Tanczos Barna: Ministerul Mediului nu a deținut nicio informație referitoare la ursul Arthur / Sunt convins că există în România urși mai mari

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2021, 15:48 Actualitate | Mediu


Tanczos Barna
Foto: Facebook/ Barna Tánczos
​​Ministerul Mediului nu a deținut nicio informație referitoare la ursul Arthur, neexistând în instituțiile subordonate niciun raport referitor la acest exemplar, a declarat marți ministrul Mediului, Tanczos Barna.

El a precizat că s-a cerut analizarea probelor ADN de la ursul împușcat, solicitându-se de la asociațiile care au monitorizat în zonă orice probe suplimentare pentru a putea identifica exemplarul recoltat.

"Nu am găsit la nicio instituţie subordonată rapoarte de monitorizare. Până în momentul apariţiei acestor informaţii, Ministerul Mediului nu a deţinut nicio informaţie cu privire la ursul Arthur. Certitudinea există în ceea ce priveşte exemplarul recoltat. Din exemplarul recoltat s-au cerut probe ADN, trimise spre analiză. Exemplarul recoltat avem certitudine şi posibilitatea identificării. Pentru a compara mostrele ADN cu ceva vom solicita informaţii de la acele organizaţii care au făcut monitorizare, am putea elimina orice dubiu privind existenţa ursului Arthur. Solicităm poze, orice dovadă pentru a compara poza din dosarul de extragere cu celelalte poze. Este relativ greu, pozele nu sunt din aceeaşi perioadă. Poza de recoltare e din martie, celelalte poze sunt din alte perioade. Vom încerca să obţinem aceste dovezi", a afirmat Tanczos Barna.

Tanczos Barna s-a arătat sceptic în ceea ce privește faptul că Arthur este cel mai mare urs din România. „Sunt 593 de puncte, din câte știu ursul lovit de mașină în Sovata avea 620. Sunt convins că există în România urși mai mari”, a spus el.

„Nu există film sau poze privind monitorizarea”

Ministrul Mediului a precizat că ursul împușcat de cetățeanul străin a fost recoltat pe 13 martie, la 22 de zile după emiterea ordinului de derogare. „Trei săptămâni s-a urmărit cum ursul intră în gospodării sau vine aproape în localitate”, a precizat el.

Întrebat dacă există dovada că ursul împușcat este același cu cel care cobora în sat, Tanczos a spus că există doar procese verbale. „Nu există film sau poze privind monitorizarea”, a adăugat el.

Tanczos Barna a mai spus că important este că extragerea a fost făcută în imediata apropiere a localității. Întrebat dacă este sigur că vânătoarea a avut loc în preajma caselor, el a spus că asta reiese din documente. „Suspiciunile mele, sunt suspiciunile mele. Pe legislația actuală, Asociația declară”, a mai comentat el, întrebat dacă are încredere în ce spune Asociația.

Ministrul Mediului nu a dat alte detalii din rapoartele de anchetă ale Gărzii de Mediu, Gărzii Forestiere și Agenția pentru Protecția mediului, motivând că Parchetul și DNA au în lucru dosare penale în acest caz.

Doar 15 zile pentru eliminarea exemplarelor-problemă

Ministrul Mediului a precizat că a decis scurtarea perioadei în care poate fi recoltat un urs după ce se dă acordul în acest sens, de la 60 de zile la 15. El a menţionat că executarea acordului nu va mai fi permisă decât personalului tehnic de specialitate, și nu unora din exterior.

„Toate ordinele de acum încolo prevăd o perioadă de 15 zile, nu sunt toţi vânătorii de acord, spun că în 15 zile nu poate fi eliminat exemplarul problemă. Se poate cere prelungire sau dacă nu s-a putut recolta, se poate reveni la acel ordin. Nu modific acest termen de 15 zile", a afirmat Tanczos Barna.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4725 vizualizari

  • +35 (47 voturi)    
    Mesajul e clar (Marţi, 11 mai 2021, 15:51)

    ploiesteanu [utilizator]

    Vânători de trofee veniți în România. ursul Arthur nu era cel mai mare! Mulțumim Barna, jigodia dracului.
    • +16 (24 voturi)    
      putea sa aiba si 3 cm (Marţi, 11 mai 2021, 16:26)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      conteaza ca a fost omorat si ilegal pe deasupra
    • +12 (18 voturi)    
      pai (Marţi, 11 mai 2021, 16:49)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      poate-l imbarcam pe tantosul asta in blana de urs si vedem cine-l pusca.
      da' cu alice si sare sa-l arda la pielea aia groasa
    • +4 (16 voturi)    
      o rusine de guvern ... (Marţi, 11 mai 2021, 18:13)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      o rusine de guvern ...
      • -4 (8 voturi)    
        Pai ce ati votat? (Marţi, 11 mai 2021, 19:08)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Sau n-ati votat si va plangeti fara drept?
    • -1 (3 voturi)    
      Este clar altceva. (Miercuri, 12 mai 2021, 9:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Cineva a pus botul la o propagandă bine ticluită. Pretinsele noastre organizații ecologice au dovedit că primesc bani de pomană. Ursul este de fapt un desen făcut de Leonardo Da Vinci scos la licitație și datorită tămbălăului făcut cu Arthur, se va vine cu o sumă fabuloasă.
  • +15 (29 voturi)    
    . (Marţi, 11 mai 2021, 15:51)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    De fapt Arthur n-a existat niciodată, era doar un tip în costum de urs. Bună comunicarea, nu-i așa, Cîțule?
  • +12 (20 voturi)    
    din ce in ce mai interesant... (Marţi, 11 mai 2021, 16:11)

    demaGOGU [utilizator]

    nu doar ca nu exista dovezi ca Arthur ar fi murit , se pare ca nu exista dovezi nici ca Arthur ar fi existat.

    tot ce stim, din interviul dat presei austriece, este ca "von und zu" a impuscat o femela-urs (si a documentat crima, so to speak)
  • +14 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 mai 2021, 16:14)

    [anonim]

  • +16 (18 voturi)    
    ba ursul meu e mai mare! (Marţi, 11 mai 2021, 16:23)

    da167 [utilizator]

    ce argument pueril si total pe langa subiect.
  • -5 (11 voturi)    
    TB are dreptate. Autoritatile tb sa clarifice (Marţi, 11 mai 2021, 16:26)

    FRP [utilizator]

    .... nu fb-ul ...
    • +10 (14 voturi)    
      ce să (Marţi, 11 mai 2021, 18:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui FRP

      clarifice?
      Dacă Arthur a fost cel mai mare urs?
      Sau faptul că prițișorul ”satului” Lichtenstein a fost la braconaj, de fapt? Că a împușcat un urs oarecare din paădure, pe motiv că era suficient de masiv ca să devină un trofeu râvnit, în locul unei ursoaice care făcea razii prin curțile sătenilor unei sau unor localități?
  • +8 (12 voturi)    
    urdemereu nu isi tradeaza coruptii! (Marţi, 11 mai 2021, 16:33)

    ember [utilizator]

    Informatia ce penetreaza din Covasna e atent filtrata de oamenii UDRM.
  • +9 (13 voturi)    
    Asta e un PE-NI-BIL! (Marţi, 11 mai 2021, 16:33)

    cristi_an [utilizator]

    el ii tot da inainte cu "sigur o am mai mare decat tine".
    SPAGA, ba!! BRACONAJ, ba!!
  • +2 (12 voturi)    
    A dat ordin johanis (Marţi, 11 mai 2021, 16:52)

    mihaipricop [utilizator]

    sa fie spalat copchilu' lu' von und zu care l-a decorat cu o tinichia fara nici o valoare.
  • +5 (7 voturi)    
    Dar cine l-a botezat Arthur? (Marţi, 11 mai 2021, 17:07)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Precis il chema Arthur? Daca-l chema Popescu?
  • +10 (10 voturi)    
    ursul e de vina (Marţi, 11 mai 2021, 17:30)

    John_Re [utilizator]

    case closed.
  • +12 (16 voturi)    
    Repeta aceiasi prostie (Marţi, 11 mai 2021, 17:32)

    ACP [utilizator]

    cum ca nu era ursul cel mai mare dar nu e niciun articol de lege care interzice expres vanarea celui mai mare urs si nicio metodologie pentru desemnarea unui astfel de exemplar. Problema e ca s-a vanat alt urs intentionat si ca evident pentru asta s-au dat niste atentii iar domnul ministru vrea sa ascunda asta la cum se comporta si ce declara.
  • +7 (9 voturi)    
    cine are ursul mai mare (Marţi, 11 mai 2021, 17:33)

    eucomentez [utilizator]

    E un scandal fals de dragul scandalului. De ar fi ursi in zona capitalei, discursul ar fi total altul.
  • +6 (12 voturi)    
    cateva intrebari (Marţi, 11 mai 2021, 17:41)

    miculescu-rucar [utilizator]

    -cum a obtinut von der partz und pish autorizatia?
    - de unde a stiut acest von der pish und partz ca este disponibila o asemenea "extractie"?
    -s-a facut publicitate- licitatie referitoare la aceasta "extractie", ca poate mai erau si alti vanatori interesati?
    -unde a fost ucis respectivul urs, in rezervatie sau in apropierea unui sat?
    abia acum sa se stabileasca daca ursul omorat este cel ptr care s-a emis autorizatia.
  • +6 (10 voturi)    
    nu știu (Marţi, 11 mai 2021, 18:05)

    adrhc [utilizator]

    n-am văzut, n-am auzit si oricum era mic : ) ) )
  • -3 (7 voturi)    
    ce bine ca ati fost la vot (Marţi, 11 mai 2021, 18:36)

    alfa1 [utilizator]

    o sa muriti cu speranta , voi nu intelegeti ca toti sunt la fel. Votantii sunt irationali si cei care cred altfel deasemenea....
  • -8 (14 voturi)    
    Ecologistii (Marţi, 11 mai 2021, 19:17)

    independentu [utilizator]

    sunt ca tomatele: incep prin a fi verzi si termina prin a fi rosii!
    De-aia toti trolii geto-daci, nationalisti, rusnaci s.a. se dau de ceasul mortii ca strainezul a a omorat ursul .
    In afara de agentul verde, nu stia nimeni de ursul ala, ca e cel mai mare din univers, ca il cheama Arthur samd.
    O poveste cusuta cu ata alba, in care cred doar trolii.
    In rest, ursii ataca oameni, animale si distrug proprietati si vor fi vanati, indiferent cata anti-campanie ruseasca se va face.
    • +2 (6 voturi)    
      topitule (Marţi, 11 mai 2021, 20:20)

      yoyo. [utilizator] i-a raspuns lui independentu

      tu si astia ca tine sunt motivul pentru care nu putem avea lucruri frumoase
  • -6 (8 voturi)    
    vax (Marţi, 11 mai 2021, 19:23)

    Ilidia [utilizator]

    Dela inceput tt tam-tam-ul facut mirosea a facatura "ziaristica" ....
  • -5 (7 voturi)    
    Solutia: o Comisie parlamentara "Arthur" (Marţi, 11 mai 2021, 20:04)

    Dilematic [utilizator]

    condusa de dna senator Sosoaca !
  • +6 (8 voturi)    
    ursi?hmm (Marţi, 11 mai 2021, 21:24)

    bancheru83 [utilizator]

    nu stiu,dar porci mai mari sunt sigur..
  • +1 (5 voturi)    
    Evident, informația importantă (Marţi, 11 mai 2021, 22:26)

    ManeTekelFares [utilizator]

    Nu e introdusă în discuție: ursul brun e specie protejată in UE, iar vânarea este ultima soluție după încercarea altor acțiuni, in special replicarea in arii protejate.
  • -2 (2 voturi)    
    Arthur (Marţi, 11 mai 2021, 23:34)

    Azra [utilizator]

    Si daca aui fost impuscati doi ursi, Arthur si ursoaica "data in urmarire"? Asa s-ar parea. Ni s-a spus in primele zile ca printul a luat cu el trofeul-blana ursului Arthur- iar noua ni s-a aratat la tv un urs impuscat, intins la pamant, care , evident, nu avea dimensiunea lui Arthur. Probabil era ursoaica si care acum ni se vinde noua ca exemplarul pt. care s-a eliberat autorizatia Ministerului. Iar primarul din acel sat si omul de la ocolul silvic erau vizibil deranjati de intrebarile puse de presa, evident, fiind convinsi ca masinatiunile facute la nivel local, la ordin superior, vor iesi la iveala.
  • +3 (5 voturi)    
    Rasu’ Plansu’ (Marţi, 11 mai 2021, 23:44)

    shmatz [utilizator]

    Unguru’ Bulan loveste!
    • -1 (1 vot)    
      ai uitat de printul austriac ! (Miercuri, 12 mai 2021, 10:27)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui shmatz

      ..
  • 0 (2 voturi)    
    Nu v-ati plictisit inca de aceasta poveste ? (Miercuri, 12 mai 2021, 10:24)

    Dilematic [utilizator]

    Chiar nu avem alte teme mai importante de dezbatut in aceasta tara ?