Bacsis de 1 ban fiscalizat!

de A.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 mai 2015, 15:17 Magazin


Bon fiscal
Foto: USER UPLOADED
''Conform legii, am emis bon fiscal pentru 1 ban, bacsis lasat de un client! Clientul a refuzat bonul si a plecat "multumind" Guvernului Romaniei pentru minunata lege si ANAF pentru sprijinul acordat firmelor!'', scrie un cititor HotNews.ro. Un alt cititor se intreaba ''Cat e impozitul la 1 ban si cum se vireaza suma respectiva'' Imaginea a fost primita la sectiunea HotReporter. Ai facut o fotografie sau un film care ar putea fi o stire? Trimite-o aici!









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6733 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Absurdistan ! (Sâmbătă, 9 mai 2015, 16:09)

    timi [anonim]

    Sa vezi acuma cum recompensele , premiile pentru angajati vor fi trecute ca bacsis ( a se citi salariu la gri) - tre' sa fii tampit sa platesti toate darile pentru acestea ( atat angajat cat si angajator) cand la bacsis ai doar 16! Ii tii pe angajati cu sal minim pana la pensie - ai si-o justificare beton acum - primesc bacsis

    impotenta legislativa , sistem fiscal facut praf ! Cretinism total ! Bravos !!
    • -8 (8 voturi)    
      vorbesti prostii (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:00)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui timi

      adica spui ca o firma o sa treaca bacsis la suma platita angajatului ? Adica firmele lasa bacsis cuiva ? ///
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ai înțeles :) (Luni, 11 mai 2015, 15:46)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Ce vrea timi să spună e că se va ajunge ca în SUA:

        salariul minim pe economie pentru lucrătorii din restaurante va fi mai mic, pentru că aceștia primesc bacșiș....

        În Florida, de exemplu, salariul minim este de $8.05/oră pentru angajații care nu primesc bacșiș și $5.03/oră pentru cei care primesc. Rezultatul? Pe de o parte, patronii de restaurante îi plătesc prost pe angajați pentru că aceștia "primesc bacșiș", iar de celalaltă parte, consumatorii se simt obligați să lase bacșiș pentru că știu că angajații sunt prost plătiți. Rezultatul este bun doar pentru patron și eventual pentru angajații foarte buni sau arătoși :) Clientul și majoritatea angajaților sunt cei care pierd.

        Adrian
  • +5 (5 voturi)    
    la loterie cu el! (Sâmbătă, 9 mai 2015, 16:32)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Bonul respectiv intra la loteria bonurilor fiscale, nu? Poate la urmatoarea extragere, cistigatoare vor fi bonurile emise pe 29.02.2015 in valoare de la 0,01 la 0,10 lei.
    • +1 (1 vot)    
      iar premiul mai mic ca si bacsisul. (Duminică, 10 mai 2015, 11:15)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Romania pitoreasca.
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 9 mai 2015, 17:18)

    [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    nici chiar asa (Sâmbătă, 9 mai 2015, 19:22)

    andimi [utilizator]

    mie mi se pare ca se exagereaza! Sunt 99% convins ca aici e vorba de un angajat care a vindut ceva de 14,99 lei, clientul i-a dat 15 lei si a plecat, iar angajatul a batut 0,01 lei bon de bacsis ca sa arate ridicolul situatiei! La asa ceva e ridicol, insa daca la pizza lasi bacsis mai mare eu sunt de acord cu impozitarea, la fel cum sunt de acord cu bon pentru orice! Si la biserica ar trebui sa se puna impozit! BUBA la noi e partea de cheltuire total ineficienta a banilor, la alocarea clientelara a banilor, la coruptie etc.
    • -3 (3 voturi)    
      sigur (Duminică, 10 mai 2015, 0:25)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui andimi

      nu conteaza daca acel 1 ban a fost lasat drept bacsis sau nu, el trebuie fiscalizat conform legii.Lasi cumva 10-20 lei bacsis la cel ce aduce pizza incat sa iti doresti sa ii fie impozitati?
      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 10 mai 2015, 9:19)

        [anonim] i-a raspuns lui carmen

        • 0 (0 voturi)    
          wrong (Luni, 11 mai 2015, 21:38)

          andimi [utilizator] i-a raspuns lui

          nu stiu daca mai citesti asta, insa nu e o chestiune intre doi privati!
  • 0 (0 voturi)    
    Protest (Sâmbătă, 9 mai 2015, 19:34)

    Daniels22026 [utilizator]

    Intr-o duminica ne "inarmam" cu banuti mici, fiecare cu sute de banuti mici, cantam, dansam si din cand in cand aruncam cu banuti spre palatul Victoria:

    Plagi, plagi, ia de-aish
    Micro si maro bacsis!
  • +3 (3 voturi)    
    Vand (Sâmbătă, 9 mai 2015, 20:03)

    ipolitic [utilizator]

    micro-printere pentru micro-bacsis, latime rola de hartie 1mm, microscop inclus.
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e (Duminică, 10 mai 2015, 0:10)

    2mai [utilizator]

    Daca tot va obliga dom' patron de market sa practicati preturi de-astea de prostit lumea gen "x,99 lei", macar sa prestati ceva de banul ala pe care nu'l dati rest niciodata. Asa ca spor la batut bonuri si la scos/bagat role.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 10 mai 2015, 10:37)

      [anonim] i-a raspuns lui 2mai

      • 0 (0 voturi)    
        Nu tocmai (Duminică, 10 mai 2015, 23:17)

        2mai [anonim] i-a raspuns lui

        Acuma este dreptul tau sa intelegi ce vrei din ce am scris. Daca tu prin capitalist si plusvaloare intelegi un individ pf sau pj care la raft afiseaza un pret iar la casierie practica altul (indiferent care este diferenta), iar cel care observa si protesteaza este comunist, atunci opiniile noastre se despart aici. Fara a te cataloga in vreun fel. In plus, cred ca atacul la persoana folosit ca raspuns la o opinie care nu ne convine are mai mari sanse de a ne trage in jos nu doar ca natiune, dar si ca persoane. O zi buna!
  • -1 (1 vot)    
    Siiigur ca da! (Duminică, 10 mai 2015, 10:56)

    Garett [utilizator]

    Nici nu miroase a propaganda ieftina!
    Curg bacsisurile de un ban pe banda!
    V-ati aruncat cu arme si bagaje in strategia asta de aridiculiza niste masuri in fond perfect normale in orice tara intreaga la cap: ORICE VENIT TREBUIE FISCALIZAT! Ne uitam cu jind la alte tari si ni se pare firesc sa primim bon pentru o stilca de apa insa ridiculizam si ducem in derizoriu aplicarea acelorlasi marusi la noi in tara! Ca deh, "noi suntem dastepti, e normal sa furam"!
    Campania asta furibunda va descalifica drept jurnalisti si va plaseaza in randul simplilor propagandisti! Asa cum nici cenzurarea comentariilor, practicata cu aplomb, nu va face onoare in vreun fel!
    • +1 (1 vot)    
      dar intr-o tara normala (Duminică, 10 mai 2015, 15:33)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      o intreprindere de stat falimentara este inchisa, nu i se sterg datoriile si trimis fiscul la cel care vinde o legatura de patrunjel.