Jane Goodall: Disprețul față de animale a provocat pandemia de coronavirus

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 aprilie 2020, 12:48 Actualitate | Mediu


Jane Goodall
Foto: Captura YouTube
"Disprețul" față de mediul înconjurător a provocat criza Covid-19, spune Jane Goodall, 86 de ani, expertul în primatologie care și-a dedicat viața apărării animalelor, în special cimpanzeii, și a mediului. Dar, spune ea, a venit momentul să învățăm din greșelile noastre și să evităm catastrofe viitoare, potrivit AFP.

Jane Goodall este considerat cel mai mare expert în cimpanzei din lume. În România este cunoscută pentru cartea „În umbra omului”.

Întrebare: Cum percepeți această pandemie?

Jane Goodall: Disprețul nostru pentru natură și lipsa de respect față de animalele cu care ar trebui să împărțim planeta au provocat această pandemie, care a fost prezisă de mult timp. Deoarece, pe măsură ce distrugem, spre exemplu, pădurea, diferitele specii de animale care trăiau acolo sunt împinse în apropierea oamenilor și bolile trec de la un animal la altul iar unul dintre aceste animale, apropiat cu forța de oameni, îi va infecta, probabil.

Sunt, de asemenea, animalele sălbatice vânate, vândute pe piețele din Africa sau din Asia, în special din China, și crescătoriile noastre intensive unde strângem cu cruzime miliarde de animale, sunt aceste condiții care oferă virușilor ocazia de a face saltul între specii spre oameni.

Întrebare: În ceea ce privește aceste piețe de animale, ce ar trebuie făcut?

Jane Goodall: Este un lucru foarte bun faptul că în China s-au închis piețele de animale vii. Este o interdicție temporară dar care sperăm că va deveni permanentă și că vor urma alte țări asiatice. Dar în Africa va fi foarte dificil de stopat vânzarea cărnii de vânat, deoarece viața atât de multor oameni depinde de ea. Trebuie gândit foarte atent cum se poate face, deoarece nu putem împiedica pe cineva să facă ceva atunci când nu are absolut niciun ban pentru a trăi sau pentru a-și susține familia. Dar această pandemie ne învață măcar ce putem face pentru a o evita pe viitoarea.

Întrebare: Există motive de speranță?

Jane Goodall: Trebuie să înțelegem că facem parte din lumea naturală, că depindem de ea și că, distrugând-o, furăm viitorul copiilor noștri. Sper ca din cauza acestei riposte fără precedent, aceste măsuri de izolare peste tot în lume, mai mulți oameni se vor trezi, vor începe să se gândească la modul în care își pot trăi diferit viețile.

Toată lumea poate avea un impact în fiecare zi, dacă vă gândiți la consecințele micilor alegeri pe care le faceți: ce mâncați, de unde vine asta; a provocat cruzime față de animale; provine dintr-o agricultură intensivă; e ieftină din cauza muncii forțate a copiilor; producerea sa a dăunat mediului; câți kilometri a trebuit să călătorească; v-ați gândit să mergeți pe jos în loc să luați mașina; cum puteți să luptați împotriva sărăciei, deoarece oamenii săraci nu pot face acest gen de alegeri etice, ei trebuie să facă ce pot pentru a supraviețui, ei nu-și pot pune aceste întrebări legate de ce cumpără, trebuie să fie cel mai ieftin și taie ultimul copac pentru că sunt disperați să găsească pământ pentru a putea cultiva ceva ca să mănânce... Ce putem face fiecare în viețile noastre depinde de cine suntem, dar cu toții putem face o diferență, toți.

Declarațiile au fost făcute într-o conferință telefonică cu ocazia lansării unui nou documentar produs de National Geographic, "Jane, un mesaj de speranță".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6654 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:53)

    [anonim]

  • -6 (14 voturi)    
    E timpul sa refacem cultul Vitelului de Aur (Duminică, 12 aprilie 2020, 13:01)

    xolv [utilizator]

    dupa 3500 de ani.
  • -6 (22 voturi)    
    baliverne (Duminică, 12 aprilie 2020, 13:40)

    mihai2015 [utilizator]

    individa asta are o ura salbatica pentru rasa umana, dupa ea si alti ca ea ar fi ei mai fericiti sa vina o molima care sa omoare toti oameni, sa ramana numai maimute si alte jivine.
    • -2 (6 voturi)    
      Neh (Duminică, 12 aprilie 2020, 17:17)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Dar personal sunt indragostit de aspectul Pamantului cand erau doar 1 miliard de pamanteni .

      https://en.wikipedia.org/wiki/View_of_Toledo#/media/File:View_of_Toledo_MET_DP349564.jpg
      • +3 (7 voturi)    
        La 1800, cand populatia era cam de 1 miliard (Duminică, 12 aprilie 2020, 22:54)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        Un european traia in medie cam 34 de ani.
        Mi-e teama ca esti indragostit doar un aspect al Pamantului nu de toate aspectele lui.
        • -1 (3 voturi)    
          Idiocracy (Luni, 13 aprilie 2020, 13:25)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Accesul la tehnologie nu depinde de numarul de idioti care o folosesc ,ok ? N-ai decat sa preferi Bangladesh-ul in fata Norvegiei , fiecare cu mintea pe care o are .
  • -7 (21 voturi)    
    pe cind (Duminică, 12 aprilie 2020, 13:42)

    victor L [utilizator]

    un interviu cu mama Omida?
  • +2 (14 voturi)    
    de natura (Duminică, 12 aprilie 2020, 14:16)

    zigot [utilizator]

    putem spune ca este un dispret total, mai putin fata de
    animale in mod direct, poate implicit.
    este necesar ca oamenii politici sa-si asume aceasta
    criza, iar in baza informatiilor furnizate de oamenii de
    stiinta, sa se adune si sa stabileasca cum va trebui sa
    functioneze societatea in speta conditii naturale
    favorabile in natura;
    poate dl Trump va realiza ca acordul de la Paris nu este
    un moft si ca este necesar a se lua masuri drastice
    pentru protejarea naturii; acum a realizat ce inseamna
    "america first"?
    este de nedorit ptr toata omenirea, mai ales ptr aceasta
    natiune care a facut mult pentru progresul ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce legatura are Acordul de la Paris (Duminică, 12 aprilie 2020, 22:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Cu omenirea?
      Cu defrisarile din Romania sau din Indonezia?
      By the way? stii care e efectul CO2 asupra masei lemnoase? sau verzi, cum doresti?
      a- scade
      b-creste
      PS - te-ai gandit vreodat de unde vine expresia "efect de sera"?
  • -16 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 12 aprilie 2020, 14:20)

    [anonim]

    • +15 (17 voturi)    
      A mai fost (Duminică, 12 aprilie 2020, 15:45)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui

      unul cu o minte ca a ta; se numea Mao Zedong si a avut aceleasi idei pe care le ai tu. In urma aplicarii acestor idei, au murit 30 de milioane de oameni! http://www.ziare.com/cultura/documentar/razboiul-vrabiilor-responsabil-de-moartea-a-30-milioane-de-oameni-in-china-1314135
    • +6 (10 voturi)    
      Ai fi primul pe lista! (Duminică, 12 aprilie 2020, 17:42)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui

      Crezi ca esti mai presus tu decat un mormoloc amarat? Vorbesc de tine nu de semenii tai.!
  • -2 (18 voturi)    
    Astea-s concluzii de gospodina (Duminică, 12 aprilie 2020, 15:24)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca adevarata cauza a incapacitatii omenirii de a stapini pandemia este nivelul scazut al cunostintelor ei medicale. Care poate parea ridicat la prima vedere dar este inca foarte scazut fata de COMPLEXITATEA OMULUI. Concluzia ar fi ca omenirea ar trebui sa accelereze cercetarile in domeniul sistemului imunitar si al descifrarii tuturor tainelor lui . Si fireste, in toate domeniile medicinei. Ma rog, "tuturor" este o metafora. Prin aceasta omenirea ar avea asi in mineca si pentru alte tipuri de virusuri care ar putea apare. Investitiile pe care ar trebui , de acum inainte, sa le faca omenirea in domeniul cercetarilor medicale ar trebui sa depaseasca cota de INSPAIMINTATOR. Sa devina apocaliptice ca volum , inimaginabile si hipertrofiate. Chiar daca asta va insemna o reducere drastica a cantitatii de modele noi de telefoane mobile, coborind, poate , sub cota de avarie de 29785 de modele noi pe an.
  • -8 (16 voturi)    
    o (Duminică, 12 aprilie 2020, 16:05)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    greta doomsberg mai batrina. Dar la fel de ramolita.
    Marota apocalipsei face ravagii printre membri bisericii ateiste.
  • +6 (12 voturi)    
    Jane Goodall face greseala (Duminică, 12 aprilie 2020, 16:29)

    Rahan5 [utilizator]

    ca imparte fiintele (biologic) in 2 categorii separate: oameni si animele.
    Care din punct de vedere bioplogic (si mai ales din punct de vedere al adaptarii corona-virusilor) este o mere greseala.
    Vaca, porcul si mai ales gaina sunt prea departati biologic de om pentru a transmite virusi periculosi fata de maimuta.
    (SIDA provine de la 3 specii de maimute din Africa care sunt rezervoare naturale, una dintre ele fiind cimpanzeul)
    Apoi omul, care manca si carne, este mult mai apropiat biologic de arici si pangolin decat de gaina.
    Iar aricii si pangolinii sunt apropiati de liliac (carnivore si inrudite cu 60 de milioane de ani in urma).
    Liliecii nu sunt altceva decat urmasii unei specii inrudite cu aricii si pangolinii si care aveau un stramos comun acum 60 de milioane de ani.
    Liliecii au ales atunci sa zboare si pangolijnii si aricii sa se acopere de carapace si tepi si sa mearga pe pamant.
    Grav este ca se tolereaza in Africa vanatul si consumul maimutelor, sau
    in China consumul liliecilor si al pangolinilor.
    Si nu consumul vacilor porcilor si gainilor.
  • -1 (13 voturi)    
    m-am desteptat (Duminică, 12 aprilie 2020, 16:51)

    CuNume [utilizator]

    Daca pana acum nu am inteles exact cum a trecut virsul de la animale la om... ei acum m-am luminat. Doctorii, epidemiologii, virusologii sunt doar niste... ologi. Mi-am dorit intodeauna sa descopar pe cineva, asa ca Jane (Tarzan's girlfriend), care stie cu argumente stiintifice sa explice ceea ce majoritatea oamenilor nu inteleg. Wow!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Fals! (Duminică, 12 aprilie 2020, 16:59)

    fdaniel [utilizator]

    Problema e disprețul față de igienă!
    Leul nu disprețuiește antilopa și nici hiena cadavrul, dar sunt adaptate.
  • -2 (8 voturi)    
    OH. (Duminică, 12 aprilie 2020, 17:17)

    letsoc [utilizator]

    Oare de ce se crede ca omul , care-i tot un animal , este buricul universului ?
    • +1 (7 voturi)    
      Uite de ce (Duminică, 12 aprilie 2020, 20:27)

      Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      Fiindca e singurul animal care ride la un banc bun. Nu ride, ca asa e!
    • +1 (5 voturi)    
      fiindca pisica mea nu poate sa iti raspunda direct (Duminică, 12 aprilie 2020, 23:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      Sta doar langa si rade impreuna cu mine de prostia ta.
      Ma rog, mi-a zis sa iti spun ca termenul buric e antropomorfic si ca esti humano-centrist. Cica vrabiutele pe care le vaneaza nu au buric si deci nu percepi lumea cum trebuie!
  • 0 (2 voturi)    
    Coronavirusul e ca Isus (Luni, 13 aprilie 2020, 14:02)

    Setalcott [utilizator]

    Pentru comunisti, Isus a fost comunist, pentru homosexuali, homosexual, pentru pacifisti, pacifist. La fel, pentru ecologisti, responsabil de coronavirus e neglijenta fata de mediu, pentru protectionisti, globalizarea, pentru doctori, lipsa de igiena, pentru conservatori, China, pentru relgiosi, Dumnezeu, etc, etc
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 aprilie 2020, 19:04)

    [anonim]