Facebook a interzis pe viață contul unui programator care a creat o aplicație ce îți permite să-ți ștergi news feed-ul / Cum funcționează „Unfollow Everything”

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2021, 17:47 Magazin


CEO-ul Facebook, Mark Zuckerberg
Foto: Chip Somodevilla / Getty Images / Profimedia
Un programator care a creat o aplicație care le permite utilizatorilor Facebook să șteargă automat toate postările care le apar în news feed afirmă că a fost dat afară de pe platforma social media și că i s-a interzis definitiv să își facă un nou cont, relatează Business Insider.

Louis Barclay, un programator din Marea Britanie, este creatorul unei extensii pentru browsere numită „Unfollow Everything”.

Odată instalată, extensia le permite utilizatorilor Facebook să dea unfollow automat tuturor prietenilor și paginilor de pe platforma social media, lăsându-le astfel news feed-ul complet gol.

Barclay le-a explicat jurnaliștilor de la Insider că utilizatorii care aleg să facă acest lucru pot comunica în continuare cu prietenii și familiile lor în timp ce au aplicația instalată.

Programatorul a lansat aplicația în magazinul web al Chrome în luna iulie a anului trecut, relatând că aceasta a atras atenția unor cercetători de la Universitatea Neuchâtel din Elveția care au vrut să studieze efectul golirii news feed-ului asupra fericirii utilizatorilor Facebook, dar și impactul asupra numărului de ore petrecut pe platforma social media.

Însă în luna iulie a acestui an Barclay a primit o scrisoare oficială din partea Facebook prin care a fost înștiințat de avocații companiei lui Mark Zuckerberg care l-au informat că i s-a interzis prezența pe Facebook.

Programatorul afirmă că a primit scrisoare la 5 ore după ce a încercat să se logheze în contul său de Facebook, descoperind însă că acesta a fost dezactivat.

„Unfollow Everything”


Scrisoarea l-a înștiințat pe Barclay că aplicația sa a încălcat regulile Facebook privind colectarea automată de date ale utilizatorilor fără permisiunea companiei, notând că „Unfollow Everything” a încălcat și drepturile de autor ale companiei lui Zuckerberg.

Programatorul a mai fost informat că i-a fost interzis accesul și pe Instagram, cealaltă platformă social media deținută de Facebook.

Barclay afirmă că scrisoarea l-a surprins complet, precizând că „[Unfollow Everything] nu era un program mare, a ajuns la 2.500 de utilizatori activi pe săptămână, 10.000 de descărcări și creștea cu siguranță dar nu era uriaș”.

„Pe lângă asta mie mi s-a părut ceva care îmbunătățește experiența utilizatorilor Facebook. Am primit mesaje extraordinare de la oameni care mi-au spus că (...) folosesc acum Facebook într-un mod care este mult mai sănătos pentru ei”.

Bărbatul a relatat că s-a consultat cu avocați pentru a vedea cum poate contesta decizia însă că nu și-ar permite să achite cheltuielile de judecată ale Facebook în cazul în care ar pierde un eventual proces.

„Facebook este o companie de un trilion de dolari. Eu nu mi-aș putea permite acest risc”, a scris acesta într-un articol publicat de revista Slate.

Barclay a spus de asemenea că decizia Facebook, luată deși are cont pe platforma social media de 15 ani, a reprezentat o lovitură pentru el încât încă o folosea și că ținea legătura cu prieteni din întreaga lume prin intermediul Facebook Messenger.

„Este cu adevărat oribil să ți se taie accesul la acel lucru dintr-un motiv care mie mi se pare foarte incorect”, a declarat acesta pentru Insider.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















136998 vizualizari

  • 0 (36 voturi)    
    prea mult tam-tam si reclama ii faceti lu' (Luni, 11 octombrie 2021, 17:59)

    qwerasdf [utilizator]

    feisbuc asta...
    • +23 (27 voturi)    
      Greu cu analiza pe text (Luni, 11 octombrie 2021, 18:19)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Tocmai că îi face reclamă unuia care te ajută să nu mai folosești FB.
      • +9 (21 voturi)    
        nu e vorba de reclama pozitiva sau negativa (Luni, 11 octombrie 2021, 19:31)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        ci de atentie asupra facebook? intelegi?

        nici nu merita sa discuti despre mizeria aia de site! (iti stergi contul in liniste / il inchizi si carry on...)
        • -4 (14 voturi)    
          Eu nu inteleg (Luni, 11 octombrie 2021, 21:08)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

          ce cauti pe pagina asta, care are in titlu cuvantul "Facebook". Daca "nici nu merita sa discuti despre mizeria aia de site" banui ca nici nu merita sa dai click pe o stire despre.
  • +34 (36 voturi)    
    Stiu eu una mai buna (Luni, 11 octombrie 2021, 18:13)

    gie [utilizator]

    Delete account. Paguba in ciuperci. FB sa-si ia reteaua si sa si-o duca pe Marte de tot.
  • +12 (14 voturi)    
    o fisura aici, una mai incolo, (Luni, 11 octombrie 2021, 18:13)

    richter [utilizator]

    orice Ahile are un picior-doua...
  • +18 (20 voturi)    
    Ce papagali ăștia de la FB (Luni, 11 octombrie 2021, 18:24)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Tocmai i-au făcut reclamă. Gratuit.
  • +25 (25 voturi)    
    Pai asta nu pricepe omul (Luni, 11 octombrie 2021, 18:47)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    „Pe lângă asta mie mi s-a părut ceva care îmbunătățește experiența utilizatorilor Facebook. Am primit mesaje extraordinare de la oameni care mi-au spus că (...) folosesc acum Facebook într-un mod care este mult mai sănătos pentru ei”.

    FB nu are ca scop starea buna mentala a utilziatorilor. Scandalurile din ultimii ani fix asta dovedesc.
  • +1 (5 voturi)    
    fb (Luni, 11 octombrie 2021, 19:06)

    ..13 [utilizator]

    under attack
  • +9 (9 voturi)    
    Pot sa iti totul… material, (Marţi, 12 octombrie 2021, 0:58)

    the-jackall [utilizator]

    însa ce ai in cap, niciodata. Lasa-i sa-ti ia totul, iar daca o vor face, reclama de pe urma acestui proces te poate propulsa sus, foarte sus. Nu oricine poate provoca un infarct marelui Facebook iar daca ai reusit asta inseamna ca valorezi mult mai mult decat crezi tu ca valorezi. As zice, lasa-i sa vina!
  • +10 (10 voturi)    
    Cu sigurantza se vor oferi sponsori ... (Marţi, 12 octombrie 2021, 8:56)

    FortApache [utilizator]

    Pentru procesul cu Fuckbook daca programatorul a facut totul legal....oricum ...daca era ilegal se afla acum in puscarie precis :)))

    Fuckbook asta se dovedeste din ce in ce mai comunista pe zi ce trece...puscarie pe viatza :)))
    • +1 (1 vot)    
      Zuckerberg nu e Ludovic al XIV-lea (Marţi, 12 octombrie 2021, 11:38)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      sa spuna ce este legal si ce nu este. Nici macar nu se pune problema de legal/nelegal.

      In principiu un serviciu din asta ca FB poate sa dea afara pe utilizatori. Poti sa-i dai in judecata daca crezi ca ti-au blocat contul fara sa fi incalcat "agreement"-ul dar ma gandesc ca cel de la FB e facut ce aceiasi avocati care fac contractele pentru diavol.
      • +4 (4 voturi)    
        Exact (Marţi, 12 octombrie 2021, 12:45)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui taro

        Eu nu cred ca intr-o viatza, de om normal fara studii juridice, poti parcurge, intelege si accepta Agreement-ul cu Fuckbook....acceptarea este mai mult "efect de turma" :)))

        Pana la urma este totusi bine ca inca nu ma obliga nimeni sa am cont pe FB...:)))
  • +4 (4 voturi)    
    hahaha (Marţi, 12 octombrie 2021, 10:54)

    liviu_ [utilizator]

    orice dauneaza FB e ilegal... actioneaza ca niste dictatori.... bine ceea ce de fapt si sunt!

    imi place ca e o problema daca dai "unfollow", dar nu e o problema ca e plin de fake news si manipulari pe platforma lor!

    sa nu uitam ca aici nu intra facptul ca platforma e gandita ca paginile sa pot sa baneze pe toti care-s impotriva lor (si sa lase doar "traiasca si infloreasca") si ca-ti baga doar verti care-ti plac... deci oricum te rupe complet de realitate!
  • 0 (0 voturi)    
    Ha ha (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:02)

    George21 [utilizator]

    Aplicatiile astea fac banii pe dependenta utilizatorilor.Deci daca nu va convine ceva dezinstalati si gata