Mass media in alegerile prezidentiale 2009

Rosca Stanescu, capul lui Motoc al presei romanesti (de Iulian Comanescu)

de Iulian Comanescu     Media lui Comanescu
Miercuri, 11 noiembrie 2009, 19:48 Mass-media in alegerile prezidentiale 2009


Bun, deci asa cum stiti poate, ca au anuntat prietenii de la HotNews.ro, am fost cooptat si eu in proiectul Adenauer-HotNews-CJI prin care mai multi bloggeri se transforma in cainii de paza ai cainelui de paza numit presa “mare”, acum, in campanie, cand lucrurile devin incendiare.

Subiectul zilei e inregistrarea aruncata pe piata ieri de “Curentul”, in care Sorin Rosca Stanescu incearca sa obtina informatii despre conturile unor lideri PD-L de la Catalin Macovei, seful Agentiei Nationale pentru Integritate, dupa ce aduce vorba de doua istorii incomode, posibil incriminatoare pentru acelasi Catalin Macovei: un raport al Curtii de Conturi pe care acesta l-ar fi blocat si un imprumut pentru care Macovei a semnat in calitate de martor. Am analizat toata povestea pe Presa.nu, dar cum acolo nu ne dam cu parerea, o sa vin aici si o sa spun ce cred.

Asa cum reiese de la linkul de mai sus, problema e, in primul pas, ca Sorin Rosca Stanescu numeste “investigatie jurnalistica” ceea ce altii numesc “santaj”. Avem prin urmare un jurnalist notabil, cu o karma publica nebanala, care pune un inalt oficial in defensiva fluturandu-i pe la nas niste povesti posibil incriminatoare, dupa care cere de la el altele. Si eu, la fel ca diferite organizatii profesionale si nume cunoscute din presa, consider ca metoda nu e conforma eticii jurnalistice. Ce zice manualul de deontologie? Ca, daca el e cel care a solicitat intalnirea, Sorin Rosca Stanescu trebuia sa-l anunte pe Catalin Macovei de scopul ei din start si sa specifice ca e vorba de o discutie off the record. Niciunul din participanti nu pare a se indoi de acest aspect, dar jurnalistii experimentati stiu ca precizarea on/off the record/not for publication trebuie facuta explicit de la inceput; aici inteleg prin “off the record” informatii “pe surse”, oricare-ar fi disputa in privinta termenului.

Stop joc! In acest punct survine un blocaj: toate chestiile astea cu deontologia suna ciudat oricarui jurnalist cu oarece vechime, si, cred, chiar unora dintre bloggerii pursange si cititorii nejurnalisti care vad aceste randuri.

De ce a procedat Sorin Rosca Stanescu asa cum a procedat? Simplu, pentru ca traim in jungla. Am mai spus-o si prin 2005, cand Rosca Stanescu a avut acel incident cu presedintele de atunci si de azi al Romaniei (”Rosca Stanescu e cel care m-a amenintat”): oarecum, fostul director de la “Ziua” tinde sa fie transformat in “omul negru” al presei romanesti. Nu aprob in niciun caz metoda descrisa mai sus pentru obtinerea de informatii, la fel cum in 2005 am scris despre “publicitate fara P” si celelalte lucruri care i se reprosau. Haideti, totusi, sa facem un pas inapoi si sa vedem contextul: cine face jurnalism “by the book” in Romania? Chiar inregistrarea prin care se face dovada metodei Rosca Stanescu a fost lansata intr-un cotidian fara mare prestigiu, care preia idei din message boxul de campanie al unui anumit candidat.

Il cunosc prea putin pe Rosca Stanescu, nu am vorbit cu el decat de vreo cateva ori si nu doresc sa-l scuz prin randurile de fata. Totusi, vreau sa adaug faptul ca din motive de adversitate cu presedintele Basescu, care are puterea de a trage dupa el ceilalti candidati si opinia publica in diferite directii, fostul director de la “Ziua” tinde sa fie transformat intr-un fel de tap ispasitor care calareste eficient cainele de paza. Problema pe care o avem in fata nu se rezolva insa prin ispasirea tapului, e una de sistem, tine de faptul ca jurnalismul nu se conformeaza, in Romania, nici macar regulilor generale care tin de completitudinea informatiei, impartialitate etc. Si, cu atat mai putin, fineturilor etice. De la “da-i naibii de hoti, pe ei, pe mama lor, trebuie sa-i presez putin ca sa scot informatia de la ei” la ceea ce s-a intamplat in intalnirea Macovei-Chirieac-Rosca Stanescu nu e decat un pas. Intuiesc faptul ca unii jurnalisti il fac mult mai des decat pare.

Problema Rosca Stanescu e din categoria “capul lui Motoc”. Se gaseste un vinovat pentru o situatie si se livreaza la popor. Pana la proba contrarie (Cornel Nistorescu la “Cotidianul”), restul sunt buni, analisti, directori editoriali, zece pentru Romania.

Ce urmeaza? Cateva organizatii profesionale si diferiti colegi cu prestanta au inceput sa-si dea ochii peste cap pe motiv de eternul “asa nu se mai poate”. Ba se va mai putea. Isi vor pierde Rosca Stanescu si Chirieac fotoliile de analisti? Putin probabil. Chirieac a suferit “collateral damage” doar la TVR, care, zice-se, i-a scos de pe post emisiunea. Insa Chirieac, Rosca Stanescu si multi altii “livreaza marfa” sub o forma sau alta. Sau sfintesc locul asa cum a facut-o Chirieac la intalnirea de la Snagov. Ce fel de “marfa”? Culmea: nu numai ceea ce convine unor moguli sau politicieni, ci si ceea ce majoritatea presei din Romania, chiar cea neinregimentata in campania din 2009, considera ca “dezvaluiri” si “investigatii”. Din nefericire, publicul pare sa le prizeze foarte tare…

Tot scandalul provocat de inregistrarea din “Curentul” incepe sa se risipeasca in tot felul de ricanari si acuze reciproce ale jurnalistilor. Probabil ca in zilele urmatoare o sa vedem tot mai putine informatii si tot mai multe exasperari. Am gasit vinovatul final, cheia ultima a nenorocirii prin care trecem: Rosca Stanescu-Motoc. Presa e vai de capul ei, o spun chiar eu cand scriu aceste randuri. Conturile liderilor PD-L? Numai ziarul considerat drept portocaliu, “Evenimentul zilei”, a pus ieri niste intrebari despre ele. A obtinut raspunsuri evazive, adica nimic. Alte conturi, ale altor lideri din alte partide? Liniste, avem treaba cu Rosca Stanescu, deontologii, tonomatele, cu noi insine.

Poate ca cineva, acolo sus, plange cu ochiul intors catre multime si rade cu celalalt. Eu nu stiu, ca nu-s prea dus la biserica. Tocmai de aceea, fac aritmetica si nu mantre, aici si alte locuri :)

Citeste articolul si pe blogul lui Iulian Comanescu

Iulian Comanescu este unul dintre cei sapte cunoscuti comentatori media care scriu despre modul in care mass-media se comporta in campania electorala prezidentiala.

Va invitam sa semnalati in comentariile dvs. cazuri flagrante de manipulare sau joc incorect in campanie din partea mass-media. Adauga comentariile tale aici. In fiecare seara o sa adunam cele mai interesante comentarii intr-un articol separat.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1657 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    gresit (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:00)

    suca [anonim]

    Evenimentul zilei nu mai este portocalieu, este galben. Dealfel au si reclama cu chiulangiul din parlament pe prima pagina.
    Lucrati in presa dar nu sunteti la curent cu toate miscarile din presa? sau doar incercati sa atribuiti si un ziar lui Basescu?

    in alta ordine de idei, mangaiatul pe crestetul lui stanescu de mai sus este ceea ce un adevarat jurnalist n-ar trebui sa faca zilele acestea.

    nu este cu nimic mai putin vinovat pt ca sunt si altii la fel.
    judecatorul in sala de judecata nu mangaie un hot pe crestet pe motiv ca sunt si alti hoti in tara. lamentarile astea indica acoperirea presei a putregaiului existent. si nu e bine de loc.
    daca inclusiv cainele de paza al democratiei recurge la santaj si restul haitei il apara sau se fac ca nu vad, ce pretentii putem avea de la politicieni?

    sun curios cum isi permite acum CRP-ul sau Ursu sa-l acuze pe Basescu de dictatura in conditiile in care pe prietenul lor l-au menajat.

    Nu, nu este Motoc, este Mailat al presei!!!
    • -4 (4 voturi)    
      SRS este un baiat rau .. da` bun, adica util! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:36)

      APVistu` [anonim] i-a raspuns lui suca

      Suca hai sa nu ne "aia" pe noi ca pute. Daca ar fi asa cum spui tu, cazul "Watergate" de exemplu, ar fi fost o stire intr-un colt de pagina, iar Jimmy Carter ar fi avut imaginea nepatata. Ziaristul are viata grea. O stire se naste greu si trebuie mai totdeauna ajutata prin "metode specifice". Daca Rosca Stanescu se gandea ca nu e deontologic sa smulgi informatii de la prietenul Macovei nu mai stiam niciodata ca Bleaga, Berceanu si Videanu isi tin banii ascunsi prin bancile din Elvetia. Ei cica n-au un chior acolo, dar parca prea mult au furat ca sa nu fie si ceva foc pe langa fumul ivit. Asa ca eu spun ca trebuie sa multumim ziaristilor care "fac valuri", chiar daca uneori sunt mai mari decat realitatea, pentru ca astfel aflam si noi cum se mai fura ... pardon! ... cum se mai fac banii in sferele puterii.
      • +6 (6 voturi)    
        Watergate (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:59)

        Bob & Carl [anonim] i-a raspuns lui APVistu`

        Watergate nu are nimic a face cu metoda SRS. Bob Woodward si Carl Bernstein n-au santajat pe nimeni ca sa obtina info. Problema lui SRS si Chireac e ca fac parte din sistem. Sunt baietii destepti ai informatiilor, le transforma in bani. Iar demersul lor nu are nimic a face "interesul populatiei'. Sunt traficanti de informatii.
      • +2 (2 voturi)    
        aiurea... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:05)

        suca [anonim] i-a raspuns lui APVistu`

        in primul rand aia la watergate nu au obtinut informatiile prin santaj ci prin filaj. nu cu documente compromitatoare ci prin zile de asteptare. nu poti face comparatie intre cele doua cazuri. n-au nimic in comun.
        Sunt de acord ca ziaristul are viata grea dar asta nu este circumstanta atenuanta.
        Santajul nu este metoda specifica de jurnalism. Santajul este actiune penala in Romania si in toate statele democratice.
        Au fost oameni arestati care nu aveau ce sa manance si au furat o paine. Poate aia aveau dreptul la clementa, aici nu este cazul.

        In al doilea rand pe genul asta de gandire se bazeaza jurnalistii de teapa lui SRS. D-aia vroia informatiile inainte de alegeri. nu vrea proces, vrea decat scandal si stie ca sunt destui ca tine care o data ce arunca el bomba, voi credeti ca-i si adevarat.
        Daca ascultai discutia atent cand a fost vb de Blaga, Macovei a spus ca Blaga si-a justificat toata averea iar informatia ca blaga ar avea conturi a venit de la SRS. In fundal la un moment dat s-a auzit ca ar avea si-n tanzania. Incerca marea cu destu. N-avea nicio informatie despre Blaga. Exact cum a incercat sa zica ca mai exista un document incriminator la adresa lui Macovei dar nu e la el. Santaj si minciuna.
        Care fum? Ala aruncat de SRS? Ai vazut afacerea cu armament dezvaluita de acelasi "jurnalist"si demontata de EVZ cu documente oficiale? Pe tactica asta se merge. Voi credeti fara sa puneti si alte intrebari.

        si-n ultimul rand, poate te credeam ca e datoria jurnalistilor sa ne arate dedesupturile politicii, dar asta a fost cu directie. vroia fix de la oamenii lui basescu, nu de la altii. restu nu sunt buni pt informarea populatiei. si vroia inainte de alegeri, ca dupa aceea nu mai avea ce sa faca cu acele informatii. chiar SRS a spus-o.

        iti pun o intrebare, daca in locul lui SRS era Tapalaga, sau alt jurnalist care este catalogat mereu ca taliban portocaliu, care era reactia ta? poti fi sincer?
        • 0 (0 voturi)    
          afacerea cu armament nu este incheiata. (Joi, 12 noiembrie 2009, 2:42)

          roiban [anonim] i-a raspuns lui suca

          daca ai luat de bune ceea ce evz spune inseamna ca vii cu idei preconcepute.evz nu demonteaza ci dezinformeaza aici.vezi audierile din parlament cum fug toti responsabilii ca dracul de tamaie...oricum balanta economica a jafului romanieiarata ca mari sume de bani sunt ascunse.unde ?poate la iliescu.la oprescu, la basescu, la videanu ,poate la tine,poate la mine.cineva trebuie sa mearga pe urmele lor.
      • 0 (0 voturi)    
        ne dam cu parerea (Joi, 12 noiembrie 2009, 18:40)

        obosita [anonim] i-a raspuns lui APVistu`

        jimmy carter? mai citeste putin! cred ca incurci anii si presedintii! nixon iti spune ceva?
        trebuie sa te afli in tagma naivilor ca sa crezi ca srs ar fi facut toate astea ca sa le dea la ziar! nu-l f...a pe el grija de interesul public. nu cred ca ai uitat ce se intampla acum 5-6 ani cand santaja administratorii de firme care nu cotizau pentru publiciate in ziarul "ziua"! asa ca nu-i cau ta scuze unei hiene!
    • 0 (0 voturi)    
      o mana spala pe alta... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 22:03)

      desteptarea [utilizator] i-a raspuns lui suca

      O mana de jurnalist spala alta mana de jurnalist :)
  • +4 (4 voturi)    
    capul lui Motoc (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 20:42)

    carmen [anonim]

    As fi vrut sa spun initial ca numai in primii ani de dupa revolutie presa a mai fost atat de polarizata si de infectata de minciuna si manipulare, dar ma corectez si afirm ca acum este mult mai grav. Au trecut 20 de ani care ar fi trebuit sa fie marcati de profesionalism, specializare, utilizarea corecta a diversitatii de mijloace de informare si de comunicare, autoreglementarea profesiei, introducerea de reguli de etica. Ar fi trebuit sa putem ajunge la demarcarea neta intre cei cu vocatie si respect pentru adevar de slugile care traiesc cu ochii pe conturile bogatilor si gurile strambe de cate minciuni insira zilnic. Trebuie sa fie pusi la zid, ostracizati din interiorul profesiei Rosca Stanescu care cu aroganta afirma ca "joaca in alta liga" , Chireac care minte cu nerusinare pus in fata cu adevarul, pentru ca efectul in societate al nemerniciei lor este la fel de grav ca o epidemie. In fiecare zi oameni ca acestia omoara constiintele , principiile - adevarul, cinstea, binele, increderea in viitor si ne fac pe toti sa traim sentimentul rusinii ca suntem un popor de nimic, ca suntem culpabili cu ei din neputinta de a schimba lumea in care traim. Nu va dati seama ca in zilele astea similar cu Goful Porcilor suntem ingenuncheati de Gripa Porcilor?
  • +3 (3 voturi)    
    ba chiar (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:01)

    marius [anonim]

    ba chiar asa trebuie pusa problema: "ASA NU SE MAI POATE". Si asta o zicem noi, cititorii. Insa voi, ziaristii, va complaceti in aceasta mocirla.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu-l cunosti pe SRS! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 21:48)

    Mihai Bucur [utilizator]

    Draga Domnule, se vede ca nu-l cunosti pe SRS, sau esti interesat, sau esti (poate?) santajat. Daca i-ai studia mai bine trecutul si metodele ai vedea ca este de departe cel mai murdar jurnalist din Romania ( pe Vadim nu-l consider jurnalist). SRS nu santajeaza la modul obisnuit - "am aflat ca ai facut ceva inacceptabil si daca nu-mi dai ce vreau, te ard", el santajeaza la modul "fii atent ca pot oricind inventa ceva despre tine, fiindca sint mare maestru in a amesteca mari minciuni cu mici portiuni de adevar, si oricum lumea va zice ca nu iese fum fara foc, si oricum in Romania legea contra calomniei nu functioneaza; asa ca daca nu-mi dai ce vreau, te ard." Asta e practica de obicei. Pe de alta parte, si mai grav e ca rezultatele unor investigatii care ar fi importante pentru public sint ASCUNSE de SRS, daca "i se da ceea ce cere". Si cere ce e in interesul lui nu al publicului. Draga domnule, daca asta este ce iti doresti in presa, nu cred ca meriti sa te numesti jurnalist.
  • +1 (1 vot)    
    dar (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 23:42)

    dragoshf [anonim]

    de ce ne luam de nerusinatul si intangibilul SRR cand ar trebui sa se ceara in mod masiv demisia lui Macovei? de ce nu se face presiune asupra lui astfel incat si altora sa le fie frica sa mai vorbeasca vreodata cu SRR?
  • +1 (1 vot)    
    Hei...stai putin... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 23:54)

    nelu [anonim]

    Hei Iulian.... stai putin... unde te grabesti cu asemenea afirmatii si concluzii. Incearca te rog sa faci un moment un exercitiu pe care ti-l propun. Fa abstractie ca esti jurnalist, imagineaza-ti ca esti Iulian Comanescu, un simplu cetatean romana care lucreaza, sa zicem, lacatus mecanic la fabrica de suruburi Y. Ok, acum in calitate de om simplu, te apuci si citesti si tu ziarul dimineatza pe autobuz cand mergi la servici...si citesti despre ce a facut SRS..... Care ar fi prima ta reactie? Poate ai spune ca nu e chiar asa si ca este un ziar care nu e foarte corect. Dupa orele de program(lucru).. te duci acasa...manaci mancarea care ti-o face stotia... si apoi ca sa te mai relaxezi dezchizi si tu netul sa mai citesti o stire asa dupa o zi grea de munca.... Si gasesti undeva pe net inregistrarea la care se referea si articolul de dimineatza. De curiozitate incerci sa o asculti sa vezi si tu cum discuta in privat un ziarist recunoscut, unul mare care este un formator de opinie. Si auzi toata conversatia ... sa il ptrind co...ie pe X, pielea P...li etc..., conversatia cu amanta... Amenintari asupra unui demnitar... .chestia cu cei 100 de mii... etc. Care ar fi reactia ta de cetatea simpu, cinstit, onest, care munceste 8-12 ore pe zii ca sa isi castige existenta? Cetatean simpu care se gandeste zi de zi cum sa faca sa procure lucrurile de zi de zi pentru copii lui? te rog fa abstractie ca esti jurnalist. Te rog punete in pielea cetateanului simplu care se chinuie zi de zi sa traiasca si care spera ca intr-o zi va fi mai bine si ca intr-o buna zi coruptia nu va mai fi. Nu te-ai simti jignit ca si cetatean care plateste taxe? Nu ti s-ar parea ca ticalosul ala care e platit din banii tai de postul public face asemenea lucruri si promoveaza santajul si coruptia. Nu are importanta cat a furat Videanu, Blaga si ceilalti in situatia asta. Situatia acuala se refera la un nenorocit care SANTAJEAZA si care nu pateste nimic, care in continuare este un formator de opinie.
  • +1 (1 vot)    
    2 (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 23:57)

    nelu [anonim]

    Nu iti vine sa iti bagi "picioarele" si sa pleci in lumea larga? Nu incepi sa gandesti ca romania nu se va schimba niciodata si ca nu vei mai avea sansa ca in prerioada vietii tale sa vezi o romanie de care sa fi mandru si in care copii tai au un viitor frumos? Cred ca daca ai fi un om simplu, ai intelege ca totul merge rau si ca singura sansa sa te bucuri de anii care ti-au mai ramas este sa pleci cu lacrim si cu durere din tara in care ai trait atata timp si in care ai crezut si sa iti faci un viitor undeva departe unde oamenii te respecta penru ceea ce esti pentru taxele care le platesti la fiecare salariu....
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm, (Joi, 12 noiembrie 2009, 3:07)

    Ducu [anonim]

    Mie mi se pare ca autorul acestei opinii ii ia apararea lui SRS cand spuneca toti sunt o mare si un pamant, toti sunt rai, e o jungla.

    Acesta este un argument foarte drag antenelor lui Voiculescu - nu suntem doar noi rai, toata lumea e la fel. Toti sunt asa. De unde si batjocura lui Mircea Badea cu deontologia and stuff prin care vrea sa spuna ca nu sunt altii mai corecti decat el. Cam acelasi lucru il spune si Iulian Comanescu.
    Cand spune ca vede lumea presei in mod necesar ca pe o jungla, el insusi se plaseaza in acasta jungla pe care o cunoaste probabil. Asa ca prin acest articol adera la setul de valori ale lui Badea, Ciutacu, Ursu, Dumitrescu sau SRS, decat la cel al unor jurnalisti ce incearca sa fie corecti, pe care posibil ca ii detesta pentru prostia lor de a nu profita. Sunt convinsa ca daca l-ar intreba cineva despre Badea, ar zice ca e un tip inteligent. 

  • 0 (0 voturi)    
    Esti slab Comanescule! (Joi, 12 noiembrie 2009, 6:30)

    Aron Deleanu [anonim]

    Total de acord cu Mihai Bucur si Ducu.
  • 0 (0 voturi)    
    aburi (Joi, 12 noiembrie 2009, 7:40)

    gica show [anonim]

    ai dat cu nuanta pina ai aburit-o de tot! Mai aveai putin si ajungeai la "toti sintem la fel"!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Joi, 12 noiembrie 2009, 14:42)

    eu [anonim]

    in sfarsit si o opinie mai nuantata. astazi abia v-am descoperit si ma bucur. in oceanul (ca mare e prea putin) asta de iritare oarba in toate partile, imi permite sa mai sper ca exista si tineri care vad, aud si gandesc (ceea ce mie mi se pare cel mai important lucru). ceea ce nu se poate spune despre nelu care nu e interesat ce au facut cu banii niste ordonatori de credite ci niste jurnalisti (posibil corupti) care lucreaza pe contracte (probabil si astea obtinute fraudulos). pastrand proportiile si ei sunt in "alta liga" decat oricare dintre ministrii . pentru iritatii care ar sarii la bataie - a nu se intelege ca ii sustin pe cei doi jurnalisti. eu insumi am fost victima unei campanii de presa negative interesate (nu santaj -ca nu exista niciun punct slab)
  • 0 (0 voturi)    
    Conturi (Joi, 12 noiembrie 2009, 15:29)

    Liviu [anonim]

    Iuliane, tu esti un baiat istet!
    Daca eu as spune despre tine ca ai conturi in strainatate cu 1.000.000 euro in ele, ar fi problema ta sa demonstrezi ca le ai sau nu le ai? Daca ar fi problema ta sa demonstrezi ca nu le ai atunci justitia din Romania are o problema.Ar insemna ca cel acuzat sa isi bata capul sa se apere desi nu se aduce nici o dovada in suportul afirmatiilor.
    Pana cand se va dovedi ca Blaga, Videanu, Berceanu au conturi afara pe care nu le-au declarat, este corect sa presupunem ca nu au, mai debgraba decat ca au!

    Asa e corect. Asa ca subiectul discutiei nu trebuie sa fie "ipoteticele" conturi ale acelor 3. Subiectul este santajul ordinar pe care il fac stanescu si chireac!
    PUNCT!
    • 0 (0 voturi)    
      Macovei (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:17)

      George [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      @liviu
      ha ha ha! asta-i chiar buna! adica macovei zice cu subiect si predicat: "sincer, nu am cautat conturile". Mare integritate! Plus, acelasi Macovei zice: "fura, dar nu impart", "mananca singuri" etc. Cam cit de multa "integritate" vedem aici? mare om!