Un tribunal din Turcia ordona retelei Facebook sa blocheze paginile care il insulta pe Mahomed

de A.C.     HotNews.ro
Luni, 26 ianuarie 2015, 12:44 Magazin


Un tribunal din Turcia a ordonat retelei de socializare Facebook sa blocheze anumite pagini care publica insulte la adresa profetului Mahomed si a amenintat ca daca nu se va conforma ordinului va inchide site-ul, potrivit presei locale, citate de Reuters.

Ordinul instantei de duminica a venit in urma unei cereri trimise de catre un procuror. Momentan, niciun oficial al Facebook nu a fost disponibil pentru comentarii.

In Turcia, sensibilitatile religioase sunt respectate in contextul in care presedintele Recep Tayyip Erdogan duce o politica pro-islamista.

La inceputul acestei luni, procurorii au lansat o ancheta in cazul unui ziar care a republicat parti din revista de satira franceza Charlie Hebdo, in urma atacului de la redactia din Paris.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1923 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Nu (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:51)

    Soljenitin [utilizator]

    Sub nici o forma. Sa inchida pagini la ei acolo, nu au ce cauta in context international. Ura si la gara!
    • -11 (17 voturi)    
      Ura n-are ce căuta in spatiul public ! (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:39)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Facebook e un spatiu public. Ce-ar fii sa țipi la tine acasă cât dorești tu, dar în spațiul public trebuie să plătești dacă vrei să îți bați joc de alții. Eu zic că libertatea asta de exprimare are și ea limite mai ales dacă e publică. Nu îți place să spună britanicii la modul general ceva despre români ? Consider că ateii ar trebui să-și vadă de treburile lor și fiecare partidă să facă la fel. Ești sau nu gay ori minoritate ? Nu te lua de alții, e simplu. Mulți înțeleg greșit ce înseamnă libertatea de exprimare. Cert e că această libertate de exprimare nu înseamnă batjocură iar cei care o folosesc vor trebui să învețe mai ales din greșelile altora.
      • +9 (9 voturi)    
        Din putul gandirii! (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:23)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

        "libertatea asta de exprimare are și ea limite mai ales dacă e publică". Libertatea de exprimare trebuie sa fie numai in capul fiecaruia si cel mult in baia fiecaruia! Din putul gandirii domnului "m1ha1"! Ce e mai grav este ca asemenea comentarii primesc plusuri. In rest sa avem libertate de exprimare pentru a schimba retete culinare! Daca nu poti critica politicul si religia/ideologiile libertatea de exprimare nu mai inseamna nimic... caci pentru asta a fost gandita libertatea de exprimare!
        • +1 (3 voturi)    
          Argumente, nu insulte (Luni, 26 ianuarie 2015, 17:23)

          dana_s [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          Mi-e teama ca "a critica politicul si religia/ideologiile" nu inseamna a insulta.
          Ci a "combate" cu argumente, din punctul tau de vedere, cu bruma ta de informatie pe care ai reusit sa o acumulezi.
          Impartasind si "partii adverse" cunostintele si intelepciunea ta, pentru a incerca sa clarifici lucrurile.
          In beneficiul tuturor. Al unei intelegeri mai profunde a diferentelor culturale, a prejudecatilor, pentru armonie si pace.
  • +6 (6 voturi)    
    Daca nu le convine... (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:50)

    cititoare [utilizator]

    Sa isi scoata Facebook-ul din tara lor.
  • +1 (1 vot)    
    Si au obtinut (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:30)

    Mihail4321 [utilizator]

    ce au vrut

    http://www.hurriyetdailynews.com/facebook-blocks-access-to-pages-insulting-the-prophet-muhammad-after-turkish-courts-ruling.aspx?pageID=238&nID=77435&NewsCatID=341
  • 0 (0 voturi)    
    Facebook vs Jihad (Luni, 26 ianuarie 2015, 20:31)

    anonimicus [utilizator]

    Facebook: duble-click to open the site
    Jihad: double-boom to close the site
  • +1 (1 vot)    
    Vor intra in UE (Luni, 26 ianuarie 2015, 20:51)

    mopsu [utilizator]

    La pastele cailor...
    • +1 (1 vot)    
      Sunt deja! (Luni, 26 ianuarie 2015, 21:29)

      miohaiham [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Mai mulți decât ai crede.
      • 0 (0 voturi)    
        O fi cum spui (Marţi, 27 ianuarie 2015, 11:21)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui miohaiham

        dar in zona mea nu este picior de turc, asta deocamdata.Pana la situatia Germaniei cu milioane de turci, mai trec vreo 20 de ani.