2019, cel mai cald an înregistrat vreodată în Europa și al doilea cel mai cald an în lume (agenție europeană)

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 8 ianuarie 2020, 13:42 Actualitate | Mediu


Incendii in Amazon
Foto: Captura YouTube
2019 a fost al doilea cel mai cald an înregistrat vreodată, încheind cel mai cald deceniu, a anunțat miercuri Serviciul Copernicus privind schimbările climatice, relatează AFP.

Anul trecut s-a clasat al doilea, cu doar 0,04 grade Celsius mai puțin decât în 2016, care rămâne cel mai cald an, dar marcat de un episod intens al El Nino, care se produce în zona tropicală a Oceanului Pacific.

Potrivit NASA, în 2016, El Nino a crescut temperatura globală cu 0.2 grade Celsius.

Cei mai calzi cinci ani au avut loc în ultimii cinci ani, când mercurul a crescut între 1,1 și 1,2 grade Celsius peste temperatura erei pre-industriale, a spus Copernicus.

Deceniul 2010-2019 a fost de asemenea cel mai cald de la începutul măsurătorilor.

În 2019, temperatura a atins 0,6 grade Celsius mai mult decât media perioadei 1981-2010.

”2019 a fost din nou un an excepțional de cald, de fapt al doilea cel mai cald din lume potrivit bazei noastre de date, cu multe luni care au bătut recordurilor”, a comentat Carlo Buontempo de la Serviciul european Copernicus pentru schimbarea climatică.

Europa a înregistrat cea mai mare temperatură anul trecut, mai mult decât în 2014, 2016 și 2018.

Serviciul a confirmat că concentrațiile de CO2 din atmosferă au continuat să crească în 2019.

Temperaturile au fost ridicate și în Alaska și în mari părți din Arctica.

În ritmul actual, temperatura de pe planetă ar putea să crească cu 4 sau 5 grade până la finalul secolului.

Acordul de la Paris din 2015 vizează limitarea încălzirii la 2 grade Celsius sau chiar 1,5 grade Celsius, dar chiar dacă unele dintre cele 200 de state semnatare își respectă angajamentele de a reduce gazele cu efect de seră, încălzirea globală ar putea depăși 3 grade Celsius.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2170 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    IPCC varianta Europeana (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 13:55)

    xolv [utilizator]

    "Schimbarile Climatice" e un substantiv propriu mai nou ?
    • -7 (9 voturi)    
      Normal (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 15:06)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Numele de zeități se scriu cu majusculă, nu ?
  • +17 (19 voturi)    
    Abureli (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 14:12)

    ipolitic [utilizator]

    Trump a scris clar pe Twitter ca nu exista incalzire globala, atunci asa trebuie sa fie. Daca continuati tot asa, acest Celsius va fi destituit si pus pe lista de teroristi.
    • +12 (14 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 14:39)

      jonk [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      acest Celsius sa fie pedepsit impreuna cu complicele sau Kelvin.
  • -10 (14 voturi)    
    Fake News (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 14:55)

    mihai2015 [utilizator]

    Pentru corectitudine, toate datele luate in calcul si formulele ar trebui facute publice, asa in lipsa unor date precise se poate afirma orice.
    Nimeni pina acuma nu a pus la dispozitie publica datele si formulele luate in calcul, asa cum ar fi normal pentru a putea fi verificate de oricine.
    Sa fi publicate clar si datele din ocean, Antartica, etc inclusiv datele obtinute prin simulari, pentru ca altfel este pura demagogie cum erau si recoltele la hectar ale lui Ceausescu.
    • -10 (12 voturi)    
      Ritmul actual (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 15:14)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      „În ritmul actual, temperatura de pe planetă ar putea să crească cu 4 sau 5 grade până la finalul secolului. ”

      Chiar și presupunând că toate afirmațiile din articol sunt adevărate, tot ar rămâne întrebarea: și care este, mă rog, „ritmul actual” ? Ritmul mediu dintre 2018 și 2019 ? Sau dintre 1981 și 2019 ? Sau dintre 2016 și 2017, când înțeleg că s-a răcit ? Ok, ăla nu mai e „ritm actual”, e „ritm trecut”, dar tocmai ca să vedeți că nici un „ritm actual” nu rămâne actual prea multă vreme. Dar pentru mass-media de scandal climatic e bun orice ritm care ne-ar duce unde vrea sponsorul emisiunii.
    • +5 (11 voturi)    
      datele sunt publice (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 15:36)

      engo [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Dar climate denier-ii nu le accepta si striga fake news.
      • -5 (11 voturi)    
        Haideți să fim serioși (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 16:12)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui engo

        Datele sunt publice, într-adevăr (apropo, dvs. le-ați consultat ? La cele brute mă refer. Sau doar ați citit concluzia în presă ?). Dar ce înțelegeți, totuși prin „climate denier”, ca să clarificăm noțiunea ? Cineva care neagă existența climei ? Sau ați vrut să spuneți „climate change denier” - cineva care neagă existența schimbărilor climatice ? În acest ultim caz eu nu prea cunosc exponenți. Nu zic că n-or fi - vorba aia, mai sunt unii care încă mai cred că Pământul e plat - dar eu n-am întâlnit. Cred că toți oamenii cu țiglele pe casă sunt de acord că schimbări climatice există, au existat și vor exista cât lumea și Pământul.
        Adevărata miză aici nu sunt schimbările în sine, ci:
        - cum interpretezi datele existente; orice statistician știe că pot fi creați o sumedenie de indici, în funcție de ce vrem să obținem. Și Viorica Dăncilă a spus că PSD-ul a luat mai multe voturi la prezidențiale decât la europarlamentare, ceea ce e tehnic corect. Și ?...
        - impactul pe care schimbările climatice, chiar și de anvergura proorocită de apostolii SC / ÎG, le-ar produce asupra ecosistemelor și societății. Bun, se face mai cald. Și e rău ? De ce ?
        - acțiunile pe care ni se cere să le întreprindem, acțiuni care au un impact dezastruos asupra bunăstării societății și asupra mediului (turbine eoliene care macină păsări, mamifere... baterii electrice a căror gestionare și reciclare devine un coșmar etc), dar un impact minim, spre inexistent, asupra schimbărilor climatice reale.

        De fapt despre asta e vorba - despre banii și profitul și puterea politică pe care unii le extrag din toate poveștile astea, nu dacă se încălzește sau se răcește.

        În final, v-aș reaminti că nici una - NICI UNA ! - dintre profețiile apocaliptice din ultimele 3-4 decenii nu s-a adeverit: petrol avem (din ce în ce mai mult), Manhattan-ul nu e sub apă, calota glaciară e la locul ei, nu am intrat într-o nouă epocă de gheață, nici într-una de foc, etc etc etc.
        Multă sănătate !
        • -5 (7 voturi)    
          la mai mare! (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 19:22)

          gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          mie toate aceste prognoze apocaliptice imi miros a disperare. Disperare ca minciuna până la urmă are picioare scurte. Și că pe sub fustița ce acoperă picioarele alea se vede secera și ciocanul! Că dacă strigi lupul de zeci de ori și nu vine până la urmă toti ajung sa râdă de tine.
          La momentul actual nu exista solutii pentru înlocuirea combustibililor fosili, poate doar energia nucleara dar si asta este hulita si este o tehnologie foarte scumpa. Nu și-o permite oricine. Germania a incercat în ultimul deceniu să treacă pe energie verde si a esuat apocaliptic dupa ce a cheltuit sume colosale. A fost nevoita sa revina la centrale pe carbune (odios nu?) si sa cumpere energie din Franta (produsa in centrale nucleare), după ce-și închisese propriile centrale nucleare (e chiar caraghios nu?). Rezultatul acestor sforțări este absolut insignifiant în materie de reducere a emisiilor de CO2. S-au cheltuit sume aberante pentru nimic. 0,00%! Contribuabilii germani au de ce să fie fericiți! Au cotizat, fără să-i întrebe nimeni la un experiment complet eșuat.
          Până acum se vorbea de creșteri de 1,5 - 2 grade până la sfârșitul secolului. Acum văd că s-a ajuns la 4-5 grade. De ce nu 10? Hai tovarăși că se poate!
          • 0 (0 voturi)    
            Zootehnia, septelurile contribuie f.mult. (Luni, 13 ianuarie 2020, 1:10)

            Namaste [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

            Go vegan! :-)
    • +6 (6 voturi)    
      sa va traduc eu (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 16:52)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      ce zice mihai2015:

      climatologia e mult prea complexa pentru omul de rand, care nu intelege nici macar datele (un volum covarsitor), ca sa nu mai vorbim de interpretarea datelor (extrem de complexa, iti trebuie nu numai cunostinte de climatologie, ci si de fizica, geografie, si o intelegere globala care le lipseste multora).

      Pentru cei care aceste lucruri sunt mult prea complexe raman doua variante: ori sa aiba incredere in experti (varianta de bun simt), ori sa strige "fake news!" (varianta in care nu trebuie sa recunoasca ca subiectul e mult prea complex pentru intelegerea lor).

      Datele sunt publice, apropo.
  • 0 (0 voturi)    
    Care încălzire globală? (Joi, 9 ianuarie 2020, 6:54)

    toni_uk [utilizator]

    Pana sa verificăm datele oficiale despre încălzirea globală hai sa ne uitam și afara pe geam?!
    • 0 (0 voturi)    
      La Australia in flacari v-ati uitat (stiri)? (Luni, 13 ianuarie 2020, 1:15)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui toni_uk

      Fumul a trecut oceanul, ajungand in Chile si Argentina.
  • 0 (0 voturi)    
    Negationismul propune decredibilizarea (Luni, 13 ianuarie 2020, 2:04)

    Namaste [utilizator]

    stiintei, ceea ce nu e nici educativ nici igienic...