Pentagonul ignora directivele administratiei Trump si continua pregatirile referitoare la consecintele schimbarilor climatice

de Antonia Jeflea     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:18 Actualitate | Mediu


Schimbarile climatice pe Google Earth
Foto: Google Blog
In ciuda deciziilor controversate ale administratiei Trump referitoare la schimbarile climatice, Pentagonul intelege faptul ca aceste schimbari vor afecta direct abilitatea tarii de a se proteja, din cauza furtunilor puternice si inundatiilor fara precedent, dar si indirect, prin alimentarea conflictelor internationale, scrie IFL Science.  

Pentagonul a dezvoltat un plan in timpul administratiei lui Barrack Obama pentru a face fata schimbarilor climatice, dar, in luna martie a acestui an, presedintele Donald Trump a revocat toate programele federale referitoare la schimbarile climatice, realizate de catre predecesorul sau.  

Trump a ordonat intial Pentagonului sa opreasca pregatirea pentru schimbarile climatice, dar, acestia au ignorat ordinul. In schimb, acestia au continuat programul. In 2014, Departamentul de Aparare a publicat o "strategie referitoare la schimbarile climatice", un plan tehnic pentru a face fata furtunilor care vor urma. In acel document, Pentagonul a explicat cum armata trebuie sa se adapteze noilor contexte globale. 

Acest plan nu a continut doar moduri de protejare a fortelor armate, dar si strategii de ajutorare a americanilor.  

"Armata poate fi chemata mai des sa sprijine autoritatile civile...in fata dezastrelor naturale din ce in ce mai frecvente si intense", potrivit planului.


Citeste mai multe despre   


















2760 vizualizari

  • +19 (45 voturi)    
    Pai normal (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:37)

    mitg [utilizator]

    Fortele armate ale SUA nu-s in totalitatea lor conduse de nebuni.
    • -16 (30 voturi)    
      mda, in 2014 nu erau conduse de nebuni (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      doar de Obamisti
    • +12 (16 voturi)    
      asa si este (Duminică, 17 septembrie 2017, 8:50)

      federal [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      au rapoarte pentru "climate change"

      din 2003

      http://eesc.columbia.edu/courses/v1003/readings/Pentagon.pdf

      din 2014

      http://archive.defense.gov/pubs/150724-congressional-report-on-national-implications-of-climate-change.pdf?source=govdelivery

      din 2016

      https://fas.org/irp/doddir/dod/d4715_21.pdf

      nesecretizate ( deci facute publice).

      cine are ochi sa vada, vede.
      in general, ce scriu prin rapoartele alea, s-a cam nimerit (au si chestii alarmiste la care nu s-a potrivit - cele pentru care a sarit de fund in sus Trump si gasca, drept justificare - dar sunt prognoze, nu vederi din viitor).
  • +18 (38 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:38)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci pana si Papa considera schimbarile climatice un posibil pericol. Dar nu, vine Trump sa ne spuna ca nu-s prioritare.

    Poate se duce si prin China sa vada cum sta treaba cu poluarea si schimbarile climatice acolo. Dupa ce sta 6 luni si se intoarce, nu o viata ca altii, poate ne mai spune cat visam noi mituri si cata dreptate are ca nu sunt in top 10 pe lista de prioritati.
    • -15 (31 voturi)    
      care e legatura? cu papa si cu China? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Sau poate legatura e ca Papa e primul papa comunist iar China e singura tara comunista inca in stare de functionare.
      Si de ce trebuie sa mearga in China, pana acum, conform predctiilor de acum 10-15 ani trebuia sa fim prajiti deja si Bucurestiul port la Marea Neagra! Si ce sa vezi? nula
      • +2 (2 voturi)    
        seriooosss...? (Duminică, 17 septembrie 2017, 23:25)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Si de furtuna (cu tornade!!) din vestul tarii, de astazi, soldata cu cel putin 8 morti, ce zici? >:
  • -25 (39 voturi)    
    Sorosisme: (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:41)

    newlook [utilizator]

    "Pentagonul ignora directivele administratiei Trump..."

    =====================

    OMG !
  • -12 (38 voturi)    
    No news again!! (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:17)

    soundtrack [utilizator]

    Neo-marxistii presei n-au stiri si nici idei. O tot tin danga-langa cu Trump, cand se trezeste, ce mai imbraca, unde se scalda, daca o mai lasa cu global warming sau nu. Trump a fost ales pentru ceea ce a promis in campania electorala, nu pentru a satisface indobitocirea natiei dorita de libtarzi! Asa ca mai treceti la stiri cu Mutti si Macron!!
    • -10 (26 voturi)    
      sunt deja la "amintiri din viitor" (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:22)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Mai bine zis non-stirea ne precizeaza ca Pentagonul il sfideaza pe Trump fiindca a publicat cu 3 ani inainte) in 2014) o strategie!? Pe bune, Hotnews, din ce site de stiri stangiste ati luat tampenia asta?
      Voi ati verificat ce ati scris? Data in care suntem? Data la care Trump a devenit presedinte?
      • +6 (18 voturi)    
        Trol sovietic (Duminică, 17 septembrie 2017, 9:03)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Demascat
    • +6 (16 voturi)    
      Trol sovietic (Duminică, 17 septembrie 2017, 9:02)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Erase
  • +14 (18 voturi)    
    Ai nostri dorm pe ei (Duminică, 17 septembrie 2017, 5:59)

    tontu [utilizator]

    Ca deobicei ai nostri conducatori traiesc in alta lume desi problema e una ce priveste siguranta nationala. Combaterea secetei, prevenirea eroziunii solului,imbunatatiri funciare, amenajari hidrografice sunt probleme care ar trebui discutate inclusiv la nivel de CSAT. Asa cum pentru aparare se aloca 2% din PIB si pentru combaterea efectelor schimbarilor climatice ar trebui facut acelasi lucru. Cu cat ne trezim mai tarziu cu atat pretul va fi mai mare...
    • +1 (1 vot)    
      sa vedem... (Duminică, 17 septembrie 2017, 23:30)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      ... bilantul zilei de azi :(
      Si daca se adauga si cele ale furtunilor din august...mna... :(
  • -10 (16 voturi)    
    disperarea (Duminică, 17 septembrie 2017, 12:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    presei leftarde e mare, asta nu e stire, e delir imbecil, isi iau dorintele drept realitati, daca cineva isi imagineaza ca armata americana poate ignora ordinele comandantului suprem, e ori prost, ori foarte prost.