologia nationala.....dar daca oomul se apuca sa faca trucuri din astea....se cheama ca a fost atras IN CAMPANIE....de partea binelui....Camcum am fost noi atrasi sa discutam ....despre acest subiect de 0,2 lei.....
  • +2 (6 voturi)    
    Si apoi? (Marţi, 2 septembrie 2008, 18:40)

    aierdna [anonim]

    Eu am inceput sa arunc gunoaiele fiecare la locul lui - hartie, pet-uri, etc. Dar apoi vin gunoierii si le descarca pe toate in aceeasi masina, care le duce pe toate la aceeasi gropa de gunoi, unde se reintalnesc de-a valma. Deci, la ce bun?
  • +5 (5 voturi)    
    Bruxelles (Marţi, 2 septembrie 2008, 19:27)

    Belgianu [anonim]

    La Bruxelles la Carrefour faimoasa sacosa costa parca 0.1 eur (inainte era 0.08) si partea frumoasa este ca daca se degradeaza te duci frumos cu ea si ti-o schimba gratis cu una noua si frumoasa.
  • +2 (6 voturi)    
    ecologisti din noi (Marţi, 2 septembrie 2008, 20:15)

    cosmin [anonim]

    in loc sa sortam gunoiul care il aruncam, ne intrecem in taxe ecologice.... faina vom avea si bani ecologici
  • +5 (5 voturi)    
    In sfirsit (Miercuri, 3 septembrie 2008, 9:31)

    Zoii [anonim]

    o masura inteleapta. Mai asteptam si altele.
    Sa vedem cu mentalitatea cum facem...

    Nu stiu daca i-ati vazut pe aia din supermarketul unde a lansat Korodi campania. Se uitau la sacosa din pinza ca la felul 14.
  • +3 (5 voturi)    
    Masura slabuta! (Miercuri, 3 septembrie 2008, 10:09)

    Alin [anonim]

    Desi apreciez evolutia actualului ministru al mediului, imi permit sa am o opinie usor radicala: Fiecare punga de plastic ar fi trebuit sa fie taxata cu 1RON nu 0.1. Sunt multi romani care nu apreciaza foarte mult cei 0.1RON si in urma acestei masuri nu s-ar face altceva decat sa se stranga niste bani la buget iar campiile patriei sa fie in continuare pline de pungi de plastic, prin urmare masura nu si-ar atinge tinta. Mai mult, acest 1RON ar trebui aplicat pe orice produs de unica folosinta (poate cu exceptia celor folosite in medicina), gen sticle PET la apa, suc, bere etc. In felul acesta s-ar inlatura civilizatia de unica folosinta care creste si creste la noi, desi prin alte locuri nu mai este la moda.
  • +2 (4 voturi)    
    pungi reciclabile (Miercuri, 3 septembrie 2008, 11:35)

    Gogu [anonim]

    Cand s-au introdus pungile de plastic s-a motivat ca se distrug padurile datorita folosirii pungilor de hartie, acum nu mai este valabila motivatia asta ? Noua ne lipseste civilizatia ... ar fi mai simplu sa utilizam pubele separate pentru colectarea plasticelor, inclusiv a PET-urilor, dar la nesimtirea romanului ....
  • +3 (3 voturi)    
    o masura buna.. (Miercuri, 3 septembrie 2008, 13:30)

    luci [anonim]

    si demn de lauda gestul ministrului...
    pacat ca nu se intampla la fel si cu pet-urile...
    nu este atat de greu sa pui pret pe bucata iar cand mergi la magazin sa ti se ramburseze banii...
    simplu si eficient, chiar daca nu suta la suta...
    cei care nu inteleg acest gest inseamna ca le place cum arata romania.... pungile se platesc si acum la multe super magazine.... si apoi nu se elimina, se taxeaza in plus, pentru cine nu vtrea sa fie ca "tataie", cum se exprima un antecomentator, probabil ca ii este rusine cu parintii lui, poate cumpara o sacosa din plastic...
    problema este ca sunt multe pungi chiar de unica folosinta, aproape ca nu ajungi cu ele acasa, cele mai trainice fiind mai scumpe... bine ar fi sa fie mai trainice, sa le poti folosi de cateva ori, pe urma sa fie predate si sa primesti o contravaloare, sa fie interes de ambele parti...
  • +2 (2 voturi)    
    In sfarsit o masura cat de cat buna (Miercuri, 3 septembrie 2008, 14:24)

    Raku [utilizator]

    Totusi se putea fixa taxa undeva la 0,5 lei/bucata.
  • +1 (3 voturi)    
    reciclare (Miercuri, 3 septembrie 2008, 15:34)

    relusu [anonim]

    Pai 0.2 lei este KAKAMAKA, trebuia mai mult in jur de 5 lei . Atunci romanul ar fi mai atent cu banul lui.
    Insa va mai curge multa apa pe Dunare pana cand romanii sa constientizeze faptul ca ne facem rau cu mana noastra.
    In Germania la unele supermarketuri iti ofera 0.25centi pe fiecare pet, nu e mult dar lumea le duce. In Elvetia sunt obligatorii sa le duci la supermarket fiindca gunoiul este personalizat. Adica pe sacul de gunoi scrie Ionescu si ai voie sa ai in el numai resturi organice. SI exemplele ar putea continua...
  • -3 (3 voturi)    
    Cat la suta din poluarea din R se dat pungilor? (Miercuri, 3 septembrie 2008, 21:14)

    DANES [anonim]

    Ce initiativa extraordinara! Cat si-o fi scremut mintea dl. Minstru pana sa ii vina asemenea solutie geniala!
    CE PACAT CA NU IN PUNGILE DE PLASTIC PE CARE LE FOLOSIM STA POLUAREA DIN ROMANIA!
    Bineinteles, nu este vorba decat de adaugarea unor taxe suplimentare si de a mai scoate niste bani din buzunarele cetetnilor, ca, de, or duce-o prea bine!
  • -2 (2 voturi)    
    pe langa drum ! (Joi, 4 septembrie 2008, 4:24)

    protoroman [anonim]

    intotdeauna romania trebuie sa faca ceva mai mult decat trebuie . noi taxam orice , shiar si pe mama ranitilor. fraieri de la bucuresti ( a se citii guvernanti ) educati populatia , nu-i impuneti taxe pe nu stiu ce . de aceea oamenii fug din tara ! din cauza prostilor .
  • -2 (2 voturi)    
    In sfarsit! (Joi, 4 septembrie 2008, 7:17)

    Alien [anonim]

    Ministrul mediului a facut in sfarsit cel mai important pas pentru protectia mediului! Sa-l aplaudam din inima tovarasi! Ce conteaza ca se defriseaza padurile in draci, ministrul nu le vede, scopul sau in viata sunt pungile de plastic, cruciada pungilor de plastic! Nu avem, decat in foarte mica masura, containere separate pentru deseuri, si acelea care sunt, asa cum spunea cineva oricum se amesteca dupa ce sunt colectate, nu ne intereseaza ca se taie versanti intregi de padure la ras, dar ne preocupa in cea mai mare masura posibila soarta pungilor de plastic. Nu spun ca nu e o masura buna, si eu am fost afara si am vazut asta, dar va spun si ce nu am vazut: NU AM VAZUT PADURI TAIATE! Poate ministru ar trebui sa vada barna (busteanul) ignorantei din ochiul ministerului pe care il conduce inainte sa vada punga din ochiul nostru!
  • -2 (2 voturi)    
    ? (Joi, 4 septembrie 2008, 9:52)

    Magda [anonim]

    Daca stam bine sa ne gandim aceasta masura nu va rezolva problema deseurilor, ci va antrena o alta problema....cea a pungilor de hartie.
    Pentru a inlocui pungile de plastic cu cele de hartie se va ajunge, ca in cazul culturilor de rapita, la defrisarea padurilor.
    Cred ca mai bine avem deseuri de plastic decat paduri defrisate!
  • -1 (1 vot)    
    V-a picat pe pungi (Joi, 4 septembrie 2008, 10:39)

    gabifm [utilizator]

    pe care oricum romanul econom le mai folosea si la punerea gunoiului. Acum vom cumpara pungi pentru galeata de gunoi si tot aia este.
    LA PET-URI DE CE NU VA UITATI.
  • 0 (2 voturi)    
    Protectia mediului - revenire (Joi, 4 septembrie 2008, 16:24)

    ME [anonim]