Imagini inedite: Doi urși și trei lupi în aceeași zonă

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2020, 18:57 Actualitate | Mediu


Ursi si lupi
Foto: Facebook
Doi urși și trei lupi în aceeași zonă este o imagine rară. O astfel de scenă a fost surprinsă în pădurile administrate de Regia Publică Locală a Pădurilor Kronstadt Brașov. Ba mai mult, chiar dacă sunt două specii aflate în conflict, de data aceasta urșii și lupii nu s-au luat la bătaie.

„Ce e drept, lupii par a fi înțeles repede mesajul unuia dintre cei doi urși”, scriu luni cei de la observator.

În fondul cinegetic nr. 18 Timiș (care este pe raza municipiilor Brașov și Săcele și al orașului Predeal) personalul silvic cu atribuții de vânătoare a realizat anul acesta studii de evaluare la carnivore mari și pisica sălbatică.

În anul 2020, în pădurile Brașovului avem:
  • - Urs: 85 exemplare;
  • - Lup: 22 exemplare;
  • - Râs: 13 exemplare;
  • - Pisică sălbatică: 9 exemplare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7363 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    lupi (Luni, 11 mai 2020, 19:29)

    danton68 [utilizator]

    daca mai numaram odata vedem 4 lupi...
    • +1 (1 vot)    
      Da, mai e unul indreapta imaginii (Marţi, 12 mai 2020, 21:35)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui danton68

      Se pune jos la inceputul filmuletului, probabil mesteca ciunga !:)
  • +7 (11 voturi)    
    Nu e bine (Luni, 11 mai 2020, 19:34)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Si-au dat seama cine e dusmanul comun, ma gandesc ca asta le-a modificat comportamentul.
    Omul e cel mai mare dusman al naturii si al mediului, nu mai trebuie argumentata afirmatia.
    • -3 (5 voturi)    
      Pai, (Luni, 11 mai 2020, 20:59)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      sa plecam dracu' d-aici,ca sa aiba ei loc.Ptiu!
    • +3 (5 voturi)    
      eventual (Luni, 11 mai 2020, 21:30)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      ii dai si nume omului : Ex Firea ...
  • +5 (7 voturi)    
    Am intrat... (Luni, 11 mai 2020, 20:44)

    Nonidem [utilizator]

    Am intrat in teritoriul lor,am taiat padurile, lasandu-le niste petice discontinui,le-am mancat hrana lor si in final le negociem viata cu amatorii de ucidere din placere!Suntem incomparabili mai rai decat ei!Ne autodistrugem casa unica - Terra-si-a vazut ce bine a dus-o Natura cat timp am lasat-o in pace!Bizara si sinucigasa e specia asta umana!
    • +2 (2 voturi)    
      ce vorbesti? (Marţi, 12 mai 2020, 12:48)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Unde naibii s-au taiat paduri in zona Brasov, in speta in zona descrisa aici ca fiind fondul cinegetic Timis?
      E ursarie si aici ca si in Balvanyos.
      Pe vremuri, mergeau multi la cules de zmeura sau ghebe. Acum nu mai intra nimeni in zonele alea.
  • +1 (1 vot)    
    Nu sunt convins (Marţi, 12 mai 2020, 9:41)

    Setalcott [utilizator]

    S-a intamplat pur si simplu sau s-au adunat unde ii hranesc padurarii?