Un nou semnal privind poluarea în București: Niște arderi, niște fum, niște păcură

de Ionut Baias     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2020, 22:31 Actualitate | Mediu


Poluare fum Bucuresti
Foto: Facebook/ Costel Alexe
Primarul Capitalei, Gabriela Firea, trage un nou semnal privind poluarea din București și cere explicații publice Ministerului Mediului și Ministerului Economiei cu privire la posibile arderi de păcură la CET Grozăvești, „pe ascuns”, potrivit Mediafax.

Firea a postat imagini cu fumul gros care se vede deasupra Capitalei și cere explicații publice privind poluarea de la Ministerul Mediului și Ministerul Economiei.

„În această seară (duminică – n.r.), la CET Grozăvești. Niște arderi, niște fum, niște păcură. Pe ascuns! Cât lumea e îngrijorată de coronavirus. Ca cetățean de 30 de ani al Municipiului București și ca primar general, solicit explicații publice Ministerului Mediului și Ministerului Economiei! Și Guvernului! Bucureștenii merită respectul guvernului!”, scrie primarul Capitalei pe pagina de Facebook.

La începutul lunii martie, stațiile pentru măsurarea calității aerului din București au înregistrat depășiri chiar și cu 900-1.000% peste limitele maxim admise la poluarea cu PM2,5 și de aproape 800% la poluarea cu PM10. Atunci, primarul Capitalei Gabriela Firea a intrat într-un conflict deschis cu ministrul Mediului și cu ministrul Economiei pe tema poluării din București. Firea a acuzat două CET-uri că au ars mai multă păcură decât ar fi fost nevoie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6590 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Taxa Oxygen! Mare teapa (Duminică, 29 martie 2020, 22:39)

    Je__ [utilizator]

    Pai parca automobilele erau marele cancer ce trebuia TAXAT! Ca nu aveau bogatii locuri de parcare si pierdeau timpul in trafic


    Acum imi spuneti ca platim taxa de fraieri, si respiram acelasi aer poluat?

    Pai mi s-a spus ca platesc sa resipir doar aer ozonat!
  • +6 (12 voturi)    
    Voluntareasa Minte (Duminică, 29 martie 2020, 22:39)

    un domn [utilizator]

    Este cetățean de Voluntari
  • +6 (8 voturi)    
    doar (Duminică, 29 martie 2020, 22:49)

    zicsieu [utilizator]

    ai facut poze? ai trimis camioane sa ia gunoiul de acolo? ai trimis garda de mediu, politia? tzatza tot tzatza ramane. bai primareaso: faci si taci in vremea asta. nu are nevoie nimeni de mizeria ta zilnica. lasa-ne sa trecem linistiti prin perioada asta.
  • +2 (8 voturi)    
    ha sictir panarama (Duminică, 29 martie 2020, 22:53)

    liviu_ [utilizator]

    asta nu stie cum sa arunce matza moarta in curtrea guvernului

    e pandemie terminata ce esti!! nuci acum nu te pot potoli din aceasta campanie electorala de kko si sa faci ceva productiv?!

    inaitne erau masinile , acum brusc sunt arderile... totu ca sa nu fie de vine un anume priman incompetent!
  • 0 (4 voturi)    
    strazi nespalate, (Duminică, 29 martie 2020, 23:26)

    Levellers [utilizator]

    gunoaie peste tot, o parte a populatiei, intr-o nesimtire totala, needucata si nefortata macar sa se autoeduce, praf inimaginabil, dar primaria n-are nicio treaba !!!
  • -5 (7 voturi)    
    Aici Firea are dreptate. CET Grozavesti tr.darimat (Luni, 30 martie 2020, 0:11)

    D-or [utilizator]

    Daca nu se poate altfel, daca nu renunta la pacura, CET Grozavesti trebuie inchis si darimat.
    Destul a nenorocit viata si sanatatea a milioane de oameni.
    A devenit un focar de coruptie.

    E un intreg lant de ticalosi: petrolistii, transportatorii, cei din energie, mediu, institutiiile financiare.
    Ar fi extrem de simplu de dovedit din hirtii si din cita energie a vindut ce anume a ars.

    Ar mai fi inca un scenariu, ca energia livrata in SEN de CET Grozavesti arzind pacura sa fie facturata in contul altui CET privat, care sa incaseze banii.
    In fond, electricitatea nu are culoare.

    S-ar putea ca aceasta sa fie explicatia pentru indirjirea cu care ELCEN nu renunta la pacura, precum si faptul paradoxal ca ELCEN intra in faliment, desi produce non-stop energie.

    Acum citiva ani, oficial CET Grozavesti nu functiona, dar practic, fumega cumplit.
  • +2 (2 voturi)    
    15 ani inchisoare si aveti cerul senin ca lacrima (Luni, 30 martie 2020, 2:51)

    Coco Whistle [utilizator]

    daca nu se face inseamna ca toti sint mina in mina. complici si banditi.
  • +1 (1 vot)    
    Probe (Luni, 30 martie 2020, 8:51)

    Gargara3 [utilizator]

    GVF are la dispozitie o directie de mediu care poate depista si amenda poluatorii. De ce nu o face si prefera sa posteze pe FB istericale? Pentru ca atat stie, atat poate, atat o duce mintea ei de promterista.