Luna iulie 2019, cea mai caldă măsurată vreodată în lume (agenția europeană Copernicus)

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 august 2019, 14:45 Actualitate | Mediu


Canicula Paris
Foto: Twitter
Luna iulie 2019, marcată de o caniculă excepțională în Europa, a fost cea mai caldă lună măsurată vreodată în lume, dar cu foarte puțin peste recordul din 2016, potrivit datelor serviciului european Copernicus privind schimbările climatice, scrie AFP.

"Luna iulie este în general cea mai caldă lună a anului în lume dar, potrivit datelor noastre este luna cea mai caldă măsurată vreodată", a declarat luni, într-un comunicat, șeful acestui serviciu, Jean-Noël Thépaut.

"Prin continuarea emisiilor de gaze cu efect de seră și impactul asupra creșterii mondiale a temperaturilor, recordurile vor continua să fie doborâte", a avertizat el.

Potrivit datelor Copernicus, mercurul a urcat în iulie cu 0,04 grade Celsius peste precedentul record din iulie 2016, an marcat de influența unui puternic Niño.

Ecartul este atât de slab încât este posibil ca alte organisme de referință, care colectează și analizează datele de manieră diferită, să ajungă la alte concluzii, notează comunicatul. Agenția atmosferică americană NOAA n'a nu a publicat încă concluziile pentru luna iulie.

Potrivit Copernicus, temperatura medie a lunii iulie 2019 a fost cu 0,56 grade Celsius mai mare decât media perioadei 1981-2000 și cu 1,2 grade Celsius peste nivelul pre-industrial, baza de referință a experților ONU pentru climat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














1601 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    Bullshit. A fost cald? Unde? (Luni, 5 august 2019, 14:53)

    Lok [utilizator]

    Inafara de 2 canicule, a fost chiar foarte rece in Europa. Iar in restul lumii nu stiu sa fi fost canicule sau secete.
    Cum au fost in multi ani inainte. Deja e suspecta treaba cu temperaturile.
    • +5 (7 voturi)    
      pt. Lok (Luni, 5 august 2019, 15:11)

      piccolino [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Ai dreptate, in iulie nu s-a intamplat decat urmatoarele: maximele de temperatura all-time in Germania, Olanda si Belgia, peste 50 de grade in multe locuri din India (ceea ce se intampla foarte rar pana in urma cu vreo 10 ani). A, si a luat foc Siberia...! Dar da, in rest totul e ok!!
      • -1 (5 voturi)    
        Ultimii 10 ani? (Luni, 5 august 2019, 16:34)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui piccolino

        https://news.google.com/newspapers?nid=1241&dat=19980612&id=FI5TAAAAIBAJ&sjid=L4YDAAAAIBAJ&pg=5859,2125235
        Asta e din 1998, dar au avut una faina in 1956. Dar anii 1892,1921,1931,1941, 1958, 1973, 1980 sunt remarcabili pentru valurile de caldura de peste 40 de grade in luna ... aprilie. India e mereu surprinzatoare si calda.
        Daca poti incearca sa gasesti datele de temperatura ante-satelitare. Alea sunt foarte interesante.
  • +4 (8 voturi)    
    :)) (Luni, 5 august 2019, 15:35)

    SoranaPopescu1 [anonim]

    Ok deci 42 de grade la Bruxelles (si Paris, si Amsterdam), cea mai inalta temperatura masurata vreodata in locurile astea, nu conteaza... Daca tie nu ti-a fost cald, inseamna ca sunt toti idioti si nu a fost canicula.
    • -2 (6 voturi)    
      In orase nu e mare minune. (Luni, 5 august 2019, 16:14)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui SoranaPopescu1

      Avem https://en.wikipedia.org/wiki/Urban_heat_island
      Ca sa vezi recorduri batute in metropole. Sunt inmarmurit.
  • +1 (1 vot)    
    Gisp2 ice core data (Luni, 5 august 2019, 20:49)

    Dacul27 [utilizator]

    Mai nou se numeste "climate change" nu " global warming" pentru ca realitatea nu corespunde cu temperaturile!
    Cautati pe google "gisp2 ice core data" si apoi veti afla dece romani purtau sandale si fustite din piele pe cand dacii purtau izmene si nu suba cu blana de oaie cum poarta ciobanii din zilele noastre la munte!
  • 0 (0 voturi)    
    Se specifica in titlu (Luni, 5 august 2019, 20:51)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Cea mai calda masurata !
    Sa nu confundam cu cea mai calda de pe vremea cand Antarctica era acoperita de jungla...