Ce au ascuns sovieticii înaintea catastrofei de la Cernobîl. Sute de documente au fost declasificate acum de autoritățile din Ucraina

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2020, 18:15 Magazin


Cernobil
Foto: Stirile ProTV
Catastrofa nucleară de la Cernobîl din 1986 - cel mai grav dezastru nuclear din istorie - a fost precedată de o serie de alte accidente de mai mică amploare, relevă documente declasificate luni de Kiev, potrivit EFE şi Interfax-Ukraina.

Volumul în care apar aceste noi informaţii, intitulat "Dosarul KGB despre Cernobîl. De la construcţie până la accident", a fost prezentat de Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) în colaborare cu Institutul memoriei naţionale al ţării.

"Printre documentele incluse în acest volum figurează rapoarte cu privire la alte accidente produse înainte de aprilie 1986 şi transcrierea comunicărilor telefonice din noaptea de 26 aprilie", data dezastrului, indică SBU într-un comunicat.

Volumul mai conţine informaţii despre începerea anchetei asupra catastrofei, precum şi date despre începutul construirii sarcofagului de protecţie deasupra reactorului avariat.


Prezentarea volumului a avut loc în zona de excludere de lângă centrală, fiind difuzată online pe site-ul Institutului memoriei naţionale al Ucrainei.

Potrivit preşedintelui institutului, Anton Drobovici, materialele declasificate - în limba ucraineană - oferă detalii suplimentare despre tragedia din 1986 şi dezvăluie premise care au anticipat catastrofa şi care au fost ascunse de autorităţile sovietice.

"Aceasta va permite umanităţii să-şi lărgească accesul la adevăr despre crimele unui regim totalitar şi să tragă învăţăminte corecte", a menţionat Drobovici.


Volumul cu privire la Cernobîl cuprinde în total 229 de documente, dintre care multe sunt publicate pentru prima oară.

Potrivit datelor oficiale, explozia produsă la reactorul nr.4 al centralei de la Cernobîl la 26 aprilie 1986 a dus la dispersarea a circa 200 de tone de materiale cu o radioactivitate de 50 de milioane de curie, echivalentul a 500 de bombe atomice similare celei folosite la Hiroshima.

Sursa: AGERPRES






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19256 vizualizari

  • -28 (52 voturi)    
    Ciudat că acele documente sunt în ucraineană (Luni, 22 iunie 2020, 19:05)

    Nyk1 [utilizator]

    E ca și cum planurile ceaușiste privind centrala de la Cernavodă ar fi pe ungurește.

    Ucraineana era doar limba oficială a unei singure republici sovietice, ori infrastructura nucleară e ceva ce ținea de întreaga Uniune Sovietică, unde lingua franca era, desigur, limba rusă. Chiar în Pripyat locuiau ingineri nucleari din toate republicile sovietice. Cum să-i dai să citească unui inginer nuclear tadjik sau georgian să citească ceva pe ucraineană, și nu pe limba oficială a Uniunii, pe care o învățase în școală?

    Pe deasupra, oricum se întoarce episodul Cernobâl, cu cei ai săi 16000 de morți la numărătoarea pesimistă nu a fost nici pe departe atât de devastator ca un alt eveniment care este în prezent în desfășurare, mai exact pandemia care a luat 500.000 de vieți doar până acum și este în accelerare pe plan mondial.
    • +27 (41 voturi)    
      Ce-i Nykolai, te-ai simtit lezat? (Luni, 22 iunie 2020, 19:33)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      1- Centrala de la Cernavoda e in Dobrogea nu in Sfantu Gheorge(Covasna)
      2- nu e vorba de planuri ci de rapoarte, anchete si transcrieri de convorbiri telefonice
      3- faptul ca documentele actuale sunt numai in ucrainiana nu exclud faptul ca unele au fost traduse din limba rusa.
      Pasol na turbinca!
    • +23 (35 voturi)    
      Mda.. (Luni, 22 iunie 2020, 20:37)

      tddrg [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pe de alta parte cele 500 000 de morti datorate coronavirusului, palesc in fata celor 30 000 000 de morti datorati tatucului vostru Stalin... Nu face pe prostu si nu abate discutia tovarase filorus!
      Documentele alea au fost scrise bilingv, in rusa si ucraineana! Si ce ai vrea, dupa ce in 1933 Stalin a omorat 8 000 000 de ucrainieni, sa le publice in rusa?
      Ty ponimayesh?
      • -2 (18 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 iunie 2020, 22:54)

        [anonim] i-a raspuns lui tddrg

        • +4 (12 voturi)    
          Conform.. (Marţi, 23 iunie 2020, 5:26)

          tddrg [utilizator] i-a raspuns lui

          DEX:
          datorat:
          ... 4. Care se explica prin ceva...
          ... 6. Care este produs de ceva...
          Licența este corecta!
          • -1 (9 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 iunie 2020, 8:31)

            [anonim] i-a raspuns lui tddrg

    • +5 (9 voturi)    
      Traducere si adaptare ... (Luni, 22 iunie 2020, 21:02)

      paul_paul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      In engleza articolul precizeaza ca documentele sunt transcrise in limba originala, deci daca tara este Ukraina, limba este ucraineza :-)

      https://en.interfax.com.ua/news/general/670397.html
      • 0 (6 voturi)    
        ...ceea ce inseamna (Marţi, 23 iunie 2020, 0:25)

        RoyPeters [utilizator] i-a raspuns lui paul_paul

        ca varianta Ro. din articolul de mai sus este deficitar in expunere. QED.
    • -9 (21 voturi)    
      Daca materialele declasificate (Luni, 22 iunie 2020, 23:59)

      RoyPeters [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sunt originale, ele sunt necesarmente in lb. rusa, limba oficiala in URSS pana in 1991. Daca sunt in ucrainiana, sunt fake (facatura), parte a razboiului informational ruso-ucrainian, dar e greu de inteles pentru unii.

      Avand insa in vedere ca ucrainienii au devenit brusc "prietenii" Romaniei, la recomandarea externa, probabil ca trebuie sa se inghita galusca de catre prostime...
      • +3 (11 voturi)    
        lol (Marţi, 23 iunie 2020, 5:27)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui RoyPeters

        Crimeea iti zice ceva, vietmusule recomandat?
        Donbas?? Holodomor, #daivsiceasule???
    • +5 (5 voturi)    
      Nu chiar (Marţi, 23 iunie 2020, 10:02)

      nimenni [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Hotnews nu au mentionat asta: The archival location data is transliterated from Ukrainian, while titles, locations, and descriptions are transliterated from Russian, the language of the original source material.
      Documentele originale au fost toate in rusa, traduse apoi in ucraineana.