Elvetia a cumparat un radar militar german care confunda vacile cu avioanele

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2015, 15:15 Magazin


Elvetia a cumparat de la o firma germana un nou radar pentru aeroporturile militare, dar se confrunta cu o mare problema: aparatul confunda vacile cu avioanele, scrie AFP.

"Functioneaza la campie, dar la munte, atunci cand spre exemplu o vaca se deplaseaza pe versanti, radarul identifica animalul ca un obiect inamic", a explicat ministrul Apararii, Ulie Maurer, in fata comisiei pentru securitate a camarei inferioare a Parlamentului, potrivit cotidianului Blick.

Armasuisse, agentia federala care se ocupa de achizitiile pentru aparare, a recunoscut ca aceasta problema va determina o intarziere importanta in punerea in practica a noului sistem de radare. Astfel, acesta ar urma sa devina operational cel mai devreme in 2020, fata de 2016, cand era programat sa fie gata.

Potrivit La Tribune de Geneve, primele probleme au fost detectate in 2013. Furnizorul german a obtinut o amanare, dar testele efectuate in vara lui 2014 pe o versiune imbunatatita a aparatului s-au soldat cu un nou esec.

Germanii care folosesc acelasi tip de radar se confrunta si ei cu dificultati.

Elvetia a semnat un contract de 296 milioane franci elvetieni (279 milioane euro) pentru aceste radare.

Thomas Urter, presedintele comisiei parlamentare de securitate, a confirmat informatia, pentru La Tribune de Geneve, dar a explicat ca actualele radare, invechite, trebuie inlocuite. El sustine insa ca "sistemul este total nou. Este normal sa se faca ajustari. E vorba de o problema dar pentru moment nu e o catastrofa".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10018 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    vestea buna (Luni, 16 martie 2015, 15:45)

    lambda [utilizator]

    Imediat trebuie aliniate toate vacile pe granita nordica si estica. Ar putea rezista pana sosesc F16-urile ... sau cine stie poate chiar si dupa. Cu putin noroc si rusii ar putea folosi acel tip de radare nemtesti.
    • +4 (4 voturi)    
      nooo (Luni, 16 martie 2015, 17:49)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      E un Dan Sova acolo?
    • +1 (1 vot)    
      Bine ar fi ... (Marţi, 17 martie 2015, 21:29)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      ... să funcționeze și pe bază de oi. Că acolo chiar avem surplus.LA vaci, nu se știe ...
  • +20 (20 voturi)    
    Solutia (Luni, 16 martie 2015, 15:47)

    ipolitic [utilizator]

    când dă drumul la radar, vacile sa primească interdicție de zbor.
    • +5 (5 voturi)    
      viteza mai mica! (Luni, 16 martie 2015, 15:50)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      sau sa se deplaseze mai incet ca un avion
    • +6 (6 voturi)    
      . (Luni, 16 martie 2015, 16:28)

      n-are [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      nu mai bine sa-si cumpere elvetienii vaci d'alea stealthy ?
      • +4 (4 voturi)    
        da' au deja (Luni, 16 martie 2015, 19:58)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui n-are

        le-au vopsit lila.
  • +9 (9 voturi)    
    vindeti-i si lui Phutin un radar ca asta (Luni, 16 martie 2015, 15:50)

    jackalphonse [utilizator]

    asa aratam si noi Rusiei ce flota aeriana avem:))
  • +4 (4 voturi)    
    Bune si rele (Luni, 16 martie 2015, 16:02)

    vladf [utilizator]

    Veste buna este ca avioanele care zboara la altitudine joasa nu pot sa eschiveze radarul, vestea proasta este ca tampitii de la aparare probabil nu se inteleg cu cei care au proiectat radarul.

    Aceasta mica eroare se poate regla din soft, daca obiectul identificat nu se deplaseaza cu o viteza mai mare de ..... pe o distanta mai mare de ....... softul o elimina din afisare.

    Sau mai simplu daca obiectul identificat este la o distanta mai mica de 3-4m fata de sol, igonre .... ca doar nu zboara aia in zona de munte la 3m fata de sol.

    Banuiesc ca este o mica problema de asumare a raspunderii si iar firma nu poate comenta/apara din cauza contractului si a clauzelor de confidentialitate.

    Dar poate este o stire mascata pt. anumiti cascadori care cred ca pot zbura la firul ierbii.
    • +4 (4 voturi)    
      vacicoptere? (Luni, 16 martie 2015, 17:11)

      bopi [anonim] i-a raspuns lui vladf

      probabil că radarul ăla ar trebui să funcționeze și pt vacile cu aripi rotative, ce zboară încet și jos.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar totusi (Marţi, 17 martie 2015, 15:23)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui bopi

        O vaca merge/fuge cu o anumita viteza maxima (sa zicem maxim 20km/h?). Un elicopter poate sa stea la punct fix o perioada, daca e meserias pilotul, dar in deplasare va avea o viteza maricica, nu ii ajunge combustibilul sa mearga cu 10km/h timp de cateva ore ca sa fie "vacuta"
  • +3 (3 voturi)    
    La noi e mai simplu. (Luni, 16 martie 2015, 16:54)

    Nic [anonim]

    Noi nu mai avem vaci pe pășuni. Posesoarele mioritice de ugere se plimbă exclusiv pe Dorobanți sau prin mall-uri.
  • +2 (2 voturi)    
    Aaa (Luni, 16 martie 2015, 21:02)

    coco04 [utilizator]

    E vorba de amprenta termica de la coada vacilor.
    Adica flatulenta.
  • +1 (1 vot)    
    Să le vopsească ... (Marţi, 17 martie 2015, 21:23)

    Lomecuza [utilizator]

    ... în mov, așa o să fie clar că-s vaci ...