Ministrul Mediului:

Romania va interzice porumbul mutant

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Joi, 27 martie 2008, 16:42 Actualitate | Mediu


Pentru prima data, Romania pune problema interzicerii culturilor de plante modificate genetic. Joi dupa-amiaza, ministrul Mediului Attila Korodi a anuntat ca va cere Comisiei de Securitate Biologica sa verifice impactul pe care cultivarea porumbului MON 810, l-ar avea asupra sanatatii populatiei si asupra mediului. Pe baza cercetarii acestei comisii, ministrul Mediului are de gand sa initieze o Hotarare de Guvern prin care sa interzica organismele modificate genetic (OMG).

In jurul organismelor modificate genetic exista o apriga controversa la nivel mondial. In Romania, legislatia relaxata a permis culturile de soia modificata genetic aproape 10 ani. Mai mult, s-au facut experimente de culturi de pruni si cartofi modificati genetic.

Cu toate ca multe companii au facut lobby pentru a li se permite continuarea cultivarii de plante modificate genetic, Uniunea Europeana a avut ultimul cuvant: din 2007 se interzic aceste culturi.

Singura cultura OMG permisa in statele Uniunii Europene este cea a unor soiuri de porumb. Dupa Austria, Italia, Grecia si Franta, a venit randul Romaniei sa puna problema interzicerii culturilor OMG.

 
Nu am dreptul legal sa interzic, dar cred ca pentru Romania, sansa agriculturii este sa ofere produse nemodificate genetic
 
 
Attila Korodi


Reporter: Exista intentii din partea autoritatilor romane de a opri culturile de porumb modificat genetic?

Attila Korodi: La Comitetul de Securitate Biologica care se va reuni pe aceasta tema voi cere, pe baza studiilor care ridica mai multe semne de intrebare cu privire la porumbul modificat genetic, sa se analizeze oportunitatea de a interzice temporal culturile de pormb modificat genetic. Deci s-ar putea da o hotarare de Guvern in acest sens.

Rep: Deci nu s-a luat inca nici o decizie ferma, in sensul interzicerii porumbului modificat genetic.

A.K. Nu am dreptul legal sa interzic, dar cred ca pentru Romania, sansa agriculturii este sa ofere produse nemodificate genetic, pentru ca valoarea lor pe piata este mult mai mare. Pe de alta parte, pietele in care exista si produse modificate genetic au inceput deja sa scada si valoarea produselor ecologice.

Rep: Anul trecut, cand Ungaria isi cerea dreptul (la Comisa Europeana) sa interzica porumbul MG,  Romania a fost singura tara care nu a dat votul de sustinere. Cum de v-ati schimbat pozitia fata de cultura OMG-urilor?

AK: Atunci, Romania s-a abtinut fiindca Ministerul Mediului a dat vot favorabil, dar Ministerul Agriculturii vot negativ. Iar acum, la Forul Comitetului de Securitate Biologica, este un prilej bun, pentru ca pot sa cer de la ei aceasta decizie, bazata pe fapte stiintifice.

Rep: Si ce proceduri urmeaza, daca autoritatile romane se decid sa interzica OMG?

AK: Daca respectivul Comitet de Securitate Biologica va spune ca sunt semne de intrebare in legatura cu porumbul modificat genetic, atunci cerem prin hotarare de guvern o interdictie temporara.

Pentru elaborarea actului normativ vom colabora atat cu Ministerul Agriculturii, cat si cu Autoritatea Nationala Sanitar-Veterinaria si pentru Siguranta Alimentelor. Dupa aceea, Agentia Europeana de Siguranta Alimentelor trebuie sa raspunda semnelor de intrebare adresate de Romania si trebuie sa ne asigure ca va ramane acea clauza de salvgardare in vigoare - aceea de neacceptare pe piata a OMG.

Rep: Credeti ca reprezentantii Ministerului Agriculturii vor accepta? Ministrii de pana acum au pastrat o pozitie pro-OMG, si la fel si unii parlamentari. De pilda, seful comisiei pentru Agricultura, Valeriu Tabara, este un sustinator al culturilor de seminte tehnologizate.


A.K. Ministerul Agriculturii va trebui sa aiba o pozitie foarte clara. Ceea ce va spune Comitetul pentru Securitate Biologica va trebui luat in seama, pentru ca acela este punctul de vedere care conteaza. Daca ne uitam pe datele statistice din Ungaria, dupa ce OMG-urile au fost interzise, pretul porumbului a crescut cu 20%.

La ora actuala, Romania este cel mai mare producator de porumb nemodificat genetic. Produsele ecologice au valoare mai mare pe piata europeana deoarece siguranta ca acelea sunt ecologice si nu presupun reactii neasteptate in organismul uman.

Politicile anti-OMG se extind in Europa

In timp ce SUA si statele mari din America de Sud cultiva si promoveaza utilizarea in alimentatie a plantelor transgenice, Uniunea Europeana este un adversar fervent al OMG.

Practic, toate soiurile de plante pot fi modificate genetic fie  pentru a le conferi fie o productivitate crescuta, fie pentru a le proteja mai bine de daunatori.

Desi nu s-a stabilit inca gradul de periculozitate al alimentelor pe baza de OMG, Uniunea Europeana prefera sa interzica cea mai mare parte a culturilor de OMG, iar in ceea ce priveste comertul cu astfel de alimente a impus reglementari stricte de etichetare. In ultimii ani, mai multe tari si-au exprimat intentia de a interzice aceste culturi. Grecia, Italia, Austria si, recent, Franta.

Romanii nu vor sa cumpere ce-i modificat genetic

Un sondaj de opinie realizat in urma cu doi ani de Asociatia pentru Protectia Consumatorilor din Romania arata ca 78 % dintre romani nu vor sa cumpere alimente MG. De asemenea, 98% dintre cetateni considera ca etichetarea acestui tip de alimentelor este necesara, iar jumatate dintre ei cred ca aceste alimente MG pot afecta sanatatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2394 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    asa da (Joi, 27 martie 2008, 17:04)

    ion roata [anonim]

    bravo!
  • +1 (3 voturi)    
    este ora 8 (Joi, 27 martie 2008, 17:44)

    ceasul desteptator [anonim]

    trezirea romani! nu stati cu mainile-n san. nu va vindeti sanatatea pentru un pret mai bun la porumb. produsele noastre traditionale sunt aur curat. spuneti un NU hotarat omg-urilor
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo (Joi, 27 martie 2008, 18:02)

    Dan [anonim]

    In sfarsit o decizie pentru noi, oamenii de rand, si nu pt afaceristi.
  • +1 (3 voturi)    
    comisia (Joi, 27 martie 2008, 18:08)

    Dragomir [anonim]

    Sper ca cei care au fost alesi pentru a indeplinii testele sunt in stare sa faca asta. Riscurile la plantele modificate genetic cresc pe in fiecare generatie de planta, pe masura ce apar mutatii noi total ne-naturale. Sunt curios cat de rapid vor avea rezultate.

    Culturile modificate genetic au fost un dezastru pentru agricultori din toata lumea. In America de Sud s-au pierdut pe veci multe specii de porumb ce au fost crescute de agricultorii de mii de ani (din ceva salbatic in ceva productiv si sanatos). In India saptamanal se sinucid zeci de fermieri care isi pierd traiul datorita investitiilor in bumbac modificat si substantele chimice care mai sunt necesare pentru asa zisa "super recolta".

    Sa fie foarte clar, americanii nu au studii si nu ii intereseaza riscurile mutatiilor genetice. Interesul lor este unde a fost intotdeauna, sa faca bani, preferabil printr-un monopol de licente in agricultura, in esenta controland un procent major din mancarea de pe Planeta.
  • 0 (2 voturi)    
    INTERZIS (Joi, 27 martie 2008, 20:58)

    gelu [anonim]

    De acord cu Dragomir, banuiesc ca ai vazut emisiunea de pe ARTE.
    Sper ca magarii de la Monsanto sa nu-i cumpere iarasi pe vajnicii ministri de care avem parte (ca inteligenti nu-s, scumpi nici pe atat, eventual daca dau si un beamveu plin cu caltabosi si palinca plus cateva mii de euro au rezolvat problema).
    Oare oligofrenul de Bush e la curent cu aceasta initiativa? O sa-i cera cumva licuriciului mic sa intervina?
    Sa vedem si sa speram.
  • +1 (3 voturi)    
    Parerea romanilor...he..he (Joi, 27 martie 2008, 22:06)

    cetateanul [anonim]

    Cultura in acest domeniu a unui popor manelist este undeva aproape de zero. Daca am intreba populatia rroma daca vor rosii naturale si altele modificate, sigur nu vor zice ca vor naturale. De fapt cati romani de la tara nu vor medicamente. Si in special oamenii inculti se sperie de ceva nou, cum ar fi un vaccin. Acum agricultura mondiala se mentine la nivele acceptabile de productie si datorita ierbicidelor si pesticidelor (chiar si asa avem foamete in lume), imensa masa de pamanteni de sute de ori mai numeroasa decat acum 3000 ani are nevoie de productie vrem sau nu, si daca nu ar fi indeajuns prin 2050 vom fi 12 mii miloane, tocmai cand nu mai ramane nici o picatura de petrol sa fabricam ierbicide si pesticide. Cu daunatorii super-rezistenti dupa 150 de ani de adaptare vor decima productia, plus cu sute de miloane de ha, cu productie scazuta datorita exploatarii exesive timp de peste 100 ani. Efectul de sera mult mai prezent, strica si el productia. Fara petrol , aratul ,semanatul si irigarea vor fi imposibile, deci alta problema extrem de seriasa care va micsora dramatic productia. Daca mai spunem ca vom aloca din terenurile care raman si pt. productia de biocombustibil, pt. mancat ramane si mai putin. Deci pamantenii trebuie sa se gandeasca bine ca au nevoie de aceasta stiinta ca atunci sa supravietuiasca umanitatea. Clasa politica este interesata de efectele din prezent, doar sunt votati la fiecare 4 ani.
    • -1 (1 vot)    
      chimicalele si incultura (Vineri, 28 martie 2008, 8:34)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      Domnule "cetateanul" sa nu amestecam cultura cu alimentatia si taranii cu medicina. Fiecare isi are rolul si punctele lor pozitive si negative.

      Spuneai de vaccin. Sotia mea e medic si daca vom avea copii vom refuza categoric sa-i vaccinam. Nu stau acum sa dau explicatii minutioase dar sunt convins ca n-ai vazut pana acum vreun copil handicapat mintal datorita vaccinurilor asa zise OBLIGATORII.
      Nici nu-ti doresc sa vezi vreodata, daramite sa-ti fie cineva apropiat.

      Asa ca lasa-ne sa alegem ce consideram mai bun pentru sanatatea noastra si nu mai asocia inutil chimicalele si mutatiile cu incultura. Sanatate!
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo (Vineri, 28 martie 2008, 0:01)

    Adrian [anonim]

    Nu lasati sa distruga diversitatea genetica cu aceste plante modificate. Aceste modificari poate nu au efecte de moment dar pot avea evecte dezastruoase peste generatii.
    Deci NU produselor modificate genetic.
  • 0 (0 voturi)    
    un NU hotarat OMG-urilor! (Vineri, 28 martie 2008, 7:02)

    V [anonim]

    felicitari pentru initiativa! sa speram ca se va si adopta acea hotarare de guvern.
  • +1 (1 vot)    
    pentru Dragomir (Vineri, 28 martie 2008, 7:43)

    anonim [anonim]

    Bei nene, mai afla si tu cum e cu porumbul salbatic si domesticit. :))

    Si nu mai povesti de pierderile a mii de specii daca nu ai habar ca porumbul nu exista in forma salbatica, ci doar domestica. :)

    Si mai lasati politica anti-omg de dragul de a fi si voi anti -ceva
    • 0 (0 voturi)    
      Bai nene (Vineri, 28 martie 2008, 17:48)

      twer [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Asa cum porumbul domesticit a aparut prin introgresie, tot asa se pot contamina speciile salbatice de Zea cu genele introduse in porumbul modificat genetic (vorbim de Americi, zona de origine). Si bineinteles se pot contamina mult mai usor cultivarii domesticiti, selectionati in mod traditional in timp indelungat in America Centrala. Chiar firmele ce comercializeaza semintele de porumb BT recomandau inconjurarea culturilor de porumb modificat cu porumb ne-modificat pentru a nu aparea rezistenta daunatorului la toxina - dar astfel apare in mod garantat polenizarea incrucisata.
      Eu nu cred ca majoritatea este impotriva OMG ci impotriva acestor tipuri de OMG existente acum pe piata - nu aduc decat beneficii materiale producatorului (chiar si acestea discutabile in unele cazuri) si doar dezavantaje consumatorului si mediului.
  • 0 (0 voturi)    
    subiect (Vineri, 28 martie 2008, 10:29)

    adrian [anonim]

    http://www.geocities.com/poi243
  • 0 (0 voturi)    
    e bine... (Vineri, 28 martie 2008, 10:33)

    liviu [anonim]

    dar cand se interzic Eurile daunatoare?
    cand se verifica magazinele si etichetele de pe produse?
    ma rog oricum e un pas inainte....
  • -1 (1 vot)    
    Speranta de normalitate (Vineri, 28 martie 2008, 11:14)

    Pentru Normalitate [anonim]

    O decizie foarte inteleapta, care in afara beneficiului fizic si moral aduce si putina speranta de normalitate in lumea romaneasca.

    Organismele modificate genetic se situeaza in afara sistemelor alimentare naturale, sunt daunatoare si pentru oameni si pentru animale, in plus creeaza o dependenta economica foarte periculoasa si absolut nejustificata. Nimeni nu are decat de pierdut, cu exceptia producatorilor - este de fapt o mega-escrocherie.

    Colateral, sunt roman din toate radacinile, insa nu pot sa nu observ (cu oarecare admiratie) ca, in timp ce politicienii romani de etnie romana au alte ocupatii, multe initiative pozitive sunt promovate de politicienii romani de etnie maghiara (doua exemple: OMG si Rosia Montana). Felicitari...
  • -1 (1 vot)    
    felicitari pt dl Korodi (Vineri, 28 martie 2008, 11:28)

    rale [anonim]

    Domnule draga, va felicit. Astfel de decizii sunt laudabile. Asa poate ca nu vom avea copii obezi !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Voi ati citit cu atentie ce spune Korodi? (Joi, 3 aprilie 2008, 12:40)

    cleo [anonim]

    Deci planul lui Korodi care ar fi? Romania o oaza de agricultura BIOLOGICA DE CALITATE?

    Este o utopie la stadiul agriculturii de ev mediu din Romania. O agricultura de subzistenta nu poate produce recolte BILOGICE cu garantii de calitate, prospetime si siguranta.

    Korodi spune 'Daca ne uitam pe datele statistice din Ungaria, dupa ce OMG-urile au fost interzise, pretul porumbului a crescut cu 20%.' Vrem sa se intample si in Romania? Atunci produsele din porumb cat ne vor costa in magazin? Filiera va introduce cresteri de pret si mai mari si veti cumpara malaiul la un pret crescut cu 80%. Mamaliga va deveni un lux, ca vezi domne e biologica, eu cu aceeasi sapa de la bunicu am prasit-o.

    Sa-i multumiti lui Korodi care vizeaza agricultura biologica facuta cu sapa si cu caruta cu cai.

    Cat porumb exporta romania? Cati tarani romani care au porumb si-l prasesc cu mana, il cresc biologic, exporta? Cunoasteti vreunul? Si la export cine ia caimacul sunt tot intermediarii care cumpara de la tarani sub pretul pietei si spera in cresteri de 20% la castig.

    Monsanto e mic copil pe langa Korodi si masurile sale de distrugere a agriculturii romanesti.
    • 0 (0 voturi)    
      Serios?! (Miercuri, 16 aprilie 2008, 3:06)

      le paysan roumain de ville [anonim] i-a raspuns lui cleo

      Adica la tine calitate=cantitate (?!). Nu stiam, credeam ca de obicei este invers...


      Am avut ocazia sa incerc in Vest fructe foarte frumoase dar care erau din punctul meu de vedere (al unui om obisnuit cu produsele acestei agriculturi de subzistenta) necomestibile. A trebuit sa le arunc.

      Oricum, amesteci lucrurile si ma intreb daca nu este intentionat.
      Daca taranii de la noi nu au mijloacele necesare pt o agricultura performanta, si nu sunt sunt platiti cum ar trebui, asta nu inseamna ca aceste culturi nu sunt calitativ superioare multor altora.
      Din cate stiu soiurile utilizate traditional la noi de obicei sunt din cele selectionate in institutele de cercetari (care inca mai rezista). Aceste institute au avut meritul de a face selectia soiurilor si pe alte criterii decat cele pe care le utilizeaza companiile (adica profitul, calitatea fiind ceva secundar si in cele din urma "sacrificabil").
      Am avut destule ocazii sa gust din mizeriile care ne-au inundat pietele si magazinele, si diferenta calitativa e evidenta.

      Stiu expati americani care in fiecare dimineata se duc si isi iau legume de la piata, pur si simplu pt ca la ei nu au gustul de la noi.

      Apropos, Monsanto este firma care a produs "Agent Orange" si mai nou face un hormon care mareste cantitatea de lapte produsa de vaci, si care este interzis mai peste tot, mai putin un SUA, unde se pare ca autoritatea in domeniu a dat-o in bara. Eu unul nu vreau sa consum nimic care este produs sau "imbunatatit" de Monsanto.

      Nu spun ca organismele modificate genetic sunt din principiu rele, dar eu vreau ca fructele si legumele pe care le mananc sa aiba gust!!! Si daca se poate sa fie romanesti.
      Daca tu nu poti face diferenta, ghinionul tau.