Taxa pe ambalaje de plastic, aluminiu și sticlă, stabilită la 50 de bani / Ministrul Mediului: În câteva săptămâni, vom avea Hotărârea de Guvern gândită

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2021, 0:03 Actualitate | Mediu


Tanczos Barna
Foto: Facebook/ Barna Tánczos
Ministrul Mediului, Tánczos Barna, a anunțat luni că probabil în câteva săptămâni va fi gata o Hotărâre de Guvern care prevede o taxă pe ambalaje din plastic, aluminiu sau sticlă, cu capacitatea de până la 3 litri. Astfel, potrivit acestuia în preţul fiecărui produs va fi inclusă garanţia de 50 de bani care va fi plătită de consumator, iar garanţia plătită va fi recuperată de către client prin reciclarea recipientelor la automatele speciale. Barna spune că proiectul va fi lansat până în primăvară, pentru ca până în 2022 să se facă investiția în sistemul de colectare.


”Este un proiect de Hotărâre de Guvern care a fost în consultare publică, astăzi (luni – n.r.) am avut trei sau patru ore de discuţii cu principalii factori care sunt implicaţi şi vor fi implicaţi în procedura de colectare şi de garantare, de funcţionare a sistemului, care este unul destul de complex. Am văzut o voinţă de implicare din partea producătorilor de băuturi alcoolice, bere şi alte băuturi şi din partea producătorilor de sucuri. Mâine o să am o întâlnire cu mari retaileri, pentru că sistemul va funcţiona doar în cazul în care toată lumea vine şi susţine sistemul. Producătorul trebuie să plătească garanţia către cel care administrează sistemul, retailerul trebuie să fie de acord, să lase organismul acela intermediar să facă investiţii pentru a asigura colectarea. Pe de altă parte, trebuie să asigurăm colectarea şi în sate. (...) În cel mai scurt timp posibil, probabil în câteva săptămâni, vom avea Hotărârea de Guvern gândită. Aşa cum este acum gândit sistemul, în preţul fiecărui produs va fi inclusă garanţia de 50 de bani care va fi plătită de consumator”, a afirmat ministrul Mediului, luni seară, la Antena 3, potrivit News.ro.

Ministrul a explicat că garanţia plătită va fi recuperată de către clientul final prin introducerea recipientului de plastic, sticlă şi aluminiu în automatele speciale.

În afară de produsele lactate, vor putea fi recuperate prin acest sistem toate produsele care sunt îmbuteliate în ambalaje din plastic, aluminiu sau sticlă, cu capacitatea de până la 3 litri.

"A trecut de consultarea publică, în momentul de faţă încorporăm observaţiile în proiectul de HG, până în primăvară va fi lansat proiectul astfel încât să se facă investiţiile până în 2022, investiţiile în aceste automate, în logistica care colectează apoi din fiecare cătun, din fiecare sat, din fiecare comună ambalajele returnate şi ajung practic la reciclat”, a explicat ministrul.

El a precizat că poluări masive precum cea de pe râul Cerna nu vin neapărat din marile oraşe, ci din localităţi rurale.

Referindu-se la faptul că există situaţii în care ape au fost acoperite de mii de deşeuri reciclabile, ministrul Mediului a catalogat aspectul drept o "situaţie catastrofală, generată de iresponsabilitatea noastră a tuturor, care aruncăm în albiile râului gunoi”.

Tánczos Barna a spus că este "aproape imposibil să mergem la fiecare poluator, este imposibil să ajungi la fiecare om în parte care aruncă gunoaie în apă”, însă pot exista programe de prevenire şi controale făcute în comun de poliţia locală, Garda de Mediu, pentru prevenirea unor astfel de situaţii.

În octombrie anul trecut, europarlamentul Cristian Ghinea spunea că noi ”ar fi trebuit să avem până în decembrie 2020 acest sistem funcțional. Iar până în 2025 ar trebui să reciclăm 50% în ambalajele de plastic și aluminiu și 70% din cele de sticlă. Noi astăzi suntem la 14%, la un calcul global. Urmează taxa pe plastic nereciclat. Ne vom afla în paradoxul de a plăti la UE pentru cantitatea de plastic pe care o introducem pe piață și nu o reciclăm”.

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a pus în dezbatere publică în luna noiembrie a anului trecut un proiect de HG care prevede că începând de pe 1 aprilie 2022, toate ambalajele de băuturi comercializate în România vor purta o garanție de 50 de bani, sumă ce va fi restituită la momentul returnării ambalajului.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















34266 vizualizari

  • -18 (36 voturi)    
    Nov 30, 2020 — (Marţi, 12 ianuarie 2021, 0:09)

    Mazeta [utilizator]

    „Ministrul Finanţelor Publice, Florin Cîţu, a declarat, luni, la Timişoara, că nu vor fi introduse noi taxe nici anul acesta, nici anul viitor, iar cele existente...”
    • +23 (35 voturi)    
      Nu e o taxa mazeto! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 0:57)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E o garantie! Iti iei banii inapoi cand returnezi ambalajul!
      De alt fel, eu ma bucur mult de stirea asta!
      • 0 (8 voturi)    
        Nu sunt convins. . . . . (Marţi, 12 ianuarie 2021, 13:20)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        . . . . ca romanul se va intoarce la un automat aflat la un cvartal distanta, pentru a-si recupera 50 de bani pe un ambalaj de coca! Pentru trei sau cinci lei poate ar face-o! Vor castiga tot comerciantii sau colectorii voluntari de astazi!
        • +5 (7 voturi)    
          Scopul (Marţi, 12 ianuarie 2021, 15:13)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Scopul este ca ambalajele sa nu mai ajunga in natura sau la groapa de gunoi. Nu conteaza daca ambalajul este dus la reciclare direct de consumator, sau cineva care nu are nici un ban si le colecteaza de oriunde poate sa scoata o bruma de bani... Consumatorul nu trebuie neaparat sa mearga la aparatul de reciclat, daca nu are chef, poate lasa ambalajele afara la usa, la intrare in bloc, la poarta curtii, langa tomberonul de gunoi... in locuri de unde pot fi preluate de oameni nevoiasi. Am vazut foarte multi oameni ce cauta prin gunoi, ori daca nu am arunca ambalajele, macar acestia nu vor mai trebui sa scormoneasca prin gunoi.
          Sau poate ai intalnit copii, dese ori romi, prin parcarile supermarket-urilor care iti cer cosul sa il duca ei inapoi, ca sa ia moneda din el... asa ar putea fi si cu ambalajele...
          Bine-nteles, asta ca fenomen de ultima instanta care va aparea natural in lipsa unui eventual dezinteres al populatiei generale in a recicla ambalajele bauturilor.
          P.S. Eu as baga reciclarea si la toate borcanele, bidoanele groase, galetuse de smantana...
        • +3 (5 voturi)    
          a-si recupera 50 de bani pe un ambalaj (Marţi, 12 ianuarie 2021, 17:29)

          niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Și cine te oprește să strângi mai multe ambalaje și să-ți garanția la toate odată?
          Era odată un banc cu bețivul zdrențăros care bea, bea ,bea...
          La un moment dat apare cu un elicopter.
          - Păi de unde ai avut bani de elicopter?
          - Am vândut sticlele...
        • +1 (3 voturi)    
          Ghinion (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 0:21)

          bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Nu esti convins ca nu esti experimentat, dar in Germania, romanasii veneau cu plasele si plecau cu bonul. De altfel, si nemtii procedau la fel.

          In fapt, ai dreptate, dar doar in privinta romanasilor comozi, cei fomisti vor face efortul, tot ca in Germania, isi aduna in plase si merg odata pt. tot ce au adunat intr-un interval de timp.
  • 0 (14 voturi)    
    He...he...Tantza asta e tare mintos ! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 2:03)

    Susufler0 [utilizator]

    I-auzi : "In cateva saptamani o sa avem Hotararea de Guvern gandita" !

    PS. Contravaloarea taxei insa a "intuit-o" inca de pe acum !
  • -5 (13 voturi)    
    Seamana a reciclarea de pe vremea PCR (Marţi, 12 ianuarie 2021, 3:11)

    vasile78 [utilizator]

    Ideea este buna, dar e o idee proasta sa o aplici in Romania. Aduce prea mult aminte de reciclarea impusa de Ceausescu pana in 89. In plus, evident ca poluatorii mari sau cei care taie ilegal padurile sunt tolerati.
    • +3 (5 voturi)    
      Seamana cu Pfand-ul din Germania (Marţi, 12 ianuarie 2021, 18:05)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

      Ambalaj de sticla - 8 centi. Doza de aluminiu sau PET - 25 de centi. Pe o lada de bere returnata iei inapoi 3,10 euro. Nu primesti banii efectiv in mana, decat la un numar redus de automate, dar suma (Leergut) ti se scade din valoarea bonului de cumparaturi.

      Nu stiu cum aratau strazile aici pe vremuri, dar acum rar vezi sticle de bere abandonate, PET-uri aproape deloc. Mai sunt, ce-i drept, dupa cum sunt si oameni saraci care le aduna, dar in general sistemul functioneaza.
  • +17 (19 voturi)    
    sa speram ca functioneaza (Marţi, 12 ianuarie 2021, 6:47)

    Coresponedntu [utilizator]

    Toata tara se transformase in tomberon. Marginea drumurilor, parcarile, raurile, padurile si lacurile Romaniei sunt pline de PET uri, cutii de bere sticle si ambalaje din plastic. Imaginea e dezolanta, mai ales daca intri cu masina in tara venind din Vest. Poate aceasta taxa care se recupereaza va schimba ceva si va inlocui deficitul de educatie . Vor aparea totodata samsarii de ambalaje, ca in Turcia, care vor strange PETuri si le vor valorifica, vanatori de recompense care pe langa aspectul urat creat vor curata totusi campurile, apele si padurile Romaniei.
  • +11 (21 voturi)    
    Valoarea garntiei este prea mica! (Marţi, 12 ianuarie 2021, 7:37)

    micul_licurici [utilizator]

    Sper ca valoarea garantiei sa creasca substantial de sa fie chiar de 10 ori mai mare. La 5 lei pe recipient se vor recila 99,99% din recipiente. La 50 de bani sunt sigur ca foarte multa va fi dispusa sa piarda vreo 3,4,5 lei la un cos de cumparaturi de 500 de lei.

    La daca in schimba in loc de 5 lei pierzi 50 de lei altfel va sta treaba...
    • +4 (6 voturi)    
      Da, dar... (Marţi, 12 ianuarie 2021, 12:24)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Ar prinde bine o garantie mai mare, macar de 1 leu, dar e ok si asa, pt ca, asa cum a observat cineva mai sus, cautatorii de pet-uri vor avea din nou o sursa mai consistenta de bani! Acestia ramanand fara venitul din ambalaje, dupa ce China nu a mai acceptat plastic reciclat...
      Eu sunt curios ce o sa faca ulterior cu materialele din ambalaje... Economic, este mai ieftin, mai usor si cu rezultate mai calitative sa faci ambalaje din plastic nou... Deci statul cred ca ar trebui sa si subventioneze activitatea de procesare a materialelor reciclate, concomitent cu obligarea producatorilor de ambalaje sa includa un anumit procent de plastic reciclat in ambalajele lor, si sa ii impinga, unde este posibil, spre ambalaje bio-degradabile.
      Oricum, este o actiune binevenita! Indispensabila chiar!
  • +9 (13 voturi)    
    Apa imbuteliata (Marţi, 12 ianuarie 2021, 9:07)

    Zagura [utilizator]

    Si cu PET-urile de 5 litri de la apa minerala ce facem?
  • +11 (13 voturi)    
    Sa vina (Marţi, 12 ianuarie 2021, 10:08)

    greenboy [utilizator]

    De 3 ani tot spun ca intra in funcțiune ... și tot se trage de timp.
    Nu mai vedeam atâtea PETuri pe râuri iar munții de gunoaie ar fi fost la jumătate .
    Abia așteptăm sistemul asta de garanție sa scăpăm de ambalaje.
    • -2 (8 voturi)    
      Păcat (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:14)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui greenboy

      că visezi, crezi ca un consumator de la țară va merge cu masina plina de peturi la oras ? Sau crezi ca se vor monta zeci de mii de aparate de restituire in toata tara ?N-apuca noi asta , vise .....
  • +12 (12 voturi)    
    E normal (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:08)

    smeuletz [utilizator]

    E normal ca sunt munti de gunoi. Am cumparat niste bere la sticla de la Supermarket. Intreb: se pot returna? Raspuns. A nuu, nu se pot. Sunt la gunoi, 20 de sticle de 0.33 in stare perfecta. Am salvat sticle bune pentru bulion, pentru vin. Dar cate sticle poti salva personal?

    Ar trebui sa dea legea sa existe obligativitatea returnarii tuturor ambalajelor la producator, cand se ia marfa, sa vina camionul cu vechile ambalaje pe tot traseul logistic. Si sa faca taxa mai mica la sticla si mult mai mare la plastic. Si atunci producatorii vor incepe iar sa mearga spre sticla returnabila. Si de asemenea spre simplificarea logisticii revenind la forma standard de sticle, de la zecile de tipuri de sticle custom pe care nici nu le poti selecta.
    • -2 (4 voturi)    
      Sticle reciclabile (Marţi, 12 ianuarie 2021, 15:19)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      "Am cumparat niste bere la sticla de la Supermarket" Pai, sa nu mai faci asa ceva! Alcoolul dauneaza grav sanatatii!( Ba, chiar si naturii, dupa cum vezi).
  • 0 (10 voturi)    
    Taxa e prea mică. (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:18)

    periscop [utilizator]

    Și va fi mai mare daraua (crearea spațiilor de depozitare, transportul acestor deșeuri recilabile etc.), decât ocaua (eficiența acestei măsuri)
  • +9 (11 voturi)    
    1 leu (Marţi, 12 ianuarie 2021, 11:22)

    comentat [utilizator]

    Pune-ti taxa 1 leu ca sa fie suma rotunda si care te face sa duci ambalajul inapoi in loc sa-l arunci. 50 de bani este ridicol de mica taxa si nu va reduce gunoaiele din rauri si de pe strazi.
  • -3 (7 voturi)    
    aha (Marţi, 12 ianuarie 2021, 14:26)

    real didi [utilizator]

    cum sa nu investesti un ban, dar sa ii obligi tot pe oameni sa plateasca in plus pentru reciclare. deci omul plateste 50 de bani in plus la fiecare ambalaj pe care ii recupereaza dupa ce duce ambalajul gol.

    astfel statul incurajeaza reciclarea....
  • +5 (5 voturi)    
    Va mai fi un test dat poporului (Marţi, 12 ianuarie 2021, 20:22)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Care popor il doare la bască de poluare.
    Nu merge dar trebuie incercat.

    Cauciucurile nu trebuia reciclate?
    Astea sunt un mare pericol

    Valea Prahovei e plina de cauciucurile bucurestenilor!

    Auto SH care zac parcate peste tot le mai aduna cineva?
  • +4 (4 voturi)    
    ambalaje (Marţi, 12 ianuarie 2021, 21:11)

    biniamin [utilizator]

    bravo ,din pacate cam tirziu !
  • +2 (2 voturi)    
    baietii destepti (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 6:45)

    chiuariu [utilizator]

    vor incepe sa produca pet-uri la 15-20 de bani bucata pe care le vor "returna" pentru 50 de bani. asta da afacere!