Ministerul Apelor a dat liber la împușcarea a circa 440.000 de ciocârlii până în primăvara lui 2020 / România este una dintre ultimele țări din UE care mai permite vânătoarea acestor păsări

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2019, 15:37 Actualitate | Mediu


Ciocarlia de camp
Foto: Razvan Zinica_Societatea Ornitologica Romana
Ministerul Apelor și Pădurilor a aprobat împușcarea a circa 440.000 de ciocârlii în sezonul de vânătoare mai 2019-mai 2020, potrivit unui Ordin aprobat recent de ministrul Ioan Deneș și publicat în Monitorul Oficial pe 14 mai. Cifra este ușor mai mică față de sezonul trecut, au explicat reprezentanții Societății Ornitologice din România pentru HotNews.ro, însă țara noastră este una dintre ultimele țări din UE care mai permite vânătoare acestei specii. Păsările sunt vânate pentru limba lor, folosită la diverse preparate gastronomice de lux.

”Cotele de vânătoare pentru ciocârlie nu au crescut, au scăzut în acest an față de anul trecut. Noi ceea ce am spus din 2015 spunem și acum, nu suntem de acord să se vâneze ciocârlia. Cine vânează ciocârlie în România este braconier pentru că nu poți să distingi ciocârlia în zbor, deci omoară și alte păsări și face braconaj. Apoi, vânătoarea de ciocârlie în România a fost întotdeauna o afacere, este permisă pentru străini, ei vin să vâneze ciocârlia aici, cei de la minister sunt mulțumiți fiindcă asta aduce bani, la fel și cei care organizează partide de vânătoare. Suntem singura țară din partea asta de UE care mai permite așa ceva. Alte țări au tradiție, România nu are tradiție în așa ceva. Până în 1996 nu s-a vânat ciocârlie, din '96 s-a vânat până 2006, apoi s-a reluat, iar din 2015 au început să mai scadă cotele”, a explicat Ovidiu Bufnilă, purtătorul de cuvânt al SOR, pentru HotNews.ro.

În 2015, SOR a făcut o campanie de sensibilizare în încercarea de a opri vânătoarea la ciocârlie, în condițiile în care cotele de vânătoare la această specie se dublaseră în perioada 2010-2015, însă Ministerul nu a oprit măcelul, doar a scăzut cotele de vânătoare.

Potrivit informațiilor furnizate de SOR, cotele de vânătoare la ciocârlia de câmp au fost următoarele în perioada 2015-2020:
  • 15 mai 2019 - 15 mai 2020 - 439.330 exemplare
  • 15 mai 2018-14 mai 2019 - 447.029 exemplare
  • 15 mai 2017-14 mai 2018 - 295.874 exemplare
  • 15 mai 2016 - 14 mai 2017 - 494.760 exemplare
  • 15 mai 2015 - 14 mai 2016 - 363.570 exemplare
  • 15 mai 2014-14 mai 2015 - 683.066 exemplare
Ciocârlia de câmp se mai vânează doar în șase țări din UE, printre care și România.

În Uniunea Europeană ciocârlia de câmp se mai vânează doar în șase țări - Grecia, Italia, Franța, Cipru, Malta și România, în restul țărilor fiind interzisă vânarea speciei din cauza declinului puternic generat de intensificarea agriculturii din ultimii 25 ani, numărul acestor păsări reducându-se cu 50%, conform BBC Nature. Un alt motiv pentru declinul speciei este braconajul în scopuri comerciale, limbile acestor păsări fiind considerate delicatese și vândute astfel restaurantelor din Europa, spun ornitologii.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















46802 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Pai vrem si liber la arme. (Miercuri, 29 mai 2019, 16:12)

    Lok [utilizator]

    Asa ce sa facem cu "drepturile" astea a unora?
  • +5 (7 voturi)    
    Ornitologii vs. grupul Verzilor PE?! (Miercuri, 29 mai 2019, 16:13)

    Namaste [utilizator]

    Mare pacat daca nici ei nu sunt eficienti, ornitologii, in apararea micilor cantarete care au inspirat si frumoasa "Ciocarlie" a lui Dinicu...
  • +14 (14 voturi)    
    Ciocarliile nu mai au drept la viata... (Miercuri, 29 mai 2019, 16:14)

    Lucky1 [utilizator]

    ...rolul lor nu este sa incante urechile cu trilurile lor fermecatoare. Cred ca Grigoras Dinicu si George Enescu se rasucesc in mormant.
    Cine sa mai aiba timp sa asculte dimineata trilurile ciocarliei?
    Pentru asta, trebuie sa te scoli cu noaptea in cap si sa mergi pe camp si prin cranguri, pe jos, ca sa o auzi...
    Si totusi, nu-mi pot retine o lacrima pentru soarta trista a acestei pasari. Omul rafinat de azi, are nevoie de limbi de ciocarlie sa poata manca ceva care sa-i placa.
    • +3 (7 voturi)    
      Ati semna o petitie on-line? (Miercuri, 29 mai 2019, 17:11)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Promit sa o lansez.
      • +2 (6 voturi)    
        Ati semna o petitie on-line? ( (Miercuri, 29 mai 2019, 18:47)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Da
        • 0 (0 voturi)    
          Ar lua prea mult timp. (Vineri, 31 mai 2019, 8:33)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          Si alea oricum sunt glume proaste.
      • +1 (3 voturi)    
        DA, unde e? (Joi, 30 mai 2019, 12:06)

        viorrell [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Tocmai asta am vrut sa fac si eu acum, dar ar fi bine să fie una singura nu mai multe. Stop măcelului de ciocârlii - anularea imediată a ordinului ministrului urmată de demisia acestuia.
        Trebuie făcuta imediat, altfel subiectul se raceste sau va fi prea tarziu. Lanseaz-o repede și pune un link și aici!
      • 0 (0 voturi)    
        Felicitari! (Miercuri, 5 iunie 2019, 11:38)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Am citit acum despre petitie chiar acum. Sa speram ca va reusi>
    • +2 (4 voturi)    
      Frumos ati zis... (Miercuri, 29 mai 2019, 18:05)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Ciocarliei i-au dedicat multi si mari scriitori, poeti, cantareti si dansatori de pretutindeni atentia lor
      maiastru induiosata, dar ca se invoca justificari cinegetic-culinare in continuarea vanarii lor e cumplit, taman cand in PE se remarca votul masiv in favoarea Verzilor, al Ecologistilor, vot al tineretului, mai ales!
      Sa nu uitam ca patrimoniul ornitologic e primejduit, polinatorii majori ce asigura vegetatia planetei sunt si modestele vrabii, nu doar albinele si ele in extinctie...
      Oamenii vor ca extrem rafinament gustativ limba ciocarliilor, dar nu cumpara graunte si nu instaleaza casute si hranitoare/adapatoare in copaci, prin parcuri, paduri, gradini, la fereastra, iarna macar...
      Vi se cuvin multumiri in graiul neasemuit al Ciocarliei!
  • +4 (6 voturi)    
    Ecologia, PE, ornitologii... (Miercuri, 29 mai 2019, 16:39)

    Namaste [utilizator]

    n-ar putea fi interzisa si in Romania vanarea ciocarliilor ca fenomen de coruptie?!
  • +1 (7 voturi)    
    Daca tot este vorba (Miercuri, 29 mai 2019, 16:49)

    UpNext [utilizator]

    de vanat pasari, ar fi bine sa se dea liber la vanat ciori si cotofene, care s-au inmultit excesiv. In Bucuresti, in zona in care stau (Aviatiei), ciripitul matinal a fost inlocuit de zgomotul acela sacadat pe care-l emit cotofenele, foarte enervant. Eeh, poate limbile lor nu sunt atat de gustoase, dar nu poti sti...;)
    • +2 (4 voturi)    
      Gresit! (Miercuri, 29 mai 2019, 18:41)

      Mindtricks [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Principala problema in Bucuresti este reprezentata de porumbei, nu cotofene!! Eu locuiesc in Bucuresti si nu cred ca vad aceasta pasare de 3 ori intr-un an.
    • 0 (0 voturi)    
      gresiti amandoi! (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 15:46)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      problema in bucuresti si in imprejurimi este mizeria!
      daca nu exista resturi aruncate, ciorile si porumbeii s-ar imputina drastic. bucurestiul nu dispune de gropi de gunoi ecologice, unde tot ce se aduce se proceseaza, adica nu se arunca nimic la ”rampa” sub cerul liber. in alte zone ale tarii aceste gropi, finantate in proportie de pana la 90% de UE, functioneaza deja si unul dintre efecte este disparitia a 99% dintre ciorile care se adunau in copacii din localitati. pentru reducerea numarului de porumbei trebuie aplicate amenzi zombificatilor care ii hranesc cu resturi pe care le arunca in acest scop pe domeniul public.
  • +4 (6 voturi)    
    Aha, Denes - PSD, un nume de tinut minte! (Miercuri, 29 mai 2019, 16:54)

    D-or [utilizator]

    Pentru care motiv ar aproba omorirea unor pasari?

    Nu stim daca e corupt sau nu, dar ticalos e sigur.
  • +2 (4 voturi)    
    Apel la D-na Dancila sa anuleze ordinul. (Miercuri, 29 mai 2019, 16:58)

    D-or [utilizator]

    Ar fi un inceput fantastic, as iubi-o.
  • +7 (7 voturi)    
    Papa Francisc ar putea opri masacrul (Miercuri, 29 mai 2019, 17:09)

    D-or [utilizator]

    440.000 ciocirlii reprezinta mai mult de 50% din efectivul din Romania.

    E o pasare migratoare, ar trebui respectata, nu impuscata dupa un zbor de zeci de mii de kilometri.

    Mi-e o infinita scirba de toti cei care omoara sau aproba omorirea pasarilor.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 mai 2019, 17:27)

    Dor-El [utilizator]

    E foamete mare in randurile bogatilor. Bietii de ei nu mai au ce manca. Foamea face din om neom. In afara de pisici cine mai mananca limba de ciocarlie?
    • 0 (0 voturi)    
      dar banii bogatilor (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 15:50)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Dor-El

      nu sunt deloc refuzati de ”saracii” care le furnizeaza!
  • +4 (4 voturi)    
    „Masacru pentru perverși”/„Rambo cu păsări” (Miercuri, 29 mai 2019, 17:31)

    Lucifier [utilizator]

    Un amplu reportaj pe tema asta aici (subcapitolele din titlu se concentrează pe România): https://www.newsweek.com/2015/02/13/massacre-europes-songbirds-304716.html
  • +7 (7 voturi)    
    Cam prea optimiste estimarile (Miercuri, 29 mai 2019, 19:49)

    V. Istina [utilizator]

    Cum au calculat cifrele astea? Peste tot in lume fauna salbatica e in scadere drastica, doar la noi avem jumatate de milion aproape surplus de ciocarlii. Numai bune de impuscat!

    Insecticidele nu fac destule victime printre pasari, ne mai trebuie si niste vanatori care sa le rada de tot de pe fata pamantului.

    Treaba cea mai perversa este ca vanatorii adevarati ar trebui sa fie primii care sa le ia apararea, si sa “recolteze” doar ceea ce trebuie recoltat in virtutea unui principiu de mentinere a unui echilibru sanatos care nu mai poate fi realizat natural. Insa atunci cand intervin banii, profitul are brusc prioritate. De ce nu publicati si care sunt preturile pentru vanatoarea de ciocarlii? Cat costa viata si corpul unei asemenea pasari? La noi si in alte tari.

    Ori poate mai bine scot la vanzare mentinerea in viata a fiecarui exemplar.
    • +2 (2 voturi)    
      tot asa cum se s-a stabilit (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 15:56)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      o cota de 2000 de pisici salbatice pe an!
      a vazut cineva vreodata o pisica salbatica (nu domestiica vagaboanda) in natura?
      nu? nici eu, dar politicienii care decid in aceasta guvernare sunt vanatori si se gandesc ca acestea mananca iepurii, fazanii si restul vanatului mic de pe domeniile de vanatoare! adica sunt precum cormoranii in ”viziunea” ministrului daia!
  • 0 (0 voturi)    
    de ce in anul 2017 (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 15:47)

    Antenistontel [utilizator]

    cota de vanatoare a fost redusa?!