„Societate civilă“, unde te-ai ascuns?

de Andrei Cornea     Revista 22
Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:17 Mass-media in alegerile prezidentiale 2009


Andrei Cornea
Foto: Revista 22
In ultimul timp, a sustine sau chiar a fi sustinut in public cauza lui Basescu a devenit, cel putin pentru un intelectual, nu doar neconvenabil, dar si incriminant, un gest pedepsit cu vorbe aspre si linsaj mediatic. Intr-un recent articol (5 noiembrie 2009) din Cotidianul, un anume Toader Stefan urmeaza calea deschisa candva de Roma­nia Mare, pentru a-si nimici adversarii politici: „Fripturistii lui Basescu“, scrie el, „erau condamnati din nastere la anonimat“, erau de „o mediocritate intratabila“ ori „le lipseau opera si recunoasterea“.

"Le lipsea chiar si „popularitatea ieftina“, in vreme ce „scrasneau in numele unei spoieli de cultura“. A venit Basescu si brusc – zice autorul despre a carui „opera si recunoastere“ nu am aflat nimic – au fost miluiti cu „functii, decoratii, titluri, mandate si cu acces la banul public“ ca rasplata pentru a fi devenit „cantaretii din suflet ai maririi presedintelui“. Numele acestor mediocritati? Pe lista principala: Horia-Roman Patrapievici, Vladimir Tismaneanu, Traian Ungureanu, Catalin Avramescu, Sever Voinescu, Mircea Mihaies, Monica Macovei, Teodor Baconski, Andreea Pora... Se pregatesc: Mircea Cartarescu, Andrei Plesu, Gabriel Liiceanu!

Veti spune, poate: in galeria turpitudinilor a mai aparut un exponat – nu-i primul, nu va fi ultimul. Sa nu ne emotionam, deci, peste masura.

Nu-i chiar asa. Mai intai, articolul nu e decat un varf al creatiei jurnaliere a trustului de presa condus de Vantu si care, alaturi de concurenta de la Intact, si-a facut o profesie din a discredita orice opinie favorabila presedintelui actual – asta cand aceasta opinie se mai poate face auzita. Nu e scopul meu sa cartografiez aceste gunoaie mediatice, al caror laitmotiv este ca presedintele Basescu este un dictator sau un aspirant la dictatura si ca, in consecinta, oricine il sustine este ori o sluga, ori obnubilat mental, ori ambele. Iar interesul meu pentru oameni ca Nistorescu si Hurezeanu e modest si ma rezum sa notez ca au devenit (primul in mod vulgar, iar al doilea in mod subtil), din glorii ale presei romanesti, exemple jalnice de decadere morala si profesionala.

Intreb insa, cu neliniste: unde sunt vajnicele ONG-uri care, mai ieri, tineau sus steagul democratiei si al libertatii de exprimare? Unde sunt vocile lui Cristian Pirvulescu si Victor Alistar, care erau ingrijorati de „prefraudarea“ alegerilor din pricina referendumului? In ce gaura de sarpe s-a pitit Mircea Toma cu a sa Agentie de Monitorizare a Presei? Unde este SAR-ul? N-ar fi fost acum momentul unei „coalitii pentru o presa curata“? Nu le cerem, Doamne fereste, sa-l sustina pe Basescu.

Le cerem sa-si ridice glasul cand unii dintre sustinatorii lui mai cunoscuti sunt tarati in noroi de trusturile de presa. Ei, cei din ONG-uri cel putin, stiu ca numele „fripturistilor“ Cotidianului sunt printre cele care fac cinste tarii. Atunci de ce nu o striga, ca sa auda nu Nistorescu, Rosca & co., ci opinia publica, derutata de o propaganda desantata? Si de ce, in general, ONG-urile nu denunta monopolul mediatic aproape total in favoarea adversarilor presedintelui si care, in plus, ii prezinta pe intelectualii sustinatori drept rebuturi umane? Nu cerem simpatie politica, ci solidaritate impotriva unei prese coplesitoare prin dimensiune si banditesti prin metoda. O avem? Nu. „Societate civila“, unde te-ai ascuns?

Din pacate, auzim, cand si cand, alte voci. Ele vin, culmea, de la colegi ai nostri, intelectuali stimabili care au alte opinii politice decat noi – ceea ce e perfect legitim. Dar noi am incetat sa mai fim stimabili pentru ei: pozitia noastra politica este, pentru conducatoarea unui saptamanal, aceea a unor „lachei“ de tip nou, comparabili vechilor „lachei“ ideologici ai lui Ceausescu.
Pentru altcineva, distinsa profesoara universitara, dar si editorialist la murdarul ziar al lui Rosca-Stanescu, comparatia este cu tiranii greci. Asemeni lor, Basescu ar fi „acaparat puterea in mod abuziv“ (unde, cand, cum?), iar sustinatorii sai sunt bolnavi de un fel de „pandemie de gripa porcina“, de „frica, obedienta si lipsa de cuviinta“.

„Fripturisti“, „mediocritati intratabile“, „noi lachei“, contaminati de „noua gripa porcina“ a „tiranului Basescu“ – ce ne mai ramane, deci, dupa ce am fost aproape alungati de pe platourile televiziunilor, cand dintre vechii nostri prieteni unii tac intimidati, altii susura complice? Pesemne, dupa 6 decembrie, in caz de cadere a „tiranului“, sa disparem complet de pe scena publica, lasand-o pe aceasta, in sfarsit, curata si devirusata... Asta doriti, voi, corifei ai culturii, directori de ONG-uri, voi, intelectuali iubitori ai adevarului, voi, gazetari iubitori ai libertatii?... „Societate civila“, unde te-ai ascuns?"

Nota: Textul semnat de Andrei Cornea a fost preluat cu acordul Revistei 22






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4316 vizualizari

  • +42 (52 voturi)    
    unde s-au ascuns ? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:24)

    gaby [anonim]

    s-au ascuns la Vantu si Felix si hrebe, ca platesc mai bine.
    • -34 (44 voturi)    
      Of...voi cei cu creierul portocaliu... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:57)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui gaby

      ..tot timpul ati fost niste victime. Cum ne manipuleaza pe noi trusturile media, cum toata lumea asta e anti-basescu...of, of.
      Eu totusi n-am mai citit un articol obiectiv de vreo jumatate de an...de ce oare? Oare nu cumva taberele "ziaristilor" s-au impartit in pro si contra? Oare nu cumva la umbra "mogulilor care ne manipuleaza"...si tabara cealalta face la fel?
      Eh...cei mai slabi inghit..ori una ori alta...si daca ii intrebi de ce voteaza Basescu (sau de ce nu)...iti vor spune ceva de pe la tv. Ceva cu care au fost intoxicati in ultima vreme....ori de cei pro..ori de cei contra. Dar na...asa se face rating, aratand cu degetul, si cand curg mai multi bani pt "ziaristi" daca nu in campanii...nu domnule Cornea?
      Ce ar mai fi oamenii nostri politici fara voi, manipulantii lor...? Nimic. Culmea e ca unii , putini ce-i drept, o fac din proprie convingere....adica se trezesc crezand exact ce nu ar trebui sa creada.
      Pacat de cei cu pareri proprii...pt ca sunt la mana unor oameni "mici" iar nr lor e coplesitor de mare. Bine ca macar noi traim bine....voi...votati pt asta, manipulatilor :)
      • +22 (26 voturi)    
        Tabara anti-romaneasca (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:37)

        Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Decat sa fac parte din tabara populata de indivizi dubiosi ca SRS, Nistorescu, Chireac, Ciutacu, M.Badea, M.Toma mai bine sa fiu injurata de acestri lingai. Intotdeauna securitatea s-a bazat pe indivizi santajabili. SRS are dosar de colaborator al securitatii nu de uslas, cum se da el.La fizicul lui nici nu putea sa fie ofiter USLA. Nistorescu a colaborat cu securitatea, dand informatii despre colegii de redactie. Pe de alta parte, a provocat un accident soldat cu victime, dar dosarul i-a fost clasat. Chireac este santajat cu afacerile ilegale cu armament, de care nu stiau nici colegii de redactie. Ciutacu este fost aghiotant al lui Musetescu si in aceasta calitate a participat la numeroase privatizari dubioase, cu comisioane mari. Nefericitul de Badea urla orice i se comanda, pt ca a luat un credit mare pt a-si cumpara o fabrica de chibrite la Gherla. A pierdut fabrica si s-a angajat la Voiculescu care-l ajuta sa-si plateasca creditul. Face orice pt Felix, inclusiv se face de ras. Marele Toma, ong-ist vestit, umbla pe plaja de la Vama Veche in pielea goala alaturi de nevasta-sa, tot in pielea goala. Asta ne vorbeste de morala. Nici imbracat nu arata bine, dar dezbracat arata ca un biafrez.. Vechea securitate care actioneaza si astazi si care a pus mana pe toate bogatiile tarii, foloseste numai indivizi de asemenea speta. Santajul - este deviza lor.
        • -3 (11 voturi)    
          Mircea Badea si Mircea Toma (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:49)

          Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui Demetra

          Alaturarea e fortata si veninoasa.
          • +9 (9 voturi)    
            Corect (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:45)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Justin Puscasu

            Ce cauta Mircea Toma in jegul asta? Sa faci bine sa-l intrebi, ok?
            • -1 (1 vot)    
              Intreaba-o pe Demetra:) (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 9:36)

              Nicucuta [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              ..ca ea l-a pus alaturi de Badea..
        • 0 (4 voturi)    
          Stai linistita (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 9:34)

          Nicucuta [utilizator] i-a raspuns lui Demetra

          Draga Demetra, ca sa ajungi sa te injure Mircea Toma trebuie sa fii cineva. Asa ca deocamdata poti sa stai linistita:)
    • +13 (17 voturi)    
      Unde s/au ascuns?! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:39)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui gaby

      Acolo unde le este locul!
      Sub pulpana lui nastase, ilici, vanghelie, crin-lily, adica acolo unde le place, unde le miroase bine! A oua!
      Societatea civila!
      Mi/e scarba!
      Si ei si ONG aservite.
      • +2 (2 voturi)    
        Cine interpreteaza Constitutia de ce tace ? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 8:36)

        SpiritCivic [anonim] i-a raspuns lui domino63

        Curtea Constitutionala a Romaniei (vezi http://www.ccr.ro/) nu trebuie confundata cu CSM (Consiliul Superior al Magistraturii, vezi http://www.csm1909.ro/csm/index.php?lb=ro ) pentru cine nu stie... somn usor, somn usor, ne-am ales cu un .... toti in cor !
    • +9 (9 voturi)    
      Dom'le n-avem... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:43)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui gaby

      ...ca s-au cumparat toate. Da' mai treceti pe la noi: se mai baga "societati civile" la pret redus, ca-i criza.
      Le dam la pachet cu lideri sindicali, ex-presedinti si caltabosi ministeriali.

      Avem si kit-uri anti-dictator: o camera de luat vederi si-un sistem karaoke "Stan Laptop".

      Am mai primit din maica Rusie si-un sac de respect plus doua navete de bun simt din pietele emergente.

      Sa veniti la vot oameni buni!
  • -41 (49 voturi)    
    Prima (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:25)

    Bogdan [anonim]

    Si ai mai primit o prima de la Cotrroceni si pe luna asta! Rusine!!!
    • +22 (26 voturi)    
      detalii (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:41)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Poti sa detaliezi te rog?

      Doar vreo doua argumente nu prea mult.
      • +2 (12 voturi)    
        Doua? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:39)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui srt

        Unul singur nu ar fi de ajuns?!
      • +4 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 1:29)

        [anonim] i-a raspuns lui srt

    • +27 (29 voturi)    
      prima la bogdan (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:55)

      obosita [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      normal! cum sa gandesti limpede! nu ai fi fost tu! sunt oameni carora nu le ajungi nici la glezna, dar ai tupeu sa le imputi ca nu pot gandi decat contra unor prime! probabil crezi ca sunt toti facuti dupa chipul si asemanarea ta!
    • +2 (2 voturi)    
      Sunt curios daca stii CINE este Andrei Cornea (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:01)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Sau scuza-ma tu citesti doar note informative date de SRS. Si nu este o jignire ceea ce spun. Cel putin pentru tine.
  • -28 (34 voturi)    
    ONG-urile (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:28)

    un ONG-ist [anonim]

    E in primul rand treaba colegilor de breasla a acestui oarecare jurnalist sa ia pozitie si sa ridice standardele proprii de jurnalism. Daca vreun alt ONG-ist ar fi facut aceste remarci josnice, poate ca ati fi avut dreptul sa cereti o reactie a societatii civile. Daca nea Vasile de pe strada comenteaza astfel despre acei intelectuali, e cazul ca ONG-istii sa se mobilizeze?
    • +20 (24 voturi)    
      nu e cazul... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:46)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui un ONG-ist

      ei trebuie sa bata din palme.sa aplaude si cand ma face unu de a trecut pe la dezalcolzare de 2ori alcoolic,prostituata,tigan,nemernicul dracului,etc.dar cand sa injure pe base ei sa latre si mai tare sa fie pe placul lui felix si vantu.asta e societatea civila de rahat
    • +8 (8 voturi)    
      Asta-i comentariu demn de Alistar (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:47)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui un ONG-ist

      .
    • 0 (0 voturi)    
      Mda (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 11:31)

      salcia [anonim] i-a raspuns lui un ONG-ist

      "Acest oarecare jurnalist"... nu ar fi mai bine sa nu ne pronuntam daca nu stim despre ce e vorba?!
  • +37 (45 voturi)    
    Excelent articol (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:29)

    Lucius [utilizator]

    Foarte bun articol, bravo, si complet adevarat. Este incredibil ceea ce se intampla, atat de revoltator incat a devenit suportabil ... nu poti sa te revolti decat pana la un anumit moment dupa care pur si simplu nu mai iti pasa ... cred ca asta se intampla cu sociteatatea romaneasca ...
  • +19 (23 voturi)    
    ... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:36)

    sile [anonim]

    Nu te enerva prea tare Andrei !

    Tara e plina de oi si boi ,vorba unui ilustru personaj care sta mai mereu pe "sticla".
  • +25 (33 voturi)    
    Back in 1990 (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:37)

    bilbofil [utilizator]

    Cind Baiesu scria de croasantele mincate de Coposu la Paris, cind Romulus Vulpescu spunea ca nu poate exista pace intre unguri si romani (ca sa prinda vechii securisti posturi la SRI), cind Haulica si Sorescu erau dezgustati de murdaria politicii iar Razvan Theodorescu ii compara pe demonstrantii Pietei Univeristatii haituiti de trupele de ordine cu legionarii.

    As vrea sa stiu cum se priveste oare acum in oglinda Stelian Tanase, adeptul actiunii politice din Piata Universitatii, fondatorul PAC. In rest, stiamta doamna profesoara si seful ei ar trebui sa lase deo parte ura pe Basescu, cel care a stricat jocurile CDR si sa remarce cit de mult si-a insusit si a reusit sa
    impinga inainte cele incepute de ei in 1996.

    Intelectualii de atunci, dizidenti cu voie de la stapinire, sint mentorii spirituali ai societatii civile de acum. Acum, cind funia se apropie de par si, fara o noua mineriada exista riscul ca o parte din romani sa ia in serios valorile pe cre se intemeiaza Uniunea Europeana si Constitutia Romaniei.
    • -17 (21 voturi)    
      A stricat jocurile CDR? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:42)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Doar atat?

      Eu zic ca Basescu a distrus viitorul Romaniei atunci cand pentru prima oara dupa revolutie acest popor alesese altceva decat un securist la carma tarii.
      • +6 (8 voturi)    
        care? invinsul de sistem? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:16)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        ala era "viitorul" nostru?? stralucit!
      • +6 (8 voturi)    
        Băsescu distruge viitorul Mafiei ! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 8:29)

        Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        Iar oamenii oneşti îi dau o mână de ajutor ! Mie îmi face o deosebită plăcere să vă văd trepidând şi înecându-vă în spume la fiecare adevăr spus de Băsescu. Adevărul vă ucide, ironia vă traumatizează iar dreptatea vă paralizeză.
  • -17 (31 voturi)    
    Intelectuali "buni" si intelectuali "rai (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:44)

    Garett [anonim]

    "Cand te bagi in troaca te mananca porcii". Cand "societatea civila"este "laudatorul" exclusiv al unui personaj politic de altfel de o calitate cel mult mediocra se descalifica si se discrediteaza singura. Ati devenit "trompetele"lui Basescu si acum va mirati cand vi se spune asa? Rolul intelectualilor nu este a face politica , a aduce elogii politicienilor. ei trebuie sa analizeze lucid si obiectiv "oferta" politica si sa sanctioneze derapajele anti-democratice, indiferent de cine sunt comise. Cum bine zice Kretzu, daca pana acum ati tacut aplaudand docili acum de ce va mira ca sunteti atacati? Presa este abjecta? In mod cert. Dar este la fel de abjecta si acea presa care il lauda orbeste pe Basescu ca si cea care il ataca orbeste. Nu exista "presa buna" pro-Basescu si presa rea anti-Basescu".
    • +14 (24 voturi)    
      Generalizezi tendentios! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:19)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Garett

      Rationamentul tau este fals si tendentios. Cam ce fel de "luciditate" a "intelectualilor" iti convine tie? Rezum: exista presa foarte buna si aceea este in favoarea lui Basescu. Exista intelectuali valorosi si aceia sunt in favoarea lui Basescu. Asta este evident. Insa tu amesteci lucrurile voit incercand sa umpli cu noroi pe toata lumea. Stilul este caracteristic vechii securitati. Ceva legaturi primejdioase tovarase trompetist? Ca se cam simte ce hram porti.
      • -13 (19 voturi)    
        Imi pare (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:45)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

        ca tu porti un hram portocaliu si nu poti accepta ca altul sa aiba o parere diferita.
        Cu oameni ca tine nu vom ajunge nicaieri.
        • +8 (8 voturi)    
          Auzi? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:52)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui un roman

          Realitatea este ca s-a depasit masura de multe ori (in special in utlima vreme) atunci cand a fost vorba despre Basescu. Tot realitate este faptul ca nici un ONG si nimeni din societatea civila n-a scos un cuvant.
          Nu spune nimeni ca trebuie sa-l sustina pe Basescu, ceea ce se afirma este ca societatea civila ar trebuie sa vegheze la respectarea unor reguli INDIFERENT CINE E ATACAT.

          Atata lucru poti pricepe?
          • -1 (3 voturi)    
            ONG-urile nu apara presedinti (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 9:46)

            Nicucuta [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Sunt si eu ONG-ist vechi dar niciodata nu mi-am propus sa implic OG-ul in care activez in apararea/atacarea unui politician, indiferent de optiunile mele personale. Pentru ca jucam pe scene diferite.
        • +4 (4 voturi)    
          Dacă ... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 8:34)

          Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui un roman

          ... o să-ţi mai păstrezi aceeaşi părere şi după ce vezi la http://www.bucovinatv.ro/index.php?page=categ&cat=8&y=2009&m=10
          adevărata faţă a lui geoană, înseamnă că nu mai poţi discerne absolut de loc binele de rău şi eşti complet pierdut.
      • -1 (7 voturi)    
        Hm... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:00)

        Garett [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        Acea presa este buna pentru ca este in favoarea lui Basescu, acei intelectuali sunt valorosi pentru ca il sustin? Daca ar fi impotriva lui i-ai considera mai putin valorosi? Interesanta judecata de valoare! In "Ferma animalelor" una dintre "legi" era "4 legs good, 2 legs bad", in societatea romaneasca aceasta a fost transpusa in forma "pro Basescu good anti Basescu bad", nu mai exista cale de mijloc, moderatie sau ratiune. Interesant!
        • +5 (7 voturi)    
          Mafia gooood, Băsescu baaad ! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 8:51)

          Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Garett

          Cei care nu suportă adevărul sunt chiar participanţii la complotul antiBăsescu. Ei sar ca arşi dacă prin massmedia reuşeşte să se mai strecoare câte vreo declaraţie pro Băsescu a vreunuia sau altuia. Acum, faceţi apel la "moderaţie, raţiune..." Dar la onestitate, corectitudine, deontologie jurnalistică de ce nu faceţi apel ?
        • +3 (3 voturi)    
          Modelul SRS (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:35)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Garett

          este pentru tine cumva ceea ce ar fi de urmat? Nu stiu ce varsta ai insa iti spun pentru conformitate ca modelul SRS este strict ceausisto-securist. Iti spun pentru ca l-am trait iar daca Hurezeanu ar fi corect ar sustine acelasi lucru.
      • -1 (3 voturi)    
        Pluta, te duce ... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:48)

        IonVasile [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

        Sa rezumam: Basescu are toata presa buna si este sustinut de intelectuali buni. Restul sunt niste hoti,prosti, samd.

        Rationamentul tau este mai mult decat limitat, de aici pot trage doar doua concluzii, esti cu adevarat limitat sau esti pe statul de plata la portocalii.

        Ca idee, este stupid implicarea ONG-urilor. Sunt trusturi de presa in Romania care favorizeaza pe Basescu sau nu. Sunt mai multe care fac partea din categoria "nu". In cel mai bun caz ONG-urile ar trebuie sa se implice pentru toata presa, sa nu mai avem "trompetisti", nu doar pentru Base.
    • +18 (20 voturi)    
      Rolul Intelectualilor (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:43)

      DinuA [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      "Rolul intelectualilor nu este a face politica". Asta de unde ai mai scos-o?
      • +7 (7 voturi)    
        politica fac doar minerii, bre (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 1:02)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui DinuA

        rolul intelectualilor e s-o ia pe cocoasa, pentru simplu motiv ca au mapa sau ochelari, da?
    • +13 (19 voturi)    
      Gasca Grivco - tradeaza Romania (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:48)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      N-ai inteles nimic. Intelectualii acestia pe care-i desconsideri suveran si care reprezinta , in realitate, adevarta spiritualitate romaneasca, nu-l apara pe Basescu , ci modernizarea societatii romanesti, eliminarea structurilor mafiote care indreapta tara catre Rusia. Patriciu si Voiculescu ne spuneau inainte de 2007 ca nu trebuie sa intram in UE, ca nu suntem pregatiti. Planul Rusiei este ca Romania sa fie o zona gri , sub influenta ruseasca. MIza de astazi este prea mare, de aceea s-au coalizat marii papusari rusi ai tarii. Gusa afirma intr-o emisiune ca este agent de influenta rusa. Unii "mitici" se lasa dusi de nas de acesti tradatori, ceea ce este si cazul tau.
      • -6 (10 voturi)    
        Sfanta manie proletara! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 23:38)

        garett [anonim] i-a raspuns lui Demetra

        Daca n-ai fi dat dovada de fanatism orb m-as fi suparat sa fiu clasificat drept "mitic", mai ales ca nu sunt bucurestean! Asa insa, pur si simplu gasesc fanatismul tau si al tovarasilor tai de partid doar amuzant. Si va numesc tovarasi pentru ca dati dovada de o mentalitate pur comunista, din anii '80 n-a mai fost aceasta atitudine de condamnare vehementa a celor care au alta opinie.
        • +6 (8 voturi)    
          Mai cetatene (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:54)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui garett

          Pai Geoana se duce la Moscova sa ceara plicul cu ordine, Patriciu finanteaza PNL cu banutii de la rusi, iar tu ne zici noua comunisti?

          Ia mai scuteste-ma!!!!!!
          • -2 (4 voturi)    
            Voua adica cine? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 7:12)

            Garett [anonim] i-a raspuns lui Luk

            Sa inteleg ca sunteti reprezentantii PD-L?
            Comunismul nu mai e de mult o doctrina, nici macar la rusi, acum la ei pragmatismul e la moda mai nou. "Esti de acord cu noi sau inchidem robinetul". Nu, va acuz de comunism ca mind-frame, mod de a gandi si de a vedea lucrurile: "Cine nu e cu noi e impotriva noastra, ne critica deci sunt vanduti mogulilor, tradatori ai interesului national, etc." Aceeasi argumentatie folosita in anii '50 impotriva adevaratilor intelectuali, anti-comunisti btw.
            Daca va face sa va simtiti mai bine pot sa va numesc pur si simplu fanatici in loc de comunisti . E mai bine?
    • +5 (5 voturi)    
      lucid si obiectiv asa ca badea?? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:18)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      sau si mai si??
  • +21 (25 voturi)    
    Probabil isi potolesc frustrarile prin berarii (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:44)

    Hadrian [anonim]

    "Coalitia pentru o Romanie curata" nu mai are noutati pe pagina de web de un an de zile.

    "Agentia de monitorizare a presei" - in afara unui anunt de licitatie - nimic-nimic

    "Societatea Academica romana" - tocmai s-a resemnat ca 2 legi pe care le-a atacat au fost declarate constitutionale, isi mai face sperante cu legea educatiei.

    Transparency International - de la faza cu "opriti codurile" nu scrie decat ca participa la conferinte in straianate.

    Deh, e greu cand nu te poti lipi de un Fat Frumos... (nu mai e asa de simplu)

    Sau probabil articolul lui Tapalaga - cu recordul de comentarii - i-a speriat de-a binelea.

    Numai sa nu ajungeti un fel de Gusa colectiv... dragi ONG-uri, in care am toata increderea.
    • -1 (3 voturi)    
      Asta este societatea civila? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 9:55)

      Nicucuta [utilizator] i-a raspuns lui Hadrian

      Aaaa, deci dvs., ca si autorul articolului, la asta rezumati societatea civila? Scuzati-ma, dar asta este doar partea de vitrina pe care o vedeti zilnic la tv. In acest timp in tara mii de ONG-uri ingrijesc bolnavi in faza terminala sau copii abandonati, planteaza pomi sau tin cursuri gratuite de engleza sau calculator pentru copiii saraci. Eu cred ca asta este adevarata societate civila. Si generalizarea d-lui Cornea nu ii face deloc cinste.
      • +1 (1 vot)    
        Este... "partial color" (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:03)

        Hadrian [anonim] i-a raspuns lui Nicucuta

        Cred ca ghilimele din titlul articolului lui Andrei Cornea ne arata clar ca nu este vorba de intreaga societate civila (la o adica, inclusiv noi, care ne dam cu parerea pe forumul asta - tot societate civila, la fel orice organizatie non-guvernamentala: fundatii, asociatii profesionale, etc.).

        Am mai adauga totusi faptul ca, de-a lungul anilor, sintagma "societate civila" folosita in mass media a "alunecat" usor inspre un numar restrans de fundatii / asociatii / ong-uri / persoane fizice sus mentionate.
        Cred ca nu gresesc cand spun ca le-a convenit (facut placere) asocierea cu sintagma si nu s-au chinuit sa o corecteze.

        Astfel ca - e parerea mea - articolul lui Cornea printre altele, cere socoteala pentru acest drept arogat de o mana de ong-uri si fundatii: daca le-a convenit "denumirea" aproape nobiliara, atunci sa incerce sa dea dovada ca o merita.

        Si acum este o mare (si poate ultima sansa) - inca o data - pentru ONG-urile care isi propun sa activeze in mediul politic si jurnalistic. Exemplu simplu: daca Mircea Toma si adormita sa Agentie de Monitorizare a Presei nu va avea o pozitie pentru mizeria fatisa din mass media (si se va comporta similar cu CRP-ul condus de Indira Crastea - capul intre urechi, ca avem bugete sau slujbe de pazit) - atunci cred ca intr-un an-doi vor trebui sa schimbe domeniul de activitate (plantat pomi, ingrijit bolnavi etc.)
  • -17 (21 voturi)    
    complicitate (Marţi, 10 noiembrie 2009, 20:53)

    magi [utilizator]

    de ce tace andrei cornea cand presedintele in exercitiu incalca in mod flagrant legea si regulile bunului simt? chiar admitand ca ar putea convoca referendum in ziua alegerilor ar trebui sa ramana neutru, sa prezinte avantajele si dezavantajele fiecarei variante, asa incat cetateanul sa poata alege in cunostinta de cauza. nu o face, pentru ca mizeaza pe ignoranta unora si complicitatea altora
    • +12 (18 voturi)    
      Te intreb! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:12)

      Unul [anonim] i-a raspuns lui magi

      Te intreb pe tine magi de cate ori in trecut ai tunat si ai fulgerat impotriva turmei enorme de parlamentari inutili si costisitori! Acum, pentru ca politicianul detestat de tine propune solutia pe care ai lansat-o chiar tu (si alte mii de persoane), brusc, nu mai vrei! Vrei chiar 1000 de parlamentari, numai asa, sa-i faci in ciuda lui Basescu!
      • -12 (14 voturi)    
        proces de intentie (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:44)

        magi [utilizator] i-a raspuns lui Unul

        vreau doar corectitudine (nuam incredere in basescu cum nu am incredere nici in ceilalti candidati). dar se poare ca tu stii mai bine ce vreau eu.
    • +7 (7 voturi)    
      oare chiar incalca? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 23:44)

      gigikent [anonim] i-a raspuns lui magi

      Legea nu vad in ce fel o incalca.

      Dar bunul simt! Nu sunt de acord ca Basescu e obligat sa ramana neutru. In general, autoritatile publice pot lua atitudine intr-o campanie pentru un referendum.

      De exemplu, in Elvetia urmeaza luna asta un referendum cu intrebarea "Sunteti de acord cu interzicerea constructiei minaretelor (atasamente ale moscheilor, puternice simboluri religioase)?". Si guvernul si parlamentul recomanda cu HOTARARE cetatenilor sa raspunda "nu", nu se chinuie sa le explice "avantajele" unei cenzuri a religiei.

      Zici "nu o face, pentru ca mizeaza pe ignoranta unora si complicitatea altora"
      Asta nu e deloc evident! nu cumva nu o face pentru ca pur si simplu nu e asta datoria lui? Oare nu pentru asta avem societate civila?

      Nu-mi place de loc implicatia ca romanii ar fi prea prosti (sau ignoranti) ca sa se informeze si sa decida singuri. Poate fiindca imi pare gratuita.
      • 0 (0 voturi)    
        despre manipulare (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 18:56)

        hm [anonim] i-a raspuns lui gigikent

        romanii nu sunt prea prosti sau ignoranti ca sa decida singuri? nu, nu prosti, dar echivalentul - adica manipulabili. cum de exista atat de multi romani - foarte multi "intelectuali" (si nu o zic peiorativ) chiar - care spun 'votez cu oricine altcineva decat basescu (chiar si cu geoana!!!), oricine e mai bun decat basescu, asta-i un dictator...'
        de acord ca gogoasa cu basescu dictator nu a fost opera "societatii civile", sunt de acord si cu faptul ca aceasta manipulare, impreuna cu cea cu "revolutia bunului simt" s-ar putea sa ne coste un oribil mandat cu geoana si psd-ul. dar manipularea o poate exercita oricine are aceasta putere, atata timp cat nu se autocenzureaza moral; iar acesta nu este cazul societatii romanesti, din pacate.
        o dovada ca suntem atat de usor manipulati este si ca pe comentariul meu de mai jos s-au dat atatea minusuri - de la votanti pro-basescu! - doar pentru ca am incercat sa zdruncin o credinta oarba si snoaba in "elitele formatoare de opinie". dragii mei, campania pnl-ului se bazeaza tot pe snobismul romanilor... campania (psd-ului?) cu "basescu dictator" mizeaza - culmea! - pe sentimentele anticomuniste ale romanilor.
  • +13 (19 voturi)    
    Unde e "societatea civila"? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:04)

    Cristi [anonim]

    Cum unde e? In concediu. E "reactivata" si trezita din hibernare doar in momentele cand manuitorii de papusi incep sa miste firele de care sunt agatate acestea.
  • -9 (21 voturi)    
    daca inteleg eu bine, (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:18)

    hm [anonim]

    batalia se da intre doua tabere de fripturisti. nu a pus nimeni in discutie inteligenta, cultura sau valoarea unor liiceanu, patapievici, plesu. dar din punct de vedere moral, si sustinatorii lui basescu sunt, din pacate, la fel de taraţi ca cei din taberele adverse. tocmai pentru ca ei nu au aparut o data cu basescu, ci erau demult "personalitati" si "formatori de opinie".
    personal, cand aud sintagma "societate civila", prima imagine ce-mi vine in minte este cea a josnicului oportunism cu care aceasta a sustinut bombardamentele americane in timpul razboiului din kosovo din 1999. nu din anticomunism (pentru asta il cred doar pe paul goma - scriitor cu coloana vertebrala, de altfel eliminat din jocurile de opinie exact de catre personalitatile susmentionate), ci pentru simplul motiv ca o linguseala nu prisoseste niciodata. or, parerea mea - atunci si acuma - este ca e monstruos ca o "societate civila" sa sustina bombardamente asupra unei populatii - tot civile... o fi mult, o fi putin?
    daca trebuie sa existe "lideri de opinie", daca ei se aleg dintre "personalitatile culturale", ar trebui in acelasi timp ca acestia sa-si asume o imensa responsabilitate. opiniile, oricat de elegant formulate, privesc sfera morala si politica, iar nu pe cea culturala sau artistica.
    pana una alta, scindarea unei asemenea "societati civile" ne este utila poate noua, desi campaniile marca pnl sau psd sunt extrem de abjecte. ne este utila pentru ca asupra societatii romanesti nu mai planeaza acea opinie unica a "elitelor". cat despre opinia mea - s-a format in ciuda faptului ca traian basescu s-a lasat inconjurat de personaje dubioase precum vladimir tismaneanu sau de-a dreptul duplicitare precum traian ungureanu. nu cred ca basescu este presedintele ideal sau omul perfect cinstit. observ doar ca, in comparatie cu adversarii sai da dovada de ceva hotarare si verticalitate. si, spre deosebire de fripturistii de orice culoare, eu nu pun in aceasta parere nici o pasiune.
    • +1 (21 voturi)    
      Nu! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:33)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui hm

      Nu intelegi deloc bine. Ci intelegi doar ceea ce-ti convine tie. Diversiunea asta a mai incercat-o cineva care a postat ceva mai sus. Pe cine crezi ca mai poti pacali? Procedezi aidoma vechii securitati. Aceeasi tactica. Insa nu mai tine. Se va vedea la numarul de minusuri pe care le vei incasa de la cei care nu accepta manipularile tale. Hmmm!!!
      • 0 (10 voturi)    
        e manipulare sa spui ca nu te lasi manipulat? (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:28)

        hmmm [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        e o "tactica" sa spui ca ai propria parere?... (iar nu pe cea a altora care, la randul lor, au si ei propria parere?) in cazul asta probabil ca a minti este un titlu de glorie. si ca singura sintagma care functioneaza pentru dumneavoastra e "cine nu e cu noi, e impotriva noastra". din pacate, aceasta maxima radicala a fost folosita de o ideologie de foarte trista amintire...
        va tin pumnii data viitoare cand incercati sa ganditi :D
        • -1 (9 voturi)    
          Succes! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:15)

          garett [anonim] i-a raspuns lui hmmm

          In mare parte pe aici sunt oameni care nu concep sa gandeasca decat in spiritul ideologiei de partid si care in consecinta nu pot accepta ca exista oameni care gandesc independent, daca nu afisezi aceeasi ideologie cu ei musai esti de partea cealalta!
    • -1 (9 voturi)    
      bravooooo.... (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:00)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui hm

      Cata finete, cat rafinament... iti trebuie un anumit nivel intelectual sa jignesti niste oameni si apoi sa le ceri sa se poarte la cele mai inalte standarde ale moralitatii.
    • -1 (3 voturi)    
      Nu il mai bagati pe Plesu (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 9:59)

      Nicucuta [utilizator] i-a raspuns lui hm

      Ce il tot bagati pe Plesu in tabara pro Basescu? Mai cititi "Dilema".
  • +16 (20 voturi)    
    nu sunteti singur (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:20)

    irinel [anonim]

    Va multumesc pentru acest articol de onoare. Va multumesc pentru ca onoarea este in ziua de azi considerata ca defect; ca si bunul simt, din pacate...si cite altele.
    Poate va mai linistesc putin spunindu-va ca GDS Iasi la primit in mijlocul sau pe dl. Basescu, asa cum va fi onorat sa-i primeasca si pe contracandidatii sai. Suntem eterogeni ca optiuni politice in cadrul grupului, dar asta nu ne impiedica sa fim oameni normali.
    Acesti "provinciali" va asteapta la Iasi si ureaza tuturor, pro sau contra Basescu, gindul cel bun de a iesi la vot; iar cina va cistiga, acela va fi al nostru.
    • -1 (3 voturi)    
      Basescu in GDS?!? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:02)

      Nicucuta [utilizator] i-a raspuns lui irinel

      Inseamna ca GDS nu mai e ce a fost. Pacat!
  • +12 (16 voturi)    
    Excelenta analiza....a realitati (Marţi, 10 noiembrie 2009, 21:50)

    mihuta [utilizator]

    Va felicit pt. acest articol. Rar gasesti si pe net....articole care prezinta situatia adevarata a societatii noastre actuale. Daca se continua in acest ritm unde vom ajunge? Sper din tot sufletul ca Basescu va castiga aceste alegeri..si Realitatea si Antena....vor muri de ciuda...
  • -8 (8 voturi)    
    sincer imi pari frustrat (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:09)

    Daniel [anonim]

    in ceea ce priveste ONG-urile de care vorbeai, ar trebui sa stii ca au fost penetrate. Daca nu stii ce vreau sa spun, inseamna ca esti departe.
  • +7 (13 voturi)    
    excelent! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:17)

    Andrei [anonim]

    Ma bucur foarte tare ca mai exista oameni care au coloana vertebrala neatinsa! Si eu ca multi altii sunt satul de "presa" romaneasca si de toti cei care arunca cu noroi in oameni care ne reprezinta tara cum nu se poate mai bine. Si sunt alarmat de faptul ca multi oameni, cu capul pe umeri in alte circumstante, se lasa acum dusi de nas de toata aceasta pleiada care s-a angajat in slujba comunistilor. Si cel mai mult ma scarbesc falsii oameni de cultura si moralitate cu este Mircea Toma, la randul lui, impreuna cu altii din trustul Vantul total dispusi sa vanda destul de ieftin orice urma de bun simt.
  • -8 (10 voturi)    
    :) (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:20)

    doicutrei [anonim]

    .Basescu la Antena 3. Foarte bine le zice stanlaptop si Galmea! E terminat  Basescu!

    http://www.youtube.com/watch?v=m8ZUmiqBlis
  • -5 (7 voturi)    
    Istorie (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:27)

    anonim [anonim]

    basescu a fost cu ei, a fost de-al lor. incercand sa se deprinda si sa lepede de ei, asa se intampla. este atacat din tate partile. om trai si om vedea ce o iesi... in dragoste si in razboi totul este permis. aci e si dragoste si razboi.
  • +9 (13 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 10 noiembrie 2009, 22:28)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Un articol curajos mai ales ca oricine scrie "in favoarea" presedintelui este atacat cu manie proletara de tonomatele securiste. Bravos, cu cat mai multi jurnalisti cu bun simt isi vor face "auzite" opiniile in presa cu atat argatii securistilor din media isi vor pierde din credibilitate!
  • +6 (6 voturi)    
    Nu numai societatea civila (Marţi, 10 noiembrie 2009, 23:04)

    LSJ [anonim]

    Din pacate nu numai societatea civila ci si personalitatile amintite de Domnul Cornea: Horia-Roman Patrapievici, Vladimir Tismaneanu, Traian Ungureanu, Catalin Avramescu, Sever Voinescu, Mircea Mihaies, Monica Macovei, Teodor Baconski, Andreea Pora, Mircea Cartarescu, Andrei Plesu, Gabriel Liiceanu s-au cam ascuns. Oare chiar nu au posibilitatea sa se faca auziti?
    • +2 (2 voturi)    
      Amintiti-va ca dupa incetarea epocii Nastase, (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:44)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui LSJ

      dl. Liiceanu a aparut la tv si a spus ca toti realizatorii tv aveau interzis sa il invite in emisiuni. Fiti convins ca asa se intampla si acum numai ca acum comanda mogulii .
  • +5 (7 voturi)    
    Felicitari pentru curaj (Marţi, 10 noiembrie 2009, 23:19)

    V. Istina [utilizator]

    Lipsa de reactie a societatiii civile in acest context scoate la iveala adevarata sa structura si functionalitate. Curajul dumneavoastra e admirabil, desi in definitiv sta sub semnul normalitatii. Toata nebunia asta trebuie denuntata, altminteri devine primejdioasa. Noroc ca exista internetul sa mai prindem cate un text curat.
    Pe scurt, multumesc!
  • +5 (7 voturi)    
    da si nu (Marţi, 10 noiembrie 2009, 23:53)

    ampersand [anonim]

    Da - titul articolului oglindeste o realitate.
    Nu - nu cred ca realitatea acesta este neaparat oglinda fidela a efectului ei asupra deciziei votantilor. In final, cel care voteaza (sau nu) o face punand in balanta ce i se ofera in mass-media (pro sau contra, cu sau fara argumente) cu propriile-i pareri, argumente, preferinte. Daca cineva "e chitit" sa voteze sau nu un candidat, o va face, indiferent de cat pro sau contra e mass-media. Plus ca votul e secret la urma-urmei. Oricum, realitatea asta nu afecteaza doar subiectul basescu, sunt nenumarate altele - ca sa dau rapid un alt exemplu, antiamericanismul ignorant. In ce ma priveste, pot sa faca spume cat or vrea ei, la adresa americanilor, mass-media si vajnicii antiamericani de fotoliu de p-aici, eu am fost si-am sa raman pro-american convins :)
  • -4 (6 voturi)    
    strict pt redactie! (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:09)

    garett [anonim]

    Practica aceasta a dvs. de a prezenta comentariile negative la adresa lui Basescu minimizate, afisate doar cu click pe ele in timp ce comentariile favorabile sunt afisate normal nu va face cinste ca portal de stiri care se doreste serios si impartial. Cinstit ar fi sa afisati la fel toate comentariile indiferent de continutul lor. Simpatiile politice nu au ce cauta in moderarea unui portal de stiri, asta daca chiar vreti sa fiti asa ceva si nu doar o simpla tribuna de propaganda politica.
    • +4 (4 voturi)    
      Semnalează-i şi dlui stanlaptop... (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 9:23)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui garett

      ... această cruntă nedreptate ! Auzi, trebuie să dai Click ! E o cenzură incredibilă ! De ce nu intri în grevă, de ce nu protestezi ? O să te viziteze sigur domnugeoană... A propos , uite-te la http://www.bucovinatv.ro/index.php?page=categ&cat=8&y=2009&m=10 să vezi curajul cu care tratează Geoană discuţiile cu românii. Acolo să vezi "minimizare", nu pe Hotnews.
  • -4 (4 voturi)    
    flsa disputa politica (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:33)

    Gigel [anonim]

    Mie mi se pare toata disputa asta pro-Basescu vs anti-Basescu o prostie din care doar jigodiile de politicieni au de castigat (bine, si toata liota pupincuristi de pe langa ei, inclusiv imensa majoritate a presei romanesti).

    Ceea ce cred eu este ca politicienii au realizat un lucru evident de multa vreme: romanii nu voteaza in general pentru cineva, ci impotriva cuiva.
    Si ca atare a inceput balciul.

    Pana la urma, haideti sa vedem: Geona, Basescu, Oprescu si Antonescu. Toti tovarasi de nadejde si stalpi ai politicii romanesti postdecembriste.
    Concluzia?
    Nu va mai lasati pacaliti, si nu va mai stresati atat in discutii inutile, tot comunistii ne vor conduce si la anul. Tot gainarii cu fitze ne vor scutura de banii din impozitele pe care le platim. Si tot aceeasi presa ii va saruta cu gingasie in locuri care rar vad soarele.
  • +2 (6 voturi)    
    Sa-mi bag stafeta (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 0:47)

    CRISTAL [anonim]

    Premisa de la care pleaca autorul articolului este ca exista un risc in a sustine cauza lui Basescu. Problema este ca exista un risc si mai mare in a sustine orice cauza. Si aceasta pentru ca Romania care pana acum nu a fost vanduta ci doar tocmita pe spaga pentru oarece parti interesante din punct de vedere economic a fost in final cumparata. Spun ca a fost cumparata cu totul prin 2 sefi de partide responsabili de majoritatea care suspenda presedinti si duce poporul la referendum, care demite guverne si ne pune la zid. Spun ca acele doua persoane reprezinta un pret extrem de mic pentru pentru miza pe care o iau in calcul cei care i-au promovat si sustinut, cei care sunt in spate si au acum in mana cartile. ot ce vedem acum in peisajul politic este decis cu multe luni inainte. Decizia PSD de a iesi de la guvernare a fost luata chiar atunci cand au acceptat sa intre in guvern. Intrarea la guvernare nu a fost decat o modalitate de a deveni mai eficienti in campania electorala. Cartile care se joaca acum au fost mereu (de cativa ani buni) in maina lui Patriciu si Voiculescu Ce au facut aceste doua personaje pentru Romania? Ce doresc sa faca pentru Romania? Ar fi bine ca fiecare roman sa se intrebe cand merge la vot cine le-ar putea reprezenta interesele si cine se afla in spatele celor in care isi pun sperantele. Puterea omului de rand sta intr-un vot. Este o putere foarte mica, dar este si foarte putin coruptibila. Este esential ca fiecare sa-si formeze o parere dupa ce au cules informatii din mai multe medii si sa nu se lase manipulati de media, mai ales de marile trusturi care sunt profund politizate si dependente de resurse. FACETI CEEA CE TREBUIE CA SA TRAITI BINE!
  • -1 (3 voturi)    
    TRU, bun sau rau? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 8:29)

    Garett [anonim]

    Apropo de intelectuali "buni": Discursul lui Traian Ungureanu de la Craiova, "bun ca e de-al nostru" sau "demn de "Oda Marelui Conducator" de Beniuc, Banus sau Vadim"?? Astept raspunsurile postatorilor de serviciu!
    • -1 (3 voturi)    
      PENIBIL (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:12)

      Nicucuta [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      Intr-adevar, Traian Ungureanu s-a facut de penibil iremediabil pe acea scena. practic a fost sinuciderea sa ca intelectual. Pentru multi va ramane de aici in colo doar un politician. Pacat!
      • -1 (1 vot)    
        cine esti tu de fapt? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 11:28)

        misescu [utilizator] i-a raspuns lui Nicucuta

        la comentariul tau cu indignarea priving generalizarea ideii de ONGuri fara rost era cat pe ce sa te compatimesc. Insa rand pe rand cu celelalte comentarii ale tale ti-ai desconspirat adevarata misiune. Draga mea, prin acest comentariu nu faci decat sa confirmi si tu in plus teoria autorului... cine esti tu sa decizi in legatura cu sinuciderea sau nu a lui tru ca intelectual? oare simpatia sa probase sa fie conditie necesara si suficienta pentru a fi catalogat drept un intelectual ratat?
        • -1 (1 vot)    
          nu de simpatie e vorba (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 12:51)

          Nicucuta [utilizator] i-a raspuns lui misescu

          La Traian Ungureanu nu de simpatie fata de un candidat e vorba (oricine poate avea), ci de modul jenant in care si-a manifestat-o pe scena in fata oamenilor. Vezi mai intai secventa cu mitingul de la Cetate si apoi raspunde-mi la mesaj.
          • -1 (1 vot)    
            revin (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 13:40)

            misescu [utilizator] i-a raspuns lui Nicucuta

            Oamenii cred ca trebuie judecati in suma algebrica. Ceea ce mi se pare mie un mare plus tie ti s-ar putea releva ca fiind un mare ... minus. Nu trebuie sa vad nu stiu ce inregistrare ca sa dau un verdict asupra alterarii sau nu a calitatii sale de intelectual. Revin si te intreb cine te crezi tu ca sa decizi in legatura cu sinuciderea sau nu a lui tru ca intelectual?
            • +1 (1 vot)    
              de ce ar avea importanta persoana mea (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 14:44)

              Nicucuta [utilizator] i-a raspuns lui misescu

              Nu inteleg de ce ar avea importanta cine sunt ca sa imi pot exprima o opinie. Argumentele nu sunt de ajuns (ori ati vazut aseara reactia d-lui. Ungureanu cand i s-a spus ca se pune din nou filmul cu prestatia d-sale de la Cetate)? Daca spun ca sunt membru PD vei fi de acord cu mine?
  • -1 (3 voturi)    
    Nu trebuie sa ne punem intrebari ? (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 8:41)

    SpiritCivic [anonim]

    Domnul Antonescu a facut o mutare inteligenta: a transmis o scrisoare publica CSM pentru ca stia ca nu poate sesiza Curtea Constitutionala lasand opinia publica sa se intrebe de ce Presedintele Romaniei sau Presedintele Senatului nu au sesizat Curtea pana prezent desi au acest drept. Aceasta scrisoare i-a prins cumva pe picior gresit pe cei doi candidati care nu s-au adresat Curtii desi, aparent, se cearta de zile bune. In plus, prin raspunsul dat de CSM, aceasta institutie se tine deoparte pe buna dreptate insa abia acum recunoastem cui s-a adresat de fapt adevarata provocare: SE VA AUTOSESIZA CURTEA CONSTITUTIONALA ?. Oare cum se poate explica D-le Presedinte Basescu aceasta tacere prelungita a Curtii Constitutionale? Cum explica Curtea insasi acesta lipsa de reactie si neamestec in conflictul Presedintie Parlament ? Unde sunt magistratii care ne-au "pricopsit" cu o Constitutie "interpretabila" ? Acum colegii lor, experti in Constitutii, desi sunt platiti din bani publici, tac chitic si se fac ca nu e treaba lor sa ne explice nimic. Sau ne vor explica ceva ? Ce ziceti D-le Presedinte, n-ar fi mai Constitutional sa ne explice "inteleptii" in Drept Constitutional cum sta treaba cu desemnarea premierului si cu medierea ? Nu de alta dar am o bunica care aspira sa devina premier, cu cine sa ia legatura ?
  • +2 (2 voturi)    
    Am vazut doar prima pagina a Cotidianului (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 9:58)

    gabifm [utilizator]

    unde erau pozele celor enumerati. Nu mi-a venit sa cred. Asteptam oarece reactii. Nu au parut.
    Toti cei ce ar trebui sa reactioneze stau cu mana intinsa, la propriu, la Vantu / SRS / Voiculescu. Si aceasta nu este o jignire ci este o optiune a lor.
    Pacat de Hurezeanu sau poate ca eu gresesc iar el are dreptate, santajul ceausisto-securist trebuie sa primeze.
    Am mari dezamagiri dar trebuie sa realizam ca de cand presa este cu adevarat o putere in stat (adica in ultimii 4-5 ani ca pe vremea lui Nastase nu caraiau!), ca orice putere, atrage precum r...tul toate mustele, toate mizeriile. Prin urmare calitatea umana a celor ce au venit in presa in ultimul timp (Prelipceanu, L. Chireac, etc) dar si a celor vechi care si-au consolidat pozitia (SRS<, CN, etc.) arata tiparul, sablonul romanesc al celui ce se lipeste de putere.
  • -1 (3 voturi)    
    Mircea Toma vs. TRU (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:23)

    Nicucuta [utilizator]

    D-le. Cornea, daca in urma acestei campanii dvs. ii luati apararea lui Traian Ungureanu (care s-a facut de un penibil iremediabil pe scena de la Corabia lingandu-l gretos in public pe unul dintre candidati) si il infierati pe Mircea Toma (care n-a facut altceva decat sa sesizeze avantajul imoral pe care si l-a creat presedintele in cursa electorala folosindu-se de afisele pentru referendum) inseamna ca ori s-a schimbat ceva in sistemul dvs. de valori ori la mijloc mai este ceva care imi scapa mie.
  • -1 (1 vot)    
    omu lu base (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 10:28)

    calu [anonim]

    http://www.realitatea.net/filozoful-andrei-cornea-i-a-replicat-lui-basescu--spunand-ca-romania-are-prea-multi-tinichigii_543652.html