Washington Post: Airbus vrea sa breveteze cele mai incomode scaune de avion facute vreodata

de A.C.     HotNews.ro
Marţi, 15 iulie 2014, 17:41 Magazin


Scaunele Airbus, in cautare de brevet
Foto: captura foto
 documente
(15 Iul 2014) PDF, 37KB
Airbus a depus o cerere de brevet care pare ca vrea sa ingramadeasca oamenii, fara bataia de cap a pernelor greoaie si a meselor pliante, in incercarea de a economisi spatiu valoros pe aeronava, scrie Washington Post.

Pernele noilor scaune arata ca o sa de bicicleta si atunci cand scaunele nu sunt folosite se pliaza pe verticala pentru a salva spatiu.

Renuntarea la caracteristicile obisnuite ale scaunelor de avion iti permite sa faci mult mai multe cu spatiul disponibil in aeronava, se arata in cererea de brevetare.

Aceasta noua idee ar putea face zborul mai economic decat este deja. Pentru persoanele care sunt dispuse sa renunte la confort, noua metoda de a zbura va fi mult mai eficienta. Dar, daca ne uitam cu atentie, noul plan arata mai mult ca un dispozitiv medieval de tortura decat ca un echipament menit sa relaxeze pasagerii, scrie Washington Post.

Airbus a recunoscut deschis ca plasarea unui numar mai mare de pasageri va diminua considerabil confortul si ca vor sa stie cat de departe se poate merge fara a declansa o revolta in aer.

"Confortul redus ramane tolerabil pentru pasageri daca zborul dureaza doar una sau cateva ore", arata calculul Airbus.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6398 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Nu ma asteptam (Marţi, 15 iulie 2014, 17:54)

    LiviuX [utilizator]

    Si eu, care consideram Boeing-urile cele mai incomode avioane, si alegeam totdeauna Airbus cand era posibil...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 15 iulie 2014, 18:00)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Am citit si pe wp...vad ca nu aduce nimeni in discutie si siguranta pasagerilor. Nu de alta, dar unde sunt centurile de siguranta?
    • -6 (6 voturi)    
      Dar ce? (Marţi, 15 iulie 2014, 19:27)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Credeai ca centurile alea au vre-un efect in caz de accident?
      • +4 (4 voturi)    
        Turbulente (Marţi, 15 iulie 2014, 20:27)

        ThomasKeneally [anonim] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

        De turbulente ai auzit ? Sau nu ai calatorit niciodata cu avionul ?
  • +6 (6 voturi)    
    idee mai buna (Marţi, 15 iulie 2014, 18:23)

    cetatean neturmentat [utilizator]

    eu propun ca pasagerii sa stea în picioare. asa sigur vor intra de 4-5 ori mai multi pasageri si astfel se pot ieftini biletele de pana la 3 ori. ce daca zborul dureaza vreo 11 ore, nu-i asa de mult.
  • -6 (6 voturi)    
    Este... (Marţi, 15 iulie 2014, 18:53)

    Taras Bulba [utilizator]

    Este Washington Post......adica americanietz!

    Calm...
  • +6 (6 voturi)    
    Prea multe mofturi (Marţi, 15 iulie 2014, 19:37)

    ipolitic [utilizator]

    Cui nu-i place, sa coboare din mers..
    O solutie mai buna ar fi niste biciclete de fittness,
    prevazute fiecare cu dinam. 500 de pasageri a la 0.2kW: ar putea reduce consumul de combustibil.
    In plus, pana la sfarsitul calatoriei, scade si greutatea
    totala. Marca noua: Fittbus.
  • +3 (3 voturi)    
    Zboruri scurte (Miercuri, 16 iulie 2014, 9:03)

    smc [utilizator]

    Dar daca ar costa 20-30 de Euro pana la Viena, nu ati sta o jumatate de ora pe saua aia de bicicleta?

    Ar fi mai confortabil decat o jumatate de ora in picioare, in troleu, din Drumul Taberei pana la Universitate.