Amplasarea de garduri electrice, o soluție luată în calcul de autorități după ce doi urși au fost accidentați mortal pe A1

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 20 august 2018, 17:14 Actualitate | Mediu


Ursul lovit vineri noapte pe autostrada
Foto: Directia Regionala de Drumuri si Poduri Brasov
​Autoritățile din Sibiu iau în calcul amplasarea unor garduri electrice pe segmentele împădurite ale Autostrăzii A1 Sibiu-Orăștie, în zona Aciliu – Miercurea Sibiului, după ce, în ultimele 48 de ore, doi urși pătruns pe carosabil și au fost accidentați mortal în zona Săliște.  

Potrivit unui comunicat transmis luni corespondentului Mediafax, de Prefectura Sibiu, prefectul Sibiului, Adela Muntean i-a chemat pe toți factorii implicați în gestionarea urșilor la sediul instituției, pentru a găsi rezolvare în cazul urșilor care au pătruns pe Autostradă. O recomandare a fost aceea ca vânătorii să efectueze „goane prin împingere”, dar este analizată și amplasarea gardurilor electrice. 

„Prefectul Adela Muntean a subliniat că este necesară îndepărtarea urșilor din apropierea autostrăzii, recomandând administratorilor fondurilor de vânătoare să intervină cu celeritate. Astfel, vânătorii vor efectua “goane de împingere” a urșilor spre zonele mai înalte. 

Totodată, a fost analizată posibilitatea amplasării unor garduri electrice pe segmentele împădurite ale autostrăzii, în zona Aciliu – Miercurea Sibiului. Acestea nu sunt periculoase pentru animale și reprezintă o soluție eficientă de protecție a urșilor, dar și a oamenilor care circulă pe autostradă și riscă să fie implicați în accidente rutiere, din cauza urșilor intrați pe carosabil”, se arată în comunicatul transmis de prefectura Sibiu. 

Doi urși care au ajuns pe carosabil pe Autostrada Sibiu – Orăștie, în zona Săliște, au fost accidentați mortal. Primul caz a fost în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, când animalul a fost lovit de o camionetă, iar în timpul nopții de duminică spre luni, un alt urs a fost accidentat mortal, de un vehicul. Nicio persoană nu a fost rănită, însă vehiculele necesită reparații.




















1999 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ce idee buna (Luni, 20 august 2018, 17:25)

    mitg [utilizator]

    Dandarmeria nu numai ca sustine, ci doreste ca astfel de facilitati sa fie disponibile si dansilor.
    • 0 (0 voturi)    
      As dori sa vedem pe A1 si ursii din specia Dragnea (Luni, 20 august 2018, 20:31)

      PartidulSlugilorDragnea [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ursul Liviu si pe cel Stefan.
    • -1 (1 vot)    
      dandarmeria sa te bage in priza.. (Luni, 20 august 2018, 20:39)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Este ca nu esti de pe pamant? esti din realitatea virtuala? Cum sa fie idee buna prostiile astea? daca erau bune in toata America sau Europa erau "goane" de aste pentru toate felurile de animale salbatice, nu numai pentru ursi (as vrea sa vad o goana de impingere pentru veverite marca dragnea-veorica -austriecii au avut probleme cu veveritele); sau cu gardurile electrice pe sute de kilometri in Romania - sa aiba tot romu unde sa fure curent -bine ca in secunda 1 o sa sara siguranta iar gardu o sa fie fix 0. Iar solutia e cunoscuta, toata lumea a construit ecoducte, dobitocii psd n-au auzit de asta..
  • +3 (3 voturi)    
    Pff (Luni, 20 august 2018, 17:28)

    The_Dude [utilizator]

    Cand am inceput sa citesc stirea, cu gandul la 10 august, ma gandeam ca pun astia gard electric in jurul guvernului...
  • +13 (13 voturi)    
    Muahahaha ... (Luni, 20 august 2018, 17:41)

    Carcalete [utilizator]

    Asa este cand se ia spaga in constructia de autostrazi:
    - uiti sa faci pasaje pentru animale salbatice (vezi cum arata autostrazile si pasajele din Croatia, Slovenia, Austria, etc)
    - pe cat facem pariu ca acele garduri electrice o sa atraga tot soiul de "curiosi"? Deh, sunt de "fer" ...
    • 0 (0 voturi)    
      as adauga (Luni, 20 august 2018, 20:13)

      gatsby [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Norvegia, Suedia... Well, ce dracu se face cu cap in romanika si fara spaga?
    • 0 (0 voturi)    
      Pfuai, as veni zilnic sa vad "curiosii ferosi" (Luni, 20 august 2018, 20:32)

      PartidulSlugilorDragnea [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Cum atarna pe garduri ca mustele pe hartie.
  • +3 (3 voturi)    
    Gard electric (Luni, 20 august 2018, 18:46)

    ic.ram1945 [utilizator]

    In termen lung aceste garduri nu vor da rezultate, deoarece pana cand se liciteaza ,se rezolva contestatiile etc. etc. vor trece ani buni. Pentru rezolvarea rapida a problemei, propun ca Lia Olguta Vasilescu impreuna cu Primul agricultor a tarii sa le prezinte ursilor Programul PSD privind alimentatia stiin- tifica a ursilor incepand cu anul 20.21. Pana atunci sa spere si ei ca noi! Sau inca o solutie : Veorica sa-l roage, in limba maghiara, pe Viktor Orbán, s-o ajute!.
  • -7 (9 voturi)    
    Exista o solutie mai buna (Luni, 20 august 2018, 18:52)

    Intermezzo [utilizator]

    Care ? Ca din cei 11.800 de ursi citi avem in realitate - cifra fiind ascunsa cu strasnicie dar deconspirata din surse discrete - sa-i mai imputinam si sa ne multumim cu citi aveam in 1950 . Daca este cineva curios ii pot spune citi ursi avea Romania in 1950 .
    • 0 (0 voturi)    
      un pod ar fi mai bun. (Luni, 20 august 2018, 20:59)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Deci soluția Năstase!!
    • 0 (0 voturi)    
      poduri eco (Luni, 20 august 2018, 23:52)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Solutia sta in constructia de poduri ecologice care sunt in toata Europa pe autostrazi , acolo unde nu exista tunele... dar ce sa faci, Ponta facea misto acum cativa ani, ca nu ne lasa ursii sa construim autostrazi... solutii sunt nu trebuie inventata apa calda....
  • +1 (1 vot)    
    Ha ha ha (Luni, 20 august 2018, 20:24)

    buncrestin [utilizator]

    Ani de zile organizatiile de mediu au atras atentia ca acele traversari pentru ursi nu sunt optionale ci obligatorii pentru o tara civilizata. Romanii au luat in ras ursii, liliecii, caprioarele si paduchii. Sunt scumpe si inutile, noua ne trebuie autostrazi repede si foarte ieftine! Acum se vad efectele. Si e doar inceputul.
  • 0 (0 voturi)    
    Se evita cu iresponsabilitate un lucru (Marţi, 21 august 2018, 10:35)

    Intermezzo [utilizator]

    Ce ? Stabilirea strategiei de viitor a Romaniei in privinta ursilor . Care inseamna a raspunde la intrebarea : ce facem cu ursii?

    1. Ii lasam sa se inmulteasca in continuare ca si pina acum
    2. Nu-i mai lasam sa se inmulteasca ci ii imputinam
    3. Stabilim un numar de ursi apreciat ca decent pentru Romania si ne straduim sa-l mentinem constant

    Face cineva asta in Romania ? N-o face nimeni , IRESPONSABILITATEA este atotputernica . Si mai ales , definitorie pentru stilul de guvernare.
  • 0 (0 voturi)    
    ursii (Marţi, 21 august 2018, 10:43)

    nicnicnic [utilizator]

    "Romanii au luat in ras ursii, liliecii, caprioarele si paduchii"... "in Suedia, Norvegia" ... astea-s sloganuri. In Suedia+Norvegia +toata UE(chiar daca le include) sunt 10 ursi. In Romania sunt 1000. Si te apuci sa plangi prefacut de mila ursilor sau, ca acum 5-10 ani, de mila cainilor vagabonzi. Solutia data de acest tip de nesimtire vorbinda doar pentru ca are gura, nu pentru ca stie, este banala: eutanasierea omului. Deci trebuie eliminat omul, nu ursul. "in Suedia, Norvegia...Croatia, Slovenia" omul traieste atat de bine, cum sa nu fie altfel decat romanul? Legea respectata de omul asta traitor bine a facut ca totul(aproape) sa fie perfect organizat incat aia doi-trei ursi pe care-i mai au nici nu stiu ce-i ala om si nici omul ce-i ala urs. Si comparati Romania jafului institutionalizat de nenorocitii care, odata alesi, nu mai au nicio lege, cu tari curate, cu conducatori cinstiti si muncitori pentru binele tarii lor. Aici totul e altfel, si nu in sensul bun, omul nu mai e om, ursul nu mai e urs. Dati solutii pentru bunastarea romanului de rand si atunci va fi bine si pentru urs.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu sunteti informat (Marţi, 21 august 2018, 10:54)

      Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui nicnicnic

      In Romania nu sunt 1000 de ursi . Ci 7000 oficial si 11.800 in realitate , neoficial si nerecunoscut . . Inspaimintator , nu ?