La Stockholm, Soarele nu vrea să se arate deloc. Va fi egalat recordul din 1934?

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 20:07 Actualitate | Mediu


Stockholm
Foto: ehf-euro.com
În zilele deja înfricoșător de scurte ale iernii nordice din Scandinavia, soarele nu și-a arătat fața o singură dată în Stockholm și în multe părți ale Suediei în decembrie, cu contorul orelor însorite ale institutului meteorologic blocat la zero, scrie AFP.

„Este un început înnorat de decembrie ca să spunem așa cel puțin”, a recunoscut Linus Karlsson, meteorolog la Institutul suedez de meteorologie și hidrologie (SMHI).

Joi, Soarele s-a ivit palid și fără putere la 8:33 și ”s-a întors la culcare” la 14:48 în capitala Suediei, dar încă nu a existat nici o urmă de căldură.

Nu a fost înregistrată nicio oră însorită cu adevărat de la începutul lunii, iar prognozele pentru următoarele zile sunt pesimiste.

În medie, Stockholm are parte de 33 de ore de soare în decembrie, aproximativ o oră pe zi. Pastilele și lămpile speciale contribuie la suplimentarea cu vitamina D a suedezilor.

Va fi egalat un record? În 1934, întreaga lună trecuse fără o rază de soare.

În orașul minier Kiruna, în nordul țării, la cercul polar, speranța de a vedea Soarele în decembrie este deja pierdută.

Soarele a apus acolo la 11:41 a.m. marți și „va rămâne sub orizont pentru restul anului 2020”, spune Karlsson.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14482 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Nasol (Joi, 10 decembrie 2020, 21:37)

    JohnR [utilizator]

    Sa locuiesti acolo. Putin soare cu lunile. Vampirii acolo se duc.
    • +4 (4 voturi)    
      Sigur (Joi, 10 decembrie 2020, 22:27)

      goodgirlgonemad [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      Trebuie sa fie plin! :)))
      • +1 (1 vot)    
        Adevarul e (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:16)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui goodgirlgonemad

        Ca suedezii sunt cam palizi. Te simti? :)
  • -10 (16 voturi)    
    deh... (Joi, 10 decembrie 2020, 23:02)

    2304 [utilizator]

    toate manevrele astea cu controlul climei isi fac simtite efectele... made in china
    • +5 (7 voturi)    
      ai citit si tu o stire (Vineri, 11 decembrie 2020, 9:43)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      Si gata, esti un om educat, stii tu cauzele.

      Noroc cu stirea aia cu China, altfel pe cine mai dadeai vina? Doar nu pe climate change deniers?
    • +1 (3 voturi)    
      Dragnea si cu Firea! (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:39)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui 2304

      Ei sunt de vina!
  • +6 (18 voturi)    
    Sa dai ceva priceless pe cateva mii de euro? (Joi, 10 decembrie 2020, 23:41)

    luciannn [utilizator]

    Unii pleaca din tara pentru cateva mii de euro in plus la salariu, dar se trezesc peste putin timp ca au pierdut din categoria "priceless": soarele, caldura, familia, rudele, prietenii...
    • -2 (6 voturi)    
      Asa e (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:17)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Vampirii din Suedia ti-au dat minus.
    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:19)

      [anonim] i-a raspuns lui luciannn