Titlu Euronews, după ce țara noastră se confruntă cu declanșarea procedurii de infringement: Gestionarea deșeurilor - România, prostul Europei

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 februarie 2020, 9:33 Actualitate | Mediu


Articol Euronews despre deseurile din Romania
Foto: Captura euronews
Euronews scrie într-un material pe site-ul său că managementul deșeurilor reprezintă o provocare majoră pentru România care vede cum ajung pe terenul său din țările din vest toate tipurile de deșeuri, transformându-se în pubela Europei. Asta, pentru că tratarea deșeurilor este foarte ieftină: 17 euro pe tonă față de 250 de euro oriunde altundeva în Europa.

Importate deseori ilegal, sub pretextul că este marfă, aceste deșeuri sunt trimise în fabricile de ciment unde sunt arse.

”Companiile ascund natura exactă a deșeurilor exportate în România, ceea ce este ilegal”, explică Romana Puiuleț.

”Ancheta noastră arată prezența deșeurilor contaminate, deșeurilor medicale sau deșeuri menajere. Nu există niciun control special la granițe, unde ar putea fi oprit traficul de deșeuri”.

Fum toxic

O altă destinație pentru deșeuri, în afara de fabricile de ciment: incineratoarele publice, unde pot fi transformate în energie. Dar ONG-urile de mediu atrag atenția asupra impactului fumului toxic asupra populației.

”Nu este o soluție bună pentru că emisiile de dioxină și furan de la incineratoare constituie un real pericol pentru populație. Pentru moment, aceste emisii nu sunt măsurate și nu știm nivelul de toxicitate din aer”, a explică Marius Cobârzan de la ”Zero waste Romania”.

În ceea ce privește mediul, și în special gestionarea deșeurilor, România este unul dintre cei mai slabi elevi ai Europei. În București, în timp ce pubelele sunt pline și aproape că nu există colectare selectivă a deșeurilor, asta ducând la o rată scăzută de reciclare.

Euronews îl citează pe ministrul Mediului, Costel Alexe, care arată cu degetul spre lipsa de sprijin a Bruxelles-ului.

”Comisia Europeană nu a recomandat finanțarea managementului integrat al deșeurilor, gropile de gunoi și incineratoare în România, în bugetul actual. Prioritatea națională este de a mări colectarea selectivă care este în prezent de doar 13.81%”, a spus Costel Alexe.

Gunoi aruncat în stradă

”Doar în București - un oraș care reprezintă 10% din populație - gospodăriile produc peste un milion de tone de deșeuri pe an. Cu o groapă de gunoi care funcționează parțial, depozitarea tuturor deșeurilor este aproape imposibilă. Unele persoane găsesc alternative: aruncă gunoiul pe marginea drumului”, a spus corepondenta Euronews, Mari Jeanne Ion.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















11670 vizualizari

  • -15 (37 voturi)    
    Deci am ajuns groapa de gunoi a UE, (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 9:49)

    xrogo [utilizator]

    asta nu se numara printre avantajele aderarii?
    • -3 (23 voturi)    
      ueue (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 10:46)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      UE ne dă gunoiul, UE ne dă amendă. Prostii Europei!
      • +2 (14 voturi)    
        Nuu noi suntem prostii, cei care ne conduc (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 12:06)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        De ce dam vina pe UE, ei isi fac treaba iar guvernantii nostrii accepta sa preluam gunoaiele(contra unor spagi la ministere). va intreb cine este prostul ?
        Noi ! Ca acceptam toate astea.
        • 0 (2 voturi)    
          Art. Euronews e scris de Mari Jeanne Ion! (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 21:57)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          Este una Mari Jeanne Ion, corespondenta la Euronews. Ea a scris articolul și ea a pus titlul "Romania, prostul (codașul) Europei".
    • +6 (12 voturi)    
      Si daca nu eram in UE nu era importat gunoi crezi? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 10:54)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Daca nu faceam parte din UE, crezi ca nu se importa gunoi? La cat de interesati de mediu sunt politicienii?Bucura-te ca UE ne mai trage de maneca sa facem ceva cu gunoiul! Ar fi interesant sa vedem cum e situatia in Ukraina, Serbia, Kosovo, Albania... in ce masura se importa gunoi la ei in tara.
      • +6 (10 voturi)    
        Dupa 30 de ani de PSD-ism la ce va asteptati? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 11:49)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

        .
        • -1 (5 voturi)    
          Iar o luasi pe aratura neamule, (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:35)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ty

          uitasi de 10 ani de basism si de inca 5 de taranism?
          • 0 (4 voturi)    
            Nu stii sa socotesti? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 20:34)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            Din cei 10 de basism 4 au fost cu Tariceanu iar 3 cu ponta. In cei 10 de basism au fost si 2 suspendari de presedinte ca asa a vrut muschii PSD. Din cei trei ani ramasi au fost au fost 2 de criza mostenita de la Tariceanu&PSD si unul de crestere economica. Romanii au inteles de ce a fost nevoie de taieri de salarii la stat si de trecere in somaj la privati(de astia nu vorbeste nimeni). Prcatic din 2011 Romania a trecut iar pe crestere economica. Ani de zile apoi PSD s-a laudat cu crestere economica fara a avea nici un merit. Au luat totul de-a gata. Singurul merit a lui ponta a fost ca nu a stricat prea mult echilibrele economice. Dar au venit apoi guvernele Dragnea si ne-au adus iar in situatia din 2009.

            Perioada taranista cu invinsul Constantinescu si prim ministrul Ciorbea . . .
        • +2 (2 voturi)    
          Corect! Poate continuam sa iesim la vot totusi! (Marţi, 18 februarie 2020, 11:48)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Sa speram ca nu mai prind majoritate la urmatoarele parlamentare!
    • -8 (16 voturi)    
      Mulțumim Mari Jeanne Ion că ne-ai ponegrit! (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 11:30)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Așa-zisul articol Euronews este de fapt opera lui:
      - Mari Jeanne Ion, corespondenta Euronews,
      - Romana Puiulet de la Rise Project,
      - Marius Cobarzan de la un ONG.

      Titlul "Gestion des déchets: la Roumanie, cancre de l'Europe" este pus de Mari Jeanne Ion. Ea zice ca Romania este prostul Europei.

      Vezi:
      https://fr.euronews.com/2020/02/14/gestion-des-dechets-la-roumanie-cancre-de-l-europe

      Dar uite ca am mai găsit un titlu asemanator, cu același cuvânt "cancre" dar referitor la Franța: "La France reste le cancre de l’Europe sur les énergies renouvelables"! Deci și Franța este prostul continentului, dar la energii regenerabile.

      Vezi:
      https://www.euractiv.fr/section/monde/news/la-france-reste-le-cancre-de-leurope-sur-les-energies-renouvelables/482104/
      • -1 (3 voturi)    
        Bravo lor! Sigur nu respiri aerul de aici (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:19)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        E simplu sa dai sfaturi bune pentru altii de la distanta.

        Si eu scriu de multa vreme despre faptul ca in 2018, 70% din deseurile reciclate/arse in RO erau importate. Probabil acum procentul e si mai mare.

        Asta e crima. Intre timp, ststul, acelasi care permite imbogatirea unora din imbolnavirea populatiei si a flore/faunei, are nerusinarea sa aplice taxe si amenzi bietilor cetateni, deja victime.
      • -1 (5 voturi)    
        Deliciile aparteneței la UE vin la pachet cu gunoi (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:38)

        zizin [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Săptâmâna trecută presa ”non-mainstream” de la noi relata, citez:

        ”Autorităţile au descoperit luna trecută 16 camioane pline cu gunoi menajer, care conţinea şi deşeuri medicale extrem de toxice, dar care urmau să intre în ţară sub formă de marfă reciclată.

        Reprezentanţii Ministerului Mediului spun că astfel de operaţiuni par a fi o practică uzuală, astfel că ministrul Mediului a cerut controale mai stricte la graniţă.

        Garda de mediu şi poliţia de frontieră au stabilit şi traseul acestor deşeuri periculoase. 13 au venit din Germania, 2 din Ungaria şi 1 din Austria. Urmau să ajungă la 6 gropi de gunoi din 5 judeţe: Hunedoara, Ilfov, Buzău, Constanţa şi Prahova.”

        https://newsromania.eu/tiruri-cu-sute-de-tone-de-deseuri-periculoase-preluate-din-germania-austria-ori-ungaria-ajung-in-romania/
    • +1 (1 vot)    
      Romania tara gunoaielor... (Duminică, 16 februarie 2020, 9:54)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Atunci cand esti tara gunoaielor, cand marginea soselelor publice si padurile sunt pline de deseuri, cand nu exista colectare selectiva a gunoaielor ,,,, normal ca celelalte state isi pun intrebarea, oare nu am putea si noi sa ne c...c...m in capul lor .... daca legile nu se respecta si nu se aplica, garda de mediu nu actioneaza si fiecare face ce vrea ....cand romanul isi renoveaza casa, arunca molozul peste gard sau unde vrea el.... gata imaginea e formata, Romania Tara Gunoielor membru UE.... UE nu are nici o vina, dimpotriva noroc cu Bruxellusul care ne mai trage de maneca... curatenia tine de fiecare cum se gospodareste... aici si educatia, mai bine yis lipsa ei isi spune cuvantul... Romania tar gunoaielor....
  • +17 (23 voturi)    
    asa (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 9:54)

    Soljenitin [utilizator]

    Si nu-i asa, sau cum?
    Punand in parlament si primarii numai hoti nu inseamna ca suntem prosti?
  • +24 (34 voturi)    
    Titlu gresit tradus sau click-bait (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 10:06)

    animatron [utilizator]

    https://fr.wiktionary.org/wiki/cancre

    "cancre" nu inseamna "prost" in franceza, are mai multe sensuri printre care la care se refera Euronews, de "ultimul elev din clasa".

    Euronews nu are limbaj huliganic, injurios, nu e un canal-tabloid, de cancan.

    Titlul se refera la pozitia Romaniei de "codasa Europei" la gestiunea deseurilor.

    A titra, ca jurnalist roman, ca tara ta e "prostul Europei", merita un bonus direct de la Kremlin sau Budapesta, e mai mult decat masochism.

    Romania are multe probleme, ca mai toate tarile europene, din fericire o problema de gestiune a deseurilor e mai putin grava decat una de gestiune a terorismului sau a integrarii a milioane de migranti (probleme grave cu care se confrunta alti "prosti/codasi ai Europei".

    Am observat ca HN practica cenzura in ultimele luni, am crezut ca e legat de campania pro-USR, pare insa ca e mai degraba o treptata asumare a unei pozitionari politice "progresiste" in care pro-europenismul e confundat cu anti-romanism.

    Pastrez speranta ca HN va ramane un site deschis dezbaterilor si comentariilor in spiritul unei libertati necenzurate de corectitudine politica sau orgolii jurnalistice.
    • 0 (12 voturi)    
      Euronews a zis exact ce trebuia (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 12:16)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Din pacate de zeci de ani se incearca modelarea omului roman (plus minoritatile) pentru a corespunde cu civilizatia europeana. Cand a zis dl. (tovarasul ) Brucan ca avem nevoie de 20 de ani ca sa ajungem la nivelul tarilor europene, cred ca a gresit , mai trebuia un zero dupa 20. Asta este, desi este interesant cand concetatenii nostrii ies in tarile UE , nu fac acelasi lucru ca acasa, datorita amenzilor. Deci problema la noi este ca desi legislatia este clara , nu se aplica din cauza cumetriilor(m-ai amendat, eu il cunosc pe ala ..etc) . Intr-o zi ma plimbam intr-un parc si unul mare vlajgan isi plimba cainele, l-am vazut ca a lasat rahatul de caine si l-am intrebat : dle nu trebuia sa iei rahatul de acolo, mi-a raspuns , Omule eu sunt seful de la jandarmerie, asa ca ciocu mic. Deci de aici incepe problema.
    • -2 (4 voturi)    
      prostănac, neghiob, tăntălău, netot, nătărău (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 16:50)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Euronews: ”România, prostul Europei”

      Cred că cea mai adecvată traducere din franceză a titlului era: ”România, fraierul UE”.

      Bilă albă pentru HN care, totuși, s-a abținut să utilizeze femininul adjectivului ”prost” în legătură cu substantivul România.
    • 0 (2 voturi)    
      Titlul era acelasi si in engleza. Si e corect spus (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:47)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Reflecta -partial -realitatea. Da, importam deseuri, dar nu doar pentru bani.

      Pentru bani, deseurile ar fi fost reciclate/arse pe pustii sau in munti, nu in centrele oraselor. Scopul e exterminarea accelerata a polulatiei din orase, dupa ce elitele s-au retras la periferii.
  • +5 (9 voturi)    
    Cine sa gestioneze? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 10:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hotii sin PSD? Gragaragii „liberali” ? Grivco de Kotroceni? Ii doar in fund. Ei fac blaturi da sa isi imparta ciolanul, nu de Romania le lasa acestor lepadaturi politice.
  • +11 (15 voturi)    
    Foarte bine ca ne forteaza mana! (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 11:00)

    Urzitoru [utilizator]

    Daca statul nu este in stare sa remedieze problema din proprie initiativa, e bine ca ne atrage atentia UE! Da, este extrem de important cin e la guvernare, ca avem nevoie de alegeri locale in doua tururi, etc... dar eu vreau sa mai si respir intre timp!
  • -5 (11 voturi)    
    suntem in plin proces de dezintegrare (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 11:33)

    Anonym [utilizator]

    fara o revolutie, o schimbare la nivel individual dar mai ales la nivel de conducere ... adios Romania
    • -1 (7 voturi)    
      Să ne dezintegrăm!!! (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 12:18)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      O țară care-și distruge prezentul și viitorul pentru a asigura huzurul hoților și paraziților societății (pensionari speciali și bugetari), asta merită!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Nu mai bine dezintegram intii vuvuzelele? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:21)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Zic sa incepem cu ele si dupa aceea mai vedem daca mai avem motive de dezintegrare.
  • +6 (12 voturi)    
    Este esentiala colectarea selectiva (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 12:04)

    radu222 [utilizator]

    Problema gestionarii deseurilor este la autoritatile locale. In general, exista disponibilitate din partea locatarilor pentru colectarea selectiva a deseurilor, dar ce te faci ca primariile nu urmaresc respecarea acestui principiu de catre toti, si mai mult, unitatile de salubritate descarca toate containerele la gramada in aceeasi masina, chiar daca sunt deseuri diferite. Ar putea fi pusi cei de la politia locala, care nu prea se vede ca fac ceva, sa urmaresca respectarea colectarii selective si preluarea lor pe sorturi de catre unitatile de salubritate.
    • +5 (7 voturi)    
      „Miliția locală” trebuie desființată. (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 12:55)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      Și o parte din ea, cea merituoasă, să redevină gardieni publici.
      • +1 (1 vot)    
        Unde dai si unde crapa. Asta e batjocura. (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:38)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Politia Locala ar trebui sa verifice daca reciclatorii au hale inchise, daca nu-si toaca deseurile pe strazi. Asta, da, dar sa-i transformi in gunoieri, e batjocura

        Eu am fost impreuna cu Politia Locala noaptea la un poluator, iar paznicii nici nu s-au sinchisit sa se apropie de poarta.
        Politia Locala nu are nicio putere, nu poate intra in unitatile privatilor noaptea, iar ei atunci polueaza.

        Despre sortare, refuz categoric sa sprijin afacerile ticalosilor care toaca deseurile pe strazi si care se imbogatesc din cea mai poluanta industrie. E timpul meu, gunoiul meu, cine vrea gunoi sortat, sa plateasca.
      • 0 (0 voturi)    
        Interesat? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:49)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        .
    • 0 (2 voturi)    
      Sictir! De la reciclare ni se trage poluarea (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:28)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      M-am saturat de prostitori.
      Eticheta de "ecologic" a devenit sinonima cu inselaciunea, e noul "Crede si nu cerceta".
      Tot ce este scump si toxic este neaparat ecologic.

      Iata, in cel mai mare lant de magazine se dau niste pungi care put infiorator, de nu mai poti minca fructele nici decojite, dar pe care scrie, evident, "ecologic". Si-n pungile acelea toxice se impacheteaza si carnea si brinza, orice. .

      Si nimeni, dar nimeni nu se revolta, nimeni nu cere anchete, doar pentru ca scrie pe ele "ecologic"
  • +5 (5 voturi)    
    Pedepse pe viata, cel putin (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 12:49)

    V. Istina [utilizator]

    Asta ar trebui sa primeasca borfasii pentru asa fapte. Dureaza sute de ani pana ce se vor sterge urmele facute de lacustele pesediste.

    Ce le pasa ca vor muri copii romnilor din cauza otravurilor aduse de ei? E mai mult decat hotie aici. E sabotare si otravire intentionata. E siderant ca SRI-ul ... nu zice nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Acuz de Crima contra umanitatii pe toti decidentii (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:59)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      care au permis importul de deseuri si arderea pacurii in orase.

      Si inactiunea trebuie pedepsita la fel.
      DNA-ul ce a facut cind, de exemplu, in Galati a fost inchisa termoficarea? Acum fostul CET inunda orasul cu fum negru, toti au cosuri de centrale sub geamuri, iar bietul SIDEX a ajuns de-a dreptul ecologic pe linga noii poluatori.

      Legiuitorii de ce nu au interzis importul deseurilor?
      Guvernele de ce nu au verificat lanturile proceselor de reciclare,?
      Ministerul Mediului cum a dat avize de functionare pt incinerarea deseurilor in orase?
  • 0 (0 voturi)    
    CSAT pe poluare. Conduce cineva tara asta? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:38)

    D-or [utilizator]

    Legiferarea nu e o favoare, e o obligatie.

    Hai, cititi-va fiecare fisa postului, vedeti-va atributiile - care sunt obligatorii, nu facultative - si actionati in consecinta. TOTI.

    Absolut toate institutiile statului au fost aduse prin acest articol al Euronews - care sper sa nu fie ultimul - in situatia de a fi obligate sa ia masuri concrete, fiecare dupa competente.

    Si nu merge prostirea cu plantatul panselutelor, desenatul unei piste de biciclete sau masinile electrice. A caror energie se va produce prin arderea deseurilor si a pacurii, evident.