Președintele Braziliei susține că Leonardo DiCaprio a finanțat incendierea pădurii amazoniene

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 1:52 Actualitate | Mediu


Jair Bolsonaro
Foto: Wikimedia Commons
Președintele brazilian Jair Bolsonaro l-a acuzat pe actorul Leonardo DiCaprio, cunoscut și pentru implicarea sa în acțiuni ecologiste, că ar fi finanțat incendierea deliberată a pădurii amazoniene, fiind parte a unei "campanii împotriva Braziliei", informează Mediafax, citand The Guardian.

Jair Bolsonaro - un politician populist, poreclit "Trump de la tropice", care a promis să expulzeze organizațiile neguvernamentale din Brazilia - a făcut aceste afirmații vineri, în fața susținătorilor săi: "Acest Leonardo DiCaprio este un tip tare, nu-i așa? Oferind bani pentru a incendierea Amazonului".

Acuzația - pentru care președintele Braziliei nu a oferit nicio dovadă - a fost precedată de o afirmație la fel de nefondată, rostită joi de liderul brazilian într-o transmisiune live pe Facebook. "Leonardo DiCaprio, la naiba, colaborezi la incendierea Amazonului", a afirmat Bolsonaro, acuzând actorul că face parte dintr-o "campanie (internațională) împotriva Braziliei".

Acuzațiile nefondate lansate de Bolsonaro se referă la arestarea a patru pompieri voluntari pe care poliția locală i-a acuzat - aparent fără dovezi - că ar fi iscat incendii în Pădurea amazoniană pentru a stimula eforturile de strângere de fonduri ale unei organizații internaționale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10365 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    un alt nebun (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 4:00)

    DiDiRo [utilizator]

    intr-o functie publica
    • +2 (2 voturi)    
      exact asta era si comentariul meu (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 20:02)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      E bine ca l-a scris altcineva mai repede.

      Problema este ca s-au adunat, mai mult ca niciodata, nebun langa nebun - de mult lumea asta globala nu a avut o tarla asa de reprezentativa de imbecili ajunsi in frunte.

      Ori scapam de ei ori ne baga si pe noi in aceeasi oala
  • -21 (23 voturi)    
    Bolsonaro - inamicul public nr.2 (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 5:52)

    krampus [utilizator]

    In Brazilia era un cuibusor de nebunii marxiste pe care l-a stricat acest Trump tropical, asa ca impotriva lui s-a dezlantuit iadul propagandei progresiste. Insusi Macron a dat semnalul de atac asa ca o sa vedem multe de acum incolo.
    • +11 (15 voturi)    
      s-au deschis (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 11:06)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      portile la Obregia???
  • +12 (18 voturi)    
    credeam (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 8:58)

    nahir [utilizator]

    ca noi romanii suntem unicat, dar vad ca brazilienii cu acest fanfaron, ma contrazic. Trump, alta farsa. Se pare c[ idiocratia isi mareste pe zi ce trece nr. adeptilor.
  • +14 (20 voturi)    
    hahahahaha...... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 11:56)

    4real [utilizator]

    DiCaprio si pompierii au incendiat Amazonul :)))))))))
    La ordinele lui Soros desigur.......
  • +8 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 13:32)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Felictari! (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 19:46)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Multe feliictari Președintele Braziliei !

    L-a demascat pe DiCaprio, dar trebuia sa mentionez si pe James cameron, multinationalele lacome, agenturili si desigur, pe Sorosh!