Misterul unei noi și agresive specii de pește, descoperită în Delta Dunării / "Singura soluţie este să-l prinzi şi să-l elimini. Trebuie luate măsuri urgente”

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 13 iulie 2021, 14:45 Actualitate | Mediu


Somnul african poate sa se tarasca pe uscat
Foto: Facebook
O specie agresivă de peşte, somnul african, a fost găsită în Delta Dunării, iar specialiştii avertizează că acesta ar putea afecta celelalte specii de peşte din această zonă. Deocamdată nu este cunoscut modul cum a ajuns somnul african în Delta Dunării, transmite News.ro.

Preşedintele Asociaţiei de Management al Destinaţiei Turistice Delta Dunării (AMDTDD), Cătălin Ţibuleac, a declarat că într-o singură zi au fost capturate zece exemplare de somn african.

“Din păcate, Delta Dunării se confruntă cu o nouă problemă, mai exact identificarea în apele interioare a unei specii de peşte noi, agresive asupra celorlalte specii de peşte, mai exact somnul african. Ieri au fost capturate zece exemplare în zona Dunărea Veche, exemplare destul de mari, care arată că răspândirea acestui tip de peşte este una destul de mare.

Ne confruntăm cu o problemă gravă asupra resursei piscicole din Deltă. Din discuţiile cu specialiştii rezultă că această specie de peşte este una foarte agresivă şi dacă nu se iau urgent măsuri vom avea mari probleme asupra resursei piscicole autohtone şi aşa mult diminuate”, a afirmat Cătălin Ţibuleac.

El a precizat că o primă măsură ar fi informarea pescarilor despre această specie şi faptul că aceştia trebuie să reţină somnul african după ce l-au prins şi să nu-l mai redea mediului natural.

Preşedintele AMDTDD a mai declarat că autorităţile trebuie să afle cum a ajuns acest somn african în Delta Dunării: “Un mare semn de întrebare rămâne cum a ajuns această specie de peşte în Deltă şi sper ca autorităţile abilitate să intervină rapid pentru identificarea modalităţii în care somnul african a ajuns în apele interioare ale Deltei”.

”Nu e de joacă cu somnul african. Practic mănâncă tot”


Pescarii din Delta Dunării au prins în ultima perioadă mai multe exemplare de somn african, specie invazivă care poate afecta întreaga resursă piscicolă, iar situaţia aceasta riscă să distrugă şi ultimele exemplare de sturion din România, a declarat, pentru Agerpres, directorul Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Protecţia Mediului (INCDPM), Gyorgy Deak.

Unul din pescarii care au capturat exemplare de somn african este Eduard German, în vârstă de 54 de ani, din comuna Crişan, care s-a arătat convins că somnul african, găsit pe Dunărea Veche, a scăpat din crescătorii.

"E clar că nu este peşte de-al nostru. Merge pe uscat cu aripile din faţă. Cineva sigur l-a scăpat dintr-o crescătorie. În ultimele zile, am prins mai multe exemplare. Sunt morţi în vintire (unealtă de pescuit, n.red.) şi zilnic găsesc vreo trei", a afirmat Eduard German.

Directorul general al INCDPM, Gyorgy Deak, a menţionat că prezenţa somnului african în Deltă este un pericol pentru ihtiofauna zonei.

"Nu e de joacă cu această specie. Practic, mănâncă tot şi vom avea un declin la toate populaţiile de peşti. Dacă mănâncă orice, vă daţi seama ce se va întâmpla cu puii de sturion! Singura soluţie este să-l prinzi şi să-l elimini. Am înţeles, şi sper să fie adevărat, că iarna nu supravieţuieşte la temperaturi mai joase de 15 grade, dar chiar şi aşa trebuie luate măsuri urgente. Dacă mergem pe varianta aceasta, noi avem o zonă în care apă e caldă, el poate să supravieţuiască şi apoi să atace din nou. Trebuie luate măsuri urgente", a menţionat directorul general al INCDPM, Gyorgy Deak.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32119 vizualizari

  • -26 (48 voturi)    
    Dupa cormorani alta sperietoare (Marţi, 13 iulie 2021, 15:02)

    feroviarul123 [utilizator]

    De fapt vor sa interzică sa mai crești somni africani în ferme ca le iei pâinea la braconieri. Somnul african nu supraviețuiește în apele reci de la noi și nu merge pe uscat, poate sa meargă prin mlaștini și noroaie, util când trăiești în Africa și seceta usucă tot. La fel ca si cum se spunea despre cormorani, nu fac baie în piscine si nu merg pe uscat. Interese peste interese.
    • 0 (0 voturi)    
      E ok (Marţi, 13 iulie 2021, 21:04)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Pasari si pesti oricand inainte de tulpini, alfa beta si epsilon.
  • +35 (75 voturi)    
    belemistii acuza.. (Marţi, 13 iulie 2021, 15:04)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ca somnul african este discriminat. trebuie sa aiba mai multe drepturi decat privileged white carp.
  • +42 (48 voturi)    
    Somn african (Marţi, 13 iulie 2021, 15:04)

    finutza [utilizator]

    Nu această specia o creștea ăla aruncat în aer cu bombă în mașină, la Arad?
    • +1 (9 voturi)    
      Ie clar au fost iecologistii!!!! (Marţi, 13 iulie 2021, 15:20)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Sa fie invatatura de minte.
    • +10 (18 voturi)    
      ba da.. (Marţi, 13 iulie 2021, 16:34)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      somnul african l-o fi aruncat aruncat in aer, sa scape de sclavie. ca aia-n america in sec. 19.
  • +46 (50 voturi)    
    Nu se stie cum a ajuns, dar... (Marţi, 13 iulie 2021, 15:08)

    leymut [utilizator]

    "Ioan Crişan deţinea una dintre puţinele ferme de somn african din Europa de Est, amenajată de mai mulţi ani în perimetrul unei foste fabrici de cânepă situată la câţiva kilometri de municipiul Arad. Ferma are 22 de bazine alimentate cu apă termală provenită dintr-un foraj adânc de 900 de metri, iar o parte dintre acestea sunt populate de zeci de tone de peşte."

    O pista pe care ati putea sa o investigati poate?
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Marţi, 13 iulie 2021, 15:16)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui leymut

      Exact la asta ma gandeam si eu, al' de l-au aruncat in aer avea cea mai mare crescatorie de somni africani din zona.
    • -3 (13 voturi)    
      Nu stiu... (Marţi, 13 iulie 2021, 15:33)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui leymut

      geogafria altor cum o fi, dar a mea nu prea arata Aradul langa delta....

      iar costurile ca sa cari pesti maturi in acvarii...
      • +7 (9 voturi)    
        n-ai citit articolul? (Marţi, 13 iulie 2021, 17:18)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        ... cica somnu african n-are probleme din astea, merge bine-mersi pe uscat.
      • +5 (5 voturi)    
        nu trebuie multi pare-se (Marţi, 13 iulie 2021, 17:26)

        leymut [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        daca se inmultesc asa repede, nici nu trebuie multi. ar putea sa se uite pe canalul mures-tisa-dunare-delta dupa indicii.
    • +15 (17 voturi)    
      pe ziaristii de astazi (Marţi, 13 iulie 2021, 15:47)

      BernierC [utilizator] i-a raspuns lui leymut

      nicio evidenta nu-i convinge...ramane "misterul": - oare cum a calatorit somnul african, din Arad pana in Delta Dunarii?...oare o fi mers cu autostopul? sau cu CFR marfa? ca pe calea raurilor este exclus sa fi ajuns...mister!
      • +10 (12 voturi)    
        scrie in articol. (Marţi, 13 iulie 2021, 17:18)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

        ... s-a târât cu inotatoarele din fata.
  • +14 (18 voturi)    
    americanii ii spun frankenfish (Marţi, 13 iulie 2021, 15:15)

    alex562 [utilizator]

    se urca pe uscat si iti mananca cosul de pick nick iar daca nu se satura iti mananca apoi animalul de companie :((
  • +2 (12 voturi)    
    Inca o stire de speriat lumea.... (Marţi, 13 iulie 2021, 15:19)

    taro [utilizator]

    e prin toate ziarele. Vai somnul african mananca tot. Si somnul autohton nu manaca tot? E peste rapitor, printe orice peste mai mic.
    • +3 (5 voturi)    
      Poate... (Marţi, 13 iulie 2021, 20:02)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui taro

      ... somnul african mănâncă și somnul autohton.
  • +2 (12 voturi)    
    ! (Marţi, 13 iulie 2021, 16:19)

    tudorr [utilizator]

    Problema lor e ca e rezistent la curentul bagat de braconierii mafiei psd!
  • +10 (14 voturi)    
    Africa, trezeste-te! (Marţi, 13 iulie 2021, 16:20)

    ipolitic [utilizator]

    Cine se straduie sa alunge somnul african dar sa pastreze visul european al africanilor? Pai progresistii neomarxisti, bineinteles. Acest peste e un peste simbol, un peste premergator.
  • +1 (7 voturi)    
    N-or sa se mai faca autostrazi in delta (Marţi, 13 iulie 2021, 17:51)

    Frankie [utilizator]

    Liliecii, Ursii, acum somnul african.
  • -2 (8 voturi)    
    hahahahaha (Marţi, 13 iulie 2021, 19:19)

    john70 [utilizator]

    Deci somnul african trebuie exterminat dar ursii care omoara oameni trebuie lasati in pace?!?!?!?!
  • +5 (9 voturi)    
    Pesti agresivi aveam deja (Marţi, 13 iulie 2021, 20:01)

    galeo [utilizator]

    In parlament
  • +15 (15 voturi)    
    pai (Marţi, 13 iulie 2021, 20:02)

    codyrocco [utilizator]

    sa li se transmita tzaganilor din zona ca sunt scumpi.
    problem solved.
  • +3 (3 voturi)    
    E prezent si in alte zone (Marţi, 13 iulie 2021, 21:48)

    Azra [utilizator]

    Se gaseste din abundenta, de cativa ani si in amonte de barajul de la Portile de Fier si in clisura Dunarii. Probabil cel de aici a migrat spre Delta.Ar trebui sa se implice AGVPS si Ministerul Mediului; fara o actiune coordonata extinderea acestei specii, cu toate consecintele negative nu poate fi oprita.Are o forta de reproducere si crestere deosebita. In ochiurile de apa de la malul Duarii,in zona de mai sus pot fi vazute aglomeratii, sub forma unor ciuperci negre de puet de ordinul miilor de exemplare care se deplaseaza deaungul malului in cautarea hranei.
  • +1 (1 vot)    
    Sa i faca analiza genetica (Miercuri, 14 iulie 2021, 0:56)

    Vlad-I [utilizator]

    Nu ca ar afla misterul direct, , dar ar fi bine sa se stie din ce regiune africana provine, ca sa stii pe unde sa incepi investigatia. 2 autoritatile sa creasca in captivitate somn african si sa le provoace endogamie artificial, sa le debiliteze genetica si apoi sa libereze indivizii cu multe defecte ca sa debiliteze specia din salbaticie.
  • 0 (0 voturi)    
    In Bucuresti este de multi ani! (Miercuri, 14 iulie 2021, 17:15)

    anonim_2017 [utilizator]

    in Bucuresti este prezent de multi ani pe raul Colentina! ce era asa greu sa coboare tot mai jos, mai jos, pana in Delta?
    Chiar si pe uscat putea ajunge ca un melc :))
    Chiar auzeam pescarii din zona ca ziceau ca ar manca tot, si chiar daca prindeau unul mic, il aruncau pe uscat, nu in apa.
    Dar nu a interesat pe nimeni acest aspect, cei de la Apele Romane isi iau doar salarii grase si atat; la fel fac cu tonele de gunoi din rauri, doar daca se urla cativa ani vin si scot 10-15 tone si restul curg frumusel in aval...