VIDEO Un cerb se scaldă într-o ”piscină” dintr-un parc național din județul Hunedoara

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 25 aprilie 2019, 16:10 Actualitate | Mediu


cerb
Foto: Captura video
Camerele de monitorizare a animalelor din Parcul Natural Grădiștea Muncelului - Cioclovina au surprins imagini superbe cu un cerb care se scaldă într-o baltă.

Pădurile din Parcul Național Grădiștea Muncelului - Cioclovina oferă toate condițiile de hrană, adăpost și liniște pentru fauna bogată, potrivit Romsilva.

Cerbul este un animal erbivor, adaptat zonelor montane cu păduri întinse, unde găsește condiții de hrană și adăpost, dar poate fi regăsit și în zonele de deal. În ultimele decenii a fost reintrodus și în zonele de câmpie.



Cerbii trăiesc în libertate până la 18-20 de ani și ating o greutate de până la 300 de kilograme.

Parcul Natural Grădiștea Muncelului – Cioclovina, unul din cele 22 de parcuri naționale și naturale administrate de Regia Națională a Pădurilor – Romsilva, are o suprafață de peste 38.000 de hectare, din care peste 26.500 de hectare sunt păduri.

Parcul este situat în vestul țării, pe raza județului #Hunedoara, în zona Munților Șureanu.

















6200 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Sa nu il vada Tiriac (Joi, 25 aprilie 2019, 16:22)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    .....
    • -4 (4 voturi)    
      peste prajit... (Joi, 25 aprilie 2019, 17:34)

      muscha [utilizator] i-a raspuns lui Tara_lu_Peste

      un gratar pentru vacanta lui verner, cu peste prajit ...
    • +2 (2 voturi)    
      si tu aiurea'n tramvai (Joi, 25 aprilie 2019, 17:52)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Tara_lu_Peste

      tiriac vaneaza porci pe teren privat. animalele crescute la el "in curte" sunt crescute special pentru "vanat".
      dupa fiecare vanatoare carnea e donata la azile de batrani.

      PS_1: personal gasesc vanatoarea o scuza penibila pentru oameni cu frustrari f mari care sunt incapabili sa se simta.... maculi daca nu ucid ceva.

      PS_2: personal imi e antipatic tiriac, dar din alte motive.
  • -3 (3 voturi)    
    cum o scalda ... (Joi, 25 aprilie 2019, 17:33)

    muscha [utilizator]

    cum o scalda iohanis cu prostia ce-a facut-o cu referendumul pentru ca intrebarile necesita modificarea constitutiei , deci e inutil ! halal consilieri si el ca profesoras de provincie ...si totusi si actorii de comedie pot ajunge presedinti ca ala american de-a jucat in niste jafuri de filme de mana tzaspea ... orice e posibil...si einstei a fost socotit puturos la vremea lui .E=MC2 ! mai zi ceva ,poate ii iese si lui verner fro formula nimicitoare si imortala !
    • +1 (1 vot)    
      disperare mare (Vineri, 26 aprilie 2019, 8:03)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui muscha

      disperare mare pe la voi?
  • +2 (2 voturi)    
    Asa (Joi, 25 aprilie 2019, 18:35)

    Benedict1944 [utilizator]

    scapa de paraziti. a tulburat apa sa faca noroi. se scalda, malul se usuca pe par , parazitii cad cu tot cu praf.
  • +3 (3 voturi)    
    ala nu e cerb (Vineri, 26 aprilie 2019, 1:18)

    ras-putin [utilizator]

    e cormoran cu coarne, a declarat doaia.