FOTOGALERIE Copacii care au pierdut lupta cu toaletarea: Arbori de pe mai multe bulevarde din București, tăiați barbar anul trecut de autoritățile locale, s-au uscat

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 5 aprilie 2019, 16:37 Actualitate | Mediu


Copaci toaletati
Foto: Hotnews
Mai mulți arbori de pe bd. Regina Elisabeta și bulevardul Aviatorilor s-au uscat după ce în urmă cu un an sau doi au fost toaletați barbar de autoritățile locale. Asta demonstrează încă o dată că felul în care primăriile din București gestionează această problemă este greșit și dă dreptate specialiștilor și cetățenilor care cer autorităților să oprească masacrarea copacilor și să toaleteze responsabil.

Peisagista Diana Culescu a explicat pe pagina de Facebook de ce este greșit felul în care Primăriile din București toaletează arborii.

Aceasta a scris despre 6 idei greșite cu privire la tăierea radicală a arborilor:

#1 … tăierea radicală întinerește arborele, mărindu-i speranța de viață

NU!!! Toate tăierile de acest fel sunt intervenții traumatice pentru arbore, constituind un atentat la integritatea sa, deschizând o poartă pentru boli și dăunători și slăbind întregul sistem de apărare al arborelui. Această slăbire a arborelui poate fi fatală mai ales când este asociată cu alte agresiuni precum seceta, înghețul, traumatizarea rădăcinii, atacuri ale unor agenți patogeni etc.

#2
… tăierea radicală reduce impactul vântului asupra arborelui, limitând riscul ruperii acestuia

NU!!! Tăierile inadecvate generează creșteri hatorice, ramurile rezultate fiind slab ancorate pe arbore. În plus, procesul de degradare a lemnului declanșat prin intermediul rănilor de mari dimensiuni duce la slăbirea structuri generale a ramurilor principale și a trunchiului. Un arbore sănătos nu își pierde ușor ramurile. Însă un arbore tăiat necorespunzător poate să devină foarte periculos.

#3 … tăierea radicală este cel mai bun mod de a reduce înălțimea unui arbore

NU!!! La foarte multe specii ramurile crescute ca urmare a aplicării unor tăieri agresive se dezvoltă extrem de rapid și, astfel, arborele revine la înălțimea inițială într-un timp foarte scurt.

#4 ... tăierea radicală permite diminuarea umbrei

NU!!! Dimpotrivă, o tăiere severă provoacă apariția de frunze mult mai mari purtate de lujeri lacomi ce cresc într-un număr foarte mare.

#5 ... tăierea radicală împiedică formarea lemnului mort

NU!!! Lujerii numeroși care se dezvoltă după o tăiere radicală nu sunt toți viabili. După câțiva ani de viață între aceștia se instalează o relație de concurență, iar ramurile dominate mor în cele din urmă, devenind astfel un pericol.

#6 ... tăierea radicală este economică

NU!!! Comunitățile locale încep să realizeze la ora actuală cât de scump le costă tăierile agresive. Cheltuielile de monitorizare a arborilor periculoși*, cele aferente realizării tăierilor de restructurare precum și costurile de replantare sunt exorbitante”.

Cum arăta bulevardul Elisabeta în 2014, înainte de toaletare (sursa- - Google Maps)



Cum arată acum















Copac toaletat pe bd. Aviatorilor (Foto: Alexandru Gadiuta, Facebook)



Citeste mai multe despre   
















14408 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    mda (Vineri, 5 aprilie 2019, 16:41)

    SoulSearcher [utilizator]

    taiati tot fratilor... si asa face mizerie si imi murdareste BMW-ul parcat pe trotuar cu avariile puse....
    • +16 (18 voturi)    
      Care avarii puse ? (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:15)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Glumiti, desigur. Locul bemveului ESTE pe trotuar. Scrie si in cartea tehnica - a se parca numai pe trotuar !
    • -1 (11 voturi)    
      Mânie proletara (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 9:04)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Ce legatura are marca BMW cu toaletarea copacilor?In asta vad invidia celor care nu si permit aceasta marca !
      • +1 (1 vot)    
        bai, cum te-ai simtit... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 12:11)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        cat esti de frustrat, nu ai rezistat sa nu raspunzi.
        la chestiune, este vreun domeniu care sa nu fie condus de incompetenti ?
        • +2 (4 voturi)    
          Haha (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 13:49)

          Landser [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          Pai se pare ca frustrati sunteti cei care comentati si catalogati o marca de masina!
          Toti injurati BMW urile si in general marcile germane dar toti salivati la ele!
          Acum eu ce ar trebui sa zic de de proprietarii de chinezarii gen kia sau toyota sau de cei cu frantuzesti?
          Ce legatura are marca in sine cu subiectul de fata?
          Cei care stau la München ,la Wienna sau in oricare alt oras din Europa civilizata si au BMW sunt cocalari?Sunteti penibili!
  • +17 (17 voturi)    
    multumim psd (Vineri, 5 aprilie 2019, 16:49)

    liviu_ [utilizator]

    partidul care stie doar sa distruga!
  • +22 (22 voturi)    
    Asta nu e nimic (Vineri, 5 aprilie 2019, 16:55)

    emil@79 [utilizator]

    Sa va duceti in parcul Tei sa vedeti apocalipsa copacilor ce facura :(
  • -4 (20 voturi)    
    Vanghelie, tu ești? (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:03)

    prec [utilizator]

    Haules-baules, Vanghelioane!
  • -7 (27 voturi)    
    La mitici, în „capitală”? Nu se poate.... (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:04)

    prec [utilizator]

    Nu există, meseriașii din primării și partidul pesedea nu fac așa ceva.
    • +6 (10 voturi)    
      mitici? (Vineri, 5 aprilie 2019, 21:27)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Cumva un frustrat din Tziganisoara ? Scuze, nu stiu ce are tastatura, am vrut sa scriu Timisoara.
      Cum este cu banatul supra populat de romi in zonele centrale? Cei care fac legea in primarii, chiar intre timisoreni ? Hai sa vedem intai paiul din ochiul nostru.
    • -2 (4 voturi)    
      Desigur! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 7:47)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Mandrii ca suntem nitici sudisti damboviteni, si ca am votat-o pe prolifica stirista a Varanului!
  • +24 (24 voturi)    
    Meserie (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:10)

    Citizen N [utilizator]

    E si toaletarea asta o meserie care are regulile ei iar daca ii pui unui om o drujba in mana asta nu inseamna ca stie sa faca ce trebuie cu ea. Da, este necesara toaletarea arborilor dar in anumite conditii, spre exemplu uitati-va la parcurile londoneze unde se face asa ceva si cum arata.
    • +9 (9 voturi)    
      Fiecare oras cu valorile sale.. (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Citizen N

      In Londra toti arborii au valoare de inventar. Unii ajung la sute de mii de lire. Responsabilitatea e pe masura.
  • +31 (31 voturi)    
    Subscriu 100% (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:13)

    Cuca [utilizator]

    Sunt revoltat de idiotenia "alesilor" si a babuinilor insarcinati cu aceasta toaletare.

    Voi posta poze cu astfel de masacrare a arborilor. Locuiesc in zona Aviatorilor, si confirm tot ce scrie in articol.

    Chiar azi-dimineata am vazut ca un un stejar mare de la mine de pe strada a ajuns de cateva zile ca un stalp - nu mai are nici o ramura, ci numai cateva cioturi. Asta este mai mult decat barbarie !

    Ma intreb foarte serios daca vreun pesedist de frunte din primaria Bucurestiului nu are cumva vreun business cu lemn pentru foc sau pentru constructii.

    PS. Am avut mai multe discutii cu unele echipe de babuini inarmati cu drujbe. Ei se ascund in spatele cuvintelor "Asa am primit ordinul, si daca nu executam, suntem dati afara. Daca nu-ti place, reclama-ne unde vrei tu, ca pe noi ne doare-n *** de reclamatia ta".
    • +6 (6 voturi)    
      Business-ul e altul (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:23)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Nu vreau s-o fac pe desteptul - cred ca asta era oricum clar din psedonimul ales ;-) - dar am explicat deja (si nu numai eu, multi altii au explicat, probabil mult mai bine decat mine) mecanismul intr-un articol asemanator, publicat tot aici.
      https://www.hotnews.ro/stiri-mediu-22694638-fotogalerie-copac-toaletat-trunchi-data-aceasta-arborele-din-libr-riei-rture-din-pia-roman.htm

      Ar fi absurd sa ma repet, asa ca scriu doar concluzia - e vorba despre bani, multi bani, dar ei nu vin din lemnul de foc, ala e maruntis, ci din arborii care ii vor inlocui (pentru un timp cat mai scurt posibil) pe cei uscati si mai apoi taiati.

      Mergeti intr-un magazin dintr-asta care vinde puieti si vedeti cat costa un platan de 4-5-6 ani, cum sunt cei pe care-i planteaza peste tot toate primariile bucurestene. Daca n-aveti timp, va spun eu
    • +7 (7 voturi)    
      Scuze, am apasat send din greseala (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:31)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Reiau:
      Costa de la 1500 lei in sus, minimum cat patru-cinci metri cubi de lemn de foc, pe care-i obtii din cativa copaci zdraveni. Iar peste trei ani ii toaletezi, daca n-au bunul simt sa inghete sau sa se usuce singuri, si-o iei de la capat. Perpetuitate, fluxul de bani publici nu se opreste niciodata.

      Le-am sugerat multor prieteni jurnalisti sa faca o investigatie, sa vada de unde vin, de fapt, aceste mii sau zeci de mii de arbori - cu precaderre platani - plantati ani de an in Bucuresti. Vorbim de bani seriosi, multe zeci de milioane de lei...
  • +16 (16 voturi)    
    Realitatea zilelor noastre (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:23)

    esimov [utilizator]

    Situatia cu asa zisa toaletare a copaciilor este dramatica peste tot in tara. Niste peisaje sumbre poate chiar apocliptice te impanzesc oriunde mergi. Pai de ce sa avem nevoie de copaci, cand acestea trebuie sa lasa loc masinilor? Romania e in urma cu mentalitatea cel putin 50 de ani sau nu mai mult.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu inteleg un lucru (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:36)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    De ce nu i-au toaletat din radacina.
  • +7 (17 voturi)    
    si populatia e de vina (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:39)

    AndJorj [utilizator]

    cum cade cate o craca pe cate o masina toti sar in sus ca nu se toaleteaza.. si atunci, de frica, astia taie in carne vie, sa nu fie trasi la raspundere ulterior...

    Cand cad panourile publicitare si omoara oameni nimeni nu zice sa le dam jos.. cand e vorba de copaci insa...
    • +3 (5 voturi)    
      tu dai (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:14)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      vina pe client, nu pe frizer.
      Multă minte îți mai trebuie.
      La ce comentariu ai, ce să te mai miri de babuinii care au nenorocit atâția copaci.
      Dacă la mine în curte mi-aș toaleta un copac fără autorizarea primăriei, mi-aș lua amendă de m-ar usca. Pe ăștia cine îi pune nu doar să plătească pagubele făcute, dar să și replanteze alți copaci? Să refacă plămânul verde al capitalei.
  • +7 (7 voturi)    
    pai se mai platesc niste servicii in fiecare an (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:49)

    un oarecare [utilizator]

    despre asta e vorba. firma X trebuie sa contracteze niste bani publici.
    nimic mai mult.
    • +4 (4 voturi)    
      asa este (Vineri, 5 aprilie 2019, 21:46)

      develocode [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      nu le pasa de altceva, am vazut copaci toaletati de mai multe ori...

      Firma X merita o toaletare!
  • +27 (27 voturi)    
    Asa e! (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:15)

    Noriega [utilizator]

    Candva, mai demult, am vrut sa fac un album cu copaci mutilati din Romania, calatorind mult, m-am gandit sa fac fotografii din diverse orase cu copaci ucisi. Nu am facut, cel putin pana acum. Cred ca mi-ar fi trebuit mii de pagini. Multi copaci sunt taiati in asa fel, incat devin niste stalpi, fara niciun fel de coroana! Evident ca se ususca repede. Asta am vazut in toate zonele din Romania. Mai mult, tembelismul multor blocatari e fara margini; cer s afie taiati copacii de langa blocuri, pe diverse motive; cad frunze pe masini, nu e lumina suficienta in apartamentele umbrite de copaci etc. Ce rezulta? Cand e vara, se coc blocatarii la foc mic in apartamentele lor, unii mai fac si infarct, ca nu suporta canicula. Pai un zid umbrit, are 20 de grade C, hai 25, dar un zid de bloc pe care bate soarele e cald si la 4 noaptea, ziua ajunge la 50-60 de grade.
    Apoi vezi blocatarii ca umbla sa isi instaleze aer conditionat, pe care dau o gramada de bani, apoi curet etc. Sa zicem ca ar face copacul umbra si ca ar trebui sa aprizi lumina ceva mai devreme, cu o ora. Pui un bec cu LED-uri si consuma mai nimic si suplineste lipsa de lumin a produsa de arbore. Dar daca il tai, te coci in casa si instaland aer conditionat, dai sute de lei/luna, ca arer conditionat care sa consume putin nu s-a inventat. Nu mai pun la socoteala o alta functe ecologica a arborilor, coronamentul lor opreste tone de praf/an, reduce zgomotul etc. In multe orase, sunt ciopartiti copacii, ca vara nici nu ai unde s amergi pe trotuar, pe la umbra sau macar s astai la umbra. Duceti-va, imbecililor, in alte tari din Europa si nu numai, sa vedeti cum sunt toaletati copacii si apoi vorbiti!!! Prostia e vesnic nelimitata si nemuritoare!
    • +1 (1 vot)    
      corect, dar prea lung! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 7:50)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui Noriega

      Tot ce spui este foarte corect, dar postarea este cam lunga.

      Pe scurt, se aplica deviza pedesereului "NOI NU GANDIM!"

      Mai intai taiem copacii, si dupa aceea ne plangem ca nu este umbra si avem poluare mare ...
    • +4 (4 voturi)    
      comentariu excelent! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 15:07)

      c.oameni [utilizator] i-a raspuns lui Noriega

      .
  • +1 (1 vot)    
    Asa e! (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:15)

    Noriega [utilizator]

    Candva, mai demult, am vrut sa fac un album cu copaci mutilati din Romania, calatorind mult, m-am gandit sa fac fotografii din diverse orase cu copaci ucisi. Nu am facut, cel putin pana acum. Cred ca mi-ar fi trebuit mii de pagini. Multi copaci sunt taiati in asa fel, incat devin niste stalpi, fara niciun fel de coroana! Evident ca se ususca repede. Asta am vazut in toate zonele din Romania. Mai mult, tembelismul multor blocatari e fara margini; cer s afie taiati copacii de langa blocuri, pe diverse motive; cad frunze pe masini, nu e lumina suficienta in apartamentele umbrite de copaci etc. Ce rezulta? Cand e vara, se coc blocatarii la foc mic in apartamentele lor, unii mai fac si infarct, ca nu suporta canicula. Pai un zid umbrit, are 20 de grade C, hai 25, dar un zid de bloc pe care bate soarele e cald si la 4 noaptea, ziua ajunge la 50-60 de grade.
    Apoi vezi blocatarii ca umbla sa isi instaleze aer conditionat, pe care dau o gramada de bani, apoi curet etc. Sa zicem ca ar face copacul umbra si ca ar trebui sa aprizi lumina ceva mai devreme, cu o ora. Pui un bec cu LED-uri si consuma mai nimic si suplineste lipsa de lumin a produsa de arbore. Dar daca il tai, te coci in casa si instaland aer conditionat, dai sute de lei/luna, ca arer conditionat care sa consume putin nu s-a inventat. Nu mai pun la socoteala o alta functe ecologica a arborilor, coronamentul lor opreste tone de praf/an, reduce zgomotul etc. In multe orase, sunt ciopartiti copacii, ca vara nici nu ai unde s amergi pe trotuar, pe la umbra sau macar s astai la umbra. Duceti-va, imbecililor, in alte tari din Europa si nu numai, sa vedeti cum sunt toaletati copacii si apoi vorbiti!!! Prostia e vesnic nelimitata si nemuritoare!
    • +1 (1 vot)    
      patrimoniul ornitologic (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:33)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Noriega

      este si el interesat detrimental...
  • -1 (15 voturi)    
    mie mi se pare ca se incadreaza perfect (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:18)

    pehash [utilizator]

    Un bulevard din buricul targului, cladiri cu peretii scorojiti, fatade modificate neuniform si instalatii de aer conditionat instalate la intamplare, din care picura apa in capul pietonilor, un club de noapte pictat strident la parter, niste schele de constructie fara plase de protectie, cabluri care atarna in toate partile.. ce mai conteaza cativa arbori ciuntiti si uscati?
  • +8 (10 voturi)    
    Si la Iasi (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Multumim tovarasului ex-pesedist Mihai Chirica pentru ca a tăiat toti teii de pe Bdul Stefan cel Mare si brazii de la Palatul Culturii. De asemenea, pentru „toaletarea” făcuta cu picioarele care a omorât castanii din Copou. Pentru spatiile verzi șmenuite și distruse împreuna cu rechinii imobiliari, astfel ca Iasiul a devenit cel mai poluat oras din România. Chirica, spune cât ai de gând sa mai distrugi? Noroc ca vin alegerile locale si un politruc ticălos ca tine va fi tras pe dreapta căci nici un partid nu te mai vrea.
  • +10 (10 voturi)    
    PSD este (Vineri, 5 aprilie 2019, 19:12)

    Felics [utilizator]

    un partid care distruge incetul cu incetul România.
    • +5 (5 voturi)    
      Gresit. (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:36)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Felics

      O distruge repede.
  • +17 (17 voturi)    
    Si in sectorul 4 (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:11)

    djcopilu2u [utilizator]

    Si in sectorul 4 este aceeasi situatie. Se toaleteaza barbar copacii de trei ani de zile. Chiar la mine la bloc acum trei saptamani s-au "toaletat" = distrus doi tei superbi care nu aveau niciun cusur. Lemn care s-a toaletat in Pracul Tineretului dupa ploaia de gheata de la sfarsitul iernii a ajuns in fata la Cafeneaua Actorilor pentru a se folosi acolo. Suntem capitala europeana cu cel mai mic spatiu verde pe cap de locuitor si continuam sa distrugem copaci in loc sa-i ingrijim si sa-i inmultim.
  • +4 (4 voturi)    
    modelul Voluntari extins la Capitala (Vineri, 5 aprilie 2019, 22:04)

    Coresponedntu [utilizator]

    PSD si Firea sunt inamicii dezvoltarii durabile, a tot ceea ce este verde, a naturii pure care exitsa in celelalte orase europene , partidul vanatorilor vrea sa distruga tot, sa parjoleasca in urma lor, prin tot ceea ce fac ne indreotam spre Orientul Mijlociu si nu spre Occident...desfiinteaza parcuri, defriseaza paduri, ucid fauna care cade in bataia pustii lor de vanatori inraiti... Romania frumoasa e amenintata hoarde de interlopi ultra ortodocsi ajunsi primari.. in orase asfalteaza copaci si spatii verzi, demoleaza cladiri istorice de patrimoniu, distrug transportul in comun electric si incurajeaza transportul individual cu cazane Diesel aduse din Occident, second hand, uratesc si tiganizeaza orasele Romaniei...ce ma mira este ca acesti asa zisi edili circula frecvent in Occident, in orase verzi din Nordul Europei, Germania, Viena si mai ales in capitala UE Bruxelles dar nu inteleg nimic, tot de la Stambul copiaza, politici de dezvoltare ca asa e in Ferentari, Teleorman si Voluntari...
  • +2 (2 voturi)    
    Cine ia votat? (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 0:29)

    burebista [utilizator]

    De ani sunt tot votati ,cu toate ca nu fac nici o treaba . Cine este vinovat .?
  • +3 (3 voturi)    
    nepasarea naste monstrii (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 4:44)

    Coco Whistle [utilizator]

    uniti-va in idei, cautati si promovati lideri, unde sint doi puterea creste...nu vad pe nimeni legat de copac. sintem nepasatori si becalizati in prostie.
  • +2 (2 voturi)    
    Psdistii nu au notiuni elementare despre pruning (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 5:57)

    Dalinar [utilizator]

    Acelasi stil de cenatuiala fac si cu tara. Pacat.
  • 0 (2 voturi)    
    CUI NU II PLACE ... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 7:46)

    complet_ret [utilizator]

    Cui nu-i place, nu are decat sa se mute in alt oras!

    Duamna Fierea este primar de doar doi ani jumate si iata cate lucruri minunate a facut pentru Capitala!

    Ar fi facut dumneaie si mai multe, daca nu se opuneau useristii slinosi!

    Dar vin acum Pastile, sa vedeti ce iepurasi sclipiciosi si luminosi ne pune!

    Sa ne traiasca Primaritza!

    Cui ii pasa de copaci!?
  • 0 (0 voturi)    
    ce sa mai zicem de astia... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 9:11)

    gigilone [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=Ld2nCHHXYxU&t=63s
  • +4 (4 voturi)    
    pedeapsa maxima pentru acesti imbecili (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 15:02)

    c.oameni [utilizator]

    niciun ONG nu e in stare sa-i dea in judecata?

    ce calitate a vietii poti avea intrun oras de beton, asfalt si praf?