Mass media in alegerile prezidentiale 2009

Vreeauu nuuuantteee! Cum a fost manevrata inregistrarea SRS-Chirieac. Episodul 2 (de Costi Rogozanu)

de Costi Rogozanu     Voxpublica
Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:54 Mass-media in alegerile prezidentiale 2009


Am privit ca un tolomac cu atentia marita televiziunile in seara asta. Doar ca sa vad cum se vor raporta la subiectul care dimineata anima putin internetul si care vad ca a fost preluat de citeva ziare. Si intuitia de dimineata mi-a fost confirmata. Doua mari masinarii de propaganda, puterea versus televiziuni, au tras de subiect care in ce sens a putut. Unii n-au dat deloc (Realitatea), altii au bagatelizat putin (Antena 3 prin Mircea Badea), altii au inversat sensul cum ii place domnului Basescu si tot asa. Insa am citeva observatii de facut.

Dimineata eram entuziast ca o parte a presei ar putea spune NU cuplului sinistru CHIRIEAC-SRS. Inca mai sper ca le va fi taiata antena macar (dar asa ziceam si la alte scandaluri – asa sint eu, optimist). Tot dimineata spuneam ca e clar pe canal portocaliu venita inregistrarea AUDIO. Dar, vorba prietenului Mihnea Maruta, noi vreeeem nuanteeee.

1. Ce a facut Radu Moraru impreuna cu Andreea Pora, Roncea si Talpes (!) se numeste propaganda proBasescu. Scurt. A fost chemat acel Macovei de la ANI si mingiiat cu manusi, nu cumva sa fie ranit. El avea un comportament de complice cu cei doi. Spune ca n-a facut inregistrarea, spune ca nu prea a facut plingere, iar Moraru il intreaba cu voce suava “ati simtit ca erati santajat in momentul ala, nu?”. Nu! Trebuia intrebat clar “de ce erai in genunchi in fata alora, de ce te intilnesti tu sef ANI cu niste tipi care scriu lucruri false in ziar, de ce nu-i dai in judecata dupa ce nu-ti dau dreptul la replica, ce cauti tu cu ei si cite si mai cite… In echilibru cu “ziaristii santajisti” statea totusi un demnitar-cirpa care parea perfect prins in lumea lor si care zicea ca-i pare rau ca n-a luat banii de la camatar (camatar!!!!) si care o fi inregistrat a doua oara, o fi jucat teatru, habar n-am, dar am atita creier incit sa stiu din inregistrarea aia ca era reglare de conturi intre doua parti necinstite. Ma rog, decit sa dai stirea asa…

1. bis Daca tu, Moraru, te iei de Nistorescu cum ca a calcat oameni cu jeepul, atunci nu faci decit sa cobori presa si mai jos decit a facut-o el in ultima perioada. Macar si pentru faptul ca la alegerile trecute taceai chitic in timp ce, in Evenimentul Zilei condus de Nistorescu, Basescu avea, in urma cu cinci ani, aproape singura tribuna in toata media. Asta se cheama sa fii “angajat” si sa nu fii ziarist, domnul Nasu….

2. Traian Ungureanu face scandal la Ora de foc ca nu s-a dat stirea cu SRS-Chirieac. Ok, Ursu n-a avut replica, Stancu a spus ca ea n-a auzit de stire, ceea ce a sunat fals-fals-fals. Iar apoi se da filmuletul penibil cu TRU pe scena in Oltenia (pus si cu o seara inainte) ceea ce nu se face.

2. bis NU se face insa nici sa te duci tu la o televiziune, accepti un subiect la o emisiune (presedintele spusese totusi ca am depasit criza si se pare ca a devenit noua tema, era si ala un subiect) si o sabotezi dupa aia. Ar fi putut fi ceva daca la B1 nu s-ar fi discutat oricum subiectul (du-te acolo, pina la urma ai tribune de unde sa reprosezi ce vrei). Si mai ales: mai devreme au fost cu totii in TVR imprenua cu Basescu, nu am vazut pe nimeni sa saboteze acolo zimbetul iubitor al lui Luca Dinulescu si sa intrebe de ce postul public a tacut milc-milc-milc. Si uite asa face si TRU propaganda – daca nu l-as fi privit atent, l-as fi aplaudat. Evident ca ala e subiect, si eu zic ca ar fi meritat o discutie, dar subiectul a iesit pina la urma oricum, a avut canale, a fost dat de un site cu 130.000 de vizitatori pe zi, realitatea.net, a fost dat de hotnews, realitatea fm inca de dimineata etc. Nu vreau sa vad un europarlamentar mimind isterii si facind schema cu plecatul din studio. E fumat.

Concluzie: incep sa ma intreb serios cum era mai bine. Sa ai masinarie de propaganda unica cu care macar sa te bati pe bune dintr-o reduta-doua, cum era a lui Nastase, adica statul supra media. Sau sa ai doua masinarii, PDL-BASESCU-STAT, de o parte, tabara antibasescu si televiziunile de stiri, de cealalta. E o intrebare? Este, pentru ca intre doua masinarii ca astea sint macinate toate nuanteeeleee si toate observatiile mici si importante care ne fac homo sapiens sapiens. QED:)

Textul poate fi citit si pe blogul lui Costi Rogozanu de pe platforma Voxpublica

Va invitam sa semnalati in comentariile dvs. cazuri flagrante de manipulare sau joc incorect in campanie din partea mass-media. Adauga comentariile tale aici. In fiecare seara o sa adunam cele mai interesante comentarii intr-un articol separat.

Costi Rogozanu este unul dintre cei sapte cunoscuti comentatori media care scriu despre modul in care mass-media se comporta in campania electorala prezidentiala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5650 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    ia un comentariu (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 11:07)

    popcorn monta [utilizator]

    tu draga cristi azi de dimineata ai fost la stiri la realitatea te rog sa-mi zici ce ai zis tu despre subiect?nu ai zis nimik .ai facut frumos in fata prezentatorilor.nu crezi ca esti putin duplicitar?.morala asta sa o tii pt tine.esti la fela ca ei.
    • +16 (16 voturi)    
      Lipseste solidaritatea si unitatea! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 12:31)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Eu nu am vazut emisiune,dar comentariul tau este f.aproape celor spuse de mine ieri lui Cristi.
      Noi nu avem arma lor,dar ei jurnalistii,care cat de cat incearca sa deschida gura,da.Dar..(vezi titlul)
      I-am acuzat ieri de lasitate.Ieri am spus ca poate sunt dur,dar astazi sunt constient ca am avut dreptate.
      Stand intr-o emisiune,nimeni nu este in stare sa abordeze tema.La toti le este frica de masinaria SRS!
      Avem o tara fara eroi,sau eroi falsi.Fiecare se gandeste
      la umbra sa.
      • +9 (9 voturi)    
        incerci sa-i stergi de noroi pe SRS si Chireac (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 15:40)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Cred ca propaganda faci tu domn' jurnalist cand incerci sa-ti stergi de noroi colegii si sa-l arunci pe cei care au deschis subiectul ieri la TV. Evident ca nu o faci direct ci mai pe ocolite si cu tot felul de motivatii... adica cam ce fac cei de la antene si realitatea. Cum se spune: O mana (de jurnalist) spala pe alta...
    • +14 (14 voturi)    
      Cum sa muste mana care/l hraneste?! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 12:44)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Altfel nu/l bate... vantu?
      Totul e frumos pana cand un ziarist ajunge sa se judece! Atunci, nu mai este bine! Devine fiara, subiectiv, milog, impaciuitor, duplicitar,... orice, numai ziarist, nu!
  • +20 (20 voturi)    
    concluzie gresita (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 11:24)

    vasi [anonim]

    Concluzie: incep sa ma intreb serios cum era mai bine. Sa ai masinarie de propaganda unica cu care macar sa te bati pe bune dintr-o reduta-doua, cum era a lui Nastase, adica statul supra media.

    Asta ai vazut tu: ca Nastase se batea cu media ? Ma indoiesc
  • +19 (19 voturi)    
    Ziarist (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 11:26)

    CCC [anonim]

    Domnilor ziaristi, depinde de voi sa aveti nuante. Voi scrieti, voi promovati subiecte, voi puteti refuza participarea la evenimente daca sunt si cei 2 implicati prezenti. E un fel de asteptare d-asta ipocrita, cine incepe primul, ala n-a zis nimic, ala nu face nimic, ala ocoleste subiectul, dar voi, fiecare dintre voi, cum creati aceste nuante??? Cum le promovati? Cum stergeti toata mizeria in care s-a adancit meseria de jurnalist? Mai am o mica problema, acum se pare ca a rasuflat inregistrarea asta. Nu-mi spuneti ca pana acum nu stiati ce hram poarta Bogdan Chireac si Sorin Rosca Stanescu. Ati tacut chitic, pana n-ati fost dati afara de la Cotidianul. E timpul sa incepeti sa va spalati pacatele serios, pentru ca atitudini d-astea firave nu ajuta foarte mult.
    • -3 (9 voturi)    
      FARA DOVEZI? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 12:53)

      potol [anonim] i-a raspuns lui CCC

      prietene priceput la toate, spune'mi si mie cum te iei de Chireac sau SRS dc nu exista o dovada a santajului ca inregistrarea asta?

      cine vrei sa zica ceva, niste ziaristi care nu au dovada clara - nu circumstantiala, aia nu tine decat in taclale de carciuma sau in presa de scandal? sau niste presedinti si premieri care au rapoarte de la serviciile secrete?

      ai uitat de scandalul cu asociatia advertiserilor de acu mai multi ani, care l'a acuzat pe SRS ca santajeaza cu ziarul lui? deci marii oameni de afaceri stiu si ei ce hram poarta alde astia. dar nu fac declaratii, nu dau dovezi la presa. atunci, de unde vrei reactie de la ziaristi?

      tu te'ai luat de vreun director de unde lucrezi fiindca ai auzit ca ia spaga? ia zi, l'ai pus la colt?
      • +7 (7 voturi)    
        Nu le stiu pe toate, spre deosebire de voi... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:18)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui potol

        Pai si dovezile cine trebuie sa le gaseasca? Cititorii? O mana spala pe alta, asta-i logica ta. Daca altii nu fac nimic, nici noi ziaristii nu trebuie sa facem, mai ales ca il implica pe directorul firmei la care lucrez, si poate ma da afara. Poate cu ocazia asta nu-mi mai pot plati creditul, si imi pierd statutul social. Curat jurnalism. Asta uitati voi, ziaristii romani, ati ales meseria asta cu un scop, cu niste drepturi si obligatii. Obligatiile, vad ca le-ati facut uitate, la drepturi sunteti cei mai tari!
  • +11 (11 voturi)    
    Cum vei continua lupta ? Prin abandon ? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 12:29)

    hrl [anonim]

    O.K. Si cum vei continua lupta ? Sau deja ai abandonat-o ? Ieri vroiai "sa dezgropi" afacerea asta, astazi poate "pui mana pe lopata sa o ingropi".
    • -8 (10 voturi)    
      La asa "luptator'... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 12:40)

      maria [anonim] i-a raspuns lui hrl

      ...asa atitudine!!! Ca l-a tras betivelu' de maneca pt ca se ia de 'ministrii" lui si afla tot poporu' cum sta treaba si a lasat-o mai moale! De mai rogozene, uneori "unde dai si unde crapa"! A dracu' politica asta! Si tu care voiai sa-l servesti pe marinelu'...a iesit pe dos!!! Hi, hi, hi...!!!
      • +5 (5 voturi)    
        Episodul 3 (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 12:57)

        hrl [anonim] i-a raspuns lui maria

        Il citesc de mult pe Costi Rogozanu, nu scrie el la comanda lui Basescu...doar ca astept episodul 3 ! Sau s-a terminat aici ?
  • +5 (7 voturi)    
    Omerta ! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 12:43)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Omerta functioneaza in Romania! Una mai periculoasa ca cea Italiana.Se lateste ca omaterie vascoasa,ca melasa care se comporta ca nisipuri miscatoare.Scufundarea e definitiva.Daca si noi tacem.Cuplul Cireac SRS un cuplu la care CNA si Seniorii jurnalisti nu misca un deget.DDD
  • +8 (8 voturi)    
    intariti-va statul! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 12:52)

    neanonim [utilizator]

    Isi mai aminteste cineva??! Tind sa cred ca demnitatea a parasit o parte a presei romanesti ..

    Costi eu as zice sa lasi nuantele si sa te apleci asupra fondului problemei de nunate sa se ocupe cei de la realitatea si antene!!
  • +16 (16 voturi)    
    chiar vrei nuante? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:04)

    dantes [anonim]

    iti ofer cateva nuante:
    - oana stancu, prinsa pe picior gresit, a declarat senin ca nu stia nimic despre subiect (altfel, o bomba de presa despre santajarea, in scop electoral a unui inalt demnitar). in baza caror competente jurnalistice si-a castigat scaunul de moderator la emisiuni politice? punem pariu ca nu o da nimeni afara dupa asa o gogomanie?
    - adrian ursu incerca, doct si iritat, sa arunce subiectul in derizoriu, fara sa il discute. nici pe el nu il va da nimeni afara...
    - toata ziua, rtv nu a relatat nimic, desi deseori sunt intrerupte emisiunile cu cate o echipa de fotbal care a aterizat la otopeni, cu o cantareata celebra care nu stiu ce prefera la micul dejun, etc.. care or fi criteriile de selectie a personalului de la stiri? vor mai fi pastrati acestia?
    - aceleasi redactii au tocat zile in sir subiecte inventate de unul dintre santajisti si nu-mi amintesc ca cineva din trust sa strige dupa nuante.
    - de ce orice incercare de delimitare de linia oficiala anti trece drept pro TB?
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:42)

      [anonim] i-a raspuns lui dantes

  • +6 (6 voturi)    
    Nuante (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:26)

    englezu [anonim]

    N-ar fi bine sa-si afiseze nuantele la realitatea tv si sa ne lase in pace?
  • +10 (10 voturi)    
    Frica (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:30)

    kiope [anonim]

    Rogozanu este rupt de frica. Nu poate avea o reactie de om normal. Trebuie sa inventeze realitati si puncte de vedere. Nu are curajul sa si-l exprime pe a lui (daca il are). A vazut santajul pe fata dar considera darea lui in vileag un act pro basescu. Foarte rasucita logica, contorsionata de-a dreptul.

    Luca Niculescu nu Dinulescu - daca mai conteaza.
  • +10 (12 voturi)    
    Teze sau antiteze? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:44)

    marius [anonim]

    Fara a intra in detalii am totusi cateva observatii:
    1. Despre ce balanta a stirilor vorbim? Cand ai 90% din media TV in liga contra-Basescu ar fi culmea (eu unul mi-as sparge televizorul) ca si ce a ramas sa joace confuz?
    2. Andreea Pora este un fel de Basescu in jurnalism si faptul ca autorul o include printre aplaudaci inseamna ca are niste frustrari profesionale cu ea.
    3. Autorul incearca o comparatie fortata intre emisiunile lui Radu Moraru si ale celor de la Realitatea si Antena 3. In meciul mitocanilor scorul intre moguli si Radu Moraru este usor 10000:1.
    4. Ceea ce s-a intamplat aseara la Realitatea cu Traian Ungureanu mi s-a parut desprins din scena celebra de la congresul PCR cu Parvulescu care merge la microfon si ia cuvantul impotriva lui Ceausescu. Pe post de Parvulescu a fost Ungureanu. Cel al Elenei a fost jucat de Oana (dovadaaaa tovarasuuu), iar Ceausescu evident de Ursu (llasa-l sa vobeasca sa vedem ce spune.....ca-l aranjam dupa..). Finalul a fost acelasi: Ungureanu obligat sa paraseasca emisiune, apoi zambete si satisfactie in platou. Asta seara va fi cu siguranta episodul II: Parvulescu (Ungureanu) declarat nebun iar tata Leana (Oana) "scarbita" va anunta ca de la nivel sau de "academician doctor de presa" isi cere scuze telespectatorilor pentru iesirea necontrolata de aseara.

    Daca Rogozeanu ar fi dorit sa faca o analiza si nu sa emita supozitii (portocalii au livrat marfa!!) ar fi idetificat usor asemanarea dintre scena cu Parvulescu si ceea ce s-a intamplat aseara. In plus vrea cumva CR sa nege aceste practici de santaj? Pai daca ar vorbi toti functionarii cu putere de decizie din ministere la cate santaje au fost supusi de ziarul lui SRS si al lui Felix ar iesi revolutie!
  • +7 (9 voturi)    
    TRU (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:44)

    george [anonim]

    A avut un curaj teribil. Le-a dat peste bot "maderatorilor" de la Vantu chiar la ei acasa. trebuie sa recunosti ca are curaj sa-si sustina ideeile, pe cand tu COSTI, ai primit o mustrare de la mogul si ai intors pagina. Credeam ca e ceva de capul tau, dar esti la fel cu ei , ei fiind SRS, BC. Ursu, Stancu si alti "comentatori, moderatori, formatori de opinie, analisti politici " si alte scursuri.
  • +9 (11 voturi)    
    Tare stabutz... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:58)

    sln [anonim]

    asa cum m-a obisnuit, de altfel, dl. Rogozanu, de pe cind lucra pe la Codidianul. Logica sa ascutita nu se dezice si functioneaza mereu in acelasi mod: cauta nuante, fara insa sa le gaseasca vreodata, iar pina una-alta scapa orice aspect mai esential. Astept cu nerabdare momentul cind acest pot-pourri (cu accent pe "pourri") pe care-l produce o sa-l plictiseasca si pe el.
    N-as fi fost atit de abrupt, dar nu pot intelege neam ce legatura e intre Costi Rogozanu si ziaristica.
  • +8 (10 voturi)    
    Esti ipocrit Rogozene! Si fals. (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:01)

    Cristi [anonim]

    in primul rand prezenta ta de dimineata la irealitatea tv (unde observ cu uimire ca inca te duci, desi acest post incalca frecvent si grav deontologia ziaristica) nu a deranjat cu nimic tacerea absoluta asternuta asupra subiectului pe care il "dezbati" "neutru" aici. de ce nu ai atras atentia colegilor tai de la realitatea ca nu aduc in atentie scandalui srs-chireac-macovei? ai tacut malc.

    in al doilea rand, intitiativa din care anunti ca faci parte ("va invitam sa semnalati in comentariile dvs. cazuri flagrante de manipulare sau joc incorect in campanie din partea mass-media. adauga comentariile tale aici. in fiecare seara o sa adunam cele mai interesante comentarii intr-un articol separat.

    costi rogozanu este unul dintre cei sapte cunoscuti comentatori media care scriu despre modul in care mass-media se comporta in campania electorala prezidentiala.") mi se pare de o ipocrizie fara margini? ne ceri sa procedam cum faceau odinioara informatorii securitatii? de ce? fara ajutorul nostru, al consumatorilor de media, nu puteti vedea limpede incalcarile grosolane ale deontologiei jurnalistice din media romaneasca. pai astea sunt evidente draga tovarase rogozanu! de ce mai ai nevoie de noi? nu sunt ong -urile acelea celebre care reprezinta "societatea civila" si care ar trebui sa se autosesizeze? si inca ceva... acuzatia adusa lui radu moraru si celorlalti invitati ai sai din emisiunea de ieri seara (il exclud pe dl macovei, cel care defapt a purtat microfonul) mi se pare absolut nedreapta! radu moraru este unul dintre putinii jurnalisti care au pastrat o linie de bun simt in media. asisderea d-na pora. si chiar dl roncea. ce vrei de fapt rogozene in campania asta isterica a media de daramare a lui basescu? sa nu fie chiar nimeni care incearca sa arate unde se afla defapt mizeria? nu basescu este problema in aceasta tara! ci media subjugata mogulilor si intereselor ei politice si economice. adica mafia economico-financiara prezenta la toate nivelele in romania.
    • -5 (7 voturi)    
      aparitia mea la tv (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:38)

      rogozanu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      salutari mai intii,
      aparitia mea la tv vad ca preocupa multal ume - am fost chemat sa vorbesc despre Guvern, parlament, declaratia lu Basescu de asera. Am fost si am vorbit despre asta. In rest, eu cred ca am destule argumente sa ma indignez si de Moraru. Iar pozitia mea "clara" cum o cereti este spusa ieri negru pe alb. Doar nu vreti sa le si pun catusele celor doi...
      • +6 (6 voturi)    
        Ocolesti raspunsul direct domnule Rogozanu. (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 15:30)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui rogozanu

        Fara suparare. Nu sunt multumit de raspuns. Dar asta e. Nu trebuie sa fiu eu multumit. As mai intreba insa un singur lucru... De ce oare mai este nevoie de nuante atunci cand totul este evident? Deseori nuantele nu fac altceva decat sa duca un subiect in derizoriu. Sa ameteasca lucrurile intr-atat de rau incat vina sa ajunga colectiva. Subiectul e simplu si clar ca lumina zilei. Doua slugi ale unor moguli de presa cu interese mafiote in lumea politico-economica santajeaza un demnitar al statului roman. Ce legatura o avea oare aceasta "intamplare" cu Basescu? Isteria asta anti-Basescu din media este periculoasa domnule Rogozanu. Chiar nu doriti sa vedeti unde se afla pericolul real?
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:54)

        [anonim] i-a raspuns lui rogozanu

  • +7 (9 voturi)    
    Era cazul sa ramai la Cotidianul (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:13)

    Dorin [anonim]

    te reprezinta. mai ales cel condus acum de mizerabilul nistorescu. nu ai ce cauta la hotnews! aici nu e cimitirul elefantilor. esti fariseu si ipocrit iar scrierile tale sunt atat de fals neutre si slabe calitativ incat ma intreb, fara nuante, ce cauti aici tovarase rogozanu? "independenta" matale, cea pe care o insinuezi mai tot timpul, ma face sa zambesc amar. nici vorba tovarase rogozanu. nu esti independent! de ce te agati in continuare de trustul realitatea-catavencu daca nu-ti convine ce se intampla acolo? unde iti este constiinta dreptatii tovarase rogozanu? in concediu?

    citez: "asta se cheama sa fii “angajat” si sa nu fii ziarist, domnul nasu…." zau asa domnu' rogo? dumneata nu ai fost cumva si esti angajat? poate si demonstrezi, asa cum este deontologic, ceea ce indraznesti sa afirmi despre radu moraru. punct.
  • +5 (7 voturi)    
    Spune "jurnalistule" (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:20)

    Cristi [anonim]

    Cum demonstrezi afirmatia "Ce a facut Radu Moraru impreuna cu Andreea Pora, Roncea si Talpes (!) se numeste propaganda proBasescu. Scurt." Unde anume a fost acea propaganda proBasescu?///
  • +6 (6 voturi)    
    sunteti o dezamagire, d-le Rogozanu (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 15:14)

    urania [utilizator]

    Imi pare rau, va simpatizam sincer si intotdeauna am cautat si am citit articolele dvs. Dar de aceasta data imi demonstrati ca nu sunteti cu nimic mai presus decat Adrian Ursu si tot jurnalistii Trustului Catavencu, adica ati trecut si dvs. linia aceea de demarcatie dintre bun simt, onestitate si deontologie jurnalistica si servilism (chiar daca el este mascat sau timid )! Pacat! Adevaratii jurnalisti, cei care nu si-au putut exprima opiniile direct, in presa mogulilor, au trecut pe internet! Dvs. vad ca ati crezut ca se poate sa va tineti echilibrul pe linia de demarcatie! Nu, cel mai greu este sa fii neutru!
  • +7 (7 voturi)    
    TOP ZIARISTI LIGA MILIONARILOR (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 16:35)

    MIHAI [anonim]

    Ce ziceti domnule Rogozanu na ajutati pe forumisti de pe Hotnews sa alcatuim un top al ziaristilor milionari in euro care fac parte din prima liga.
    1. cred ca fara nici un dubiu Sorin Rosca Stanescu; 2. Bogdan Chireac prieten de familie cu d-nul Macovei; 3 Cornel Nistorescu cred ca nu ma insel; 4. CTP desi ma indoiesc dar faptul ca tace imi da de gandit. Astept completari cu alte nume
    de ziaristi de la trusturile mogulilor dar si alte trusturi Cred ca in ultima liga putem sa-l introducem fara sa gresim pe Mircea Badea.
    Sper cel putin sa nu-i mai vedem o perioada pe cei doi ziaristi santajisti iar daca nu sa protestam impotriva aparitiei acetora la vreun post de televiziune. Cred ca TVR post public national sa fie primul care respecta acesta dorinta a mea si cred ca si a majoritati populatiei
    PS: oare amanta lui Bogadan Chireac cu cine o vota dar daca face parte din categoriile expuse de Ludovic Orban cred ca stiu.