24 de mituri pe care multă lume le consideră adevăruri universal-valabile

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Luni, 9 aprilie 2018, 7:52 Magazin


Zahar
Foto: Pixabay
Morcovii te ajută să vezi pe întuneric, înotul după masă îţi va oferi crampe, trebuie să consumi neapărat opt pahare de apă pe zi - cine nu a auzit aceste "adevăruri universal-valabile"? Nimic mai fals. Este timpul să punem capăt acestor concepţii greşite care vin din timpuri străvechi, scrie iflscience.com.

Iată 24 de astfel de mituri, care sunt cât se poate de eronate:
  • Laptele întăreşte oasele: mai multe studii arată că nu există nicio asociere între consumul laptelui și mai puține fracturi osoase 
  • Mâncarea organică nu conține pesticide și este mai nutritivă: fermierii care produc alimente organice au voie să folosească chimicale derivate natural - care, în multe cazuri, sunt mai nocive pentru sănătate
  • Regula de cinci secunde/ Poți mânca ceva care ți-a căzut pe jos, dar numai în următoarele cinci secunde: bacteriile se pot instala în câteva milisecunde
  • Consumul de ciocolată provoacă acnee 
  • Un măr pe zi ține doctorul la distanță: dacă o anumită bacterie se instalează în organism, un măr nu va rezolva problema
  • Cafeaua accelerează creșterea în înălţime
  • Consumul de înghețată înrăutățește o răceală 
  • Zahărul provoacă aceeași dependență precum heroina 
  • Zahărul și ciocolata sunt afrodisiace 
  • Zahărul cauzează hiperactivitate în cazul copiilor 
  • Sângele devine albastru când organismul este privat de oxigen 
  • Consumul de morcovi te ajută să vezi mai bine pe întuneric 
  • Sarcina aduce după sine "baby brain" se crede, în mod eronat, că în timpul sarcinii, femeile devin mai puţin inteligente decât înainte
  • Unghiile și părul continuă să crească după ce mori 
  • O gumă de mestecat ingerată are nevoie de 7 ani pentru a fi digerată 
  • Trebuie să aștepți cel puțin o oră după ce ai mâncat dacă vrei să înoți sau să faci abdomene 
  • Apa minerală nu ține de sete la fel de bine ca apa plată 
  • Iaurtul ajută sistemul digestiv 
  • 90% din căldura corpului este pierdută prin cap 
  • Zahărul brun este mai bun decât cel normal 
  • Dacă stai prea aproape de televizor, îți strici ochii 
  • Zahărul cauzează diabet 
  • Dacă îți pocnești încheieturile, vei face artrită 
  • Dacă îți e frig, vei răci           




















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

4525 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Mai e una: (Luni, 9 aprilie 2018, 9:44)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    Daca votezi cu partidul / candidatul tau preferat, o sa-ti fie bine.
    • -2 (2 voturi)    
      Adica tu votezi cu cei mai prosti? (Luni, 9 aprilie 2018, 21:38)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Zmache a lu' Rastagan

      Adica in loc sa votezi cu USR de exemplu, un partid pro-justitie si fara corupti, tu votezi cu PSD-ul - cei care ne tin in comunism de zeci de ani?

      Nu stiu ce boala mintala ai, dar sper ca tu nu votezi.
  • +7 (15 voturi)    
    Multe dintre ele au o bază reală, (Luni, 9 aprilie 2018, 10:32)

    Harald [utilizator]

    dar sunt mai nuanțate, comparativ cu maniera simplistă în care sunt prezentate în articol.
    • +1 (1 vot)    
      Zi-mi una (Luni, 9 aprilie 2018, 18:42)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Cu baza reala :))
      • -1 (1 vot)    
        Cafeaua și creșterea în înălțime. (Marţi, 10 aprilie 2018, 0:34)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Obezitatea la adolescenți frânează creșterea în înălțime, dar consumul de cafea reduce senzația de foame, astfel încât obezitatea scade, iar creșterea în înălțime continuă cât de cât normal.

        Ți-am spus că e mai nuanțată povestea :)
        • +1 (1 vot)    
          Nope (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:00)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Nici un studiu facut pana acum nu a concluzionat ca consumul de cafea duce la scadere in greutate, nu semnificativ in orice caz. Si daca crezi ca poti tine cauzele care product obezitatea sub control cu cafeaua, te inseli amarnic :))
          • -1 (1 vot)    
            Afirmații superficiale (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:40)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

            Chiar te consideri în posesia tuturor datelor de la toate studiile făcute până acum?

            Ca să scrii ”niciun studiu făcut până acum” înseamnă un singur lucru, dar n-o să-ți spun care e acela. În orice caz, acel lucru e legat și de faptul că-ți dai plusuri la propriile comentarii :)

            Iar ”te înșeli amarnic” e comunicare patologică standard, dar nu mai spune asta la nimeni :)
            • +1 (1 vot)    
              Nu o spun eu (Miercuri, 11 aprilie 2018, 17:29)

              alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              O spun altii care au facut studii pe tema asta. Dar m-am saturat sa dau mura in gura si sa tot caut eu linkuri.

              Ia mai luminati-va si singuri!

              Comunicare patologica? :))))) Ilogica sintagma. Daca te doare asa de mult lispa plusurilor la comentariile tale, e simplu, nu mai posta :))
              • -1 (1 vot)    
                Nu ai citit sau nu ai înțeles ce-ai citit? (Miercuri, 11 aprilie 2018, 19:23)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

                Nu am de gând să repet ce-am scris, e clar că ai acees la toate studiile care s-au făcut vreodată și ești purtătorul de cuvânt al tuturor autorilor acelor studii. Apelul la autoritate unde se încadrează? :)

                Dacă-mi dădeam și eu plusuri, n-aveam cum să am -1 dintr-un singur vot. Iar invitația de a nu mai posta face parte din același șir de probleme care necesită asistență de specialitate. Încă nu s-a văzut persoană care să comunice patologic și să admită asta. Negarea e componentă de bază, dar n-o să-ți spun pentru ce.
        • +1 (1 vot)    
          Nope (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:01)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Nici un studiu facut pana acum nu a concluzionat ca consumul de cafea duce la scadere in greutate, nu semnificativ in orice caz. Si daca crezi ca poti tine cauzele care product obezitatea sub control cu cafeaua, te inseli amarnic :))
      • -1 (1 vot)    
        iaurtul ajuta sistenul digestiv... (Marţi, 10 aprilie 2018, 11:02)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        ....iaurtul contine bacterii lactice, care pot reechilibra flora intestinala in caz de dezechilibru, de exemplu, dupa consumul de antibiotce. dar nu ajuta digestia daca mananci branza, 10 sarmale, o friptura, un cozonac si 1 l de vin.
        • +1 (1 vot)    
          Nope (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:50)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui minos

          consumul iaurtului ajuta dupa consumul de antibiotice e tot un mit.

          https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18252070
  • +9 (9 voturi)    
    Mai ramane sa aflu ca vata in ureche (Luni, 9 aprilie 2018, 11:33)

    asistat [utilizator]

    nu ma apara de curent... minciun!
    • 0 (2 voturi)    
      a trage curentul (Marţi, 10 aprilie 2018, 11:08)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      interesant de spus ca pe englezi nu-i trage curentul si limba engleza nu are o traducere pentru aceasta expresie. Eu nu am avut niciodata probleme cu curentul, nu racesc des, In schimb, un prieten foarte bun, cu care am copilarit, raceste de 3-4 ori pe sezon, in conditiile in care nu era lasat afara cand era vant, purta vata in urechi si caciuli cand era cald, intr-un cuvant era infofolit.De racit nu racesti cand iti este frig, ci cand capeti virusul respectiv. Desigur, o scadere a temperaturii corpului, poate face ca virusul sa se dezvolte mai repede.