FOTO O poză cât distrugerea biodiversității. O barcă intră în viteză într-un stol de pelicani din Delta Dunării

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 11 iunie 2021, 16:50 Actualitate | Mediu


O barca intra in stol de pelicani in Delta Dunarii
Foto: Marian Strinoiu Facebook
Imagini suprinse la începutul săptămânii acesteia de un fotograf în Delta Dunării arată cum o barcă plină de turiști intră din plin, cu viteză, într-un stol de pelicani. Deși conducătorul ambarcațiunii ar fi fost concediat de către firma care deține barca, șeful Asociaţiei de Management al Destinaţiei Turistice Delta Dunării (AMDTDD), Cătălin Ţibuleac, spune că acest tip de incidente, nu numai că nu sunt izolate, dar ”afectează atât păsările cât și habitatul”. Sunt ”toxice” și ”catastrofale”, spune acesta.

”Un om fără suflet care ar trebui tras la răspundere”, scrie fotograful Marian Strinoiu care a postat pe Facebook o serie de imagini cu o barcă intrând cu viteză într-un stol de pelicani.

Potrivit Antena 3, proprietarul firmei care deține barca l-a concediat pe conducătorul vinovat și le cere scuze tuturor iubitorilor Deltei pentru acest incident neplăcut.

Doar că asta nu rezolvă ceea ce potrivit președintelui Asociaţiei de Management al Destinaţiei Turistice Delta Dunării (AMDTDD), Cătălin Ţibuleac, nu sunt evenimente izolate, pentru că, ”pentru a face fotografia vieții, cu păsări în zbor”, conducătorii bărcilor intră în colonii cu viteză, ceea ce are impact ”catastrofal” și ”toxic” pentru biodiversitate.

"Turiştilor li se oferă la preţuri scăzute transferuri de la Bucureşti la Tulcea şi vizitarea Deltei. Un calcul matematic simplu arată că numai drumul Bucureşti-Tulcea durează patru ore şi jumătate, iar din dorinţa de a se încadra în timp, conducătorii bărcilor care preiau aceşti turişti merg pe câteva canale, cu viteze foarte mari, cu intrarea în colonii pentru a face fotografia vieţii, cu păsări în zbor, lucruri care impactează negativ asupra biodiversităţii. Astfel de vizitări toxice ale Deltei nu sunt dezirabile şi nu le susţinem", a declarat, pentru AGERPRES, preşedintele AMDTDD.

"Anul trecut am avut un vârf de astfel de incidente. Din păcate se pare că aceste aspecte negative care afectează habitatele continuă", a precizat Cătălin Țibuleac pentru Antena 3.

Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării face apel la comportament responsabil:

  • Anul acesta, per ansamblu, coloniile de păsări din Rezervația Biosferei Delta Dunării par să prospere.
  • În colonia de pelicani creți de pe Insula Ceaplace sau colonia mixtă de păsări de pe Lac Purcelul, exemplarele juvenile se aventurează deja în jurul cuiburilor iar numărul puilor e mai ridicat față de anul trecut.
  • Ține de comportamentul responsabil al tuturor vizitatorilor Rezervației ca aceste păsări să ajungă cu bine la maturitate, nederanjate de acțiuni nepotrivite pentru un iubitor al naturii.
  • Zonele strict protejate și coloniile de cuibărit din întreg perimetrul Rezervației trebuie să fie respectate ca sanctuare de liniște pentru biodiversitate.
  • Asumați-vă respectarea Codului de conduită al vizitatorului Deltei Dunării și veți fi răsplătiți cu frumuseți pe care nu le puteți vedea nicăieri în altă parte.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20197 vizualizari

  • +29 (35 voturi)    
    Si asta nu e un caz izolat (Vineri, 11 iunie 2021, 16:56)

    Carcalete [utilizator]

    Sunt zeci de cazuri de genul asta. Zilnic. Plus impanzirea lacurilor natural cu navoade si setci (mai ales gurile de intrare/iesire) si mai ales dupa lasarea noptii. Chestia asta filtreaza orice peste mai mare de cativa centrimetri. De aia Delta nu mai are peste ....
  • +29 (43 voturi)    
    E Romania, ce vreti? (Vineri, 11 iunie 2021, 17:06)

    emil bobu [utilizator]

    Civilizatie? Cu poporul asta?

    Poporul care insista sa voteze hoti, in speranta ca intr-o zi va ajunge in locul lor?
  • +30 (36 voturi)    
    ... (Vineri, 11 iunie 2021, 17:23)

    cartograful [utilizator]

    solutia e una...limitarea turismului in Delta. Chiar nu stiu de ce e nevoie ca toti meltenii sa se dea cu barca pe canale.
    • +17 (17 voturi)    
      Mai asteapta un an doi (Vineri, 11 iunie 2021, 21:27)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      ca se aud zvonuri de complexuri de hoteluri in inima deltei. Atunci sa vezi meltenism,
    • +8 (8 voturi)    
      De acord. (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 9:02)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Trebuie interzise definitiv bărcile cu motor și
      șalupele ultrarapide care terorizează și distrug
      fauna Deltei.Ticălosul criminal trebuie inculpat,
      judecat și condamnat la cel puțin 10 ani de închisoare,iar patronelul mafiot care își cere ipocrit
      scuze trebuie să-și piardă dreptul de a mai opera
      în Deltă.În România tuturor infractorilor protejați
      de așa-zisa Justiție se pare că nu se poate face
      nimic!
  • +31 (37 voturi)    
    aiurea (Vineri, 11 iunie 2021, 17:30)

    comentacu [utilizator]

    Idiotul ala trebuie condamnat sa nu se apropie de niciun lac la o distanta > 100m pe viata.
    Am fost si eu in rezervatie cu barcagii adevarati care mergeau "tiptil" prin zonele sensibile, si la distanta respectabila de pelicani sau alte pasari...
    Asta sigur nu era locuitor al deltei, era un meltean din Galati / Braila...
  • +27 (33 voturi)    
    pe melteanul (Vineri, 11 iunie 2021, 17:46)

    nahir [utilizator]

    cocalar care și-a luat șalupă din banii furgăsiții de pe urma afacerilor oneroase nu-l doare nici la bască de biodiversitate, de natură, de Deltă.
  • +18 (24 voturi)    
    Macel !!!! (Vineri, 11 iunie 2021, 17:47)

    mikapolonyca [utilizator]

    Saraca tara , cu asa "oameni"..... trist !!!!
  • +21 (29 voturi)    
    Romanii nu merita Delta Dunarii! (Vineri, 11 iunie 2021, 18:01)

    Alui [utilizator]

    Bulgarii probabil are avea mai multă grija de ea. Firma a cui e barca ar trebui amendată încât sa dea faliment, iar “pilotul” băgat puțin la răcoare ca oricum e vara si cald!
  • +27 (31 voturi)    
    Toti barcagii fac asta (Vineri, 11 iunie 2021, 18:02)

    feroviarul123 [utilizator]

    Eu ma duc des la pescuit si am vazut de fiecare data asta. practic distrug delta cu bărcile lor. Au pus restricții de 20 CP la motoare si și-au vopsit pe motoarele de 60-80 de Cp 20, de parca noi nu vedem ca au ditamai motorul. Am avut zeci de fire rupte si chiar o lanseta rupta de barcagii. Ei zic ca sunt forțați de clienți ca la câți bani dau pe o tura prin delta vor sa bage viteza.
    Daca delta era la nemți mergeai doar cu vasle prin delta si cu doctoratul in zoologie.
    • +16 (16 voturi)    
      ... (Vineri, 11 iunie 2021, 21:26)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Stai sa vezi cum e sa treaca o barca din asta pe langa tine cand esti in caiac! Am patit-o!
  • +31 (37 voturi)    
    Romania este condamnata pieirii (Vineri, 11 iunie 2021, 18:11)

    Coresponedntu [utilizator]

    Aceleasi imagini si scene dramatice care sunt filmate in Delta Dunarii se desfasoara peste tot in Romania sub ochii nostri . Cocalarism, mizerie, gunoaie, poluare, nepasare. Daca in Delta Dunarii, rezervatie naturala, barcile cu motor fac ravagii , in orasele romanesti supra-aglomerate , poluate , murdare si pline de gunoaie, fara spatii verzi, improprii a oferi conditii decente, sanatoase pentru locuitorii acestra, mai ales in Bukrestabad, pietonii sunt agresati de masini poluante, nu mai au loc pe trotuare de cazane, pe carosabil, calcati pe treceri de pieton.
    In zonele montane ATV urile si motoarele ENDURO fac prapad, taie padurile in lung si in lat si se intrec cu drujbele care sa distruga mai mult natura.
    Nivelul de educatie e zero si nimeni nu intervine. Nici politia, nici jandarmeria, nici legiuitorii, habar nu au ca in toata Europa civilizata, in Alpi, ATV urile si motoarele ENDURO nu circula libere prin natura, si nici barcile cu motor nu fac curse prin rezervatii naturale ca Biosfera Deltei Dunarii. Siria Europei am ajuns.
    • -7 (9 voturi)    
      "orasele romanesti supra-aglomerate" (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 8:13)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      tovarase, vezi ca avem cam 8 orase peste 4000 loc/km2 (cam de nivelul densitatii Parisului sau de 10 ori mai putin decat Dhaka) : Bucuresti, Bacau, Pitesti, Ploiesti, Arad, Husi Campina, Ramnicu Sarat. Nu stiu unde visezi tu orase supra aglomerate....
    • +12 (12 voturi)    
      sa vezi.. (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 8:17)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Sa vezi cum pe Valea Cerbului (Busteni) intra echipaje pe ATV (o muiere tinea copilul mic in brate) pe langa echipaje de politie. care cica erau in control! Astia (politia) stand exact langa panoul pe care scrie ca n-ai voie cu ATV! Mitocania si hotia distruge Romania!
  • +15 (25 voturi)    
    e frecvent (Vineri, 11 iunie 2021, 18:16)

    gelu antigelu [utilizator]

    Nu vreau sa fiu rau dar chestii d-astea sunt frecvente in delta. De ce se intampla? Pentru ca turistii platesc barcagii sa fugareasca pasarile ca sa poate sa le fotografieze si sa posteze pe retelele sociale. Daca ajungi in delta si nu postezi ceva poze cu pasari in zbor esti fraier.
    Astfel de barci de mare capacitate cu motoare puternice toaca delta zi de zi pana n-o sa mai ramana nimic.
  • +13 (17 voturi)    
    ar trebui tras la raspundere (Vineri, 11 iunie 2021, 18:29)

    Captain Obvious [utilizator]

    ar trebui tras in teapa, mai degraba
  • +10 (26 voturi)    
    barca intra in pasari pt a le determina sa zboare (Vineri, 11 iunie 2021, 18:29)

    Gryphus [utilizator]

    in barca sunt fotografi profesionisti care au platit bani grei pt niste poze care se vand dupa aceaa pe site-uri de profil

    poze cu pelicani care zboara., asta a fost scoopul
    • +16 (16 voturi)    
      Nu. (Vineri, 11 iunie 2021, 21:25)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nu erau fotografi. Aia stau in ascunzatori, la rasarit si au teleuri de minim 800mm. La 800 mm nu poti focaliza langa barca.
  • +10 (14 voturi)    
    Criminali! (Vineri, 11 iunie 2021, 18:30)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    După fapte li se va da!
  • +14 (20 voturi)    
    delta dunarii (Vineri, 11 iunie 2021, 18:31)

    Captain Obvious [utilizator]

    nu ar trebui sa fie pentru toata lumea. de ce orice barcagiu poate sa intre acolo ?
    • -2 (2 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 14:58)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Pentru ape exista legi speciale. Ca cetatean roman esti liber sa te duci oriunde in tzara ta.
  • +13 (19 voturi)    
    pur si simplu.... (Vineri, 11 iunie 2021, 18:36)

    mctweety [utilizator]

    interzis "turismul" in Delta. Cativa ani de zile zero acces turisti, pescari, etc. Padurile le-am taiat, raurile le-am umplut cu pet-uri, marea am distrus-o cu bloacele si pseudo-statiunile alea gretoase, macar Delta sa fie protejata. Si nu va ascundeti in spatele...saracii locuitori, saracele pensiuni din Delta....ca mare majoritate sunt ilegal construite, iar dintre locuitori, multi fac la negru. Asa ca, pt locuitori, in general, nici un beneficiu economic nu exista. Doar pt cateva buzunare. Au "globuri" sa faca asa ceva, careva din cei fosti, prezenti si viitori guvernanti sau guvernatori ai Deltei?? Sa se refaca fauna si flora, si pot trai din pescuit civilizat, nu din plimbat manelisti cu barci turate la maxim!
  • +12 (22 voturi)    
    Pun pariu ca barca (Vineri, 11 iunie 2021, 18:44)

    Gabi.Tudor [utilizator]

    era o barca cu motor BMW.
    Felicitari celui de la volan pentru cerculete.
    Dupa cascada Bigar, poate scapam naibii si de pelicani, cocostarci, marmote si alte chestii care ne incurca pe aici sa mergem sa ne halim micii nostri traditionali cu mustar si bere.
    Viva la destruction !!
  • +21 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 11 iunie 2021, 19:16)

    [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    pisica alba, pisica neagra (Vineri, 11 iunie 2021, 21:24)

    gigilu [utilizator]

    Si Garda de Mediu stie? Guvernatoru" Deltei, onor Malin Musatescu , mare pescar si vanator ce face mnealui?
    De aia interesul turistic pentru Dunare se opreste la Budapesta venind de sus.
  • +11 (15 voturi)    
    Se vede clar (Vineri, 11 iunie 2021, 22:22)

    RoyPeters [utilizator]

    ca este vorba de niste turisti rusi neciopliti, beti si dementi. In niciun caz nu sunt romani, care stim cu totii ca sunt renumiti pentru civilizatia si respectul lor istoric, chiar dacic, fata de natura.
  • +11 (11 voturi)    
    Rezolvare simpla, daca se vrea in sparlament (Vineri, 11 iunie 2021, 23:14)

    yellowdog [utilizator]

    Amenda de 10000 euro plus confiscarea ambarcatiunii, plus dosar penal. Probele sa fie o fototgrafie prinsa cu evenimentul. Dar sparlamentul Romaniei are alte probleme...
    • +3 (3 voturi)    
      În șparlamentul amărâtei noastre (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 9:11)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      țări 70% din membri *aleși* de poporeni sunt ei
      înșiși infractori de drept comun.Singura lor preocupare este jaful în interes propriu și în
      favoarea neamurilor și clientelei.
  • -4 (10 voturi)    
    hehehehe (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 2:07)

    john70 [utilizator]

    Cretinii de ecologisti nu zic nimic despre miile de pasari ucise de eoliene in fiecare an.
    • +3 (3 voturi)    
      Am mai auzit asta si din gura lui Trump (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 13:11)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Cum omoara eolienele pasarile cand o elice de-aia se invarte asa de rar sau deloc?!
      • +1 (1 vot)    
        hehehe (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 14:57)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Trump are dreptate cu multe.

        Cateva surse:

        https://abcbirds.org/blog21/wind-turbine-mortality/

        https://www.evwind.es/2020/10/01/the-realities-of-bird-and-bat-deaths-by-wind-turbines/77477

        Vorbim despre peste 500 de mii de pasari ucise in Statele Unite. La asta se aduga alte cateva sute de mii de lilieci ceea ce are un impact mare deoarce ei mananca unele insecte daunatoare.
  • +7 (7 voturi)    
    Va dati seama cat mai e de lucru (Sâmbătă, 12 iunie 2021, 8:48)

    John M. [utilizator]

    la educatia sociala in aceasta tara?
  • 0 (0 voturi)    
    legea sa prevada confiscarea barcii+amenda patron (Duminică, 13 iunie 2021, 10:28)

    Spirtu [utilizator]

    cel mai simplu ar fi o legislatie care, in cazur unor astfel de abuzuri sa duca imediat la confiscarea barcii (pe acelasi model in care legea permite confiscarea trailerului sau carutei celui ce fura lemne din padure). o sa fie mai apoi probleme de palicare dar macar in astfel de cazuri documentate in fotografii autoritatile ar fi obligate de opijnia public asa ia masuri si sa procede la confiscarea barcii... FALS .. angajatul nu a facut asta de capul lui ci cu acrodul patronului ... care este RESPONSABIL ... Iar sanctiunea data (demiterea) e be rasul curcilor ... maine e reangajat pe firma fratelui patronului