Ministrul Mediului: In domeniul gazelor de sist avem doar prospectiuni si explorare

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 14:24 Actualitate | Mediu


Ministrul Mediului si al Schimbarilor Climatice, Rovana Plumb, a declarat sambata, la Oradea, ca in ceea ce priveste gazele de sist exista doar prospectiuni in zona Dobrogea si explorare in Vaslui, care respecta toate conditiile de mediu.

"In momentul de fata, in Romania, avem de a face in zona Dobrogei doar cu prospectiuni, iar in zona Vaslui doar cu componenta de explorare. Ne-am asigurat ca toate conditiile de mediu, toate standardele europene privind explorarea vor fi respectate si implementate", a precizat, intr-o conferinta de presa, ministrul, citeaza Agerpres.

Potrivit demnitarului, Garda de Mediu va face o permanenta monitorizare a tuturor acestor lucrari.

In ceea ce priveste zona Bihorului, ministrul Mediului a afirmat ca "nu exista in momentul de fata pentru Baile Felix si nici pentru judetul Bihor niciun fel de licenta de explorare sau exploatare a gazelor de sist".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1118 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Minte la fel ca Ponta (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 14:58)

    CatalinPetrica [anonim]

    Eu am vazut o copie dupa aceste autorizatii si acolo scrie cu totul altceva.
    Daca la fiecare minciuna spusa de astia s-ar transforma intr-un spin infipt in propriul fund ar zice ca sunt torturati cu mii de ace otravitoare
  • +5 (7 voturi)    
    Sa va bata Dumnezeu Tradatorilor de Tara (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 16:39)

    alex1234 [utilizator]

    Sa va bata Dumnezeu, Tradatorilor de Tara ca av bateti

    joc de poporul asta

    Plumb si gasca de venetici pripasiti pe-aici.....
    • +4 (6 voturi)    
      stai un pic! (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 17:49)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      1. daca nu exista licente pentru Bihor, insemna ca Chevron face acolo explorari ILEGALE?!
      2. alex, tu spui de "ceata de venetici".
      Nu stiu daca este asa, dar cu siguranta isi fac mendrele la noi pentru ca NOI le-am dat voie, pentru ca le permitem, pentru ca i-am votat nu doar o data, ci de dou si trei ori!
      Asa ca nu "veneticii" sunt de vina, ci noi, poporul, ca inghitem orice porcarie din partea lor!
      • +1 (3 voturi)    
        N-o sa-i mai lasam de data asta! (Sâmbătă, 7 septembrie 2013, 18:30)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        N-o sa-i mai lasam de data asta!
        • 0 (2 voturi)    
          este un pic cam tarziu! (Duminică, 8 septembrie 2013, 22:08)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Sper sa nu fie PREA tarziu, insa este foarte, foarte tarziu!
          Sub doua oaspecte:
          - dusmanul este deja in cetate.
          Acum ne ataca prin spatele frontului. Si daca este deja in interiorul orasului, degaba ai si bomba atomica, nu poti sa o folosesti!
          - politicienii s-au obinuit de 24 de ani sa nu avem reactie, sa acceptam orice.
          Chiar daca schimbam, nu pr sa creada.
          Asta insemna ca daca MAINE vine Tzepesh Voda, va avea nevoie de multe, multe tzepe ca sa aiba efect, "gashca dfe veneitici" o sa zica pina in ultimul moment ca lor nu li se poate intampla ...
      • +4 (4 voturi)    
        Nu, domnule... (Duminică, 8 septembrie 2013, 23:00)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Explorarile/licentele din Bihor NU sunt ilegale.
        Sunt doua variante: ori cucoana asta habar n-are despre ce vorbeste, ori minte cu buna stiinta.
        Nu exista licente speciale pentru gaze de sist, exista doar un tip, pentru petrol si gaze in general. Daca le gasesti in zacaminte "clasice", sau in argilite (asa-zisele gaze de sist), sau crescand in tuberculi la 50 cm sub pamant, din perspectiva legiuitorului e tot un drac, nicio diferenta.
        De-aia, intr-un fel madama poate oricand pretinde ca, de fapt, n-a mintit.
  • -1 (1 vot)    
    si totusi, (Luni, 9 septembrie 2013, 13:28)

    luci30 [utilizator]

    madama minte....T.Basescu a afirmat raspicat ca cei ce obtin aviz de explorare,au si avizul de exploatare.Ce mai putem face este sa protestam contra mincinosilor