Mesajul Gretei Thunberg către forumul de la Davos: Nu ne-am spus ultimul cuvânt

de Andrei Stan     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 0:23 Actualitate | Mediu


Greta Thunberg
Foto: Greta Thunberg/Facebook
​Activistul climatic Greta Thunberg, care a lansat mișcarea #FridaysforFuture, urmează să participe la adunarea anuală a elitelor WEF, săptămâna viitoare, relatează AlJazeera.

Activista suedeză pentru climă și o mulțime de aproximativ 10.000 de protestatari au marșăluit vineri în orașul elvețian Lausanne, înainte ca mulți dintre ei să se îndrepte spre Davos, săptămâna viitoare, pentru a provoca liderii politici și de afaceri pentru a combate criza climatică.

"Deci, suntem într-un an nou, am intrat într-un nou deceniu și până acum, în acest deceniu, nu am văzut niciun semn că acțiunile climatice reale urmează și că trebuie să se schimbe", a spus Thunberg într-un discurs la Lausanne.

Protestatarii au avut bannere, pe care apărea scris: „Treziți-vă și mirosiți focurile de vegetație” (fiind o aluzie la incendiile din Australia) și „Este târziu, dar nu este prea târziu”.

Sute de activiști vor pleca cu trenul spre Klosters, o localitate în apropiere de Davos, unde Thunberg participă la eveniment pentru al doilea an consecutiv.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2575 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    Mă uit la fotografia Gretei... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 0:48)

    Observator roman [utilizator]

    ...și parcă văd chipul schimonosit de furie al lui Hitler...
    Aferim cu așa 'avertizori' ai omenirii...

    Mai bine urmăriți melodia asta... :)))

    https://www.youtube.com/watch?v=GKKk2nSMyZU
    • +5 (11 voturi)    
      Exact la asta ma gandeam (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 8:29)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Ii mai lipseste o mustacioara mica sub nas si e leit. :)
  • 0 (8 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 0:59)

    mitg [utilizator]

    Pai spuneti-l si du-te.
  • +9 (21 voturi)    
    Daca pustoica isterica mergea (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 1:11)

    Rahan5 [utilizator]

    la scoala, si nu pierdea timpul cu prostiile ei cu ,,Protectia Climei", afla ca in 2020 nu se intra intr-un nou deceniu. Ci tocmai in 2021 !.

    ,,Nu ne-am spus ultimul cuvânt ".
    Vorbeste cu termenul ,,Noi".
    Cine naiba se crede ea ? In numele cui vorbeste ? Nu e liderul nimanui !.
    De fapt Greta Thurnberg e un ,,nimeni" in politica. Si va fi intotdeauna un ,,nimeni". In loc sa invete la scoala face doar circ.
    Seamana cu actorii copii ajunsi celebrii, dar de care nu mai aude nimeni dupa ce ajung la majorat.
  • +4 (8 voturi)    
    Se cred lideri. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 9:39)

    asavreau [utilizator]

    Proștii.
  • +4 (6 voturi)    
    :-) (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 9:57)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ​« Activistul climatic Greta Thunberg... »

    « activista suedeza pentru clima... »

    Pai e activist sau activista? Sa nu fac, Doamne fereste, vreo greseala daca o intâlnesc.
    • +4 (4 voturi)    
      Eu . . . (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:19)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      . . . sunt de scoala mai veche sila scoala aia veche am invatat ca profesiile toate se exprima la genul masculin. Adica nu exista avocata ci avocat, doctora ci doctor, activista ci activist s.a.m.d. Acum vad ca se poarta si femininul! Ma rog, vremurile se mai schimba si lexicul a devenit un fel de corcitura romano-engleza!
  • +1 (5 voturi)    
    Adio acțiuni pentru mediu. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:29)

    asavreau [utilizator]

    Cu puturoși care nu învață carte,nu știu să vorbească,doar insultă pentru-că i se pare că este un lider important,nu faci activism pentru mediu.Greta vorbește și nu ascultă de nimeni,sau,poate ascultă de vreo-un descreierat care o folosește ca să dezbine lumea.
    • 0 (0 voturi)    
      Iata mentalitatea "sfatuitorilor" (Marţi, 21 ianuarie 2020, 20:30)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      din Tara Sfaturilor de la Rasarit, "sfatosii" de ei, acum si pe Internet, desigur...